نظر منتشر شده
۱۸۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 167409
چرا بازار ارز به حرف بانک مرکزی اعتنا نمی کند؟
بخش اقتصادی الف، 9 مهر 91
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۵۴
هفته گذشته و درآستانه افتتاح مرکز مبادلات ارزی، مسئولان بانک مرکزی وعده می دادند و پیش بینی می کردند با شروع بکار این مرکز، بازار ارز از تلاطم خواهد ایستاد و نرخ ارز رو به پایین خواهد آمد. شب بعد از آغاز بکار رسمی این مرکز، خانم کیانی راد، معاون ارزی بانک مرکزی در گفتگوی خبری شبکه ۲سیما اعلام کرد بانک مرکزی موفق شده بازار ارز را مدیریت کند. پرسشگران جوان «اخبار سیما» هم ازموفقیت بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز ابراز خوشحالی کرد!

کمتراز یک هفته وقت لازم بود تا بی کفایتی تیم اقتصادی دولت و مدیران خوش خیال بانک مرکزی یکبار دیگر اثبات شود. اما چرا بازار ارز، بر خلاف انتظار مسئولان بانک مرکزی، معکوس جواب داد؟

بازار آزاد ارز در ایران، تحت تاثیر نیروهای متنوعی است که مهمترین آنها عبارتند از: قیمت نفت در بازارهای جهانی، اعتماد عمومی به دولت و سیاستهای اقتصادی آن، سیاست های تجاری، تعرفه ها، محیط عمومی کسب و کار، سودآوری سرمایه گذاری های تولیدی، فرهنگ مصرفی(میل خرید به کالاهای خارجی)، نرخ سودسپرده های بانکی، کارآمدی بازار سرمایه، میزان اطمینان و ریسک دربازار ارز و بازارهای موازی آن و...

درسال ها و ماه های اخیر، تقریباً همه نیروهای موثر بر بازار ارز درجهت بی ثباتی این بازار و تضعیف ارزش پول ملی حرکت کرده اند. درشرایطی که مجموعه سیاستهای اقتصادی موثردر بازار ارز، مبهم، ناهماهنگ و سردرگم بوده و هستند، انتظار ثبات بخشی به این بازار توسط سازوکار "مرکز مبادلات ارزی"، انتظار بی جایی است.

در این میان متاسفانه مسولان ارشد اقتصادی ایران به ویژه رئیس کل بانک مرکزی به جای روشنگری درباره انبوه شایعات مخرب در بازار ارز، با اظهارنظر های متناقص خود، به التهاب این بازار دامن می زند.

ساماندهی بازار ارز درحال حاضر، به مجموعه ای منسجم و هماهنگ از سیاستهای تجاری، پولی، بانکی و نیز برنامه ای هوشمندانه برای مدیریت جو روانی دربازار ارز نیاز دارد. نجات پول ملی و ایجاد ثبات دربازار ارز، روش های روشن و مشخص دارد، اما اجرای این روش ها، مدیریتی صادق، مصمم و باکفایت نیاز دارد. متاسفانه این صفات درتیم اقتصادی دولت اصلا دیده نمی شود.
Share/Save/Bookmark
 
ابوالحسن--ع
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۰۰:۱۴
الف جان سلام
هزار بار گفتیم دولت نهم و دهم در اقتصاد برنامه ندارد و با این بی برنامگی برای مردم گرانی و تورم به ارمغان آورده است تا جایی که براثر مشکلات اقتصادی به اعتقاداتشان هم دارد لطمه وارد می شود واسفاکه در این مملکت کسی نیست که یقه این دولت را بگیردو عدم کفایت این دولت را در مجلس به سرانجام برساند (974530) (moderator22)
 
مصطفی
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۱:۵۷:۴۵
سلام

مگه دولت های قبلی برنامه داشتن؟ بیماری مزمن اقتصاد ما، پایین بودن تولید بومی است. ما بیشتر از اون چیزی که تولید میکنیم مصرف میکنیم. هزینه مصرف رو هم با صادرات نفت خام تأمین میکنیم. 24 ساله داریم وارد میکنیم، در حالی که امام خمینی تأکید کردن که باید به سمت خودکفایی حرکت کنیم. ارزش پول ملی رو هم تا الان به صورت مصنوعی بالا نگه داشتیم. پشتوانه پول ملی تولید کالا و خدماته ملی است. دولت تنها کاری که میتونه بکنه اینه که هی دلار تزریق کنه به بازار، که اون هم همه اش میره توی جیب دلال ها. انتظار معجزه نداشته باشین. قطاری که 24 سال از ریل خارج رفته رو نمیشه به یکی دو هفته به ریل برگردوند. برید به فکر ارتقاء تولید بومی و اصلاح واقعی الگوی مصرف باشید. (975533) (moderator1)
 
Turkey
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۰۷:۴۴
جدی میگی؟ اوه ! اوه! (975556) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۳۵:۰۹
چرا بازار ارز به حرف بانک مرکزی اعتنا نمی کند؟

قیمت بازار آزاد توسط بانک مرکزی و خود دولت تعیین می شود (976065) (moderator1)
 
ناشناس
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۹:۴۳:۳۶
از کلیه وارد کنندگان تقاضا می شود از واردات با دلار 2700 خودداری کنند تا دولت مجبور به کاهش نرخ دلار شود. چرا که کالایی که با دلار 2700 وارد شود قطعا خریداری نخواهد داشت. (976459) (moderator22)
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۷:۰۹:۱۴
داداش با این روند کلیه صنعت گران هم باید دست تولید بکشند؟ (977018) (moderator1)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۰۲:۴۶
بنده صادقانه به عنوان یک کوچک تر یک توصیه به برادرمان آقای احمدی نژاد دارم که برادر بزرگوار برای وقت خودت ارزش بیشتری قایل باش و آن را با سخنرانی های کم ثمر هدر نده.
مثلا امروز ظهر ساعت دوازه (وقت نماز ظهر) سخنرانی شما در مراسم دانش آموختگان نیروی انتظامی مستقیما از شبکه خبر در حال پخش بود. برادر عزیز شما که یک هفته نیویورک در حال سخنرانی بودید دیگر باید تا یک ماه کمتر وقت برای این کارها بگذارید و بیشتر وقتتان را با کارشناسان و نخبگان بگذرانی و به امور مردم رسیدگی نمایی و بنشینی و چاره ای برای بیکاری، گرانی و ارز و مشکلات مختلف کشور بگذاری؛ نه دائم سخنرانی و مصاحبه. (974532) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۰:۳۲:۲۵
برای احمدی نژاد تریبون غنیمتی است که هرگز انرا از دست نخواهد داد هزینه اش هر چه میخواهد باشد (976545) (moderator22)
 
قاف
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۰۹:۳۳
رییس جمهور پس چرا در این روزهای سخت وطاقت فرسا صدایت را نیست چه بر سر اقتصاد کشور اورده ای حرفی بزن کانون خانواده های ضعیف ومتوسط در حال فروپاشی هستند به چه گناهی ملت بایدهزینه ی سنگین ریاست جمهوری شما را بپردازد اقتصاد ما تازه داشت مسیر خود را پیدا میکرد که شخص شما تمام زیر ساختهای گذشته را بر باد فنا دادی ولی بدان که حق ملت این نبود..... (974540) (moderator22)
 
احسان
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۳۸:۴۱
تو مشکلت با احمدی نژاد شخصی هست.
درسته که رئیس جمهور فکری به حال اقتصاد نمی کنه و مجلسی ها به جای استیضاح وزیر اقتصاد وزیر ورزش رو استیضاح میکنند.
ولی این رو بدون که الان چند ساله که ما از سوی کشورهای غربی تحریم هستیم. (975768) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۷:۳۰:۰۳
حتماً حقشان بوده که رای دادند. 63 درصد رای کمی نیست (976276) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۴۱:۲۳
وقتی روستایی ساده لوح ما یا 80 هزار تومن سود سهام عدالت در شب انتخابات میره به یکی رای میده حالا باید 80 برابر متضرر شود.یکی بود وقتی این پول را گرفتن خانوادگی رای دادن و حالا هم خودش از کار بیکارشده و هم پدرش(چون پدر و پسر در یک کارخونه کار میکردن که الان مدتی است بعلت رکود و گرانی دلار و عدم تامین هزینه های کارخونه بسته شده) و حالا شب و روز به خودش لعنت میفرستد و پشیمان است.از طرفی هم پدرش مریض شده و چون دیگر کار نمی کنند بیمه هم ندارند و کلیه مخارج درمان را باید آزاد بپردازد.یعنی آقای احمدی نژاد نباید یک درصد هم به پیروزی اطرافیانشان در انتخابات امیدوار باشد چون با این بلایی که سر طرفداران و رای دهندگان خودش آورده دیگه از بقیه چه انتظاری میتواند داشته باشد. (977355) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۴۶:۱۷
به تعدادی نظافتچی جهت گرد گیری خزانه خالی بانک مرکزی نیازمندیم! (977369) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۷:۴۳:۴۳
ااااااااااااااااااااِ پس صدا و سیما که دیشب داشت یک گزارش پخش می کرد که جواب داده و دست دلال ها از بازار ارز کوتاه شده. یعنی دروغ گفتن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (976302) (moderator22)
 
محمود ربيعي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۱۸:۰۴
با توجه به اينكه بزرگترين فروشنده دلار دولت است اگر دولت عزم جدي براي كنترل ارز داشته باشد به سرعت مي تواند ارز را كاهش دهد درست است در آمد دولت بالا رفته ولي مردم به شدت از گراني ها در رنج هستند واين درست نيست (974559) (moderator22)
 
احسان
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۷:۱۱:۰۰
من نمیدونم چرا نگارنده محترم، ابداً صحبتی از تأثیر تحریمهای بین‌المللی بر بازار ارز نکرده‌اند؟!!! (976244) (moderator1)
 
احسان
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۷:۱۸:۲۲
نگارنده محترم یعنی شما تحریم‌های بین‌المللی را در این آشفتگی ارزی بی‌تأثیر می‌دانید؟ تا کی می‌خواهیم شعار دهیم که تحریم‌ها بر اقتصاد ما بی اثرند؟!!! (976259) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۸:۵۲:۵۹
از فحوای کلام برخی صاحب‌نظران چنین بر می‌آید که دولت عمدا نرخ دلار را بلا برده:
1- کسب درآمد ناشی از اجرای بد هدفمندی
2- کسب درآمد برای انتخابات بعدی
3- به علت بی‌توجهی مردم به خرید تولید داخلی، با افزایش کاذب دلار، و کاهش ارزش پول ملی، این افراد سعی دارند ورود کالای مرغوب به کشور را سد کرده و کالای بنجل سمبلکاران را به نام تولید ملی قالب و غالب کنند. ضمن استفادهد از شعار ملی، ادعای حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی را نیز خواهند داشت.
4- ... (976388) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۰۲:۰۴
شاید هم دولت قصد دارد اقتصاد رو کلا ویران کند و بعد یک ماه مانده به انتخابات یه مقدار اوضاع رو بهتر کند و بعد داستان و حماسه سرایی هایی در مورد کنترل تورم و قیمت انجام بدهد (977288) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۳۰:۰۴
توصیه می شود مسئولین بانک مرکزی داستان چوپان دروغگو را در کتاب دبستان


چند بار با صدای بلند روخوانی کنند! (974578) (moderator22)
 
خجسته
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۳۳:۰۶
من فقط از یک چیز مطمئنم و آن اینکه اگر دولت بخواهد و اراده کند سکه و دلار را روز به روز پایینتر می آورد ......به یادتان می آورم که در همین تابستانی که گذشت دولت تصمیم گرفت سکه را آنقدر پایین بیاورد که مردم ببینند اوراق بخرند به نفعشان است!!!!و دولت در پی همین سیاست هر روز نرخ را پایین تر از روز قبل می آورد.....و حالا تصمیم گرفته قیمت را بالا ببرد و هر روز قیمت بالاتر از روز قبل ....!!پس این وسط فقط مردم بیچاره هستند که متضرر می شوند و چه بگویم که نگفتنم بهتر است (974585) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۲۰:۳۶
مگه یه مسوول بزرگواری نگفت که عده ای از خودی ها با اطلاع کامل شروع به خریداری میلیاردی ارز و طلا کردن پس الان کی میخواد جلوی اونو بگیره مشکل ازنمکه. (975588) (moderator1)
 
کوروش
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۴:۳۱:۴۵
کاملا موافقم آن زمان سکه بسیارزیادی وارد بازار کرد تا افت قیمت کند و مردم اوراق بخرند (975909) (moderator1)
 
کوروش
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۴:۳۵:۱۷
مجلس رئیس جمهور را به صحن علنی بیاورد از او سوال کند و نگذارد با شوخی و خنده همه چیز را به باد تمسخر بگیرد
آقای توکلی به داد مردم برسید (975916) (moderator1)
 
زيگ زاگ
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۵۸:۱۴
اينها نه سواد اداره مملكت رادارند ونه توانايي كاهش قيمت به خاطر بي تجربگي مردم بود نه اعتباردولت تا زمانيكه حقيقت گقته نشود كه اين اتفاقات فقط به خاطر تحريمها وبي اعتمادي مردم به مسئولين است وسللام (976110) (moderator1)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۸:۴۶:۱۵
به خدا این کار دزدی از جیب و مال مردم است و مسببین در پیش خدا گنهکارند. آنهایی که با بالا بردن نرخ ارز باعث بدبختی میلیونها کارگر و خانواده آنها می شوند، آنهایی که با این کار موجب ترویج فقر و دزدی در جامعه می شوند، آنهایی که با این کار بستر قاچاق بنزین و ... را آماده می کنند، گناهکارند و قطعا در روز قیامت در شعله های جهنم خواهند سوخت. خدا یا به داد این مردم برس.

دولت فکر می کند که با سه برابر کردن نرخ دلار به درآمد سه برابری دست می یابد و می تواند تحریم ها را خنثی کند ولی باید گفت که محاسبات دولت کاملا اشتباه است. چرا که به زودی سطح عمومی قیمتها به همان اندازه دلار بالا می رود و دولت که خود بزرگترین مصرف کننده است با مشکل بسیار جدی مواجه خواهد شد و لذا چاره ای جز چاپ اسکناس نخواهد داشت. در همین مرحله است که علاوه بر هزینه چاپ اسکناس بحث افزایش نقدینگی و تورم مضاعف و ... (976382) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۱۰:۴۳
خوب به نظرم این قضیه دو سویه هست چون وقتی از طرفی دولت زمینه و امکانات و برنامه ریزی لازم رو برای افزایش تولید و سود دهی سرمایه گذاری های مولد اقتصادی در داخل انجام نمی دهد و از طرفی عده ایی سودجو و راحت طلب هم دنبال لقمه آماده هستن و دنبال سرمایه های گذاری های زود بازده با سود کلان هستن و تصمیم گیری های آن ها هم بر اساس طمع و هیجان های آنی هست و تحلیل درستی انجام نمی دهند حقشان هست که دچار این وضعیت بشوند . (977303) (moderator1)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۳۳:۱۷
قطع ارز تخصیصی به وارد کننده ها و دانشجویان وغیره باعث ورود این متقاضیان به بازار آزاد ، حرکت قیمت به بالا ، و در فاز ۲ و ۳ ورود دلال ها با حجم زیاد نقدینگی سرگردان (که هیچ بازار دیگری برای جذب ریال ندارد) به بازار و افزایش جهشی و ساعت به ساعت قیمت شده. دولت هم ساکت یانمیخواد یا نمیتونه کاری کنه (974586) (moderator22)
 
Turkey
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۲۰:۳۴
دوست من وضع ما دانشجوها اونقدر خوب نیست که بریم دلار آزاد بگیریم، من دارم دنبال کار می گردم! ایران هم نمی شه برگشت آخه وزارت علوم می گه باید 36 ماه بمونی تو خارج تا مدرکت ارزشیابی بشود حالا چطور به خودت مربوطه!
ارز دانشچویی برای یک سال کل دانشجوها فقط می شه 10 روز معاملات اتاق ارزی! نمی خواهند از این چندرغاز هم بگذرند. بابا ما چکار کنیم کسری بودجه دارین دولت محترم!
تو رو خدا به فکر دانشجو های خارج از کشور باشید آقای توکلی! هر اتفاقی ممکنه برای این قشر واقعا آسیب پذیر بیفته که دیگه قابل بازگشت نیست.... (975587) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۳۶:۵۴
شما آخر مقاله نوشتید که این مشکل نیازمند مدیریتی صادق، مصمم، و با کفایت می خواهد که دولت فعلی ندارد. پس چرا دستگاه های ناظر مانند قوه قضاییه یا مجلس کاری نمی کنند من مطمئنم که اگر با مردم روراست بود و هر چه سریعتر به کار دولت خاتمه داد و یک انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری برگزار کرد مردم می فهمند و مشکلی هم به وجود نمی آید (974599) (moderator22)
 
عباسی
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۴۳:۱۹
اگر در هر کشور دیگری این اتفاقات اقتصادی می افتاد دولت (به معنای قوه مجریه - هییت دولت ) سقوط میکرد . (974615) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۴۴:۰۳
آقای نادران یادتون هست وقتی 50 اقتصاددان سال 85 از دولت انتقاد کردند شما چی گفتید؟ شما فرمودید:
"زخم‌خوردگان از جريان اصولگرايي، ويژه‌خواران بريده دست از بيت‌المال و موج‌سواران مديريت اقتصادي 16 سال گذشته كه خود را تازه به دوران رسيده نمي‌دانند و بارها و بارها آزمون شكست‌خورده سياست‌هاي نوليبرالي را در اين كشور تجربه كرده‌اند"

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8503300237 (974617) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۶:۴۱:۴۲
درود بر شما که چنین دقتی دارید و چنین رفرنسی را در اختیار گذاردید. (976192) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۷:۱۷:۲۴
آقا - خیلی با حال بووود. به همه توصیه می کنم بخونن (976256) (moderator22)
 
reza
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۵۴:۱۰
به این آدم بگوییید که دیگر از این غلط ها نکن.ما از شما ناامید شدیم. (974641) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۱۹:۵۹:۲۷
به تعدادی کارگر ساده جهت اداره امور کشور نیازمندیم (974652) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۴:۵۹:۲۶
کارگر ساده شرف دارد چرا آنها را با این اوضاع قیاس می زنید . بهتر است بگویید به تعدادی مامور سیا و انتلیجنس سرویس و موساد که کاملا با فرهنک و زبان ایران آشنا باشند برای اداره امور کشور نیاز داریم . این تمثیل بهتر حق مطلب را ادا میکند . اینها سنگ پای قزوین رو هم از رو بردند اونوقت با کارگرساده و شریف این کشور مقایسشون میکنید . افتاد! (975977) (moderator1)
 
حسین
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۲:۱۰:۲۵
شاید نویسنده به طنز ان مطلب را نوشته باشد، اما سوال برنامه این هفته پایش که 89 درصد به کنترل تورم و ثبات رای دادند و 10 درصد به توزیع یارانها؛ حاکی از درک صحیح مردم از اقتصاد عدم درک آن توسط دولت مردان دارد . دولتی که فقط با تهدید می خواهد از وظایف خود شانه خالی کند. (976697) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۱۵:۵۰
اخه درد دولت اصلا تورم نیست و هدفش از یارانه هم کمک به مردم نیست هدف دولت فقط توزیع یارانه در مناطق محروم و خوب جلوه دادن خودش در این مناطق هست و به طبع اون جمع اوری رای مردم اون مناطق (977312) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۲:۱۱:۰۰
هرجا که مشکلی پیش میاد مثل شرکت های دولتی به کارشناس های رده پایین گیر میدهند و زود می خواهند که کارهای کارشناسی را بدهند به بخش خصوصی. حالا سپردن کار به بخش خصوصی کار بدی نیست ولی به نظرم بهتره که مدیریت به بخش خصوصی واگذار بشه . مشکل اساسی ما این مدیران هستند که هیچی از مدیریت نمدانند و با این کاهاشون دارند مملکت را به باد میدهند (976698) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۰۰:۳۹
مملكت داره به سوي ورشكستگي ميره
با اين برنامه ريزيها بدتر از يونان ورشكست ميشيم
ربطي هم به استكبار جهاني و صهيونيسم و غيره نداره كاملا نسخه وطنيه (974655) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۰۳:۴۰
هر جای دیگه بود تا حالا این رئیس بانک مرکزی محاکمه شده بود الان در دادگه بود همین آقا رئیس کل یادتون رفته دلار 1800 بود همین آقا اومد تو تلویزیون گفت نرخ مرجع می خواد بره بالا بعد که دلار رفت بالا گفت اشتباه شده از اون روز دلار رفته بالا الان شده 3000 تومان مثله روز روشنه که دارند چیکار میکنند فقط مردمو به بازی گرفتند با دروغ و وعده های دروغین بعدم با خیال راحت مجلس را به مسخره می گیرند و حاضر به آمدن و جواب دادن به مجلسم نیستند حتی شهامت استعفا دادنم ندارند اینها همش بازی هست کی می خواین بیدار شین ای مجلس شما شانتان خیلی بالست حیف که نمیدانم چرا اقدامی نمیکنین انواع اقسام حرفارو بهتون زدند به مسخره گرفتنتون جوابهای سر بالا شنیدیند امروز می گذره بالاخره 7 یا 8 ماه دیگه تمام میشه ولی در تاریخ میماند که این مجلس چیکار کرد و جلوی اقدامات دولت را نگرفت /در جریان آخرم می اندازند گردن 4 تا دلال یا دشمنان داخلی و خارجی مسیج سایت و. اگر اینجور هست پس شما چیکاره هستین البته که دروغ می گویند دلدلا بازار را به هم ریخت شد 3000 شما هم نگاه کردین و حتما براشونم دست زدین تا شما نخواهین 1 توامان رو نرخ ارز نمیره به شعور مردم توهین نکنین...... (974665) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۰۵:۱۷
برای اینکه در کشور به سرمایه گذاری در بخشهای مولد اهمیتی داده نمیشود. و نگاه دولت به اداراه اقتصاد کشور در دو جمله خلاصه میشود: نفت را بفروشید و بدهید خدمت احمدی نژاد.
این هم لیست هزینه ها:
بخشی از آن صرف رانت برای اطرافیان رئیس جمهور ساده زیست میشود
بخشی از آن صرف فساد های بزرگ میشود
بخشی از آنها صرف فسادهای کوچکی که بیشتر مردم هر روز با آنها دست بگیربان هستند میشود
بخشی از آن صرف فسادهای انتخاباتی مثل پرونده خیابان فاطمی میشود
بخشی از آن را کشورهای دوست مثل چین بالا میکشند
بخشی از آن به بهانه های مختلف توسط آمریکا و اروپا بلوکه میشود
بخشی از آن صرف بنگاههای زود بازده میشود ( سی میلیارد دلار ناقابل!)
بخشی از آن صرف یارانه های هدفمند(!) میشود
بخشی از آن به کشورهائی مثل ونزئلا و بولیوی و کومور سرازیر میشود
بخشی از آن به صدا سیما داده میشود تا بروند از اوضاع ورشکستگی اقتصادی اروپا فیلم تهیه کنند و هزینه های استخدام مترجمهای کار بلد را بدهند
بخشی از آن صرف هزینه های دور زدن تحریمها میشود
بخشی از آن صرف پروژه های جاه طلبانه میشود (مثل انتقال آب خزر به سمنان)
بخشی از آن صرف ساخت ورزشگاه و حمام و . . . در دور دست ها میشود
بخشی از آن صرف حقوق کارمندان "دورکار" میشود
بخشی از آن صرف پرداخت چند ده هزار تومان به تعدادی از مردمی که دنبال ماشین احمدی نژاد، در سفرهای استانی میدوند میشود
بخشی از آن را به ترکیه میدهند تا او به ایران "طلای بدون کارمزد(!)" بفروشد.
بخشی از آن صرف واردات کالاهای اساسی میشود (24 میلیارد دلار ناقابل ظرف چند ماه)
بخشی از آن صرف پروژه های ناتمامی که پس از دیوار چینی و ساخت ساختمان رها میشوند مییگردد ( و با غرور اعلام میشود مثلا طرف چینی از پروژه فلان اخراج(!) شد)
بخشی از آن صرف خود زنی میشود ( مثل پیش دستی در تحریم اروپا و یا بستن گوگل و جی میل و . . .)
بخشی از آن جهت خرید مدارک علمی معتیر برای مسئولین محترم میشود تا در تولید علم در منطقه اول شویم. . . (974669) (moderator22)
 
Turkey
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۳۶:۳۴
احسنت! بهترین و جامع ترین کامنتی بود که در شش ماه گذشته خوندم (975625) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۳۶:۰۶
واقعا دوست دارم شماره موبایلمو اینجا بنویسم وببینم اینایی که منفی دادن نظرشون چیه که منفی دادن....... قربون تابناک بشم که فقط مثل صدا و سیما فقط تعریف و تمجید میکنه (976067) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۱:۴۰:۲۲
ای قربان دهانت. خدا رحمت کند اجدادت را ای مرد حق گوی و ای الف نترس. ولی چند روز بعد فیلتر می شی ها. (976643) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۹:۲۳:۱۷
بخشی از آن صرف شاهکارهای مهندسی مثل پل دریاچه ارومیه میشود(پل خاکریز!)
بخشی از آن صرف ساخت دور برگردانهای تهران میشود (977221) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۰۵:۲۷
حال ریال اصلا خوب نیست. ویروس ها به جانش افتاده اند، دکترها هم با کمال بی کفایتی وبی تفاوتی نظاره میکنند.این بیمار پایش رو به قبله است. وچاقوی جراحان بی تجربه هر روز بر پیکرش خراشی تازه می اندازد. ظاهرا باید فاتحه را خواند و به همه مجاوران این بیمار فرتوت و نحیف که آه از نهادشان بدر آمده، تسلیت گفت و بر بی کفایتی جراحان ناکارآمد تاسف خورد.
جواب خون این مجروح را چه کسی خواهد داد!! (974670) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۰۹:۵۸
اصلا دیده نمیشه اقای توکلی ؟ مطمئنین ؟ پس شما چجور نماینده ای هستین؟ (974680) (moderator22)
 
reza
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۲۴:۱۵
عزیز هیچ کشوری. ریال الان بی ارزش ترین پول دنیاست. بعدش شلینگ سومالی هست که هر۲۲۰۰۰ تاش میشه یک دلار ؛ ریال هر ۳۰۰۰۰ تاش. اینم لینکش :
http://en.wikipedia.org/wiki/Least_valued_currency_unit (974681) (moderator22)
 
علی
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۲۶:۴۲
زمان جنگ با اون درآمد نفتی و تحریمها وضع مردم خیلی بهتر بود چونکه عقلا و کاردانها سر کار بودن و مدیر اجرایی کشور بسیار خوب عمل می کرد ولی حالا با این درآمد نفت 100 دلاری وضع مردم اینه یا زمان خاتمی با نفت 15 دلاری تورم 8 درصد و ذخایر ارزی زیادی داشتییم ...فکر کنم یکی از مدارس سومالی نیاز به نوسازی داره لطفا مدیر جهان جناب احمدی نژاد رسیدگی کنند (974682) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۳۰:۱۹
" صادق، مصمم و باکفایت "
در هفته دفاع مقدس یاد نخست وزیر دوران دفاع مقدس بخیر .


الف اگر برای شهدای جنگ تحمیلی علاقه داری سانسور نکن! (974687) (moderator22)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۴:۵۶:۱۸
زمان جنگ این قدر تورم نداشتیم (975961) (moderator1)
 
علی
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۱:۴۳:۰۲
صادق (راستگو و درست کردار)، مصمم، با کفایت (976648) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۳۳:۵۱
الف جون من موندم این همه پست در مورد ارز و سکه گذاشتی اخرش چی شد این پست های تو بیشتر مخاطب رو عصبی می کنه تا خوشحال این همه نقد کردی چی شد کو گوش شنوا؟؟؟؟؟ (974694) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۳۷:۵۹
احمدی نژاد 14 شهريور 91: دلار ۳۰۰۰ تومان جنگ روانیست (974698) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۴۵:۳۵
چرا اعتنا کند؟ (974708) (moderator22)
 
متین
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۰:۵۱:۲۲
بی کفایتی مدیران اقتصادی دولت در این آشفته بازار ثابت شده است دریغا همتی از مجلس که با نظارت و حسابرسی و بازخواست از این لجاجت و رفتار غیر مسئولانه مردمی بودنش را ثابت کند ولله همه فشارها روی اقشار مستضعف - اصلی ترین حامیان نظام - است (974717) (moderator22)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۰۴:۰۶
به خاطر :
1. نهادینه شدن دروغ در مسئولین و جامعه
2. نبود عدالت و اجرای گزینشی عدالت در سیستم انتصابی
3. انتخاب افراد براساس ایدئولوژی تندرو نه بر اساس توانایی کاری
4. طمع قدرت در مسئولین رده بالا
5. از مسیر خارج شدن انقلاب
6. آه دردمندان و مظلومین و خون های بیگناهان جان داده بعد از انقلاب
7. کسب و مصرف مال حرام توسط مسئولین به انواع طریق
8. گزینشی عمل کردن علما در مسایل
9. دفع حداکثری به جای جذب حداکثری
10 .سست شدن دین در جامعه به جهت مورد های بالا

آقای توکلی خدا خیرت بده صدای مردم رو میرسونی و نظر مردم رو نشون میدی بر خلاف صداوسیما.
دیدید وقتی راجع به یک موضوع از مردم مصاحبه میکنه همه باهاش موافقن! یعنی یکی مخالف نداره؟ (974731) (moderator22)
 
م فلاح
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۰۸:۳۶
به خدا اگه مملکت می دادند دست ننه قمر بهتر از این اداره می کرد مردم بی چاره ما فقط باید تحمل کنند اخه شرایط حساس هست و طبق معمول به صلاح نیست کسی استیضاح بشه تازه اگه تعداد نمایندهای هم پیدا بشه که پیگیر باشه چند بار امضا خود را نمایندگان پس گرفتند حساب از دست من در رفته شما را نمی دانم به این میگن "مدیریت جهانی و شکوفایی اقتصادی "این شعار دولت محتر م است (974744) (moderator22)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۸:۳۱:۵۰
بخاطر همین شرایط حساس هست که بعضی ها هر کاری دلشان میخواهد میکنند چون میدانند کسی آنها را مواخذه نمیکند (976359) (moderator22)
 
یک ایرانی نگران
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۲۴:۳۸
پاسخ به سوالتان در تیتر:

برای اینکه آقای بهمنی چوپان دروغگو شده اند . ازدحام بی سابقه مردم نگران و مستاصل در حوالی میدان فردوسی و استشمام بوی گند دلالان سودجو حال آدم را به هم می زند. در مقطعی واقعا بحرانی برای اقتصاد هستیم و تورمی در انتظارمان خواهد بود که تورم آلمان قبل از ظهور هیتلر در مقایسه با آن کوچک است. رییس جمهور منتخب در اولین فرصت همه چیز را توجیه خواهند کرد و باز هم جملات تکراری «ذخائر ارزی ما کم نظیر است.» ، «هیچگاه اینقدر پشتوانه ارزی نداشته باشیم.» و «ملت ایران ملت بزرگی ست و بر مشکلات فائق می آید.» (974778) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۲۵:۵۳
وقتی بانک مرکزی امملکت ارزش پول ملی را در کوچه پسکوچه ها در دستان دستفروشان میبیند این چه بانک مرکزی است!!جطور اعتبار داشته باشد و اعتماد داشته باشند. (974782) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۲۹:۳۴
بابا باید کشور تابود بشه تا بعضی اقایان از خوب بیدار شن (974796) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۸:۱۷:۴۲
ماحقوق بگیران اگروضع اینگونه پیش برود ظرف 2ماه دیگه نابودمیشیم (976345) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۳۱:۲۳
اعتماد عمومی تنها با تغییر مدیران اقتصادی محقق خواهد شد (974798) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۰:۳۰:۲۷
اصلاح مي كنم اعتماد عمومي با تغيير مديران و مسيولين از صدر تا ذيل محقق مي شود (976864) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۳۹:۲۱
این اقای بهمنی که اینقدر ارزش پول ملی
را با سیاست های نادرستش پایین اورده چرا کنارش نمیذارن (974806) (moderator22)
 
ملا نصرالدین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۴۰:۲۶
کار از دست همه خارج شده و هیچ کس توانائی پاسخ این شاهکار را ندارد و اقای احمدی نژاد هم که سرگرم تبین مدیریت جهانی هستند وبه خوشان زحمت نمی دهند علت فروپاشی یک اقتصاد را در چند روز توضیح بدهند میماند تنها یقه مارا بگیرند که از همه مظلوم تریم (974809) (moderator22)
 
Sweden
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۴۷:۱۷
امروز یک آقای دیگه‌ای آمد به تلویزیون و فرمود پیش بینی ما این است که در آیندۀ نه چندان دور ما به بازار مسلط شویم.
شب در اخبار تلویزیون گفته شد: «اگر قیمت ارز پایین نیاید معلوم خواهد شد که علت بالارفتن قیمت ارز ، اقتصاد نیست!»
فردا جناب رئیس خواهند فرمود: «ما پی گیری کردیم دیدیم آقا هی اس ام اس می زنن، معلوم شد علتش اس ام اسیه»

خلاصه اینها از جواب کم نمی آورند. خیالتان راحت باشد. خواهش می کنیم که احمدی نژاد را به مجلس بکشانید و به او دستور بدهید. شما نماینده مردمید مثلاً. طرح عدم کفایت پس به چه دردی می خوره ای عزیزان! (974828) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۱:۵۳:۳۰
با تشکر از آیات یأسی که تلاوت فرمودید!!! (974847) (moderator22)
 
Germany
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۲:۱۰:۵۷
ارزی به بازار آزاد توسط بانک مرکزی از مراجع اصلی و قانونی مانند صرافی ها تزریق نمی شود و فقط با بالا بردن قیمت ارزها توسط دلالان غیر قانونی بانک مرکزی و دولت داده می شود و از طرفی سود بسیار کم سپرده ها در مقابل تورم 100 درصدی روی مردم فشار زیادی دارد وارد می کند و باعث می شود مردم برای حفظ سرمایه به دلالی ارز و طلا رو بیاورند و در مقابل افزایش بسیار زیاد روزانه طلا و ارز باعث شده تا عده ای بسیاری از سرمایه داران و تجار بجای کار با سرمایه خود بدلیل فروش نرفتن تولید یا موجودی کالای خود فقط ارز بخرند و نگهداری کنند (974877) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۲:۳۰:۴۱
ارزی به بازار از طریق صرافی ها تزریق نمی شود و فقط دلالان بانک مرکزی ارز را با قیمت بالاتر وارد بازار آزاد می کنند و التهاب ایجاد می کنند و از طرف دیگر تبعیت قیمت بازار مبادلات ارزی را به بازار آزاد سپرده اند و چون در آن بازار بدلیل برنگشتن سرمایه با ارز 2400 تومان خواهان زیادی ندارد سعی می کنند تا قیمت بازار آزاد را خیلی افزایش دهند تا شاید آن تجار بیایند ارز بگیرند جالب هست که نیاز روزانه ارز بین 30 میلیون تا 50 میلیون دلار در روز هست که مراجعه به آن بازار در 5-6 روز گذشته فقط حدود 110 میلیون دلار بوده است بدلیل گرانی ارز بالای 1500 تومان که برگشت سرمایه بدلیل کاهش شدید قدرت مردم وجود ندارد تجار هنوز نتوانسته اند جنس های قبلی خود را با قیمت پایین تر بفروشند چه برسد بخواهند با دلار 2450 تومان جنس وارد کنند ! و هنوز اجناس بر دست تولید کنندگان باد کرده است ! (974906) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۳:۰۹:۰۶
از وقتی که جناب مهندس ضرغامی سکان هدایت را به دست گرفتند سیما بسیار چذاب شده است . (974979) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۵۳:۳۸
دقیقاً ، چذاب شده (975675) (moderator1)
 
Hamid
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۳:۱۸:۴۹
کارمند لیسانسه که 600 هزارتومان حقوق می گیرد یکسال پیش 480 دلار در آمد
ماهیانه داشت الان شده 200 دلار . بعد صدا و سیما صبح تا شب داد می زند که
گرانی و تورم در اروپا غوغا می کند ! در صورتیکه تورم در آنجا 2.2 درصد می باشد ! (974991) (moderator22)
 
امید
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۳:۲۰:۴۷
رئیس جمهور گفتند که دلار 3000 تومنی پیش نمی آید . می بینیم که چقدر ایشون به اوضاع اقتصادی کشور مسلط هستند (974994) (moderator22)
 
خودمونی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۳:۲۱:۵۴
بخاطر اینکه بانک مرکزی به حرف هیچکس گوش نمیکنه (974996) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۹ ۲۳:۳۵:۳۵
براى أينكه حرف بانك چرته و عملش چرت تر أخه خدايى اين طرحه ميگه بازار ازاد قيمت بده ما دو درصد پايين أون مي ديم بعد اختلاف ميشه ٦٠٠-٧٠٠ تؤمان يعنى يك رانت بزرگ دوباره اينم شد طرح (975030) (moderator22)
 
کارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۳:۱۲:۵۳
خلایق هرچه لایق
درحالیکه ارزش جهانی دلار به نصف سقوط کرده
ظرف کمتر از یکسال ارزش پول کشور در قبال همین دلار نیم بهای نامعتبر(که دستکم ده سال ثابت مونده بود )به یکسوم کاهش پیدا کرده
قدرت خرید ریال در دنیا و در داخل یعنی نقدینگی و سرمایه در گردش بخش تولید و اقتصاد دوسوم سقوط کرده واینهمه هیچ ربطی به استکبار جهانی نداره بلکه
دست آورد اصرار بی منطق جناح تمامیت طلب (راست ) برای چسبیدن به قدرت و ریاست (نه مدیریت) بر کشور ه
هرچه طی 16 سال قبل از این دولت رشته شده بود پنبه شد
تخریب شد وهنوز خیال توقف نداره
اما اهالی این جناح بی لیاقت روی سنگ پا رو هم سفید کردن و چهار چنگولی چسبیدن به قدرت
شما جناح راستی های قدرت طلب قطعا از حافظه مبارک دگم خودتون این مطلبو پاک کردید که دولتهای خاتمی و هاشمی بحرانهای شدید مالی نفتی و مالی شرق آسیا را بدون کمترین تاثیر داخلی پشت سر گذاشتن و زیر بنای تولید و تجارت نسبتا پایدار و قوی را در کشور بوجود آورده بودن
با نفتی که بین 7 تا 18 دلار فروخته شد! اما تاریخ یادشه و این پرونده سیاهو روی پیشونی ریاکارتون داغ کرده
خانه ظلم ویران باد (975064) (moderator22)
 
ایران
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۹:۲۸:۱۱
دوست عزیز کاهش ارزش دلار کاملا برنامه ریزی شده است و موجب می گردد صادرات امریکا مزیت پیدا کند بر واردات به امریکا . قدرت یک پول در این است که شما در هر کوره دهاتی بتوانی آن را خرج کنی ، ذخیره کنی ، هر زمان که اراده کردی تبدیلش کنی . به چنین پولی می گویند پولی که قابلیت تبدیل کامل دارد . به نظر شما الان در کشور خودمان چه چیز باعث شده که چنین آشفتگی و التهابی بوجود آید ؟!! قصد تعریف و حمایت از امریکا را ندارم اما فکر می کنم یکی از اصلی ترین و اساسی ترین استراتژی ها در جنگ ، برآورد صحیح و واقعی از میزان قدرت دشمن و امکانات مقابله با آن است . این رمز پیروزی است . (977234) (moderator1)
 
مهندس برق
Canada
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۳:۵۳:۲۷
مواد اولیه معدنی و معصولات دام پروری و کشاورزی و مواد غذایی دریایی با دستمزد ارزان ریالی را دلالان در ضنایع غذایی و تولیدی تبدیلی بسته بندی نموده و ضادر میکنند و پول ان را به دلار دریافت می کنند و در بازار ازاد می فروشند و موچب کمبود مواد غذایی و نیاز داخلی می شود که دولت متعاقب ان چهت رفع کمبود ها عینا از خارچ وارد می کند و یا همان دلالها تحت عنوان کالاهای اساسی طبقه یکم با ارز مرچع وارد می کنند و مقداری از انها را هم به قیمت ازاد می فروشند دلالها خوب می فهمند که ار ندانم کاری بعضی مدیران چگونه دست به هرچ و مرچ بزنند و تیشه به ریشه پول ملی و اقتصاد داخل برنند دلالها هیچ وقت اجازه نمی دهند که قیمت ارز پایین بیاید مکر انکه قوانین سخت گیرانه تنظیم شود تا نتو انند مواد مورد نیاز مردم را از طریق صنایع تبدیلی بسته بندی و صادر کنند و موچب گرانی انها در داخل شود. (975083) (moderator22)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۳:۵۴:۱۶
این موضوع نه تنها مردم و صنایع کشور را در تنگنا گذاشته است . بلکه تاثیر بسیار مخربی بر سیاست خارجی و موضوع اتمی ایران دارد.
پس از عقب نشینی تلویحی نتانیاهو در سخنرانی سازمان ملل و اعلام اشتون برای از سر گیری مذاکرات . حوادث چند روز اخیر بازار ارز و سقوط ارزش پول ملی باعث شد تا غربی ها لحن شان را تغییر دهند و امروز اعلام کنند در نظر دارند تحریم ها را تشدید کنند و از گزینه نظامی صحبت کنند.
واضح است که بی کفایتی و ندانم کاری یک عده معدود از مسئولان باعث شد که دشمن لحن خود را تغییر دهد. این مشکل فقط به وسیله مجلس و مجمع تشخیص حل می شود که اختیار بانک مرکزی را از دولت گرفته و مدیران لایق در راس آن قرار دهند.
این یک موضوع مهم و حیاتی است. این دولت و آقای بهمنی را هرچه زودتر باید از عرصه تصمیم گیری پولی و ارزی کنار گذاشت. (975084) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۶:۲۲:۱۳
وقتی به استراتژیهای اقتصادی دولتهای نهم و دهم نگاه کنید، می بینید که اکثر آنها به شکست انجامیده است. نامه 50 اقتصادی دانی که در سال 85 منتشر شد، این موارد و چالشهای پیش رو را پیشبینی کرده بود و جای افسوس است که دولت همچنان گوشش به سخنان کارشناسان اقتصادی بدهکار نیست. (975097) (moderator22)
 
تافردا
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۶:۴۵:۲۹
بسمه تعالی
شایدمهم ترین دلیل رابایددرشناخت مردم ازدولت دانست.مردم امروزبه سیات های بدون پشتوانه ی کارشناسی ومقطعی دولت یقین پیداکرده اند.امروزدولت دراداره ی مملکت ناتوان است واین ناتوانی رادولت باگفتاردرمانی تاحدودی جبران می کرداماگفتاردرمانی هم دیگرکارآمدنیست وعدم صداقت دولت درگفتارش برای مردم به اثبات رسیده است.این رونداگرادامه پیداکندتاپایان عمراین دولت افزایش قیمت هردلارتا5هزارتومان دورازانتظارنیست (975103) (moderator22)
 
Canada
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۶:۵۹:۲۰
هنوز هم خودتان را به کوچه علی چپ می زنید! تنها به این دلیل که فکر می کنید احمدی نژاد و تیم او مسوول افزایش نرخ ارز هستند. اما واقعیت این است که مردم نسبت به آینده چالش ایران و غرب واقعا نگران هستند. مادام که این را درک نکنید نمی توانید بفهمید چرا وضعیت ارز این است. (975107) (moderator22)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۷:۱۴:۲۹
حجم نقدينگي مهمترين عامل بي ارزش شدن ريال است.اين عامل رو فراموش كرديد. (975114) (moderator22)
 
نادر
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۰:۱۳:۴۲
همش میگن حجم نقدینگی.این حجم نقدینگی رو کی ایجاد کرده؟حسن قلی بیک ییا همین دولت؟ (976841) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۷:۲۷:۲۱
تا وقتی بی کفایت ترین تصمیم گیران در بانک مرکزی و معاونت نظارت و ارزی آن جاخوش کرده اند و هر روز یک وعده دروغ به مردم می دهند در به همین پاشنه می چرخد. تا دلار 10 تومان ارزان می شود مصاحبه پشت مصاحبه اما وقتی 100 تومان گران می شود همه شان .... (975127) (moderator22)
 
محمود
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۷:۳۴:۲۴
عوامل تاثيرگذار بر بازار ارز در مقاله نام برده شده اما مهمترينش بي آعتمادي مردم و سرمايه گذاران و فعالان اين حوزه به حرفها و وعده وعيدهاي مسؤولين هست كه هر چي اونها بگن باور نميكنن اونها به مانند چوپان دروغگويي هستند كه اگر احيانا راست هم بگويند كسي باور نميكند. (975135) (moderator22)
 
0000
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۷:۵۲:۴۳
نه صادق! نه مصمم! نه باکفایت!!!
پس چی دارند این تیم اقتصادی دولت؟
هرگز فکر کرده اید چرا این دولت چنین است. اگر دنبال علاجید فکر کنید چرا!!!! (975153) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۷:۵۵:۰۶
نمایندگان محترم مجلس . شب بخیر . خواب تشریف دارید که نمی بینید چه بر سر هست و نیست مالی مردم با این قیمتها داره میاد ؟ (975157) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۷:۵۹:۰۸
يعني شما هنوز به اين اعتقاد نداريد كه همه اين سناريوتعمدي است؟زمزمه افزايش نرخ مرجع،قطع ارز مسافرتي وعدم پيش بيني وجلوگيري عواقب ان در بازار،قطع تزريق نقدينگي ارزي وشايعات بي اساس ديگركه در گذشته روي مي دادكه يكي از انها اعلام حذف سه صفر
از پول بود كه عوام رو از ترس بي ارزش شدن پول به بازار ارزوسكه هدايت كرد و شواهد ديگر.اقايان بايدبدانند مردم ازخودشان هوشيارترندو براي يكبارروراست بامردم صحبت كنند
متاسفانه يكي ازاين اقايان قباحت دروغگويي رو در بقيه ازبين برد! (975163) (moderator22)
 
نریمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۸:۱۱:۰۱
کاملا موافقم ، ای کاش یک شخص دلسوز وجود داشت. (975183) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۸:۱۶:۴۴
گرانی ارزباعث گرانی لوازم خانگی نیز شده است.
حالا هر کی مرده بره ازدواج کنه بااین قیمت جهیزیه ها.!! (975193) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۸:۱۸:۰۹
به رکوردهای دولت خدمتگزار این را نیز باید اضافه کرد:!!!
رتبه اول بی ارزشترین پول ملی در دنیا؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
همه چی آرومه ما چقدر خوشبختیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (975195) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۸:۱۸:۵۰
از قديم گفته اند: حرمت امامزاده به متولي است. وقتي مديران بانك مركزي مداوما مي گويند: "هركس سكه و دلار بخرد، ضرر مي كند"، ولي درست عكس آن اتفاق مي افتد؛ ديگر مردم اعتباري براي حرف اين افراد قائل نخواهند بود. (975197) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۸:۳۴:۲۹
امروز يور مرجع ٤٠٠ تؤمان گران شده اخر چطور مي توان روى جنسي كه با تفاوت يك روز و ٤٠٠ تؤمان خريد مي شود قيمت گذشت ما را بيجاره كردند (975225) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۸:۳۶:۵۴
بانك مركزى كه به حرف اين دلالها اعتنا مي كند و قيمتهاى خود را بالا مي كشد (975231) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۸:۵۶:۱۴
گرچخ نظرات هم اجبارا سانسور میشه

اما شما الفی ها ظاهرا جز جامعه نیستید مثل سایر خبر گزاریها که سکوت مردند یا به اجبار یا به خواست

نظام همواره از حرکات جمعی مسئولان دلسوز حمایت کرده و الان دشمنان هم قشم ارزش پل ملی را از بین می برند و دوستان سرگرم چند میلیارد تومان پول سفر به امریکا هستند
موضوع بسیار بسیار بزرگتر از آن چند میلیارد است چرا به بازی می افتید مانند .... ها
نام شما سیاستمدار است مثلا و مخبر سیاسی؟!؟!؟! (975246) (moderator22)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۰۰:۴۶
این روزها کی به حرف کی گوش می کنه که بازار ارز بخواد به حرف بهمنی گوش کنه (975255) (moderator22)
 
ایرانی
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۰۴:۵۵
چون مسئولان با مردم روراست نبودند ..تا کی میخواند این آقای بهمنی رو نگهدارند . (975261) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۰۷:۵۴
اشتباه میکنید بازار ارز دست بانک مرکزی و خود بانک قیمت ها را بالا و پائین میکند و بازار ارز طبق حرف ها و دستورات مقامات بالا حکومتی و بانکی رفتار میکند بالا رفتن قیمت دلار حساب شده ولی معمولا چون 95در صد مردم عوام اند باورشون شد که دلالی که کل دارائیش 20 میلیون تومان نیست بازار ارز را ملتهب میکند البته لایق ملت ایران همچین حکومتی طبق مثل معروف ایرانی خلایق هر چی لایق و طبق ایه قرانی (کل ما یصیبکم بما فعلت ایدیکم و نعفو عن کثیر ) با تشکر (975266) (moderator22)
 
مهران
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۰۸:۵۰
سلام
چرا به تاثیر کسری بودجه ، حجم تعهدات دولت ، و نقش دولت در فروش ارز به منظور رفع کسری بودجه و تامین هزینه هایی همچون هدفمندی اشاره نمی شود. ایا نمی خواهید باور کنید که هدفمندی یارانه ها طرحی شکست خورده است که همه از جمله مجلس و دولت در ان نقش داشتند. روشن است که منابع ازاد شده از هدفمندی( اگر منابعی وجو داشته باشد) برای تامین 3400 میلیارد تومان به طور ماهانه کفایت نمی کند و دولت برای تامین منابع لازم و همچنین سایر پروژه ها ی متعهد شده به روش دلالی ارز و سکه روی آورده است. اگر هم بخواهید دولت را به عدول از قانون هدفمندی متهم کنید - که اینگونه است- باز قانونی که فاقد سازو کار کنترلی و نظارتی است به چه درد می خورد؟ قانون را برای تمرین قانون نویسی و یا برای فرشتگان که نمی نویسند. (975269) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۱۲:۳۷
چون همه می دانند بانک مرکزی کاه ای نیست.
برخی در بالاترین رده ها هستند که کارها را انجام می دهند (975272) (moderator22)
 
ناصر
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۱۳:۴۴
با توجه به عدم اعتماد به پول ملي و نبود سياست كلي اقتصادي وعدم عرضه دلار به بازار از سوي دولت انتظار افزايش قيمت دلار مي باشد كه در صورت تغير رئيس بانك مركزي و استقلال بانك مركزي از دولت ارامش به طور موقت به بازار خواهد رسيد (975274) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۱۵:۳۵
چرا به دلیل اصلی مشکلات اشاره نمی کنید ؟ تا زمانی که با غرب تنش زدایی نشود اوضاع همین است . البته بی لیاقتی مدیران هم به جای خود ! (975279) (moderator22)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۱۶:۳۹
باسمه تعالی

تفاوت سفر نیویورک دولت رجایی با دولتی که:
با نام رجایی روی کار آمد ولی اورا قبول نداشت با مردم مردم روی کار آمد ولی آنان را قبول نداشت با علما علما روی کار آمد ولی آنها را قبول نداشت با قانون اساسی گفتن روی کار آمد ولی آنرا قبول نداشت. کسی که فقط خود را قبول دارد
دولت همراهان اسامی همراهان ملاحظات
رجایی 10 نفر 1. بهزاد نبوی وزیر مشاور در امور اجرایی
2. گودرز افتخار عضو شورای نگهبان
3. یك نفر از وزارت امور خارجه،
4. ۳ نفر از دفتر نخست وزیر
5. چهار نفر خبرنگار و فیلم‌بردار از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و خبرگزاری پارس شهید رجایی از جبهه به فرودگاه و از آنجا به نیویورک رفت.
ساده ترين هيئت ايراني كه از ابتداي انقلاب تا به حال در مجمع عمومي سازمان ملل متحد حاضر شد
احمدی نژاد 100 نفر(درخواست 160 ویزا که مابقی ویزایشان نشد)
هیچ نماینده مجلسی در هیات وجود نداشت.
هزينه هاي زيادي براي حضور همراهان رئيس جمهور دولتی با شعار عدالت و مهرورزی ذكر شده است. (975282) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۰۹:۲۱
برید سفرنامه های ناصردین شاه به اروپا و انگلیس را مطالعه کنید تا حکمت این سفر ها را بهتر درک کنی ای بی تدبیر (976003) (moderator1)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۲۸:۴۰
کم لطفی می فرمائید, رئیس جمهور مردمی قسم یاد کرد که بخدا کابینه او پاک ترین, خالص ترین و نهایتا کارشناسی ترین کابینه پس از انقلاب است. راست می گوید بیچاره. همین رییس کل بانک مرکزی که استاد این است که هر چه می گوید, آنقدر بی پشتوانه, بی محتوا و ضد کارشناسی است که بلافاصله 100 تومان به قیمت دلار در همان لحظه اضافه می شود. ظاهرا طبق شنیده ها,تا چندی پیش هم پشت گیشه بانک می نشسته و کارمند بانک بوده, سوابق آقای حسینی را هم که نیک بنگرید, آدمی در قد و قواره یک وزیر با دانش و با تجربه نمی یابید. انتظار چه چیزی را از چه کسانی داریم؟یگر خسارت های ایشان از منافع و مصلحت سکوت و پایان عادی کار این دولت ناکار آمد فزونی یافته و خدا میداند تا خرداد 92 چقدر بار این خسارات, سنگین تر خواهد شد. این کوتاه آمدن در مقابل ایشان برای چیست؟ خواسته مردم اینی نیست که دارد اتفاق می افتد. این فلاکتی که دارد به پول ملی تحمیل می شود, دیگر قابل تحمل نیست. این ناکارآمدی و اوضاع بد اقتصادی و تورم در شان این مردم نیست, مردم زیبنده زندگی ای به مراتب با کیفیت تر و مرفه تر از این می باشند. امروز باید همه این معنی را درک کنند که برای مملکت داری, معیار های کارشناسانه را هم کمی مد نظر قرار دهیم!!!!! تا دچار این مصیبت ها نگردیم. (975299) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۳۳:۴۱
آقای نادران و توکلی تئوریسنهای تیم اقتصادی اصول گراها سری به صفحه اول یاهو بزنید و ازشاهکارتان در خصوص نزول تاریخی ارزش پول ایران دیدن کنید. (975305) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۱:۰۰:۳۸
اینا تئوریسین اقتصادند؟!!!ههههههههههههههههههههههه!آقا مشکل من یکی حل شد.جوابم رو گرفتم.بالاخره یکی تو این اوضاع و احوال تونست من رو بخندونه! (977395) (moderator1)
 
فری
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۴۱:۳۴
ما با این عقل ناقصمون نوشتیم که آینده قیمت ارز و سکه و وعده وعیدهای پیاپی مسئولین نشانه چیست
اما متاسفانه الف دیدی نه چندان وسیع داره و سانسور نمودند
همه میدانیم و میبینیم که درآمد ایران بدلایلی نصف شده و احتمالا هم ..... میشه
پس نتیجه میگیریم که میزان ارزی که وارد ایران خواهد شد نسبت به گذشته چقدر خواهد شد و بعدش هم تاثیر آن بر روی قیمت ارز و سپس برروی کالاها و ........ (975310) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۴۴:۵۲
پس شما مجلسی ها چی کاره هستید فقط بلدید نظر بدید خدا ازتون نگذره اگر میتونید کاری انجام بدید و کاری نمی کنید (975314) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۴۵:۱۱
براي اينكه خود دولت داره بالاي ١٦٠٠ ميفروشه (975315) (moderator22)
 
امیر حامد
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۴۷:۲۱
برای آنکه تاکنون حرف درستی از بانک مرکزی شنیده نشده است.

بانک مرکزی که می بایستی "مستقل" می بود و سازمان برنامه ای که زمانی "وجود" داشت، مانند دو بال می توانستند توازن اقتصادی را برقرار کنند. اکنون هیچکدام در جایگاه خود نیستند و شده اند دستمال کاغذی دولت. اقتصاد کشور نیز در سراشیبی نابودی بدون ترمز می غلطد. نه دیگر اعتمادی باقی مانده و نه حسن نیتی متصور است.

اگر کشور در شرایط محاصره اقتصادی نبود، بالا بودن نرخ ارز میتوانست یکی از شانس های بزرگ توسعه صنعت، کشاورزی و خدمات باشد.

خداوند این کشور را از دروغ، شعار بی عمل،...، و دوستان نادان حفظ فرماید. (975316) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۰۹:۴۹:۴۵
"خانم کیانی راد، معاون ارزی بانک مرکزی در گفتگوی خبری شبکه ۲سیما اعلام کرد بانک مرکزی موفق شده بازار ارز را مدیریت کند."

آیا هنوز هم به فرموده ایشان یعنی مدیریت بانک مرکزی بر بازار ارز شک دارید؟ (975323) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۵۸:۱۲
این خانم اصلا چه جوری به این پست حساس گمارده شده؟قبلا رئیس بانک بوده ویا نابغه اقتصاده یا چی بوده؟وقتی یکی رو از سر کلاس آشپزی بیاری و امور کشور رو بدستش بسپاری نتیجه اش از این بهتر نمیشه.بابا اون باید بره کدو و هویچ حلقه حلقه کنه . (977393) (moderator1)
 
داود
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۰۰:۲۰
چون برخی بي تدبير و دروغ گو هستند (975338) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۰۹:۲۳
خداییش کار بدی میکند به حرف بانک مرکزی اعتنا نمیکند
اندازه اسب زورو تجربه دارند آنها (975355) (moderator22)
 
بی نام
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۰۵:۵۵
موتور اقتصادی ایران سال 84 با اومدن آقای احمدی نژاد خاموش شد.امروز دیگه این هواپیمای غول پیکر فاصله کمی تا برخورد با زمین داره.چند ده متر دیگه تا سقوط کامل نمونده.اما هنوز مهماندارهای محترم به مسافرها میگن که همه چیز خوبه. تا فرصت هست فاتحه ای برای کلمه اقتصاد بخوانید.شاید فردا دیر باشد (975708) (moderator1)
 
موللی
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۱۱:۲۲
برای اینکه مسولین به مردم فهماندند که بایستی ارزبخرید من که سرذرنمی آورم میگن
ذخیره ارریمون خیلی خوبه اما حتی دو روز متوالی نمیتونن ارز بازار را تامین کنن تادلار لعنتی پایین بیاد سوال این است که چطور وقتی که می خواستن سکه هارا
ازمردم بخرن تونستن در عرض 48 ساعت آنقدر دلار را پایین بیارن که قیمت سکه پایینتر ازبازار آزاد بشه الان هم هرچه سریع تر این اتاق ارزی را ذرش را ببندند دلار
زودتر تثبیت خواهدشد آخه مگه میشه که ارز اتاق را خودشون بالا ببرن وانتظار داشته باشن بازار آزادش بیاد پایین بجای اینکه بازار بدنبال اینها بیاد اینا دارن بدنبال بازار آزاد میدوند (975357) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۱۷:۲۵
در این دولت دیریست که ما شاهد مدیریت ناب و بی مثال هستیم و این تازگی ندارد.
همان پرسشگران جوان و زود باز ده در خوشحالی، بهتر است دوباره خانم کیانی را دعوت کنند تا باز با وعده ای دیگر و ادعای مدیریتی تازه از جانب مشارالیها، شاد و سرمست شوند و از فرط سرمستی سر به بیابان بگذارند. (975365) (moderator22)
 
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۲۶:۴۲
چرا بازار ارز به حرف بانک مرکزی اعتنا نمی کند؟
1- چون ارزي در خزانه بانك مركزي نيست
2- چون دولت مي خواهد بازار اينجوري باشد چون از اين بازار آشفته دولت سود ميبرد.
3- چون بعضي از نمايندگان مجلس بي كفايت هستند.
وقتي دولت به مردم اعلام مي كند ما دلار از مردم ميخريم يعني چي؟
يعني اينكه دلار نيست . امروز دلار مردم را مي خرد سه هزار تومان بعد اعلام مي كند دلار اتاق معاملات ارزي 3100 تومان . بازار هم 2 درصد به قيمت دلار اضاف مي كند در نتيجه دلار مي شود 3160 تومان . همينطوري دلار روزانه پلكاني صعود ميكند تا انشاله به 3500 احمدي ن‍ژاد و بعد به دلار 5000 تومان اوباما و 6000 تومان رسانه هاي بيگانه اتاق خبر منو تو و غيره برسد.

آخي ! دلم به حال مردم بيچاره مي سوزد.
دلم به حال ريال مي گريد.
دلم به حال بچه هايي كه توي شكم مادرشان هست و قرارهست به اين دنيا بيايند كباب مي شود .
واي بر شما !
خدا كند تعمدي نباشد . خدا كند چاره اي و فكري در ذهن مسولين خطور كن و ذهنشان باز شود تا روزنه هاي اميد پديدار شود (975378) (moderator22)
 
زماني
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۴۸:۱۹
متاسفانه يا خوشبختانه مديران دولتي به تمام اين مسايل كه شما اشاره كرديد واقفند اما از آنجا كه اقتصاد ايران زيرزميني است واصولا اقتصاد حكومتي نيز دست قشر خاص است بنابراين مديران اقتصادي ما نيز نميتوانند به اين مشكل اذعان كنند (975415) (moderator22)
 
ماشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۵۷:۲۸
دولت در فاصله پنجم تا پانزدهم هر ماه برای تامین مبلغ ریالی یارانه ها بازار ارز را آشفته می کند تا در حدود یک و نیم میلیار دلار را به ریال تبدیل کرده و یارانه آن ماه را بپردازد (3600میلیار تومان = 1.5 میلیارد دلار). دولت هر ماه به 3600 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه ها نیاز دارد.
این کار دولت باعث افزایش نرخ ارز به 3 برابر گردیده که بدنبال آن تورم بالای 200 درصد را در کشور ایجاد خواهد کرد. لذا بنده به عنوان یک ایرانی از دولت و مجلس تقاضا دارم این کار را دیگر ادامه ندهند. اگر واقعا دولت در تامین مبلغ ریالی یارانه ها با مشکل مواجه است بهتر است یارانه ها را به دلار پرداخت کند.
احتمالا یکی از برنامه های دیگر دولت نیز این باشد که در اواخر عمر دولت دهم و در آستانه انتخابات به اندازه تورم 200 درصدی خود ساخته پول چاپ کرده و حقوق و یارانه ها را افزایش دهد و دور از حضور مردم را ... فرض کند.
اگر این اتفاقات با این روند فعلی ادامه پیدا کند به عنوان بزرگترین خیانت به کشور و ملت مسلمان ایران در تاریخ ثبت خواهد شد و آینده گان مسببین آن را نفرین خواهند کرد.
(975425) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۱۷:۲۵
کتاب "قحطی بزرگ" انتشارات مرکز مطالعات و پژوهشهای سیاسی وتالیف دکتر محمد قلی مجد را بخوانید تا ببینید آنچه که انگلیس در ایران با هدف کنتل کامل ایران کرد و 40% جمعیت ما از فقرو قحطی در جنگ جهانی اول نابود کرد(یعنی حدود 10میلیون نفر ) در حال حاضر با این سیاست گذاریهای مدبرانه دارد زمینه چینی می شود. اگر استعمار می خواست کشور را به زانو درآورد از این بهتر نمی کرد. (976030) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۲۳:۳۱
خب استعماریون اگر ببینند مسئولین کشورهای خاور میانه یکصدم خلاف سیاستهای استراتژیک آنها عمل کند تلاش میکنند بلافاصله یه شورشی یه کودتایی یه بهاری ، پاییزی ، بلایی سرشون نازل کنند . فرقش اینه که اینجا بدون بهار و پاییز و زمستان و گرمای تابستان داغ خود به خود تحت مدیریت جهانی اقتصادو اخلاق و فرهنگ و ..... کل هم اجمعین دارن پژمرده میشند . این سوالت نشان کمی تدبیر هست ببم جان (976039) (moderator1)
 
پیرمرد
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۰:۵۸:۱۲
ما چه چیزمان کمتر از نظامهای غربی و شرقی است که آنها به محض بروز یکصدم مشکلات جاری بلافاصله مسئولین را توبیخ و تعویض میکنند
چرا ساختار حکومت ما اینگونه است که هر کس خود را در چهار چوب فرصت بدست آورده از لحاظ زمانی آنقدر ایمن ببیند که مطمئن است که تا پایان دوره انتصابش هیچکس با او کاری نمی تواند داشته باشد و در منظر یک ملت به بی کفایتی خود ادامه میدهد؟ واقعا" باید از ته دل گفت " اللهم عجل لولیک الفرج " (975430) (moderator22)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۱:۴۵:۰۸
من به نمایندگی از صنف کامپیوتر و ماشینهای اداری از طرف این صنف خواستار برکناری هر چه سریعتر احمدی نژاد و دولت ناکارمدش هستیم [...] (975510) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۰۲:۰۰
شدت بحران را از لحن و متن همین کامنتها میشود حس کرد. مردم هراسان نا امید به حل مشکل. آیا واقعا انتظار دارید وسط اینهمه تنش و تهدید خارجی و نابسامانی و اختلافات عمیق داخلی شرایط بهتر از این باشد؟ تنها راه حل مسأله تغییر دولت و روی کار آمدن یک دولت اصلاح طلب است که در سیاست خارجی تنش زدایی را در دستور کار قرار دهد و در داخل با استفاده از نیروهای مجرب اقتصادی با استفاده از علم و عقلانیت و بر پایه منافع ملی اوضاع را کم کم بهبود بخشد. (975544) (moderator1)
 
ایرانی خسته
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۱۰:۱۲
قطعا بی لیاقتی این دولت در این ماجرا نقش دارد اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود . باید برای رفع تحریم ها اقدامی به عمل آورد وگرنه کشور به وضعیت خطرناکی دچار خواهد شد. (975565) (moderator1)
 
جوان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۲۲:۴۲
حالا که دولت و بانک مرکزی و بانک غیر مرکزی و مدیر کل و مدیر جزء و مافیا و همه و همه و همه........ فقط به فکر نقدینگی و جیب خودشان هستند و به راحتی از روی مردم رد می شوند و له می کنند ، منتظر به جان هم افتادن مردم باشیم که البته هستیم............. (975591) (moderator1)
 
دکتر محمدی
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۳۴:۱۹
با سلام
این جانب دارای دکتری اقتصاد سیاسی هستم
هموطنان گول دلالان بازار ارز و صرافان را نخورید،بازار ارز به طور مصنوعی توسط صد صراف و دلال میلیاردر تهران به این روز افتاده است
فقط صراف ایکس در روز دوشنبه 90میلیارد تومان دلار مردم را خریده و دقیقا
دلار را به طور مصنوعی به سه هزار تومان رسانده است
متاسفانه دولت برای پرداخت یارانه که از راه فروش ازاد ارز بدست می اورد سکوت کرده است
این نکته را بدانید صد صراف ودلال میلیاردر تهران قیمت ارز را بر هفتاد پنج میلیون نفر تحمیل کرده اند
قیمت واقعی دلار 2000تومان
قیمت واقعی سکه 900 است
هر دلاری که شما از این دلال های میلیاردر می خیرید باعث میشود پسر صراف ر-الف ماشین پورشه 700میلیونی و ساعت رولکس 60 میلیونی بتواند بخرد
و دختر صراف م -غ یک صد سی عدد شمش یک کیلیویی طلا در یک هفته خرید کند
خرید هر دلار شما باعث میلیاردر تر شدن این چندصد نفر و فقیر تر شدن هفتاد پنج میلیون ایرانی میشود
به امید ایرانی آباد (975618) (moderator1)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۳۷:۲۳
در بین این همه بدبختی و بحران دلار از همه چیزها آزار دهنده تر صداوسیما است پخش مصاحبه هایی از افراد دولت باعث سریع تر بالارفتن قیمت دلار شده. بعدش صدا و سیما مرتب از همه جای دنیا فقط اخبار بد اقتصادی، اجتماعی و طبیعی را گلچین کرده و میده به خورد مردم. و در بین اونها چند خبر از براشت انگور و برداشت ... و افتتاح کارخانه فلان رو پخش میکنه که من در ذهنم تداعی بشه بابا اینجا بهتر از همه جای دنیاست فکر کردن ما احمقیم. نه بخدا احمق نیستیم از بدترش می ترسیم سرمان بیاد از زور و ظلم می ترسیم. (975628) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۴۱:۲۳
بیا فالت بگیرم بختت بلنداست همه چی درست میشه (975643) (moderator1)
 
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۲:۴۶:۱۷
پیش بینی هائی از جنس رئیس جمهور:
بعید است لابی های صهیونیست اجازه بدهند یک سیاهپوست رئیس جمهور امریکا شود
بعید است قیمت نفت از 150 دلار پائین تر بیاید
بعید است قیمت دلار به 3000 تومان برسد
ان الله لا یغییروا ما بقوم حتی یغییروا ما بانفسهم (975657) (moderator1)
 
دایی حسین
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۰۲:۴۸
سلام
من متاسفم که همتون داری حرف دشمنان وضد انقلاب را میزنید انشاء ا... با تدبیر و اشرافی ریاست محترم جمهور دارند نمی زارند دلار به پنج هزار تومان برسند
خدا حفظ شان کند (975704) (moderator1)
 
ایج
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۱۸:۵۷
درسته بی ارزشترین پول جهان رو ما داریم (975733) (moderator1)
 
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۲۶:۱۵
واقعا فکر می کنید بازار به حرف بانک مرکزی گوش نمی کند

اگر دلار پالتی می خواهید بگید بنرخ 1650 تومان قابل فروش است

هر پالت 10 تا کیف 10 میلیون دلاری است

شرایط تحویل :
دوستان باید یک صورتحساب از بانک خودشان بگیرند که مورد تایید بان باشد

یک فرم تعهد پرداخت از بانک خودشان باید همراه داشته باشند اگر قسمت پیوست و ارسال فرم داشتید برایتان میفرستادم

شما معرفی میشوید به دوستان بانک مرکزی و در آنجا حساب شما ارزیابی و تایید می گردد
سپس مجوز های وزارت اطلاعات - قوه قضاییه - برون مرزی و... صادر و تحویل می گردد

حال دوستانی که در این قضیه هستند بنام واسطه دلار 1650 تومانی را 1750 تومان معامله و نهایتا در بازار بفروش میرسد

خواهشا روی این مطلب صحبت کنید کلی مطلب وجود دارد در مورد دلار های پالتی و کیفی در بازار (975745) (moderator1)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۳۶:۴۸
وفتی رئیس بانک مرکزی چندین بار می گوید کسانیکه ارز خردین ضرر می کنند و مردم می بینند دلار هر روز بالاتر می رود و آنهایی که خریدند سود کردند و یا حداقل ارزش پول حودشان را حفظ کردنند دیگر چه انتظاری دارید که مردم به حرف این جناب اطمینان کنند از ماست که بر ماست (975763) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۴۲:۰۸
الفاتحه مع الصلوات و الخلاص ! (975777) (moderator1)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۴۸:۴۷
واااااااااااااااااااای
چرا اینقدر از دولت بد میگید؟؟؟؟؟
چرا بیخود انتقاد میکنید؟؟؟؟؟
ارزونی تو کدوم دولت اینقدر زیاد شده بود؟؟؟؟؟؟؟
الان اینقدر که پول ملی ارزون شده که واسه یه نون و ماست خریدن لازمه که یه نیسان پول همراه داشته باشید.این مگه بده؟؟؟؟؟
خداییش توکدوم دولت این افتخار نصیبتون شده که پول افغانی 40 برابر پول شما ارزش داشته باشه؟؟؟
یکم انصاف داشته باشید.....
فقط بشینید و واسه سلامتی خودمون تویه این 7 سالیکه گذشت و 1 سال باقی مونده از خدا طلب آمرزش کنیم.....♣ (975795) (moderator1)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۳:۵۸:۴۶
اظهار نظر های رییس کل محترم بانک مرکزی من را به یاد صحبتهای سعیدالصحاف سخنگوی صدام در زمان حمله آمریکا به عراق میاندازد.(الف جان تورا بخدا این رو دیگر منتشر کن) (975814) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۴:۰۲:۰۶
چون حرف بانک مرکزی مفت ارزش ندارد. (975822) (moderator1)
 
Australia
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۴:۳۸:۱۵
خطرناکترین لحظه بی تفاوتی مردم است، تخریب اقتصاد کشور توسط این دولت و فقدان ایستادگی مجلس در مقابل این دولت کاری کرد که با هیچ معجزه ای فضای مسموم اقتصادی درست نخواهد شد. زندگی من و مای دانشجوی دلخوش تخفیف در ارز را از بین بردید، مردم داخل هم گرفتارتر.
هرکاری که میخواهید انجام بدید که موردی نباشه که انجام نداده باشید.

سال ۱۳۸۴ دلار ۸۵۰ تومان
سال ۱۳۹۱ دلار ۳۴۰۰ تومان
فقط کمتر از ۸ سال (975920) (moderator1)
 
داود
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۴:۵۴:۳۵
دلار 3500 تومن
همه تشویقش کنید (975954) (moderator1)
 
غریب آشنا
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۰۷:۰۷
احتمالاً منتشر نکنی ولی بدانید که این دولت همان آشی است که بعضی از شما روغن و پیاز داغش را تهیه کردید. بی کفایتی و بی تدبیری و چه و چه هیچ دردی را دوا نمی کند. ارزش داشته هایمان ثلث شد و جیب بعضی های خیلی کم، سه برابر شد. به فکر باشید که شاید برخی از اونهایی که می دانید در حال خارج کردن پول های این مردم نحیف از ایران باشند. " ز که نالیم که از ما است که . . . " (975999) (moderator1)
 
دلسوز
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۱۲:۳۳
اينك وقت آن رسيده به ياد حرف آن سيد بزرگوار بيانديشم ك گفت اين دولت ايران و اقتصاد ايران را به ورطه نابودي خواهد كشاند كجا هستند كساني ك از اين آقا حمايت ميكردند آيا حالا نبايند پاسخ گو باشند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به هرحال اين ادم به عنوان بزرگترين مجرم اقتصادي بايد محاكمه شود اما در كجا؟ (976015) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۳۱:۴۷
جواب یه بنده خدایی پس از مطالعه دقیق مطالب فوق:
" جدی میگی! ااوه! اوه! " (976055) (moderator1)
 
غلامعلی بیطرف
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۳۷:۰۵
همه چی آرومه
من چه قد خوشحالم


بخشی از سخنان رییس جمهور محترم در گفتگوی تلویزیونی آتی با مردم (976071) (moderator1)
 
محسن
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۴۴:۰۵
حال همه ی ما خوب است ... اما تو باور نکن ! (976080) (moderator1)
 
Australia
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۵۴:۱۹
خدا رو شکر که بازار دلار به حرف بانک مرکزی اعتنائی نمکنه
آخه حرف بانکی که در ارز 2 ساعت ارزش پول ملی رو 30 درصد کاهش میده اعتنا کردن داره
خدائی اگه استاد اسدی رئیس بانک مرکزی بود وضعمون بهتر بود (976103) (moderator1)
 
آرش
Germany
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۵:۵۵:۱۴
با سلام
آقای دکتر توکلی عزیز ، حقیقتا آیا حتی دشمنان قسم خورده این کشور هم می خواستند می توانستند چنین بلایی بر سر اقتصاد کشور بیاورند؟؟؟
کاهش ارزش پول ملی و تبدیل غیر رسمی دلار و یورو به پول ملی نتیجه چیست ؟
جز اینکه کار دست کار بلد نیست؟
شما چه تعریفی از امنیت ملی دارید؟
وقتی روزانه بیش از 10 % از ارزش پول ملی کاسته می شود ، امنیت ملی بخطر نمی افتد؟
بازار هیچ عکس العملی از خود در قبال حرفهای مسئولین اقتصادی نشان نمی دهد که هیچ بدتر هم می شود...
وزیر اقتصادی که می گوید مسئولتی ندارد یعنی چه؟
هزینه ای که آن روز آقای لاریجانی جهت گرفتن رای اعتماد از نمایندگان برای وزیر اقتصاد به کشور تحمیل کردند چند میلیارد تومان است؟
آنهمه افراد متخصص و اقتصاد دان فریاد زدند ، گلو پاره کردند ، هشدار دادند ، اما همه به سخره گرفته شدند و تخریب و وابسته به دشمن ....
شما که تحصیل کرده اقتصاد هستید ، آیا نتیجه ای جز این فاجعه برای ارزش پول ملی با رفتاری که دولت طی این سالها انجام داده انتظار داشتید؟
چون اصلاح طلبان مخالف این دولت هستند ، از هر خطایی از این دولت باید گذشت؟
یک دولت چه باید بکند که نشان دهد کفایت لازم را ندارد؟
شما را بعنوان یک دلسوز و متخصص می شناسم ، می دانم که شما هم از دست بعضی از کارهای این دولت ناراضی هستید...
ولی تا به کی مصلحت اندیشی ؟
بخدا سوگند ، همه مسئولید ، شما نمایندگان مردم ، به وظیفه نمایندگی خود بر اساس سوگند خود عمل کنید.
اصلا اعتقاد ندارم که دشمن خارجی بتواند ما را شکست دهد ، بدترین دشمن ما بی تدبیری است...

خداوند همه ما را به راه حق هدایت کند. (976105) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۶:۰۴:۳۸
اقاى توكلى لطفأ در فكر عدم كفايت دولت و رئيس جمهـور باشيد , ثانيه اش دير است ! (976121) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۶:۴۷:۱۵
چطوره مکه دائم صدا و سیما از موفقیت بازار مبادلات ارزی گزارش تهیه می کنه نکنه کارکنان صدا و سیما و بخش های خبری آن ایرانی نیستند و از اوضاع داخل خبر ندارند شاید هم پروازی هستند و بعد از پخش خبر می روند خارج سر خونه و زندگی شون (976203) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۷:۰۳:۰۰
لبنیات هر روز گرانتر می شود به نظر شما کدام گاو مسئول این گرانی است؟ (976231) (moderator1)
 
شاهین ایرانی
Switzerland
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۷:۱۳:۴۶
درستش میکنیم ما همیشه درهم کوبنده طرحهای نیاوران نشینان بوده ایم این طرحشان را هم خنثی میکنیم به حول و قوه الهی (976250) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۸:۳۲:۲۸
بالاترین بی تدبیری ایجاد اتاق ارزی و بورس ارز که هدف از ان به نوا رسیدن رییس بانک مرکزی ودار دسته خاوری
که یاید به دلیل فساد مالی اعدام شوند (976363) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۵۳:۳۶
بهمنی باید اول از همه اعدام شود چون ریال را در عرض فقط 8 ماه(از بهمن سال گذشته تا الان) به کاغذ باطله تبدیل کرده.الان میگن بچه های مدرسه دیگه اونقدر دفتر و کاغذ گرون شده که به جای چرکنویس از پشت پولهای ایران برای چرکنویس استفاده میکنند! (977383) (moderator1)
 
قیطر
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۸:۳۷:۰۴
به ولله قسم بعد از 29 سال سابقه در شغل معلمی حقوق من کفاف یک هفته را بیشتر نمیدهد اقای احمدی نژاد به چه گناهی ما باید تاوان سنگین ندانم کاریهای تو را پس دهیم ایا خود شما نیز اینگونه در زندگی درمانده شده ای... (976377) (moderator22)
 
بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۸:۵۸:۴۷
الف جان سلام - بنظرمیرسه ازاوضاع مملکت و اوضاع بد اقتصادی مردم خبرداریدوحالا کاسه چه کنم چه کنم دولت به شماهم رسیده . ولی اگر مجلس راس امور است چرا نمیتونه برنامه جامعی به دولت و کارگزاران بانک مرکزی بده تا مردم ازاین بیشترخوار و ضعیف نکنه واقعا اگرنمیتوانید همگی بیاییداعلام کنید تامردم تصمیم خودشان را بگیرند (976399) (moderator22)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۹:۰۲:۳۵
علت بالا رفتن نرخ ارزدرتاریخ10/07/91فقط به بی کفایتی مدیران بانک مرکزی

وافزایش بیش ازحد نرخ غیرمرجع ارتباط داردوراهعلاج این است که بانک مرکزی

باکاهش نرخ غیرمرجع وتزریق ارز بازار ازادرابه دنبال خود بکشاند نه بالعکس (976406) (moderator22)
 
hamed
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۹:۲۸:۰۸
تا حالا دیدید 1 نفر فقط 1 نفر تو ایران استعفا بده. بابا جون مادرتون برید کنار بزارید اونایی که بلدن بیان سر کار. عاقبت بانکایی که از صبح تا شب به مردم ربا میدن همین میشه دیگه. اخه تا کی باید زیر چکمهای شما مردم له بشن (976439) (moderator22)
 
abtahi
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۱۹:۴۴:۲۷
مشکل اصلی که از نرخ دلار مهمتر است اجازه یافتن ایران برای معماملات اعتباری بین بانکهای ایران و خارج است تنها راه نجات ایران هاشمی است تنها کسی که قدرت نشستن بر سر میز مذاکره با امریکا دارد فقط ایشان است راست وچپ باید کمی از خودخواهی هاشان دست بر دارند و بگزارند با تجربه امثال هاشمی اعتبار بین المللی از دست رفته امان سر جایش اید در دنیای امروز ما نمیتوانیم تنها عمل کنیم با شعار هم نمیتوان مناسبات مالی را بر هم زد پرا ارز ش پول خیلی از کشورها با اقتصاد خیلی ضعیفتر تا الان پایین نیامده اما مثل افغانستان با این همه در گیری بالا تر هم رفته فقط به خاطر این است که جامعه جهانی باید پول یک کشور را قبول داشته باشد مثلا ببینید با این که نرخ برابری درهم ریال عربستان با هم فرق دارد اما در هر دو کشور براحتی پول کشور دیگر را پایاپای بر میدارنئ یا شما هر جای دتیا باشید دلار یورو و پوند را برمیدارند پون اعتبار دارد زمانی پول ایران نیز اعتبار داشت (976464) (moderator22)
 
انسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۰:۰۶:۰۲
خدا ازتون نگذره 70 میلیون نفر نگذره،این سیاست دولته،حالا بعد از 20 روز اگه اگه قیمت دلار پایین اومد، نهایتا 2600 تا 2700 میشه، اون موقع میان میگن ما قیمت دلار رو کنترل کردیم، هممون یادمون هست که مرغ 2800 تومانی بعد 2 ماه 4400 شده و 20:30 میگه مرغ ارزان وارد بازار شد
خدا خودش جوابتونو میده (976492) (moderator22)
 
جليل
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۰:۲۳:۴۵
مگر كسي گوش شنوا دارد بدرد مردم برسد . مگر كسي پيدا مي شود اين همه هرج و مرجي كه در جامعه ايجاد شد حلش كند . (976531) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۱:۲۰:۱۶
اشکال مشکلات فعلی در این است که اداره جهان باید در دست تیم فعلی دولت باشد که نیست. (976617) (moderator22)
 
ali
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۱:۲۵:۳۵
با سلام
هموطنان گول دلالان بازار ارز و صرافان را نخورید،بازار ارز به طور مصنوعی توسط صد صراف و دلال میلیاردر تهران به این روز افتاده است
فقط صراف ایکس در روز دوشنبه 90میلیارد تومان دلار مردم را خریده و دقیقا
دلار را به طور مصنوعی به سه هزار تومان رسانده است
متاسفانه دولت برای پرداخت یارانه که از راه فروش ازاد ارز بدست می اورد سکوت کرده است
این نکته را بدانید صد صراف ودلال میلیاردر تهران قیمت ارز را بر هفتاد پنج میلیون نفر تحمیل کرده اند
قیمت واقعی دلار 2000تومان
قیمت واقعی سکه 900 است
هر دلاری که شما از این دلال های میلیاردر می خیرید باعث میشود پسر صراف ر-الف ماشین پورشه 700میلیونی و ساعت رولکس 60 میلیونی بتواند بخرد
و دختر صراف م -غ یک صد سی عدد شمش یک کیلیویی طلا در یک هفته خرید کند
خرید هر دلار شما باعث میلیاردر تر شدن این چندصد نفر و فقیر تر شدن هفتاد پنج میلیون ایرانی میشود
به امید ایرانی آباد (976622) (moderator22)
 
Turkey
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۳:۵۹:۰۶
من نظر مثبت دادم و با کلیت حرف شما موافقم، اما این که کل تشنج بازار ارز را زیر سر صد تا صراف ببینیم ساده انگاری و دیدن قسمت کوچکی از کل منظره است... نقش دولت به طور مستقیم و غیر مستقیم را نباید در این موضوع نادیده گرفت.
مستقیم از این جهت که همه کارشناسان متفق القولند که دولت به هیچ وجه از افزایش قیمت ارز بدش نمی آید؛ به هر حال دولت بزرگترین دارنده ارز در کشور است و با گران تر فروختن ارز ناشی از درآمد نفت در بازار می تواند حقوق کارمندهایش را بدهد و یارانه ها (این شاهکار اقتصادی قرن بیست و یک) را پرداخت کند که فردا آقای احمدی نژاد بعد از پایان ریاست جمهوریش بگوید دیدید که من تا آخر دوره دولتم تمام یارانه ها را پرداخت کردم. غیر مستقیم از این نظر که پارامترهای دیگر افزایش قیمت ارز مثل نابودی صنایع، تحریم ها، بی اعتمادی مردم به آینده کشور و غیره تماما در یک نقطه به دولت و عملکرد دولت می رسند.
درست که خرید بی رویه مردم از بازار ارز موجب پولدار شدن بیشتر صراف ها و تشنج بیشتر بازار می شود اما دلیل مردم برای خرید ارز را هم باید دید؛ نمی شود از مردم انتظار داشت ریال بی ارزشی که روز به روز بی ارزش تر می شود را نگه دارند و به فکر منافع ملی باشند. من هم اگر بودم و داشتم می خریدم و شما هم مسلما همین کار را می کردید. این درآمد زائی نیست، عملا نگه داشتن ارزش پول است. (976817) (moderator1)
 
..
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۴:۴۷:۰۵
گول دلالان را نحوريم به جاش گول دارو دسته احمدي نژاد رو بخوريم چطوره ؟؟؟ (976979) (moderator1)
 
بهروز
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۱:۴۷:۱۰
اینهمه هیاهو برای چی؟ اشکال پایین بودن ارز کاری به این دولت ندارد دولت های قبلی این درد سر را برای دولت مهر پرور بوجود اوردند ارز دارد به قیمت واقعی نزدیک میشود پنهان کاری دولتهای قبلی در جریان قرار دادن مردم این مشکل را برای دولت مردمی ایجاد کرده است (976656) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۳:۲۲:۴۴
دوست عزیز قیمت واقعی ارز را حجم نقدینگی تعیین می کند. با چاپ اسکناس و تراول های پنجاه هزار تومانی فراوان عملا ارزش ریال کاهش می یابد وگرنه ارزش دلار همان است که بود و حتی در اقتصاد جهانی کاهش هم داشته است. کسی پنهان نکرده بود که حالا آشکارش کرده باشند. (976786) (moderator1)
 
Hamid
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۳:۲۹:۴۲
پس چرا میاد میگه دلار 900 تومن هم نمی ارزه بیاد بگه قیمت واقعی اینه تا همه بتونند برنامه ریزی کنند (976797) (moderator1)
 
عباس
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۴:۵۰:۱۷
دكتر جان ، خودتي الآن ديگه ؟

نيويورك خوش گذشت ؟

جهان مديريت شد رفت پي كارش ديگه ؟

كاش اين نكات ظريف رو هم همون روز مناظره قاطي بقيه " بگم ، بگم " ها ميگفتي كه مردم روشن بشن !!! (976980) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۳۱:۳۰
چرا حرف خلاف واقع میزنی ارز در دولت قبلی تک نرخی شده بود و جای سو استفاده از رانت خواران رو گرفته بود و تفاوتش با نرخ واقعی تا این حد نبود و تا همین پارسال هم قیمت معقولی داشت بلکه دولت جاری با بی کفایتی اقتصادی خودش ارزش پول رو کم کرده بود و تفاوت فاحشی بین نرخ واقعی و نرخ اعلام شده ایجاد کرده و دیگر توانایی پنهان کردن افتضاح خودش رو نداشت . با این فرافکنی ها نه مشکلی از مردم حل میشود نه مشکلی از دولت برای انتخابات بعدی!! (977340) (moderator1)
 
toor
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۳:۰۹:۲۵
همه این بدبختی ها و افزایش نرخ ارز مربوط به تحریمها است،متاسفانه مردم تاوان "حق مسلم ماست" را دارند می دهند،این حق مسلم را ما نخواهیم به کی باید بگیم!رییس بانک مرکزی هم انگار در هپروت تشریف دارند!هی میگه دلار میاد پایین!حباب است ! اما برعکس میره بالا! از ماست که بر ماست! (976765) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۰ ۲۳:۱۶:۴۱
1- خزانه خالی از دلار (عدم آینده نگری)
2- هزینه های بسیار زیاد (کثرت نان خور )
3- چاپ اسکناس به وفور (افزایش نقدینگی)
4- عدم امکان کاهش هزینه ها (عدم مدیریت حداقلی)
5- صرف بودجه در امور روزمره و غیر تولیدی و غیر اشتغال زا
6- تحریم (کاغذ پاره ها)
7- ...
خوب توقع دارید تتمه دلارهاشو دلاری 1200 تومان بده چرا 3600 تومان نده اصلا چرا 4800 تومان نده. (976777) (moderator1)
 
مهدی
United States
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۰:۲۱:۰۸
سلام

آقایان صاحب منصبان تو رو خدا به داد محرومین برسین قشر متوسط صورتش را با سیلی سرخ نگه می دارد . (976852) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۰:۵۶:۵۹
شما بفرمایید آقای احمدی نژاد و تیمشان دیگه باید چه ندانم کاری در اقتصاد ایران انجام بده تا شما باور کنید کفایت این کار را ندارد و مجلس جرات کنید وزیر ایشان را استیضاح کند و از رییس جمهور سوال کند؟ (976887) (moderator1)
 
فراز امیدی
Norway
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۱:۴۰:۰۹
تا زمانی که تحریمها هست دلاری وارد خزانه دولت نمیشود بنا براین هروز از ذخیره ارزی کمتر میشود و هیچ تیم اقتصادی هم نمیتواند جلوی سونامی بی ارزش شدن ریال را بگیرد . وقتکه دور اول مذاکرات و5+1 با ایران در ترکیه شروع شد و همه یک خوشبینی از مذاکرات داشتن قیمت دلار از 2200 تومان به 1600 تومان افت کرد. بنا براین تنها راه ارامش اقتصادی لج نکردن به جامعه جهانی است واحترام به ملت ایران نه کله شقی و امان مردم را برای قدرت یک عده خواص بریدن (976925) (moderator1)
 
نیما
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۷:۱۹:۳۶
سوال اینجاست که چرا دولت و بانک مرکزی که میگویند باعث و بانی گرانی توجیه ناپذیر قیمت تمام کشورها در برابر پول ملی ما 1-سفته بازی در بازار و 2- افزایش تقاضا بدلیل تبدیل سرمایه ها از ریال به دلار توسط مردم است( برای حفظ ارزش دارایی هایشان) و 3- تقاضای کاذب ، اونوقت چرا بانک مرکزی شده تابع و دنباله رو این سفته بازان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی بعد از اینکه سفته بازان و تقاضای کاذب اراده و قیمت خود را به بازار تحمیل کرد ند و قیمت کاذب شده تازه بان مرکزی این قیمت کاذب را ملاک و معیار و وحی منزل به خود میبیند و تازه شروع میکند به کم کردن 2% از قله ارز و خود را قیاس با قیمتهایی میکند که سفته بازان ساخته اند. این یعنی سفته بازان به بانک مرکزی دیکته میکند و دولت محترم و تیم اثتصادی اش و وزیر محترم اقتصاد و تازه بانک مرکزی همگی با آغوش باز میپذیرند!!!!! به راستی چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا بانک مرکزی مبنای حیاتش را خواست سفته بازان بازار قرار میدهد؟ آیا بانک مرکزی هم خود سفته بازی میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (977023) (moderator1)
 
نیما2
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۰۸:۰۷:۱۰
این دولت از ابتدای روی کار آمدنش در هیچ زمینه ای با مردم صادقانه رفتار نکرده ,غیر شفاف و مبهم بوده و فقط تا الان دیده ایم که در تمام مقاطع حساس اب به آسیاب سودجویان و دلالان ریخته که گویی خود نیز از آنان است.و از ابتدا در تمام زمینه ها غیر حرفه ای و غیر کارشناسانه و چیزی جز له کردن اعتقادات مردم نداشته( علی ابن ابیطالب میفرمایند که فقر از دری وارد شود ، ایمان از در دیگر خارج میشود) نگاهی به کوچه ها خیابانها و مساجد بیندازید تا شدت و ضعف ایمان مردم را ببینید . در کاسبی ها و نون حلال خوردن ها و...
این دولت با اسم بقیه الله از مردم امتیاز گرفت و بالا آمد ولی با عدم صداقت و شفافیت عملکرد خود تیشه به ریشه اعتقادات مردم زده است که تا سالهای سال این اعتقادات پاک به این مردمی که دولت آنها را خراب کرده باز نمیگردد. (977075) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۱۱ ۱۰:۵۸:۰۸
جواب مختصر و مفید به الف عزیز
چون بانک مرکزی به حرف دولت -دولت به حرف مجلس -مجلس به حرف مردم اعتنا نمیکند (977392) (moderator1)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته