توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 291681
آغاز حمله آمریکا و ترکیه علیه داعش در سوریه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۵
عملیات مشترک هوایی جنگنده های آمریکایی و ترکیه علیه داعش در سوریه آغاز شده است.

به گزارش عصر ایران، وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای با تایید این موضوع گفته است از جمعه شب جنگنده های ترکیه در کنار جنگنده های آمریکایی ائتلاف ضد داعش اهدافی از داعش را در خاک سوریه بمباران کرده اند.

این نخستین عملیات مشترک آمریکا و ترکیه علیه داعش در خاک سوریه محسوب می شود.

وزارت امور خارجه ترکیه تاکید کرده است برای انجام عملیات هوایی علیه مواضع داعش در مرز سوریه و ترکیه ۲۴ آگوست (۶ روز پیش) با آمریکا به توافق رسیده است.

هفته گذشته وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده بود به زودی آمریکا و ترکیه برای بیرون راندن داعش از مرزهای شمال سوریه با ترکیه، حملات هوایی مشترک خود را آغاز خواهند کرد.

دولت ترکیه یک ماه پیش اعلام کرد علیه داعش حملات هوایی انجام خواهد داد.

ارتش ترکیه در یک ماه گذشته اما بیش از آنکه تمرکز خود را روی داعش بگذارد،مواضع پ.ک.ک در شمال عراق را هدف قرار داده است. این حملات پس از حمله تروریستی ماه گذشته به شهر سوروچ ترکیه که منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن گردید،صورت گرفت.

در روزهای گذشته رسانه های ترکیه از کنترل داعش بر چند روستای مرزی بین ترکیه و سوریه خبر داده اند.

ترکیه خواهان ایجاد یک منطقه حائل مرزی در طول بیش از ۱۰۰ کیلومتر از مرزهای مشترک خود با سوریه است که دسترسی نیروهای مسلح کرد سوری را به سواحل لبنان قطع کند.

از سوی دیگر دولت ترکیه خواهان اعمال یک منطقه پرواز ممنوع در مناطقی از سوریه است که تحت تسلط مخالفان مسلح بشار اسد قرار داد. دولت آنکارا در سال های گذشته مصرانه از آمریکا خواسته است در بخش هایی از سوریه منطقه پرواز ممنوع اعلام کند اما مقامات واشنگتن از اعمال این گزینه اجتناب کرده اند.

در هفته های گذشته گزارش هایی درباره رایزنی ترکیه با آمریکا درباره ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در مناطقی از سوریه منتشر شده است که مخالفان مسلح آموزش دیده جدید در آن مستقر هستند تا نیروهای داعش را از مناطق مرزی با ترکیه با کمک این نیروهای مسلح آموزش دیده ، خارج کنند.

ایالات متحده آمریکا در چارچوب طرح آموزش نظامی بیش از ۵ هزار نیروی نظامی جدید ضد بشار اسد، در ماه های گذشته صدها تن از این نیروها را به سوریه اعزام کرده است.

این نیروها در اردن و ترکیه آموزش می بینند و پنتاگون دو ماه پیش اعلام کرد در صورت هدف قرار گرفتن این نیروها از سوی نیروهای ارتش سوریه یا هر گروه مسلح دیگری، آمریکا علیه آنها وارد عمل خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا، ترکیه ،داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.