توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456796
ادامه درگیری های شدید با داعش درموصل
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
درطول چند روز گذشته تا کنون (یکشنبه) همچنان شدیدترین درگیری ها با عناصر تروریستی داعش در بخش قدیمی شهر موصل در سمت غربی رودخانه دجله در شمال عراق متمرکز شده است.

به گزارش ایرنا، ستاد تبلیغات جنگ فرماندهی مشترک عملیات آزادسازی نینوا امروز(یکشنبه) دو نقشه جدید از روند درگیری ها و مناطق آزاد شده دربخش غربی موصل منتشر کرد که نشان می دهند همچنان عناصر تروریستی داعش از مسجد تاریخی'النوری' در بخش قدیمی شهر به شدت دفاع می کنند و بیشتر درگیری ها در این منطقه متمرکز شده است.

مسجد تاریخی النوری و مناره مایل معروف آن موسوم به 'الحدباء' برای عناصر تروریستی داعش دارای ارزش معنوی است زیرا 'ابوبکر البغدادی' سرکرده این گروه تروریستی در ژوئن 2014، خلافت موهوم خود را در آنجا اعلام عمومی کرد و با توجه به ارزش نمادینی که این موضع برای داعشی ها دارد، عناصر این گروه تروریستی به شدت در صدد حفظ و عدم از دست دادن آن هستند و همین باعث شده است تا درگیری ها در اطراف این مسجد متمرکز شود.

این در حالی است که اغلب رسانه ها ازجمله تلویزیون دولتی عراق (العراقیه) از طریق دوربین های تلویزیونی خود، در طول روزهای گذشته بارها از گل دسته مایل این مسجد فیلم گرفته و منتشر کرده اند.
براساس اعلام فرماندهی مشترک عملیات آزادسازی موصل، نیروهای امنیتی عراق به ویژه پلیس مرکزی و واکنش سریع فقط ده ها متر از مسجد فاصله دارند.

بخش قدیمی شهر موصل به دلیل فرعی ها و خیابان های تنگ و باریک و نامنظم بودن ساخت و سازها در آن، امکان ورود ماشین آلات جنگی سنگین در آن نیست و هدف گیری هوایی نیز به دلیل تجمع مردمی در این منطقه با مشکل مواجه است.

براساس گزارش ها، اغلب درگیری ها در این منطقه به صورت جنگ خیابانی است و نیروهای پلیس و واکنش سریع ناچارند به صورت خانه به خانه با عناصر تروریستی داعش درگیر شده و پیشروی کندی داشته باشند.

کارشناسان امنیتی پیش بینی می کنند در صورت آزادسازی مسجد تاریخی النوری با توجه به ارزش معنوی که برای داعش دارد، روحیه آنها در هم شکسته شده و روند پیشروی در این منطقه شدت خواهد گرفت.

براساس نقشه منتشر شده، بیش از 60 درصد مناطق بخش غربی موصل آزاد شده و بیشتر تمرکز در حال حاضر بر آزاد سازی بخش قدیمی شهر است که هم حضورعناصر داعش در آن بالا است و تمرکز غیرنظامیان که داعش از آنها به عنوان سپر انسانی بهره می برد، زیاد است.
 
کلمات کلیدی : داعش+موصل+عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.