نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487684
سود ویژه قراردادهای هوایی ایران در جیب "ایرباس"
تاریخ انتشار : جمعه ۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۴
تاکنون منتفع اصلی قراردادهای هوانوردی ایران، شرکت اروپایی ایرباس بوده که توانسته قراردادهای قطعی و یادداشت تفاهم هایی برای فروش ۱۷۳ فرونده هواپیما به این کشور منعقد نماید.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری فوربس، در یک بازه زمانی 18 ماهه، ایران خود را برای بازسازی تقریبا کامل بخش هوانوردی خود آماده کرده است. از زمان لغو تحریم های غرب علیه ایران در ژانویه 2016، ایرلاین های این کشور سفارش خرید بیش از 300 هواپیمای جدید را داده اند و امکان اضافه کردن 50 هواپیمای دیگر به این سفارش ها را نیز باز گذاشته اند.

این میزان هواپیمای ثبت سفارش شده، دو برابر کل ناوگان حمل و نقل هوایی است که هم اکنون توسط 17 ایرلاین تجاری ایرانی به کار گرفته می شود.

تا قبل از لغو تحریم ها در سال گذشته میلادی، ایرلاین های ایرانی قادر به خرید هواپیماهای جدید یا قطعات یدکی نبودند و اغلب ناگزیر بودند از قطعات سالم سایر هواپیماهای خود برای سر پا نگه داشتن هواپیماهای خود استفاده کنند. هرچند ایرلاین های ایرانی روی کاغذ 250 هواپیما در اختیار دارند، اما حدود 100 فورند از این هواپیماها از پرواز کنار گذاشته شده اند و تنها 150 فروند هواپیما کار حمل و نقل هوایی روزانه این ایرلاین ها را بر عهده دارند.

تاکنون منتفع اصلی قراردادهای هوانوردی ایران، شرکت اروپایی ایرباس بوده که توانسته قراردادهای قطعی و یادداشت تفاهم هایی برای فروش 173 فرونده هواپیما به این کشور منعقد نماید. بوئینگ، رقیب اصلی شرکت ایرباس نیز سفارشات و گزینه های احتمالی برای فروش 140 فروند هواپیما به ایران به ثبت رسانده است، در حالی که شرکت اروپایی ای تی آر نیز سفارشات و گزینه های احتمالی برای فروش 40 فروند هواپیما به ایران ثبت کرده است.

فعال ترین خریدار، شرکت ایران ایر بوده که مجموعا سفارش و گزینه خرید احتمالی برای 220 فروند هواپیما از شرکت های ایرباس، بوئینگ و ای تی آر به ثبت رسانده که شامل انواع هواپیماهای پهن پیکر، باریک پیکر و توربوپراپ است.

در بین ایرلاین های کوچکتر، شرکت آسمان برای خرید 30 فروند بوئینگ جدید ثبت سفارش کرده و امکان خرید 30 فروند بیشتر را نیز باقی گذاشته است. ایران ایرتور هم یادداشت تفاهمی برای خرید 45 فروند ایرباس منعقد کرده است. شرکت زاگرس ایرلاینز نیز یادداش تفاهمی برای خرید 28 فروند ایرباس منعقد کرده است. ارزش مجموع این قراردادها به ده ها میلیارد دلار می رسد.

شرکت های هواپیماسازی دیگر هنوز سودی از معامله با ایران نبرده اند. برخی دیگر از تولید کنندگان از جمله بمباردیر کانادا، مبرائر برزیل، میتسوبیشی ژاپن و سوخوی روسیه هنوز هیچگونه سفارش نهایی از ایران دریافت نکرده اند و توافقات اولیه منجر به قرارداد نهایی نشده است. اما با توجه به اینکه هنوز دوازده ایرلاین ایرانی یا بیشتر قراردادهای جدید خرید هواپیمای خود را اعلام نکرده اند، هنوز این احتمال وجود دارد که این شرکت ها هم سهمی از بازار پرسود هوانوردی ایران را به خود اختصاص دهند.

تردید چندانی در باره نیاز واقعی به خرید این هواپیماها توسط ایران وجود ندارد. اکثر هواپیماهای فعال در ایرلاین های ایرانی بیش از بیست سال عمر دارند. نگرانی های ایمنی موجب شده تا برخی از ایرلاین ها و هواپیماهای ایرانی توسط رگولاتورهای بین المللی تحریم شوند. مثلا، هواپیمایی آسمان ایرلاینز از پرواز به مبدا و مقصد اتحادیه اروپا محروم شده، در حالی که ایران ایر هم مجاز به پرواز با هواپیماهای قدیمی بوئینگ 747 خود به فرودگاه های اروپایی نیست.

گشوده شدن درهای بازار ایران همچنین منافعی برای ایرلاین های کشورهای دیگر دارد. از زمان لغو تحریم ها حدود 40 مسیر جدید پروازی بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین کشورهای اروپایی و آسیایی گشوده شده است.

به گفته ایرباس، تعداد صندلی های در دسترس برای پرواز بین ایران و دو مقصد امارات و ترکیه از 2015 تا 2016 به میزان 10 درصد افزایش یافته است. اکنون سالانه بیش از 3.5 میلیون صندلی در دسترس میان ایران و امارت و بیش از 2.5 صندلی میان ایران و ترکیه وجود دارد.

همچنین میزان صندلی های در دسترس بین ایران و کشورهای ایتالیا، انگلیس و فرانسه به ترتیب 65، 68 و 109 درصد افزایش یافه است.
 
کلمات کلیدی : ایرباس+خرید هواپیما+ایران
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۰:۳۶:۱۷
آفرین به روحانی. (4452852) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.