توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479782
درمان های خانگی برای ریزش موی ناشی از استرس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲
ریزش موی ناشی از استرس بیشتر نتیجه ی تب، عدم تعادل هورمونی به دلیل بارداری، سوء تغذیه یا شوک شدید و ناگهانی روحی و جسمی است.

به گزارش بهداشت نیوز، چرخش رشد مو شامل سه مرحله ی آناژن، کاتاژن و تلوژن است. در مرحله استراحت یا تلوژن، مو از فولیکول مو جدا شده و تحت کوچکترین فشار یا کششی می ریزد. استرس طولانی مدت و شدید موجب می شود تا مو به طور دائم وارد مرحله تلوژن شده و ریزش آن به سهولت روی دهد. از طرفی با انجام تکنینک های تمدد اعصاب یا آرامش بخش و تغذیه بهتر می توان به بازگشت موها به حالت طبیعی بعد از دوره ای ۳ تا ۴ ماهه امیدوار بود.

تمرینات ورزشی برای کاهش استرس

براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، تلوژن افلوویوم یا ریزش موی ناشی از استرس بیشتر نتیجه ی تب، عدم تعادل هورمونی به دلیل بارداری، سوء تغذیه یا شوک شدید و ناگهانی روحی و جسمی است. استرس شدید در صورت عدم درمان می تواند موجب عدم تعادل هورمونی و اشتباه سیستم ایمنی در حمله به ریشه موها و در نتیجه ریزش مو شود. بنابراین استرس خود را به حداقل برسانید. برای کاهش سطوح استرس، میزان تمرینات ورزشی روزانه خود را افزایش دهید. تمرینات ورزشی باعث افزایش اندورفین شده که یک مسکن طبیعی برای بدن بوده و می تواند در بهبود حس تندرستی افراد موثر باشد. دوش آب گرم یا ماساژ نیز می تواند باعث حس آرامش شود. از طرفی نفس عمیق (دم از راه بینی، نگه داشتن هوا به مدت ۴ ثانیه، سپس بازدم از طریق دهان) می تواند به آرامش افراد کمک کند.

بهبود تغذیه

آهن و پروتئین اجزای اصلی ساختمان مو می باشند، اما سایر موادمغذی از جمله سلنیوم و روی نیز نقش مهمی ایفا می کنند. براساس توصیه ی مرکز سلامت خانواده ماساچوست، مصرف روزانه ۳۰ میلی گرم روی و ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم برای کمک به جذب آهن و پروتئین موثر است. علاوه بر مکمل ها، مصرف سبزیجات برگ سبز و غلات دانه ریز نیز به دریافت این موادمغذی کمک می کند. هچنین حتی اگر ریزش مو ناشی از کمبودهای تغذیه ای نباشد، پیروی از یک رژیم غذایی درست در بهبود رویش و بازگشت موها مفید است.

زمان

در صورتیکه استرس عامل ورود مو به فاز تلوژن باشد، باید به پوست سر برای بازگشت به حالت طبیعی فرصت داد. علاوه بر روش های آرامش بخش و رژیم غذایی متعادل، زمان نیز برای رویش مجدد موها مورد نیاز است.
 
کلمات کلیدی : ریزش موی + سلامت + کچلی + ماده غذایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.