نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387487
بی بی مریم شیرزن مبارز عصر مشروطه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۳
مراسم نکوداشت بی بی مریم برای نخستین بار در زادگاهش چهارمحال و بختیاری برگزار شد
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پژوهشگر تاریخ بختیاری گفت: هدف از این همایش بزرگ معرفی جایگاه زنان در عرصه سیاسی بی بی مریم شیرزن مبارز عصر مشروطهاست.

کرم پور افزود: این همایش نشان می دهد که زنان ایرانی چگونه می توانند محور ضد استعماری و ضد استبدادی داشته باشند. وی گفت: این همایش تا پایان سال در چندین استان از جمله تهران البرز خوزستان لرستان و اصفهان برگزار خواهد شد.

بی بی مریم بختیاری از زنان تحصیل کرده و روشنفکر عصر مشروطه بود و به طرفداری از حقوق زنان و آزادیخواهانِ جنبشِ مشروطه برخاست. وی به خاطر زندگی ایلیاتی در فنون تیراندازی و سوارکاری ماهر بود و سواره نظامی در اختیار داشت که در کنار سران بختیاری پیش از هر مردی مخفیانه وارد تهران شد و در میدان بهارستان سنگر بندی کرد.

بی بی مریم پیش از فتح تهران به فتوای آیت الله نورالله نجفی به اصفهان قشون کشی کرد تا این سرزمین و مردمش را از چنگال عمال استبداد صغیر برهاند. وی در نامه ها و تلگراف های مختلف بین سران ایل و سخنرانی های مهیج و گیرا، افراد ایل را برای مبارزه با استبداد محمدعلی شاهی آماده می کرد و همواره، به عنوان یکی از شخصیت‌های ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بود.

قلعه بی بی مریم مأمن و پناهگاه بسیاری از آزادیخواهان از جمله دهخدا، ملک الشعرای بهار و محمد مصدق بود.

این شیرزن بختیاری در سال ۱۲۹۵ بخشی از سواره نظامش را برای کمک به دلیران تنگستان در جنگ جهانی اول به جنوب اعزام کرد.

دو سال پس از آن لژیون های آلمانی را از چنگ روس و انگلیس نجات و به دولت عثمانی تحویل داد. بی بی مریم تنها زنی در دنیاست که عالی ترین نشان دولت آلمان را دریافت کرده است. وی مادر علیمردان خان(شیرعلی مردان) شهید مبارزه با استبداد رضاخانی است.

مقام معظم رهبری با تمجید از این مادر شهید، او را زنی ضد استکبار انگلیس و استبداد پهلوی می داند و تجلیل از وی و فرزندش شیرعلیمردان را شایسته عنوان می کند.
 
کلمات کلیدی : مشروطه، بی بی مریم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۱:۴۱:۱۳
درود خدا بر این شیر زن (3914482) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.