نظر منتشر شده
۱۵۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 141074
تغییرات ارزش ریال در بازار آزاد ارز طی 30سال اخیر
کدام دولت در حفظ ارزش ریال موفق تر بوده است؟
بخش خبری الف، 8 بهمن 90
تاریخ انتشار : شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۵۶
ارزش ريال ايران در مقابل دلار طي ۳۰ سال گذشته در بازار آزاد ارز بيش از ۵۰برابر كاهش يافته است.

آمارهاي رسمي بانك مركزي از نرخ ارز در بازار غيررسمي (آزاد) نشان مي‌دهد در سال ۱۳۶۰، هر دلار آمريكا در بازار آزاد تهران ۲۷ تومان خريد و فروش مي‌شد. در پايان جنگ، اين نرخ به ۱۲۱ تومان در پايان دوران سازندگي به ۴۷۸ تومان و در پايان دولت اصلاحات به ۹۰۴ تومان رسيده است.


*منبع: آمارهای سری زمانی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
اين آمار نشان مي‌دهد. در طول سه دولت گذشته، ارزش پول ملي در دوره جنگ تحميلي ۳۴۸ درصد در دوران دولت آقای هاشمی ۲۹۵ درصد و در دوران دولت آقای خاتمي ۸۹ درصد كاهش داشته است.


دولت احمدی نژاد تا قبل از بحران ارزی اخیر موفق ترین دولت از نظر حفظ ارزش ریال محسوب می شد البته سکوت معنی دار دولت وی در کاهش شدید ارزش ریال در روزهای اخیر، نقطه تاریک و ننگینی در کارنامه وی باقی خواهد ماند. اگر عدم کفایت سیاسی احمدی نژاد در مجلس تصویب نشود و وی تا پایان دوره اش در سال ۹۲ رئیس جمهور باقی بماند و بتواند تا آن زمان نرخ دلار را کمتر از ۱۷۰۰ تومان نگه دارد، در آنصورت رشد نرخ ارز در دوره ۸ساله وی کمتر از ۸۹ درصد زمان خاتمی خواهد شد و از نظر اسمی، دولت احمدی نژاد موفق ترین دولت در حفظ ارزش ریال باقی خواهد ماند.

لازم به یادآوریست برای ارزیابی موفقیت واقعی هر دولت در حفظ ارزش پول ملی، به عوامل متعددی نظیر درآمدهای نفتی، میزان هزینه های عمرانی انجام شده، میزان صادرات و واردات، میزان تنشهای سیاسی نظامی کشور و... بستگی دارد و نرخ اسمی به تنهایی شاخصی واقعی برای ارزیابی میزان موفقیت یک دولت در حفظ ارزش پول ملی نیست.

بدترین بحران ارزی بعد از انقلاب مربوط به سال ۱۳۷۴ میشود که در آن سال پس از اینکه تیم اقتصادی دولت وقت در محاسبه میزان بدهی خارجی کوتاه مدت اشتباه کرد، ارزش ریال بی سابقه ترین سقوط خود در تاریخ را تجربه کرد و از حدود ۳۰۰تومان در فروردین۷۴ به حدود ۷۰۰ تومان در خرداد همان سال رسید. در آن سال دولت توانست نرخ دلار را در حدود ۴۴۰ تومان تثبیت کند.

مهار نقدينگي و تثبيت نرخ تورم در نرخ تك رقمي از اهداف برنامه‌هاي توسعه چهارم و پنجم بوده است اما دولت فعلي با اجراي نادرست طرح هدفمند كردن يارانه‌ها حجم وسيعي از نقدينگي وارد بازار كرد كه به همراه جنگ رواني دشمن، به تورم شديد و كاهش ناگهاني ارزش پول ملي در هفته های اخیر منجر شده است.

متاسفانه در طول سال‌هاي بعد از انقلاب همه دولت‌ها با هدف سازندگي و اجراي طرح‌هاي عمراني، نقدينگي زيادي ناشي از دلار‌هاي نفتي به اقتصاد ايران تزريق كرده‌اند كه باعث ابتلای اقتصاد ایران به بیماری هلندی مزمن و كاهش مستمر ارزش پول ملي ايران شده است. ريال ايران يكي از معدود پول‌هايي است كه به طور مستمر ارزش آن كاسته مي‌شود و ايران نيز يكي از معدود كشورهايي است كه دولت‌هاي آن احداث طرح هاي عمراني را داراي اولويت بيشتري بر مهار تورم مي دانند.
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۰۸:۱۸
... ایکاش میتوانستید در کنار امار ونمودار شرایط وسایر پارامترها ی موثر مانند انقلاب -جنگ- ویرانیوسازندگی و قیمت فروش نفت ومیزان درامدها وعواید دولت را هم کنار هم بررسی وبعد نتیجه گیری را بعهده خود مردم میگذاشتید (629868) (moderator19)
 
سینا صفوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۷:۲۶
دوست عزیز پارامترهایی مثل جنگ، زلزله، سیل، موشک باران و ... در مقابل پدیده دولت مهرورز! پارامترهای ناچیزی هستند که قابل اعتنا به حساب نمی آیند.
باید قبول کرد با وجود شخص ایشون و تصمیماتشون که از جنگ هسته ای و زلزله ویرانگر تر بوده تغییرات ناچیز بوده است........ (630066) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۱۵:۵۸
عادلانه ترین کامنت در خصوص این مقاله دیدگاه شما هست تبریک میگویم به دید روشن شما (630472) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۰۰:۳۷:۵۸
در یک جمله بسیار کامل گفتید. (634193) (moderator19)
 
بي نوا
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۱:۵۴:۳۱
اقاي احمدي نژاد هنر نكرده اند براي اينكه در دوره ايشان بيشترين درامد نفتي تاريخ نسيب ايران شد و بايد تا ابد جواب گو باشند اگر با اين درامد تاريخي ما نتوانيم دلار را به 7تومان گذشته برسانيم پس نتيجه ميگيريم گذشته گان مديران بسيار با كفايتي بوده اند. (631748) (moderator19)
 
چوپانیان
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۱:۴۸:۰۱
آیا برای شما امکان دارد بفرمائید که چطوری می شود در2سال باقی مانده از دولت دهم سی سال افزایش قیمت دلاررا کاهشت داد لطفآض توضیح دهید تا ما ودیگران هم یاد بگیریم (636235) (moderator22)
 
ابوالفضل
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۱۹:۴۸
سفسطه می فرمایید. به دو دلیل خیلی عمده که در تحلیل شما غایب است:
1) پسر من امروز در یادگیری فارسی تنها در یک روز 200% در فراگیری زبان فارسی پیشرفت داشته است اما من 0.0001% پیشرفت داشته ام.
توضیح: پسر من امروز دو حرف الفبای فارسی را فراگرفته است اما دیروز هیچ حرفی بلد نبود. اما من با این که یک کتاب صد صفحه ای خوانده ام تنها دو سه لغت جدید یاد گرفتم.
گرانتر شدن دلار از 10 تومان به 15 تومان و از 1000 تومان به 1500 تومان هر دو 50% هستند اما آیا همان تاثیر را دارند؟
2) نویسنده محترم نقش زمان اعم از شوک یا تدریجی بودن را کاملا در تحلیل خود نادیده گرفته اند. شما ممکن است در 10 سال گذشته 100 قرص استامینوفن خورده باشید و هنوز هم سالم و سرحال باشید اما اگر 20 تای آنرا یکجا بخورید ممکن است، با از کارانداختن کبد شما، شما را بکشد. افزایش قیمت دلار در دولت آقای خاتمی تدریجی بود در حالیکه آقای احمدی نژاد به مدت 7سال با هرگونه افزایش قیمت دلار مخالفت کرد اما در عرض دو هفته قیمت آن از 1200 تومان به 2000 تومان رسید. آیا واقعا شما تاثیرات تغییر تدریجی و شوک را یکسان در نظر می گیرید؟ (629881) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۵۴:۳۹
سلام
نکته دومتان درسته.
کار بدی که احمدی نژاد انجام داد بدتر از مساله شوک بود این کار بوی خیانت می داد.

نکته اولتان جسارتا غلطه چون مفهوم درصد این است که فارغ از کمیت، میزان رشد را نشان می دهد. اتفاقا وقتی چیزی از یه تومن میشه دو تومن، درصد رشدش بیشتر از وقتیه که از 1200 تومن میشه 2000 تومن.
این مفهوم درصدو رشده.
یا علی (630169) (moderator7)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۲۰:۲۴
احمدی نژاد مقتدر ترین رییس دولت پس از پیروزی انقلاب اسلامی است (630211) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۱۴:۵۹
لطفا معنی مقتدر را یک بار دیگر در واژه نامه مطالعه بفرمایید
با تشکر (630468) (moderator19)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۴۵:۲۱
در چه زمینه ای مقتدر بوده ؟ آیا... گفتن حرفهای قشنگ بدون عمل اسمش اقتدار است!! (630610) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۹:۰۶:۰۰
کاش لا اقل حرف ها قشنگ بود که نیست ... (630894) (moderator19)
 
واقع بین
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۹:۲۱:۵۴
اگر...بی احترامی به دیگران نشانه ی اقتداراست بله حق باشماست!! (630928) (moderator19)
 
آزادیخواه
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۰:۰۸:۳۵
برای شما قطعا همینطور است... (630981) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۰:۲۱:۲۰
آیا بردن فک و فامیل به نیویرک بدون هیچ قیدی اقتدار است؟ (631239) (moderator19)
 
بابك 90
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۹:۰۱:۰۰
باچنين هوش ونبوغي آقاي رئيس جمهور بايد شمارا وزير اقتصاد مي كرد ؟ (631455) (moderator7)
 
سايبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۲:۵۷:۱۱
دقيقا من هم به قدرت ايشان در انجام تغييرات بزرگ ايمان پيدا كرده ام (631891) (moderator19)
 
سلطان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۵:۱۰:۱۱
معني مقتدر نيز فهميديم !!!!!!!! (632137) (moderator19)
 
میرزا قلمدون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۲۳:۰۱:۴۴
موافقم چون احمدی هیچی نداشت جز اینکه اقتدار داشته و به همه نشون داد یه بارم میشه رییس دولت جلوی مجلس و خیلی ها وایسه همتون از این گفته اشتباه برداشت کردید.... (632723) (moderator19)
 
فرید
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۰۰:۴۶:۲۳
از چه نظر مقتدر ترینه می شه یک کم توضیح بدید؟
از نظر اینکه در عرض یک سال تونستند قیمت خونه را سه برابر کنند یا اینکه قیمت عرض رو می فرمائید یا اینکه قیمت سکه کدوم رو می گید.
البته ایشون که ادعا دارند همه این شاهکارها کار دستای پشت پرده و ...
است ایشون اگر اقتدار داشت این قدر به قشر متوسط جامعه نمی گذاشت فشار بیاد .بعد بفرمایند کی بود کی بود من نبودم !!!
شما از قرار معلوم از اجاره ها خبر نداری که مثل جت روز به روز بالاتر می رند .

تنها اقتدار ایشون اینه که تو سازمانهای بین المللی بره از بقیه کشورها انتقاد کنه و ادعای مدیریت جهانی کنه (635720) (moderator22)
 
دلسوز
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۳۳:۳۳
به نظر شما اگر در آمد یک فرد از 1000 تومان به 2000 تومان برسد به همان نسبت قدرت خریدش بالا رفته در مقایسه با فردی که در آمدش از یک میلیون تومان به دو میلیون تومان؟ هر دو درآمدشان دو برابر شده. شما باید قدرت خرید یک آموزگار را در زمان های مختلف اندازه بگیرید بعد بگویید تا چه اندازه دولت های ما در حفظ ریال موفق بوده اند. خدا قوت (630595) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۰:۵۶:۳۱
دوست عزیز
بوی خیانت یعنی متهم کردن دولت و هیچ فرقی با گفتن اینکه خیانت کرد ندارد .. لطفا بفهم که چه می نویسی و مدرکی هم اگر برای مدعای خود داری اعلام کن .. چون فکر نمی کنم یه کابینه برای خیانت به ملت هم قسم بشن یا حداقل 3 تا وزیر اقتصادی و رئیس کل بانک مرکزی با هم خیانت کنن به ملتشون (631664) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۲۳:۵۶:۴۰
نیازی به هم قسم بودن نیست. نتیجه عمل چنین بود. (632783) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۱۹:۵۹:۳۹
مدرکش قیمت طلا و ارز در بازار
مدرکش بیکاری مردم
مدرکش نامه وزیر نفت به ایشان که گفت من دارم بودجه مملکت رو از فروش نفت می دم که کار خلافی است و نمی شه اینجوری ادامه داد
مدرکش اظهارات معاون وزیر نیرو که گفت با وجود اینکه قبوض اضافه شده اما دولت طلب پیمانکاران برق رو نمی ده و سال اینده خاموشی بسیاری خواهیم داشت.
مدرکش فقط مردم و اوضاعی که دارید مشاهده می کنید
مدرکش گرون شدن 25% لبنیات در یک هفته
بازم مدرک می خواید که این دولت خیانت کرده به مردم؟
یکم دور وبر خودتون رو ببینین همش مدرکه
(635401) (moderator22)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۳:۳۱
می بینم که به سلامتی رفتین تو فاز عدم کفایت... دمتون گرم
فقط به توکلی بگین اینبار عدم کفایت وزیر اقتصاد رو نبره و بره سراغ خود احمدی نژاد چون این حسینی و بهمنی نشون دادن بدون اجازه احمدی نژاد هیچ اراده ای از خودشون ندارن.
پس برین سراغ ریشه مشکل از هیاهو و مخالفت چند تا جیره خور دولت هم نترسین چون الان اکثر ملت با واقعیت احمدی نژاد آشنا شدن و از عزل وی با جون و دل حمایت می کنند (629888) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۲۲:۲۱
هم وطنان گرامي با راي مثبت خود نشان دهيد تا چه اندازه با صحبتهاي دوست عزيزمان موافقيد (630218) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۴۱:۰۰
جناب ایرانی تو خودت یک نفری پس لطفا از طرف اکثر یت ملت حرف نزن ... (630269) (moderator19)
 
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۱۰:۲۲
ببخشید شما خودتون چند نفرید که از طرف ملت حرف زدین؟ (630459) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۱۱:۴۵
جناب ابراهیم من یک نفرم و از طرف خودم هم حرف میزنم و ابراز نظر میکنم ضمنا شما بفرمایید من از طرف ملت چه حرفی زدم ؟ (630555) (moderator19)
 
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۱:۲۱:۲۶
اگه يه نگاهي به راي هاي مثبت و منفي كامنت خودت بنداز ي مي فهمي ملت نظرشون چي هست . (631298) (moderator19)
 
lملکش
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۲۲:۵۸:۲۹
اما دوست من ایا میشه امار اینترنتی که فرض بر درست بودنشو بگیریم به کل جامعه تعمیم داد؟خواهشا احساسی پاسخ ندهید
تشکر
یا علی (632717) (moderator19)
 
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۰:۲۱:۲۶
دوست عزيزدر علم آمار نتايج حاصل از data هابراي يك نمونه كوچك از جامعه تصادفي (به شرط آن كه افراد مورد بررسي در نمونه تصادفي مورد نظر به صورت كاملا آزادراي داده باشند) با تقريب 87 درصد به نتايج حاصل از data هاي جامعه واقعي قرابت دارند
منبع:مقدمه اي بر احتمالات و امار كاربردي-تاليف رونالد .ا.والپول (637497) (moderator22)
 
سرباز سایبری ولایت
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۱۳:۵۳:۰۹
دوست من حتما میدونید که تو ایرن 90% استفاده کنندگان از اینترنت وقتشون رو برای چه کارایی صرف میکنن؟؟؟!!!
پس معلومه این 90% طرفدار کی هستن
قطعا طرفدار محمود نیستن
یا علی مدد (634846) (moderator22)
 
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۳ ۰۰:۱۸:۵۷
صرف چه كارهي مي كنند!!!
دوست عزيز من، در ايران هم مانند ساير نقاط جهان ،اكثر كساني كه از اينترنت استفاده مي كنند از اقشار تحصيل كرده جامعه هستند و اين كه ما بياييم و به اين شكل به قشر تحصيل كرده كه مهمترين سرمايه يك جامعه نيز هستند توهين كنيم بر خلاف اخلاق و انصاف است. (637496) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۲۲:۳۲:۳۳
اکثر مسولان نظر خودرا به نام مردم بیان میکنند (641410) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۰۱:۴۳
با این 5/1 سال باقیمانده از رئیس حمهوری احمدی نژاد باید چکار کرد؟ ... (630544) (moderator19)
 
یکی از عاشفان یوسف ایران، دکتر احمدی نژاد
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۸:۱۶:۴۴
یک سال ونیم نمونده. دکتر زمانی که بروند، رئیس جمهوری بعدی حتماً از همفکران دکتر احمدی نژاد خواهند بود. مردم عاشق رئیس جمهورشون هستند، با یک ملت عاشق که نمیشه در افتاد. (630838) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۰:۳۷:۰۴
برای شما که شاید در این فرصت به جایی یا به ملکی یا به مالی از طریق رانت رسیده اید خیلی خوش گذشته است و ادامه آنرا خواستارید ولی بیکاری و کاهش قدرت خرید قشرهای آسیب پذیر در این 5 سال اخیر فراموش نشدنی است و بحق معصومین(ع) خداوند عنایت نماید که از این گرداب هلاکت بدر آییم (631260) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۷:۵۸:۱۲
در دوره های قبل شما به مال منالی رسیدی حالا یکی دیگه برسه . مگه بخیلی؟ (632376) (moderator19)
 
علی
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۹:۰۲:۵۶
عزیزم من فکر میکنم منظورتون عشق دوره نامزدی بود ولی حالا اون دوره تموم شده بچه نون میخاد حاجی نه عشق (631458) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۲۰:۵۵:۰۲
دانا مباش که غم دیگران خوری... نادان باش تا دیگران غمت خورند (633968) (moderator19)
 
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۱:۰۷:۰۱
عدم کفایت رئیس جمهور هم کاری رو درست نمیکنه اوضاع خرابتر از این حرفاست که با یه تغییر درست بشه
بعد عزل هم میاد میگه مجلس نذاشت من مملکت رو درست بکنم (631287) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۳:۳۵
خواستم به اين توجيه چيزي بگم ديدم هيچ چيز نگفتن بهتره
العاقل يكفي بالاشاره (629889) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۲۷:۴۸
به کار بردن درصد در مورد اعدادی که مرتبة میزان مطلق اونها تغییر جدی کرده معنی درستی ندارد. اینجوری اگه بگیری، قطعاً تمام دولتهای آینده از تمام دولتهای گذشته توان کنترل ارزی قوی تری خواهند داشت. همه جا درصد شاخص درستی برای تغییرات نیست. برخی موارد تفاضل ارقام معنی دار تر است یا شاخصهای دیگر. البته این بازی با درصد و تفاضل و غیره را که اولین بار دولت نهم شروع کرده باید علمی و تحلیلی باشد وگرنه همین میشود که الان با اعداد و شاخصهای به عنوان بازی ای برای توجیه هر رفتار ممکن صورت میگیرد. (629895) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۳۴:۳۵
سلام
برای روشنتر شدن مسئله میزان درامدهای نفتی و غیر نفتی دوره های ریاست جمهوری را را می اوردید خوب بود.باید دید مثلا در دوره سازندگی و یا خاتمی چقدر ارز مصرف شده و با زمان حال مقایسه کرد.شاید اگر انها بیشتر دلار داشتند می توانستند بهتر ارزش پول ملی رو حفظ کنند. چرا قیمت طلا و سکه رو درج نکردید اون هم شاخص خوبیه.با احترام به متن فوق چیزی که در جامعه دیده می شود پولهای بسیار سرگردانی که در دست افرادی است که به هر سمتی هجوم می اورند باعث خرابی و ویرانی ان می گردند.ایا رشد نقدینگی را می توانید در طول پیروزی انقلاب تا زمان حال مقایسه کنید ؟مقایسه شما بدون شرایط انزمان است و به خواننده القا می کنید که این دوره بهترین بوده.زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری رو با اون شرایط فشار و عدم صادرات نفت با دوره های بعدی مقایسه می کنید.سوال مهم اینکه دوره های قبلی با چه میزان دلار کار کردند و چه نتایجی حاصل شد و این دولت با چه میزان درامد ارزی چه میزان کار صورت داده است .هرچند بعد از اتمام دوره هر ریاست جمهوری بهتر می توان قضاوت کرد. (629903) (moderator7)
 
آبدارچي سياسي
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۳:۰۲:۴۴
سلام . تا اونجايي كه من مطلعم كمترين ميزان نرخ رشد نقدينگي در دولت نهم و دهم ثبت شده .
بهترين سياست انقباضي رو اتخاذ كرده (631905) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۰:۴۲:۲۶
شما دقیقا تا کجا اطلاع داری؟ (632840) (moderator19)
 
Korea, Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۷:۰۳:۳۸
اطلاعاتت رو از کجا آوردی؟ روزنامه ایران؟! (632912) (moderator19)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۵۷:۴۴
سلام،
من نمي دونم الان از كجا كسب اطلاع كرديد قربان ولي حدوداً در سال 83 حجم نقدينگي 68 هزار ميليارد بوده و حدوداً در سال 89 بالغ بر 340 هزار ميليارد
( بيش از 400% در طي دوره دولت نهم و دهم)

به گفته معاون اقتصادي آقاي وزير شبه اقتصاد آقاي فرزين، نقدينگي در اين دولت حدوداً سالانه 27% رشد داشته كه اين خودش به معني تورم بيش از اين حرفاست، اهل فن مي تونن تحليل كنن

جالب اينه كه آقاي فرزين اين ادعا رو براي تمامي دولت هاي ايران ذكر كردن كه كاملاً واضح هست كه دولت قبلي آقاي خاتمي با تورم حدود 11% توان مهار تورم رو از خودش نشون داده و با اين حجم تورم امكان رشد نقدينگي 27% عملاً منتفي ست.

رشد نقدينگي دامن زننده تورم هست.

تنها واژه قابل بيان تاسف و اوف بر اين شرايط و دولت هست كه به راحتي شعور مردم رو زير پا له مي كنه

البته با حذف نخبگان اين شرايط غير قابل باور هم نيست.
بعضي ها شايد خيلي با سواد باشن اما حتي توان گردوندن يه نونواي هم نداشته باشن كه تو اين دولت اين موضوع ثابت شده است ..................... (636578) (moderator22)
 
بازرگان بيچاره
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۵۲:۰۱
با سلام

با اين مطلبي كه گذاشتين كاملا بي طرفيتون رو اعلام كردين. هيچ چيز به اندازه آمار درست نميگه. اما يه چيزي "اگر واقعا تزريق پول به جامعه اينقدر مهلك و خطرناكه چرا جلوش رو نميگيريد؟ ماهي رو هر وقت از آب بگيري تازه است"

ولي مطمئن باشين دردري رو ازما كه تو كار تجارت هستيم و حتي مردم دوا نميكنه. الان هرچي هم كه قيمت دلار بياد پايين فقط استرس رو زياد ميكنه چون ما 5 شنبه ارزمون رو حواله كرديم حالا دلار اگه 1000 تومنم بشه جنس ارزون نميشه فقط گر.ن تر ميشه.

بايد چاره اي براي ثبات در اين مملكت پيدا كرد.

از استرس مرديم (629932) (moderator7)
 
عمو
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۱۳:۵۵
مگه اینکه شما کالاتون رو غیر قانونی وارد کنین وگرنه برای واردات قانونی حتی اگه چوب کبریت هم باشه ارز دولتی میگیره و قیمت بازار آزاد تاثیری روش نداره. شما یا اصلا تاجر نیستید یا جسارتا...... (630464) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۷:۴۱:۵۸
میشه بفرمایید بدون ال سی چجوری میشه از ارز دولتی استفاده کرد آقای تاجر!؟... (630775) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۳۰:۰۸
کاملا صحیح است چرا مجلس با وضع قانونی جلوی تزریق پول بدون پشتوانه را نمی گیرد (630592) (moderator19)
 
اسممو نيار
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۵۳:۰۱
به نام خدا
با اين روند و در پايان عمر دولت يازدهم ، به جاي ثبت اعداد بر اسكناس ملي از واژه خيلي تومان ، دولت دوازدهم خيلي خيلي تومان و دولت 12 + 1 خيلي خيلي خيلي تومان استفاده ميشود. (629936) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۰:۰۵:۴۳
میشه از نمادهای علمی هم استفاده کرد (631216) (moderator19)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۵۴:۳۷
با درود فراوان
من فکر می کنم این روش سنجش درست نمی باشد.
نخست: شما معیار سنجش هر دولت رو قیمت دلار در ابتدا ذکر کردید. به نظر بنده شما باید میزان افزایش دلار رو در نظر بگیرید. چون بررسی قیمت دلار به درصد نیست به میزان افزایش است. درصد بیشتر در موارد کیفی مدنظر است نه در موارد کمی. به عنوتن مثال برای خرید جاروبرقی شما به میزان افزایش حقوق ماهیانه توجه می کنید نه درصد افزایش آن.
دوم: شما همچنین می بایست میزان درآمد نفتی رو هم مقایسه کنید. از آنجایی که درآمد نفتی ما از دلار است میزان دلاری که وارد بازار ایران شده هم مد نظر است. شما میبایست این مقدار دلار هم در جدول وارد می کردید. مثلا در زمان آقای خاتمی قیمت نفت به کمترین میزان ها رسید.
سوم: به نظر بنده جا داشت در کنار این جدول ارزش طلا رو هم وارد می کردید. از آنجاییکه ارزش دلار به طلا مرتبط است پس میزان قیمت طلا هم در هر دوره مدنظر است. (629937) (moderator7)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۲۱:۳۸
احمدی نژاد با کفایت ترین رییس جمهور دنیاست (630215) (moderator19)
 
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۱۲:۱۵
البته یک شاهکار اخیر دولت احمدی نژاد، کم کردن ارزش پولی کشورمان نسبت به ارزش پول عراق و افغانستان است که واقعا در تاریخ سابقه نداشته است. (630556) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۳:۵۲:۵۹
این حرفت رو قبول دارم .

احمدی نژاد با کفایت ترین رئیس جمهور دنیاست . ولی در دنیای کوچکی که شما زندگی می کنی و با دید محدودی که داری احمدی نژاد با کفایت ترین هست . (631345) (moderator19)
 
آبدارچي سياسي
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۳:۰۹:۱۹
ديد شما كوچكتر از ديد اين دوست ماست شما محصور در دنياي انيترنت هستي و در اين آكواريوم دنيا رو اقيانوس مي بيني (631920) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۷:۲۳:۱۵
ببخشید مردم ماست سر کوچه رو که از اینترنت نمی خرند، می خرند؟ یه سر برو بقالی سر محل و یه آماره سریع بگیر و ببین چند نفر راضی هستند از شرایط و از اون مهمتر مسبب این شرایط رو چه کسی می دونن. خواب خرگوشی بسه تو رو خدا! (632922) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۹:۵۵:۰۵
اینها اعداد که نوشتید به نرخ آزاد ارز هست یا نرخ دولتی؟ مدت زمان طولانی نرخ ارز دو یا سه نرخی بود. (629939) (moderator19)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۰۰:۵۰
اگر عدم کفایت سیاسی احمدی نژاد در مجلس تصویب نشود و وی تا پایان دوره
______________________________
اش در سال ۹۲ رئیس جمهور باقی بماند و بتواند تا آن زمان نرخ دلار را کمتر از ۱۷۰۰ تومان نگه دارد، در آنصورت رشد نرخ ارز در دوره ۸ساله وی کمتر از ۸۹ درصد زمان خاتمی خواهد شد و از نظر اسمی، دولت احمدی نژاد موفق ترین دولت در حفظ ارزش ریال باقی خواهد ماند

مگه قرارچیزی بشه.............

ازاین مجلس بله قربان گوهیچ امیدی نیست
ثانیا احمدی نژادآدم جسوروشجاعی هست که یک تنه حریف همه شون میشه
وخوشم میادمثل خاتمی ورفسنجانی پشت یارانش راخالی نمیکند
ثالثا جناب لاریجانی ریاست مجلس کسی هست که تمام قد ازوزیراقتصادودارایی دفاع کرد که من گمان بردم آقای حسینی وزیراقتصاد بهترین وزیردرتاریخ دنیاست
رابعا الف جان نظرات مردم راخداوپیغمبری درج کن تاحداقل دلشون به همین خوش باشه

یاالله مدد (629949) (moderator7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۲:۵۵:۵۸
ربطی به جسارت ندارد. .. (631145) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۳:۰۲:۴۰
واقعاً مرز جسارت و شجاعت کجاست؟ (631154) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۲:۲۹:۳۷
باید پرسید مرز شجاعت و حماقت کجاست؟ (631818) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۰۴:۳۱
یعنی تا حالا این همه مشکلات که بر سر ملت امده مهم نیست .واز حالا به بعد باید قضاوت کنیم .اصلا استدلال خوبی نیست مردم در این دوران خیلی از چیزها را از دست داده اند که به این راحتیها جبران نمی شود. (629957) (moderator19)
 
مهدی
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۰:۵۹:۵۸
و خیلی تر از اون چیزایی که از دست دادند چیز به دست اوردند با وجدان باش لطفا (631040) (moderator19)
 
مانا
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۹:۱۱:۴۱
فکر کنم شماها بدست اوردید که از دولت حمایت میکنید (631476) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۱۵:۰۵
بالا بودن قیمت دلار به علت انحصاری بودن آن است اگر همین الآن بانک مرکزی اعلام کند به همه متقاضیان ماهیانه 50 دلار می دهیم دریافت کنندگان ارزبرای فروش آن به بازار هجوم می آورند و قیمت آن پایین می آید (629977) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۱۹:۵۵
اين را نيز اضافه كنيد.
كه با چه قيمت نفتي و با چه هزينه هاي جنگ يا طرححهاي عمراني اين نرخ دلار بود. آنوقت متوجه خواهيد شد ...
... (629985) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۲۶:۱۳
خواهشمندم درون جدول ، تاریخ پایان دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد که با علامت سئوال مشخص شده تصحیح گردد (630002) (moderator7)
 
آبدارجي سياسي
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۲۷:۳۱
سلام .
درسته كه بايد شرايط كشور رو در نظر داشت ولي هدفمندي يارانه ها كه به گفته زيبا كلام بزرگترين طرح اقتصادي 100 سال اخير بوده شايد با همه گذشته انقلاب در طرح هاي اقتصادي و فشارهاي بين المللي برابر و يا بالاتر بوده .
عملكرد دولت نهم و دهم در حفظ ارزش پول ملي همزمان با اجراي هدفمندي يارانه ها مثبت و قوي بوده .به نظرم اگر دولتي غير از اين سركار بود امروز شاهد شرايط بحراني اروپا در ايران بوديم
يا حق (630005) (moderator7)
 
Norway
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۰۵:۰۲
خب شما یارانه بده دلار هم گرون بشه که فرقی به حال ملت نداره (630450) (moderator19)
 
آبدارچي سياسي
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۰:۵۲:۰۲
قرار نبود يارانه به مردم داده بشه فقط براي جبران بخشي از سختي اين جراحي بزرگه (631659) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۱:۲۶:۳۵
جراحی یا سلاخی افتصادی؟! (637267) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۰:۴۷:۵۰
چه میگویی از روی شکم سیری که نمیشه حرف زد برو میان مردم عادی ببین با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم میکنند و قدرت آه کشیدن را هم ندارند (631272) (moderator19)
 
علی
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۷:۲۶:۴۸
بحرانی که تو ایران هست اگه یک دهمش تو هر جای دنیا بود تا الان دولت عوض شده بود.فکر میکنید تو یونان یا انگلیس که مردم اینجو ریختن تو خیابون ارزش پولشون مثل ما کم شده!؟ (631384) (moderator7)
 
ناصر رسولی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۳:۰۹
بله. اگر عده ای مغرض به سیاه نمایی محض روی نیاورند و جانب انصاف رعایت شود این دولت خدمات ارزنده و نقاط مثبتی را در کارنامه خود دارد. (630017) (moderator7)
 
عماد
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۱۲:۴۹
شما احتمالا خدمات ویژه دریافت کرده اید وگرنه ما که ندیدیم (630463) (moderator19)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۴:۳۵:۳۵
یعنی چی هرکی تعریف میکنه میگین حتما یه چیزی گرفتین!!!!.
پس شما هم از دولتهای قبلی میگرفتین که راضی هستین، الان که نمیتونین، ناراضی (636530) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۱:۳۵:۱۹
البته قبول دارم هنوز عده ای هستند که ضرر هم کرده اند با این حال موافق دولتند. چون فکر میکنند مخالف روشهای دولت بودن بمعنی مخالفت با نظام و کشور است! (637286) (moderator22)
 
حق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۶:۴۱:۲۸
يكي از نفاط قوتش را بيان بفرماييد (630682) (moderator19)
 
ناصر رسولی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۸:۴۳:۰۳
یک نمونه ان 1.اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها که به اذعان کارشناسانی نظیر"زیبا کلام" بزرگترین طرح اقتصادی 100سال اخیر است 2.حمله مستقیم به زنجیره مافیای زر و تزویر که توسط اقازادگان تشکیل شده بود. 3.............. اگر حق رو میخوای اینه. (631435) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۲:۰۱:۱۱
امرزو هم که دلار به قیمت اقایون فروجته نشد. الف چرتکه بنداز رو 1900 تومن!قیمت بازار اینه
میانگین این دولت رو باید با قیمت های واقعی که تا چند روز پیش بالای 2000 تومن و امروز 1900 هست محاسبه بشه نه قیمت الکی که دولت عنوان می کنه! (631755) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۲۰:۰۹:۲۶
دوست عزیز بنظر شما معیار سنجش چی میتونه باشه :قیمت خانه ،کالاهای ضروری،خودرو اصلا ساده تر بگم آیا چیزی بوده که شامل تورم چند برابری نشده.البته بنده هم قبول دارم که فقط یک نفر مقصر نیست .ولی هر کاری راه حودش رادارد. (632524) (moderator19)
 
پیام
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۲۰:۲۴:۳۳
مگه شما زیبا کلام را قبول دارید که هی مثال می زنید؟ مگر ایشان کارشناس اقتصادیه ...؟ (633945) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۰:۴۹:۳۰
معدل کارنامه این دولت منفی است (631274) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۱:۲۸:۰۱
یکی از شاهکارها را لطفاً نام ببرید. (637272) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۴:۲۶
البته دولت در سال های 60-68 درگیر یک جنگ طولانی مدت بوده است و به نظرم با این اوصاف به خوبی شرایط را کنترل کرده است.
برای مقایسه بهتر است وضعیت دینار عراق را مقایسه کنید! (630018) (moderator7)
 
United Kingdom
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۴۰:۵۸
یه جوری میگید عدم کفایت سیاسی تصویب نشود! که انگار همین امروز و فردا قراره بشود
میدونم قند تو دل خیلی ها آب میشود که بشود اما باور کنید نمیشود و همان به که نشود! (630030) (moderator7)
 
امير
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۰:۵۰:۵۹
اين يک قياس کاملا مع الفارقه ...درآمدهاي حاصل از فروش نفت هر دولت رو هم درج ميکرديد! (630055) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۱:۱۸
یک نکته بسیار مهم:
هر گاه شرایط اجتماعی کشور و مردم با نشاط بوده٬ ارزش پول ملی هم بالاتر بوده. دقت کنید... (630071) (moderator7)
 
سلام
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۸:۰۶
دوست عزیز!

این نرخ دلار تا همین چند روز پیش 23000 ریال بود!

به این زودی یادت رفت؟!!

اصلا ربطی به سیاست دولت نداشته، فقط به خاطر فروش گرانتر نفت بوده است! (630090) (moderator7)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۳:۴۹:۴۵
2300 نبوده که 2500 بوده نه اصلا 5000 بوده کنتور که نداره ببندید (630414) (moderator19)
 
ciavash
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۹:۰۶:۲۳
2300 رو مطمین نیستم ولی تا 2100 تومن پیش رفت (631463) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۰:۴۹:۳۹
همانطور که برخی ۲ ساعت کار جوانان را اشتغال‌زایی می‌نامند شما هم دو ساعت دلار ۲۳۰۰ تومانی را باید جزء تاریخ دولت بگذارید. (631021) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۰:۵۹:۱۰
2 ساعت رو نمیدونم از کجا اوردن من 15 ساعت در روز کار میکنم وضع مالیم خدا میدونه چه وضعیه ظرف دو سال بدهی اومده رو هم انبار شده آبرویی نمونده واسم (631671) (moderator19)
 
امير110
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۱۰:۵۸
بد نبود ميزان عايدي نفت( يا همان دلارهاي نفتي در هر دوره)، نقدينگي، رشد اقتصادي، تاثيرات محيطي ( اعم از جنگ و .....) را هم در كنار اين آيتم ها گذاشته و سيستمي مبحث را مطرح مي كرديد ..../ (630092) (moderator19)
 
عماد
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۱۱:۴۳
در نظر داشته باشید که دیگر جنگ تمام شده . کارخانه های بالادستی صنعت وابستگی ارزی کشور را به شدت کاهش داده اند و ظرفیت های تولید داخلی در حد خود کفایی است.
اما
سیاست های دولت موفق تر از صدام در تخریب اقتصاد کشور عمل کرده و سرمایه گذاری هایی که باید هم اکنون به داد اقتصاد کشور برسند راکد و بی رمق در حا جان کندنند. (630093) (moderator7)
 
فرهنگ ادیب
Norway
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۱۸:۴۶
...
کاری به عملکرد اقای رئیس جمهور ندارم ولی شما ها نیز مراقبت کنید از این تریبون حتی الامکان متناسب با نیت خود - که بنظرم قصدتان کمک به کشور است - مسائل بطور اصولی مطرح شوند .
مطرح کردن این مقاله با زیر تیتر....... اگر احمدی نژاد برکنار نشود و بتواند تا سال۹۲ نرخ دلار را زیر ۱۷۰۰ تومان نگه دارد ....... خیلی شایسته سایت شما نیست و سیگنالهای غلطی را به خیلی ها میفرستد.شما در قالب جمله فوق احتمالی را مطرح کرده اید و هردو پارامتر موجود دران با توجه به حساسیت های موضوع تولید شایعه و جو روانی می کند . ... (630107) (moderator19)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۳۹:۳۹
تجزيه وتحليل را به اقتصاددان واگذارنمايم چه خوب بود يك مناظره بين موافق ومخالف ديدگاه مي گذاشتين (630143) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۱:۴۲:۲۸
شايد ذكر اين نكته بد نباشه كه بدانيم دولت سالي 22ميليار دلار از درامد نفت را در غالب يارانه نقدي بين مردم تقسيم كرده كهبه دردشان خورده (افزايش گراني ها نسبت به سال قبل).
ئرحالي كه دولت با اين حجم عظيم پول مي توانست فازهاي عقب مانده پارس جنوبي و منطقه خالي از سكنه شده عسلويه را دوباره سرو سامان دهد (630146) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۰۲:۲۸
عزيزدل خودتون ميگين500بيشتر نمي ارزههمون 1226تومان هم زياده. (630182) (moderator19)
 
سوسو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۱۱:۳۰
این نتیجه مستقیم دولتهای قبل بوده توجه کنید در سال 74-75 وضعیت خیلی از حالا بدتر بوده. ولی جامعه به بلوغ امروز نرسیده بود و اطلاع رسانی کافی هم نشده بود. ضمن اینکه مخالفان دولت درآن ایام شاید آزاد نبودند. (630192) (moderator19)
 
محمود حليمي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۱۶:۴۴
با سلام

لطفا مجددا به امار دقت نماييد ...
نکته مهم ديگر اين است که انسان هيچ وقت نبايد خود را با شاگرد تنبل کلاس مقايسه کند و بگويد من خوبم... (630201) (moderator19)
 
سیدغلامرضا قاضوی
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۳۴:۱۴
باسلام ، فقط درصد کافی نیست وباید پارامدهای دیگری همچون مبلغ ، زمان، مکان و... نیز لحاظ گردد وگرنه نمی تواد اینچنین قضاوتی درست ومنطقی تلقی گردد. (630249) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۳۷:۱۸
... يك روز همچين انتقاد مي كنيد كه دل در دل دويت نمي ماند و تهديد به بركناري اش را جدي مي گيرد و دلار را تك نرخي مي كند روز ديگر شما به دلجويي مي پردازيد و ناشيانه از دولت تعريف مي كنيد . اما ما هم كمي مي فهميم (630261) (moderator19)
 
عباس
United Kingdom
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۴۳:۳۳
بعضي دوستان خيلي سياه نمايي مي كنند. ... (630272) (moderator19)
 
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۴۳:۵۸
به نظرم از خیلی هم یکم بیشتر
البته متاسفانه
واقعا باید انصاف را بیشتر در نظر بگیریم (630519) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۱:۰۶:۲۵
این دوستان نمیخواهند سیاهنمایی کنند دلشان بدرد آمده و نگران آینده هستند البته بعضیها هم که اوضاع بر وفق مرادشان است فعلاً خوشحالند. ولی باید با این حدیث متذکر شویم که "اگر کسی مسلمانی را ندا دهد و او به دادش نرسد مسلمان نیست" (631286) (moderator19)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۴۹:۲۲
آمار صحیح است اما ناقص میزان افزایش پول و تورم و علت بالا ماندن نرخ ریال در آن عنوان نشده است این کار نوعی کلک است که توسط مسئولان زیاد زده میشود
مشکلات اقتصادی ما پابرجا است
خوب است به مقاله روزنامه جموری اسلامی با عنوان "كالبدشكافي ماجراي سكه و ارز" مراجعه کنید (630283) (moderator19)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۵۷:۰۷
یک نکته جالب در مقاله همان بودجه عمرانی است. بودجه عمرانی رابطه مستقیمی دارد با تورم . حال اگر تورم پول وجود داره پس کاهش ارزش پول ملی هم باید وجود داشته باشه . چرا کاهش وجود نداشت؟ چون با پول نفت هر کمبودی رو جبران کردیم و بطور تصنعی ارزش پو ل رو بالا نگه داشتیم . نتیجه این کار مشکلات متعدد برای محصولات تولیدی کشور است و ما شده ایم مصرف کننده کالاهای لوکس خارجی (630293) (moderator19)
 
Bahrain
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۲:۵۹:۱۴
اگر این شیوه مقایسه را در نظر بگیریم حتما هر دولتی نسبت به دولت قبل از خود موفق تر خواهد بود. در این موارد استفاده از درصد نشانه های گمراه کننده ای را به خواننده ارائه می کند. بنابراین لطفا از روش مغالطه آمیز در ارائه مطلب به خوانندگان اجتناب کنید. (630299) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۲۵:۵۹
خواهشمند است مقاله ها را كارشناسي و سپس چاپ كنيد. اين مقاله اصلا" كارشناسي و فاكتور هاي اصلي ديده نشده است. (630580) (moderator19)
 
مهدی
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۵:۵۱:۱۶
من 31000 دلار خریدم 1329 تومان و 3 بهمن فروختم 2080 تومان

از نظر من بهترین دولت تاریخ ایران دولت احمدی نژاد است

هر کس از ظن خود شد یار من ( محمود احمدی نژاد)

شما هم میخواستین به جای تایپ کردن...دلار بخرین بفروشین خود دولتمردان که روز به روز و آنلاین داشتن گرا میدادن چرا حالیتون نشد؟ (630615) (moderator19)
 
حق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۶:۳۵:۱۲
اين قياس كاملا اشتباه است بايد شاخص اوليه يعني دلار 27 توماني ملاك باشد نه اينكه ارزش دلار در پايان هر دولت ملاك اول دوره دولت قبلي باشد. (630676) (moderator19)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۶:۴۷:۴۳
محاسبات شما باید به جای نرخ ارز اسمی بر نرخ ارز حقیقی.. باشد. (630690) (moderator19)
 
ناشناس
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۷:۱۳:۵۱
کسانی که به هر نحو به دنبال کسب درآمد بیشتر به هر طریقی و یک شبه هستند در کشور ما زیاد هستن و متأسفانه در همه زمینه ها وجود دارد آنها منتظر آن هستند تا از آب گل آلود ماهی درشت بگیرند حالا این درآمد چه احتکار باشد چه در میدان میوه و تره بار چه در انبار روغن چه در شکر و سکه و ارز و غیره باشد در هر صورت باید به یک شکلی این موضوع ها سر و سامان بگیرد و این روزنه ها گرفته شود تا معظلات این ریشه کن گردد. (630726) (moderator19)
 
رضا
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۷:۲۱:۴۴
عدم کفایت سیاسی رییس جمهور
از اون حرفا..بود. همون استیضاح کردن وزیر اقتصاد بسه برای ما (630739) (moderator19)
 
BAHI
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۷:۴۴:۰۰
خیلی ساده است در سال 65 من که تازه کار بودم در ماه با حقوقم 1 سکه میتونستم بخرم حالا بعد از 25 سال و در آستانه بازنشتگی برای خریدن 1 سکه با خقوقم کم میارم . (630779) (moderator19)
 
آرمان
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۷:۴۶:۱۶
تنها چیزی که من می فهمم این است که دولت از این راه دارد پول یارانه ها را تامین میکند. (630783) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۸:۱۶:۱۰
شما فرق یک نرخی کردن ارز و بعد از سالها و نرخ زوری ارز بعد از آن را نمی دانید.! (630835) (moderator19)
 
غلام
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۸:۳۲:۰۷
لطف کنید درآمد های نفتی و غیر نفتی دولتهای بعد از انقلاب رو هم با هم مقایسه کنید تا همه چیز روشن بشه و معلوم بشه دولت آقای احمدی نژاد چقدر موفق بوده. (630856) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۸:۵۲:۲۵
طوري در مورد بركناري رييس جمهور صحبت ميكنيد كه انگار از سر راه پيدا شده انگار نه انگار كه 24 ميليون راي داره مگه خوابشو ببينيد كه بركنار بشه (630880) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۲۳:۲۷:۱۳
قیافه طلب کارانه وزیر اقتصاد که امشب داشت گزارش موفقیتهاشون رو میداد من رو متقاعد کرد افزایش قیمت سکه از 700 تومان به 1 میلیون تنها میتونسته کار خود دوستان باشه تا با برگردوندنش به 700 تومان اولن بتونند مردم رو توی بانکها جمع کنند و سکه ها به قیمت دلخواه پیش فروش کنند از طرفی هم قدرت نمایی کاذب خودشون رو به رخ مردم بکشند و مثلا در انتخابات هم قدرت نمایی کنند. (631175) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۸:۰۸:۴۷
اصلا تحلیل شما کاملا غلط است . زیرا تصور فرموده اید که نگاه داشتن مصنوعی قیمت دلار باعث حفظ ارزش پول ملی میشود. در حالی که بایستی عوامل تورمی را ملاحظه کرد. احمدی نژاد طبق برنامه چنج ساله دوم موظف بود قیمت دلار را بر مبنای تفاضل تورم امریکا و ایران بالا ببرد که این کار را نکرد و اکنون این فنر فشرده شده از دست در رفت. (631403) (moderator19)
 
حوسو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۰۸:۳۷:۲۷
شايد كاملا اين مقاله از لحاظ ضرب و تقسيم و جمع صحيح باشد اما ...
از لحاظ مقايسه به درد نمي خورد. (631427) (moderator19)
 
سيد احمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۴:۳۸:۵۲
با سلام به همه ي دوستان
والا ما كه صبح تا شب داريم ميدويم تا بتونيم يه زندگي معمولي تشكيل بديم ولي نمي تونيم دولت هاي قبلي رو هم خوب خوب درك نكرديم ولي استرس و نگراني كه اين دولت وارد كرده و ميكنه و گرفتاري .. بين مردم به بالاترين درصد ، رشد خود رسيده ...
برام دعا كنيد ميخوام ازدواج كنم ، پول ندارم. (632062) (moderator19)
 
مجرب
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۲:۰۱:۳۳
پس شما که گذشته های اسف بار ما بزرگترها را ندیدی که برای یک قالب پنیر توی سر همدیگه می زدیم وبرای یک قرص نان درصف ها چاقو کشی می شد و کسی هم جرات نداشت بگوید رئیس مجهور چه وچه واگر کسی دم می زد بم می خورد صبر کن تا ببینی بقیه چه گلی به سرما خواهند زد وبعد قضاوت کنید (636261) (moderator22)
 
ک.م
Kuwait
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۵:۴۱:۰۴
سلام.
البته در محاسبهء ارزش پول ملی باید نرخ سایر ارزها را هم در نظر گرفت و فقط دلار نمی تواند مبنا باشد.... (632185) (moderator19)
 
ایران دوست
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۱۶:۰۸:۴۸
بر اساس آمار رسمی و دقیق که برای هر کودک مدرسه ای قابل درک و محاسبه است، تمام درامد نفتی دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد برابر و یا بیشتر از مجموعه تمام درامد دولتهای قبلی بعد از انقلاب و قبل از انقلاب از زمان کشف نفت در یک صد سال پیش در مسجد سلیمان بوده است، حالا با در نظر گرفتن پروژهای عمرانی اجرا شده در این شش ساله اخیر (؟؟؟!!!) و غیره باید محاسبات و آنالیز دراین گزارش را مورد قضاوت قرار داد. واقعا تاسف داره... (632224) (moderator19)
 
حسین
Canada
۱۳۹۰-۱۱-۰۹ ۲۲:۴۹:۴۹
این مقایسه از اساس غلط است. خود دلار طی سالهای اخیر دارای کاهش ارزش قابل توجه است. شاید بهتر بود یک سبد ارزی مبنا قرار می گرفت. روند تغییرات را هم به هیچ وجه مورد توجه قرار نداده است. شما شرایط سال اول و حتی سال دوم هر دولت را نمی توانید یه حساب آن دولت بگذارید. (632702) (moderator19)
 
مرد دریا
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۰۰:۴۵:۰۹
ای کاش کمی قدر شناس زحمات بودیم
ایکاش قدری هم خودمان را در این آشفته بازار ارز و طلا مقصر می دانستیم آن هم با هجوم بی سابقه و بدون نیاز فقط برای از قافله عقم نماندن !
هنوز تصویر در بانک خوابیدن بعضی ها یادم نرفته آنهم برای خرید 100 ها سکه طلا فقط برای زر اندوزی و ... (632844) (moderator19)
 
عاشق احمدی نژاد
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۱۱:۰۶:۴۵
این حرف ها رو بزارید کنار مگه دکتر احمدی نژاد خواسته دلار گرون شه ؟؟؟؟؟
ایشون خودشون دست همه ارازل ارزی رو قطع خواهند کرد.
ما تو روستامون هیچی نداشتیم ولی الان همه ما هرچی می خواهیم داریم و میتونیم بخریم
قبلا من ، برادرهام و پدرم از طلوع تا بعد از غروب رو زمین این و اون کار میکردیم ولی هیچی نداشتیم و زندگی بر کل خوانواده 12 نفری ما سخت میگذشت و حتی پول دوا و دکتر رفتن هم نداشتیم
اما حالا از پول نفتی که دکتر به ما مستضعفین میده ، خدا رو شکر که روزی 4-5 ساعت کار میکنیم و زندگیمون عالیه
همه چی داریم
شما شهری ها فکر کردید دنیا مال شماست؟؟؟؟؟
در دور بعدی هم هر کسی رو که دکتر تایید کنن ، به اون رای میدیم تا کور شود هر آنکه نتواند دید (633201) (moderator19)
 
يك دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۱۱:۵۸:۱۲
دوست عزيز آقاي عاشق
تا كي فكر ميكني اين پرداخت يارانه ادامه داشته باشه؟ شما چند برابر شدن قيمتها رو نديدي.... سقوط توليد... بيكار شدن خيلي از هموطنهايي كه با داشتن زن و بچه بيكار شدند... حكايت دولت شده مثل كسيكه مياد به آدم ماهي ميده در حاليكه بايد ماهيگيري يا بده... دوست عزيز كمي واقع بين باش ممكنه كه الان به مذاق خيلي از ماها اين پولها خوش بياد ولي .. كمي مطالعه كن كمي آگاهيت رو ببر بالا.... (633303) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۱۲:۲۲:۵۵
دنیا هم مال شما روستایهاست و هم مال ما که روستامون حالا به شهر تبدیل شده. کلا دنیای ما ایران سربلند ماست با مردمی که کار میکنند و مایحتاج زندگیشون( غذا- پوشاک- بهداشت-مسکن- تفریح و مسافرت-امنیت- احترام و اسایش و امید به اینده) رو رفع میکنند. اگر احمدی نژاد بهتر فراهم کرده تا حالا؟ ما هم بهش علاقه مند بشیم؟ هموطن شما روستایی عزیز (633334) (moderator19)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۱۵:۵۷:۴۸
دکتر با ندانم کاری هاش اینو باعث شد. با افراد نالایقی که از دور و بر گذاشت بر مسند امور.
در ضمن اقایونی که می گن فقط قشر مرفه اینترنت دارند این اقا رو هم ببینید که از روستا هم اومده و نظر میده پس ارا قابل اتکاست!!!

بله 12 40 درامد ماهانه شماست و همین امر هست که دولت رو به این روز انداخته که نه راه پس داره و نه پیش (640767) (moderator19)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۰ ۱۹:۴۱:۱۵
اصلا نبايد مقايسه كرد چون بايد چيز هاي ديگري را در هر دوره در نظر گرفت
در اين سايت مبادا از احمدي نژاد دفاع كنند مبادا چون كوچك ميشند (633906) (moderator19)
 
عاشق احمدی نژاد
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۱۱:۳۶:۱۷
دلار گرون شده مگه تقصیر دکتره؟؟؟؟
مگه ایشون گفتن من دلار رو گرون می کنم و مردم شما برید بخرید
مگه من و امثال من دلار وطلا می دونیم چیه که بخواهیم بخریم
شما سرمایه دارها و اشرافی ها و همه اون کمونیستهایی که با شما بدن ولی بدتر از شما پول پرستن رفتید حمله کردید دلار و طلا خریدید
ما به همون سهممون که بهمون میدن راضی هستیم
یعنی شما فکر نمیکنید همین پولی که به حسابها ریخته می شه میتونه اون بیکار رو سر پا نگه داره ؟؟؟
بیکاری در دوره دکتر احمدی نژاد به پایین ترین آمار خودش در کل دروانها رسیده . هیچکس بیکار نیست و همه کاری برای انجام دادن دارن. شما دوست عزیز هم برو آمارهایی رو که توسط دولت ارایه میشه رو نگاه بکن تا یکم از اوضاع واقعی مملکت آگاهی پیدا کنی وبینشت بره بالا و ببینی که دکتر واسه این کشور چه کارهایی که نکرده و چقدر تو دنیا مارو سربلند کرده . اسم ایران و ایرانی که میاد همه خبردار می ایستن
دولتهای قبلی اومدن پاشون رو گذاشتن رو گلوی ما فشار دادن ، حالا دکتر احمدی نژاد پته اونا رو ریخت رو آب و به مردم واقعی کمک کرد
تا کور شود هر آنکه نتواند دید (634617) (moderator22)
 
عرصف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۱۱:۵۷:۱۶
مقايسه كار ابليس است - بلانسبت شما ؟ بيائيد يك نظر سنجي از ميزان رضايتمندي مرذم در دوره هاي مذكور بگذاريد تا متوجه عمق حادثه شويد. شاخص ارزش پول كلي كافي نيست ببينيد ساير مسائل چه وضعي دارد؟ امنيت اجتماعي ، آزادي بيان ، اعتماد مردم به قول و عمل مسئولان ، ترور دانشمندان هسته اي ، مرگ و مير ناشي از سكته ، فرار مغزها ، توسعه شهري به عوض روستائي ، هرم سني جامعه ، ميزان طلاق و اعتياد و......
موفق باشيد (634654) (moderator22)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۱۲:۴۸:۲۴
اینطوری که ما در نمودار ترسیم شده میبینیم تنها در سالهای 79 و 80 (دوران اصلاحات ) ارزش پول ملی تقویت شده که در این سالها ما نفت رابه هر علتی زیر 10 دلار در هر بشکه پیش فروش میکردیم (634732) (moderator19)
 
سلمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۱۳:۰۲:۱۳
این خیلی غیرمنطقی است که بگوییم چون دولت احمدی نژاد در این چندسال توانسته از 900 تومان تا این حد نگه دارد، پس موفق ترین است؛ زیرا نسبت به سایر دولتها از نوسانات کمتری برخوردار بوده است. نویسنده محترم نسبت به یک نکته غافل بوده و آن اینکه: سقف افزایش دلار با توجه به بحران مالی جهان در حال حاضر نسبت به ریال حداکثر در همین حد قابل پیش بینی است و فراتر از این نمی رود. وانگهی قیمت کنونی دلار در تهران ربطی به مناسبات بین امللی ندارد و دستهای پنهانی درکارند تا در داخل پول ملی را بر زمین بزنند و این ربطی به ارزش ریال در مقابل دلار ندارد. در نتیجه حفظ ارزش پول ملی در مقابل دلار تا این حد، هنر احمدی نژاد و دولت او نیست.
تعجب می کنم چرا جناب نویسنده محترم این نکته را مغفول گذاشته اند که اگر احمدی نژاد در این یک قلم موفق بوده، پس چرا در حال دچار چنین وضع اسفباری هستیم؟!
تحلیل این نویسنده محترم هیچ ربطی به این نمودار ندارد و کاملاً برعکس است. به نظر می رسد که نویسنده محترم نمودار را وارونه دیده باشد. (634752) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۱ ۱۳:۵۷:۱۴
علت بسیاری از رفتارهای بد این دولت که خودرا به هیچ کجا پاسخگونمیداند و مملکت را مثل یک گردو در دست خود میداند هر وقت دلش بخواهد قهر میکند و آشتی کردنش را صدا وسیما جشن میگیرد و خلاصه مجلس بله قربان گو و ترسو میدانم مجلسی که تعداد نمایندگان با شهامت آن از تعداد انگشتان دست شاید کمتر باشد
خوب سوال علت بوجود آمدن چنین مجلسی چیست ؟
(634854) (moderator22)
 
اردشیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۱۶:۵۳:۲۰
دو مرتبه نظر گذاشتم اینجا، ولی منتشر نکردید!من در نظری که دادم به یک نکته توجه کردم و یک سوال کردم . ظاهرا دوست ندارید دیگران هم به توجه کنند! (636846) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۰-۱۱-۱۲ ۲۰:۰۷:۵۲
اگر حفظ ارزش پول ملي را از نظر سايت الف يك ارزش بدانيم و با آن بخواهيم مقياسي بر موفقيت هاي دولت ها داشته باشيم و آنها را سرزنش كنيم يا فرش قرمز برايشان پهن كنيم ! پيشنهاد ميكنم نمودار ارزش پول ملي ايران را به عنوان همان شاخص موفقيت آميز ( در نگه داشتن ارزش پول ملي ) بين نظام فعلي و نظام پادشاهي با نمودار بگذاريم كه اگر كسي پيدا شد از اين نظر دست مريزادي به دولت هاي آن دوره بگويد در همين سايت الف بتواند ، بالاخره بي انصافي نكنيم و اين يك كار آنها را تقبيح نكنيم (637142) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۰۱:۳۳:۱۸
احمدی نژاد لایق ترین رییس جمهور است لایق ترین رییس جمهور برای نویسنده ساده اندیش این مقاله.مصداق خلایق هر چه لایق.
نویسنده حسابی، جنگ و بحران با نفت بشکه ای چندرغاز را چگونه با درامد های نجومی این دولت مقایسه می کنید
واقعا نمی دانید یا به شعور خوانندگان توهین میکنید

اگر هم این نظر را تایید نکردید واقعا با دقت بخوانید و متوجه شوید که با این طرفداری های بی منطق چقدر غیر دوست داشتنی تر از گذشته شده اید (638979) (moderator22)
 
سعید
Finland
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۱۱:۳۰:۴۹
اینکه دولت پول بیت المال را سرازیر به بازار کند برای جلوگیری از افزایش قیمت کجایش خوب است؟ کنار این مسائل قدرت خرید مردم را هم بررسی کنید. دولت فعلی بیشترین دور ریختن پول مردم را دارد.
البته این آمار که مطرح شد نشان می دهد اقتصاد ایران به هر حال رو به ثبات می رود. این هم بخاطر این است که صنعت و بازرگانی برای رشد خود به ثبات نیازمند است. (639258) (moderator22)
 
Russian Federation
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۱۶:۱۱:۰۳
البته دلار ازاد در بازار را ببینید من از صرافی که دلار میخرم گاهی دلار زیر هزار و چهار صد تومن نخریدم حالا هم اصلا نمیفروشند ولی خوب همه مثل شما اختیار خرید هزاران دلار به قیمت دولتی ندارند از دید خود نبینید (639547) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۱۱:۲۱:۴۰
امکان دارد لطفا در مقاله ای جداگانه یک مقدار بیشتر راجع به این لفظ بیماری هلندی بیشتر توضیح بدهید؟ ممنون (640373) (moderator19)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.