توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403983
بررسی موضوع فروش پایان نامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بررسی موضوع فروش پایان نامه‌های دانشجویی در جلسه شورا گفت: گروهی را مسئول کردیم که از وضعیت فروش پایان‌نامه‌ها گزارشی تهیه و ارائه کنند.

به گزارش فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 786 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در مورد دستور و مصوبات این جلسه گفت: ما یک بحثی را در ابتدای جلسه داشتیم در زمینه آسیبی که این روزها بیشتر مطرح است و البته مدتی است که این آسیب در رابطه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما به وجود آمده و آن آسیب یک جریانی است که تحت عنوان فروش پایان نامه و نوشتن مقالات مثلا آی اس آی برای کسانی که دنبال تدوین و نوشتن پایان نامه‌هایشان هستند؛ یا دنبال این هستند که بتوانند مراحل بعدی علمی شان را طی بکنند؛ برایشان مقاله آی اس آی بنویسند؛ ایجاد شده است.

وی افزود: با حضور ریاست قوه قضائیه بحث جدی شد و البته چند جلسه قبل در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، گروهی را مسئول کردیم که از وضعیت این مسائل به خصوص در اماکنی مانند خیابان انقلاب اسلامی و مقابل دانشگاه تهران و یا سایر مراکز استان ها و در ارتباط با مجموعه‌های دانشگاهی، گزارشی تهیه و ارائه کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این موضوع زیبنده جریان علمی کشور نیست و حتما باید با آن مقابله شود.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: کشورمان به لحاظ علمی و فناوری پیشرفت‌های بسیار خوبی به ویژه در 15 سال اخیر داشته و هم اکنون کشورمان جزء کشورهای مطرح دنیا، در زمینه علم و فناوری است.

وی افزود: کشورمان به تنهایی بیش از 5/1 درصد از تولید علم جهان را به خود اختصاص داده و اینکه یک جریان آلوده کننده ‌ای در کنار این حرکت بزرگ علمی، بخواهد آسیب بزند، بسیار نامطلوب و نادرست است.

مخبر دزفولی ادامه داد: برداشت این است که این جریانِ سازمان یافته و طراحی شده با پشتیبانی خارجی‌ها و عناصر مساله دار و برخی اوقات هم به وسیله عناصر غافل، نادان و ناآگاهی به راه افتاده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در هر صورت مقرر شد با همکاری وزارت کشور، قوه قضائیه -که با توجه به تاکید ریاست قوه قضائیه که این کارها جعل و جرم است_ برخورد لازم را داشته باشند و هم به لحاظ حقوقی و قضائی و هم به لحاظ مسائل دانشگاهی باید با این تخلفات برخورد جدی صورت گیرد.

وی افزود: امیدوار هستیم با این تصویب و تصمیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفت، شاهد برچیده شدن اینگونه حرکت‌های ناشایست در فضای علمی کشور باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما اطلاعاتی داریم که جریان‌هایی در سطوح خارجی و بعضی از دنباله روهای داخلی آن‌ها، در پی این هستند که پیشرفت علمی کشورمان را مخدوش کنند و به آن لطمه بزنند و یا آن را آلوده بکنند.

مخبر دزفولی گفت: حتما با این جریان به شدت برخورد می شود و انشاءالله وزارت کشور بر اساس مسئولیتی که پیدا کرد با همکاری قوه قضائیه برنامه‌ریزی‌های لازم و برخوردهای متناسب را انجام بدهد و از سوی دیگر هم ما کارهای دیگری برای پالایش جریان علمی کشور را در شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال خواهیم کرد.

وی در تشریح دستور بعدی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دستور بعدی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی وضعیت معماری و ساخت و ساز ابنیه در کشور به لحاظ فرهنگی بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شما می‌دانید که کشورمان دارای یک تمدن چند هزار ساله است و به خصوص در دوران اسلامی و در ادوار مختلف نمادهای معماری که معرف و مروج هویت ادوار تمدنی کشورمان بوده‌اند، را داشته‌ایم.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: در همه کشورهای دارای چنین پیشینه‌ای غنی اولا  این میراث را صیانت می‌کنند و ثانیا در معماری جدید و معاصر از این سنت و جریان تاریخی حمایت و آن را تقویت می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه با یک آشفتگی معماری به لحاظ فرهنگی مواجه هستیم و این آشفتگی چه در فضای شهری و چه در فضای غیر شهری مشاهده می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این وضعیت قابل مقایسه با دوره‌های گذشته تاریخی ما نیست.

مخبر دزفولی در تشریح عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه گفت: بر این اساس از مدت ها قبل شورای عالی انقلاب فرهنگی بنا داشت که این موضوع را دنبال کند که به دلیل تراکم موضوعات گوناگونی که در دستور بود، موفق نشده بود.

وی افزود: در جلسه اخیر گزارش کارگروهی که در زمینه وضعیت معماری کشور و مسائل مربوط با شهرسازی مامور شده بودند، مطرح شد و در جلسه آینده با دعوت از وزیر راه و شهرسازی و شهردار تهران و سایر مسئولان موضوع ابتدا به لحاظ وضعیت موجود و ارزیابی آن، برای آنکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه به یک تصویر روشن برسد، بررسی خواهد شد.

مخبر دزفولی گفت: بر اساس این  چشم انداز، سیاست‌هایی که پیش نویس آن تهیه شده  در صحن شورا مطرح می‌شود و امیدواریم از طریق این سیاست‌ها به چارچوب ها و ضوابطی برسیم که بتوانیم این وضعیت آشفته - که نمای شهرها و ساختمان های شهرهایمان را نامنظم کرده- به نظم وانسجام و هویت اسلامی و ایرانی برسانیم.
 
کلمات کلیدی : پایان نامه ،شورای عالی انقلاب فرهنگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.