نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 264799
توکلی: وزارت خارجه در واکنش به سخنان اردوغان سفر وی به ایران را به تعویق بیاندازد
تاریخ انتشار : جمعه ۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۹
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وزارت خارجه کشورمان باید با توجه به سخنان بی‌پایه و اساس آقای اردوغان، سفر وی را به ایران به تعویق بیاندازد.

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در واکنش به سخنان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه علیه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، گفت: وزارت خارجه کشورمان باید با توجه به سخنان بی‌پایه و اساس آقای اردوغان، سفر وی را به ایران به تعویق بیاندازد.

وی افزود: وقتی فردی در مقام رئیس‌جمهور یک کشور آن قدر برای کشور همسایه خود احترام قائل نیست که در آغاز سفرش درباره سیاست خارجی ایران سخن گفته و اقدام به دخالت می‌کند، لازم نیست ما نسبت به ایجاد روابط با این کشور اشتیاق نشان دهیم.

توکلی تاکید کرد: آقای اردوغان با کمال بی‌انصافی ایران را به تجاوز متهم کرده، این در حالی است که ایران در عراق و به دعوت مسئولان عراقی به نیروهای نظامی این کشور مشاوره می‌دهد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد:‌ آقای اردوغان این اقدامات ایران را با عنوان سلطه‌طلبی ایران قلمداد می‌کند که اصلا صحیح نیست.

توکلی تصریح کرد: آقای اردوغان چرا نهضت مردمی در یمن را که اکنون به اوج خود رسیده، اقدامات تروریستی می‌خواند، اما جنایت‌های داعش را اقدامات تروریستی اعلام نمی‌کند و ایران را به دخالت در امور این کشورها و سلطه‌طلبی در منطقه متهم می‌کند؟

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه ایران باید موضع شفافی در خصوص سخنان اخیر اردوغان علیه ایران بگیرد، گفت: البته آقای ظریف وزیر امور خارجه درباره این سخنان اردوغان موضع گرفته که کافی نیست و باید وزارت امور خارجه قاطع‌تر از این موضع بگیرد.
 
کمال
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۷:۴۷:۰۸
Like (2769286) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۱:۱۰:۴۱
شما که با اینهمه وزیر نظریه پرداز و عملگرا و نهاد گرا و نئوکلاسیک و با تجربه و غیره بیش از دودهه است به نفع اقتصاد ترکیه و امارات کار میکنین اینم از ااقتصاد کشور خودمون اونموقع حالا یک جوابی به اردوغان بدین یا ندین نه چیزی بدنیا اضافه میشه نه کم میشه الف عزیز لطفا حذف نکن نوکرتم (2769464) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۳:۱۰:۵۸
اتفاقا اگر به تبادل کالا کشور ترکیه به ایران دقت فرمایید می فهمید چه کسی زیان خواهد کرد (2769592) (alef-3)
 
حجت
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۳:۳۴:۵۶
سالها به جای مذاکره و دیپلماسی برای حل مشکلاتمان چه داخلی و چه خارجی از دم دست ترین و ساده ترین راه حل یعنی حذف و قطع رابطه و مرگ بر این و مرگ برآن استفاده کردیم و از دیوار سفارتخانه های خارجی بالا رفتیم که ابتکار ی به تمام معنا ایرانی است برای رفع مشکلات ! تا به امروز رسیدیم که برای عملیات ساده بانکی هم نیاز به بابک زنجانیها و...داریم از آقای توکلی انتظار کلامی معقولتر می رفت اگر توکلی این را بگوید لابد دلواپسان فردا سرکی به اتاق خواب سفارت ترکیه هم خواهند کشید.
اردوغان نیاید مشکلاتمان با منطقه حل می شود؟ یا بیاید و منطق و اقتدار حکومت ایران را از نزدیک ببیند تا موجب تغییر دیدگاه هایشان شود؟
برابر طول عمر جمهوری اسلامی از حقوق فلسطینیان به حق و صادقانه دفاع کردیم اما امروز اعراب اسراییل غاصب سرزمینشان را بر ایران مدافعشان ترجیح می دهند.
من منکر این نیستم که اعراب و ترکیه باید سرجای خود نشانده شوند اما اگر تابع دلواپسان باشیم و دیپلماسی هشت سال پیش را تکرار کنیم آیا به نتیجه خواهیم رسید؟
اگر مذاکره نکنیم و همه سفارتخانه هایی را که کشورهای متبوعشان مثل ما فکر نمی کنند باسنگ و آجر هدف قرار دهیم و از این پس برادران شیرازی را به ترکیه بفرستیم تا سخنرانیهای اردوغان را به هم بزنند اصلا همه سران کشورهایی را که مثل ما فکر نمی کنند و با ما تداخل منافع دارند بایکوت کنیم و ازفردا دستور عدم انتشار عکسها و سخنانشان را به مطبوعات و رساناهای داخلی بدهیم بهتر نیست؟
منافع ترکیه و اعراب در همکاری با داعش است و هر آنچه که خود تشخیص می دهند درحالی که دنیا با داعش درگیر جنگ است و این گروهک را تقبیح و جنایاتش را محکوم می کنند اما اسمی از حمایت ترکیه یا عربستان از تروریزم نیست! دیپلماسی موفق یعنی کار دیپلماتهای ترک و عرب
اما ایران در تمام جهان یار مظلومان واقعی است ول هیچ ایرانی در هیچ عملیات تروریستی یا انتحاری در جهان شرکت نداشته است اما ایران همیشه به حمایت از تروریزم متهم می شود دیپلماسی ناموفق هم این است البته این وجهه ناشی از کار یک سال و دو سال و حتی چهار ساله نیست.
کاش گوش شنوایی بود کاش این کامنت دچار دیدگاه دیپلماسی الف نمی شد. (2769616) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۴-۰۱-۱۰ ۱۲:۰۶:۲۴
دولت بهتره براي مشتري پيدا کردن کالاهاي ترک تلاش بيشتري بکند.کار براي بيکاران را ولش کن.منافع ملي را ولش کن.چقدر خرج ترکها کردن که اين از آب درآمد باز مسئولين ايران بيدار نشدن.هرچي ناز اين پانترکها را بخريد آخرش واکنش هاي گستاخانه اردوغاني است. (2773875) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۷:۵۷:۲۵
حالا فهمیدید که اسرائیل آمریکا دشمن ایران نیستند بلکه با آنها میشه مذاکره کرد ولی با اعراب و این سنی ها جاه طلب و سلطه طلب نمیشه, حالا چهره واقعی شون نشون دادن چه دشمنی با ایران میکنند (2769296) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۰۲:۲۵
بهتر است سفر انجام بشود منتها در سفر ما به اهداف خودمان برسیم و از مواضع خدمان جدی دفاع و استدلال کنیم و آنهارا قانع کنیم که با ما باشند لغو سفر که هنر نیست (2769300) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۲۴:۱۵
کاملا موافقم
احسنت
اقای وزارت خارجه تا کی میخاین منفعل باشین؟
من نمیدونم چه آتوی اینا از ما دارن که جرات نمیکنیم جوابشون رو بدیم (2769314) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۱:۳۴:۳۶
ما دلخوش به شعار دادن و محکوم کردنیم ولی دیگران تجارت می كنند

ما تحریمیم ولی ترکیه و دیگران تحریم نیستند و تجارت می كنند (2769492) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۰۱:۲۵:۳۳
راه حسينى و راه شرافت سختى هاى خودش را دارد . (2769792) (alef-13)
 
هموطن از مازندران
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۳۴:۵۲
سلام ، ممنونیم از موضع اقای توکلی، بلاخره در جمهوری اسلامی یک نفر پیدا شده تا پاسخ مناسبی به اراجیف اردوغان صهیونیست وخبیث وحامی تکفیری های داعش و عامل اصلی کشتار مردم بی کناه عراق و سوریه را بدهد امیدواریم ایشان را تا زمانیکه از مردم ونظام جمهوری اسلامی عذر خواهی نکند حق ورود به ایران راندهند . (2769330) (alef-13)
 
iman
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۳۵:۳۲
من به عنوان یه ایرانی میفهمم که وزارت خارجه و دولت نمیخواد هم زمان با غرب و اعراب و ترکیه و ... مشکل داشته باشه و میخواد از انزوای کشور در این بحبوحهٔ مذاکرات و تحریم جلوگیری کنه ولی‌ به خدا غیرت و شرف و عزّت ایران هم مهمه .. به خدا من هم طرفدار دولتم هم آرزومه که مذاکرات به نتیجه برسه ولی‌ اقای توکلی کاملا درست میگه (2769332) (alef-13)
 
حمیدزاده
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۸:۴۳:۵۰
حمایت سیاسی تر کیه از مداخله وتجاوز نظامی عربستان دریمن نشانه انگیزه سلطه طلبی محض وشدید کشور ترکیه است اقای اردوغان مقایسه مع الفارق واشتباه نکند (2769340) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۱۵:۲۶
همسویی عربستان ترکیه قطر مصر و آمریکا وانگلیس و ناراحتی ایشان از برهم خوردن تعادل منطقه به برخلاف نظر شان قابل ملاحظه است .معلوم است آب جوش درست در جای خودش صرف شده است . جنایتکاران داعش را تربیت کرده اند و 300 هزار نفر را در سوریه و دهها هزار نفر را از اهل سنت و شیعه و دیگر فرق قتل عام کرده اند حالا ننه من غریبم در می آورند .
میهمانی که صاحب خانه را لجن مال کند .حتما به ناموس او هم چشم نظر خواهد داشت . این ادعا های بی ÷ایه و اساس موجب شرم است . حیا را خورده اند و یک لیوان آب رویش .خجالت بکشید از سر های بریده شده توسط ایادتان در سوریه عراق و افغانستان .جهان اسلام بیدار است وشما را زیر پا خواهند گذارد .شیعه و سنی برادرند و در مقابل جنایتکاران داعشی خواهند ایستاد . (2769373) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۲۵:۵۶
به نظر من وقتی خودش تمایل دارد بیاید درست نیست ما پیش دستی کنیم و جلوی سفر اردوغان را بگیریم .
جواب حرف را با حرف باید داد . (2769380) (alef-13)
 
مصطفا
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۰۹:۰۲:۲۴
کسی که میخواد بره مهمونی، قبل مهمونی شروع نمی کنه به فحش دادن میزبان!
متأسفانه رفتار نادرست مسئولین ما باعث شده کشورهای عقب مانده ای مثل امارات و ترکیه از قِبَل ما به نون و نوا برسن و بعدش گستاخانه به ما توهین کنن!
اردوغان مهره یهودی ها و ماسون هاست. من که یک فرد عادی ام از همون اولی که اردوغان به قدرت رسید و بر علیه اسرائیل تندتند موضع گرفت، اینو تشخیص دادم ولی مثل اینکه مسئولان مثلا سیاستمدار ما هنوزم فکر می کنن که این آقا و حزبش اسلامی اند و یکسره به فکر تقویت رابطه اند!!!
اردوغان از لائیک ها هم بدتره. نشونش همین بلاهایی که سر مردم منطقه آورده. (2770029) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۲۷:۴۸
تعویق یعنی چه؟ پاسخ به این بی ادبی اردوغان لغو سفره. (2769383) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۱:۱۸:۲۵
شعار دادن علیه دیگران به ضرر ماست

یادمان باشد ما تحت تحریم هستیم نه ترکیه

لغو سفر اردوغان به ضرر ماست (2769475) (alef-13)
 
حمید.ف
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۳۲:۳۰
بعنوان یک اصلاح طلب کاملا موافقم با کشورهایی که این روزها بزرگتر از دهانشان حرف میزنند برخورد دیپلماسی صورت بگیرد....
البته منکر بعضی اشتباهاتی که مسیولین ما در سوریه و عراق و یمن یا فلسطین و لبنان و.... انجام میدن نیستم...اما اگر سیاستهای ایران در بعضی مواقع اشتباه بوده سیاست عربها و ترکیه در اکثر مواقع اشتباه بوده و وجود داعشیان بخاطر وجود عربها و ترکیه است..... (2769387) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۳۸:۲۶
پاسخ ظریف کافی بود . منطقه به اندازه کافی متشنج است و الان وقت مناسبی برای افزایش تشنج در روابطمان با ترکیه نیست . (2769390) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۹:۵۱:۰۷
ممنون آقای توکلی (2769405) (alef-3)
 
سوادکوهی
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۱:۲۶:۴۷
سلام بر شیر مرد مازندرانی دکتر توکلی
این تنها راهی است که شما فرمودیده اید من متن را خواندم در صورتیکه مدعیان ائتلاف ضد داعش از فروپاشی دست پروده خود ناکام مانده اند و ایران یک تنه در مقابل داعش ایستاد تنها راه نشان دادن اعتراض ممانعت از ورود اردوغان به ایران است و ایشان فعلا تا اراجیف خودرا پس نگرفته اند و از ایران و ایرانی عذر خواهی نکردند نباید به ایران بیاییند (2769484) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۱:۳۶:۴۱
اینقدر جوگیرنشوید . اگه ایران با ترگیه برخورد متقابل کند ارزوی دشمنان ماست بنابراین عاقلانه و باتدبیر باید چنین مواردی راحل کرد (2769496) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۱۲:۵۷:۴۰
درست می گویید، باید بگذاریم بیاید ایران، آن وقت با گوجه ازش استقبال خواهیم کرد. (2770345) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۰:۰۲:۲۳
آقای توکلی این بهترین موضعی است که پیشنهاد شده توسط شما و البته بدلیل عدم اطلاع ما مردم از مسائل و اطلاعات کافی مطمئنم آقای ظریف بهتر از هر کس می تواند تصمیم بگیرد. به دقت و کار بلدی ایشان شک ندارم هر تصمیمی هم بگیرند مطمئنم بهترین تصمیم با شرایط موجود بوده است. ولی تنفرم از اردوغان و آل سعود درونم شعله می کشد و ای کاش این شرور متوهم پایش به خاک پاک ایران نرسد. (2769417) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۰:۲۲:۱۳
باید به این عثمانی طلب های بی عقل یک تو دهنی دیپلماتیک زد. (2769430) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۱:۰۷:۱۰
سیاست خارجی دولت یک کلام است. انفعال مطلق. (2769459) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۱:۵۰:۵۳
خلیفه اردوغان نمی خواهیم خلیفه عرب نمی خواهیم اصلا دیگر خلیفه نمی خواهیم ما استقلالمان را در جنگ ارومیه بدست آوردیم ودر هشت سال دفاع مقدس با 230 هزار شهید حفظ کردیم (2769509) (alef-13)
 
عماد
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۲۲:۵۰:۰۲
بر عکس. بهتر است ایران بی خیال و بی توجه به حرفهای اردوغان کار خودش را بکند. حرافی عادت سیاست ترکیه است. وگرنه اردوغان خودش هم میداند دستش بسته و "آچمز" شده. (2769568) (alef-13)
 
محمدی
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۰۵:۳۲:۱۲
کاملاً درست است. ما باید در عمل کارمان را پیش ببریم. تعویق سفر و این جور حرف ها اردوغان را بیشتر جری می کند. بی اعتنایی به رجب پاشا در حال حاضر بهترین گزینه است. (2769890) (alef-3)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۰۳:۰۳:۰۷
به عنوان کسیدکه چتدین ساله آشنایی با ترکیه مردمش و سباستهاش دارم باید بگم
آنها به صورت علنی در مقابل ایران بودن خود را اعلام می کنن
از سریالهایشان که به عنوان مثال در آن قاسم سلیمانی فردی آدم کش معرفی شده تا سایر مواردشان
البته اردوغان شخصا آدم بی ادبی است و همیشه موقع انتخابات از نمایش های عامه پسند خود استفاده می کند.
ایران نیز باید با همین ادبیات باهاش برخورد کند.
جالبه که باید بدونیم که ترکیه مخالفان سوری رو به صورت علنی آموزش میده و .....علاوه بر اون آیا ترکیه در جایگاهی هست که به ایران امر و نهی کنه؟ نه روابط ترکیه با به کار آمدن حزب اردوغان با کشور های همسایه قطع شده و کاملا منزوی شده
روابط ما صرفا فقط تجاری است.
در واکنش به اتهام اردوغان بعضی از ترکیه ایها گفته اند که اردوغان به هر کسی که گفت برادر مثل اسد قذافی و ....بعدا اونارو فروخت...
و تو با چه رویی به ایران خواهی رفت....
مگر تو نبودی که میگفتی ایران خانه دوم ما است
تو خاور میانه را به باتلاق تبدیل کردی
ساکت باش و الا ایران گاز ترکیه رو قطع خواهد کرد.
و......
به نظرم ایران باید یک جواب قاطعی به این فرد بدهد چون فردی است که در هنگام عصبانیت ضرر زیادی به خودش میزند (2769855) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۰۳:۵۲:۳۷
شما مطمءن باشید که طرف با این سخنان از پیش تصمیم به فاصله گرفتن از ایران ونزدیکی بیشتر با اعراب گرفته . منافع اقتصادی ترکیه تعین کننده سیاست های اردوغان همواره بوده (2769875) (alef-3)
 
کفشدار
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۱۳:۱۰:۲۴
واقعا فکر می کنید کسی که بعد از روز توهین به پیامبر (ص) رفت با حامیان و هتاکان دست دوستی داد الان میاد و سفر اردوغان رو به تاخیر میندازه؟
نوع برخورد جناب ظریف با هتاکان به ارزشهای دین و انقلاب واقعا تامل برانگیزه
البته از ایشون نمیشه توقع داشت چون 90درصد عمرشون رو بین همونا سپری کردن و اصولا درک این موارد برای ایشون یه خورده سخته (2770361) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۱۸:۴۸:۲۸
احسنت (2770787) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.