نظر منتشر شده
۹۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 244501
آیا احمدی نژاد در حفظ سطح نقدینگی سه برابر روحانی بهتر عمل کرد؟
احمد توکلی، 15 مهر 93
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۹
در روزهای اخیر یک سایت متین منتقد دولت با مقایسه میانگین ۸ ساله مقدار مطلق نقدینگی دوره آقای احمدی‌نژاد با کارکرد یک‌ساله دولت آقای روحانی نتیجه گرفته است که دولت فعلی به ‌مراتب بدتر عمل کرده است:

«در ۸ سال دولت احمدی‌نژاد حجم نقدینگی در مجموع ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد؛ یعنی به‌طور میانگین سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان. اما دولت روحانی در سال اول خود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد کرده است؛ یعنی سه برابر متوسط دولت احمدی‌نژاد». بعد درباره اثر بر تورم اظهار نگرانی کرده است.

مطلب مزبور از نظر علمی مخدوش، از نظر سیاسی مضر و از همه مهم‌تر از نظر دینی مسئولیت‌آور است:

۱) از نظر علمی مقایسه مقادیر مطلق افزایش یک متغیر برای نشان دادن موفقیت یا ناکامی دولت‌ها ناصواب است. مثلاً دولت احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۵، نخستین سالی که با برنامه‌ها و ایده‌های خودش کشور را اداره کرد، مقدار مطلق نقدینگی را ۳۶,۳۲۰ میلیارد تومان افزوده است.

حال می‌توان فرض کرد که دولت روحانی نیز در سال ۱۳۹۳، نخستین سالی که با ایده‌های خودش کشور را اداره می‌کند، همین مبلغ ۱۵۰,۰۰۰ میلیارد تومان بر نقدینگی بیفزاید(از تفاوت فاحش آنچه دو دولت تحویل گرفتند و تفاوت شرایط تحمیلی تحریم صرف‌نظر می‌کنیم)، آیا می‌توان از مقایسه دو عدد ۳۶,۳۲۰ و ۱۵۰,۰۰۰ نتیجه گرفت که روحانی بیش از ۴ برابر بدتر از احمدی‌نژاد در ارتباط با نقدینگی و حفظ سطح تقاضای بالقوه عمل کرده است؟

روشن است که این نتیجه‌گیری نادرست است. برای پرهیز از این خطای فاحش، باید دید اولی چه مقدار را ۳۶,۳۲۰ میلیارد تومان افزوده و دومی چه میزان نقدینگی را ۱۵۰,۰۰۰ میلیارد تومان افزایش داده است؟ یعنی نرخ رشد نقدینگی این دو سال باید با هم مقایسه شوند. در این صورت خواهیم دید که رشد نقدینگی در سال مربوط به احمدی‌نژاد تقریباً ۴۰ درصد است و مربوط به روحانی ۲۵ درصد! حالا نتیجه‌گیری کاملاً برعکس می‌شود.

نکته دیگر دراین‌باره مقایسه میانگین هشت‌ساله دوره دولت پیشین با کارکرد یک‌ساله دولت فعلی است. میانگین‌گیری گرچه کار را آسان می‌سازد، ولی کامیابی‌ها و ناکامی‌ها(با فرض ثبات سایر شرایط) را می‌پوشاند. به نمودار زیر توجه کنید.

مأخذ: نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی شماره‌های مختلف

ملاحظه می‌فرمایید که دولت قبل نقدینگی را با رشدی حدود ۳۰ درصد تحویل داده است و گرچه نرخ رشد نقدینگی در یکی از سالها حتی به ۴۰ درصد هم نزدیک شده، امّا نرخ رشد مهارشده ۱۶ درصد را نیز به‌جا گذاشته است. کدام سال از ۸ سال آن را با یک سال این مقایسه کنیم؟ از نکات ریزتر صرف‌نظر می‌کنیم.

۲) از نظر سیاسی حفظ امید مردم و تقویت حداکثر وحدت ممکن در وضعیت کنونی بسیار اهمیت دارد، وقتی انتقاد بر اساس محکمی استوار نباشد، تلقی به کارشکنی می‌شود و چیزی جز دلسردی و بغض و عداوت نمی‌زاید. چیزی که قطعاً به سود دشمنان این ملت شریف است.

۳) امّا مسئولیت دینی. قرآن به ما دستور می‌دهد:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ
اى اهل ايمان ! همواره [در همه امور] قیام‌کننده براى خدا و گواهان به عدل و داد باشيد . و نبايد دشمنى با گروهى شما را بر آن دارد كه عدالت نورزيد ؛ عدالت كنيد كه عدالت‏ورزى به پرهيزكارى نزديك‏تر است(مائده/۸)

این سفارش درباره دشمنان است، با برادران دینی در تنها دولت مسلمان سوگند خورده به قرآن که جای خود دارد. علاوه بر این، دوستان که به حق بر پیروی از ولی‌فقیه اصرار دارند و تا آنجا که من می‌شناسم، پافشاری‌شان صادقانه است، بهتر میدانند ولی‌فقیه واجب الاطاعه چه دستوراتی برای حمایت از دولت و رعایت حدود در انتقاد بیان فرموده‌اند. خداوند بر توفیق خدمت و خیرخواهی همه ما، که انتقاد محکم و مستحکم یکی از آنهاست، بیفزاید.

*احمد توکلی ۱۵/۰۷/ ۱۳۹۳
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۱۶:۱۶
مقایسه روحانی با احمدی نژاد کار بیهوده ای است. در حال حاظر شرایط اقتصادی و اجتماعی تغییری با قبل نکرده است. یک زمینه را نام ببرید که بهتر شده است.از آلودگی محیط زیست، گرانی، آمار بی کاری و طلاق و...... (2412600) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۲۸:۴۴
مقايسه برليان و شيشه ميكنيد ان اقا با ٨٠٠ ميليارد درامد نفتى اين تورم سنگين و بى ارزشى ريال را بوجود اورد ! چه چيز را با چه چيز مقايسه ميكنيد !! (2413325) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۵۳:۵۰
اقاى دكتر توكلى اجازه بدهيد رييس جمهور ٨ سال زمامدارى نمايد بعد مقايسه كنيد تازه اين در صورتى است كه درامدهاى اين دولت با دولت مهر !! مساوى باشد . (2413371) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۶:۴۸:۲۶
درست متوجه نشدی مطلب را. یکبار دیگه بخون (2413699) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۰۰:۰۹:۰۹
اینها هیچ مطلبی را نمیخوانند
همیشه پاسخ آماده دارند (2418923) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۰۸:۱۱:۵۸
سالی که نیکو است از بهار اش پیداست اول همه دولتها اولش عالی پایانش خالی بود وای به حال ما که اول دولت یازدهم دراین وضعیت است (2419142) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۲:۴۹:۳۱
باز هم خدا رو شکر در زمان احمدی نژاد هر روز منتظر بودیم که بدتر از دیروز نشه. (2413452) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۸:۴۱:۰۱
واقعا منتظر بودی؟ (2415194) (alef-10)
 
احسان
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۳:۱۵:۵۵
آوار برداری از آنچه در ۸ سال گذشته اتفاق افتاده سالها زمان می خواهد. شاید اگر روحانی ۱۰ دوره دیگر رئیس دولت شود و سیساتهایش همین باشد، بتواند گوشه ها یی از آن را اصلاح کند. پس لطفا منصف باشید! (2413479) (alef-13)
 
توحید
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۰:۵۵:۵۵
الان تو عصاره ی انصافی با این حرفت (2413603) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۶:۴۵:۵۵
زمان دولت احمدی نژاد در شهرها و روستاهای محروم ده برابر دولتهای قبلی کار انجام شد . مثلا" در استان بوشهر دو نیروگاه سیکل ترکیبی ساخته شد و دو بیمارستان . (2413697) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۹:۰۱:۵۲
آوار یکساله این دولت از 8 سال دولت قبل بیشتره. (2413862) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۰:۱۰:۳۸
متاسفانه شما هم مثل اغلب دولتمردان بجای دفاع از عملکرد یک ساله همچنان در حال تخریب قبل هستید. فکر کنم این دولت 3 سال دیگه هم از دولت قبل بگه. (2413973) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۶:۳۶:۰۰
خوب عدده ای بطور کامل اغفال شده اند
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز از خواب گران خیز (2414939) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۰۸:۱۵:۲۸
البته عالی جناب در تبلیغات انتخاباتی فرموداند تا یکسال تورم یک رقمی واقتصاد رشدیافته وبی کاری کم تحریم ها برداشته وخلاصه همه چیز عالی خواهد بود 10 دوره فرصت داشت بوق هم میتوانست رئیس جمهور شود (2419148) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۰:۰۸:۴۳
هم آلودگى هوا كم شده، هم درياچه اروميه ٩ سانت اومده بالا، هم تورم كم شده، هم گرونى كنترل شده، نشده؟ (2413568) (alef-10)
 
عرفان
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۱:۳۷:۰۶
اولا فعلا ارزش پول ملی نسبت به اواخر دوره احمدی نژاد 10 درصد رشد کرده،و اگر ایشان بودند معلوم نبود کشور در چه حالی افتاده بود،ثانیا محمود 750 میلیارد دلار در آمد نفتی رو چی کار کرد اگر در زمینه ای شما پیشرفت دیدید به ما هم بگوییدو.... (2413633) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۰:۲۱:۵۱
یعنی شما برو یک چشم پزشک نه یک روان پزشک علاج بی انصافی کن واقعا رشد علمی ایران در ساخت های موشکی و هسته ای و ساختمان سازی و اتوبانها را ندیدی و نمی بینی ؟؟ حتما این دولت فخیمه از هشت سال قبل رشد علمی ایران را ساخته است چطور افزایش تولید بنزین پاک را که در دولت قبل ایجاد شده را نمی بینی چطور داروهای متعدد و توان علمی کشور را نمی بینید البته نگاه سیاسی به حقایق داشتن نتیجهاش می شود توکلی (2414001) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۶:۰۵:۰۷
بنزین پاک؟؟؟ (2414869) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۵:۵۳:۳۹
همین که دلار بالا نرفته کافی نیست؟ در مورد همین ثبات نسبی چه؟ آیا انتظار دارید یک دولت بتواند در عرض یک سال و اندی همه مشکلات یک کشور را حل کند؟ خود شما می توانی در عرض یک سال وضعیت یک خانواده را از این رو به آن رو کنی که انتظا داری روحانی وضعیت کل کشور را کن فیکون کند؟ (2413677) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۶:۱۱:۵۵
حالا این دولت چه چیزی رو ازاین رو به اون رو کرده قیمت میوه حبوبات گوشت مرغ و..... وضعیت جادها مترو اتوبوس مدارس دانشگاه ازاد که ازاینها ست افزایش شهریه داده (2414883) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۷:۱۶:۱۳
کافی نیست عزیزه دلم
چه کسانی و بانکهایی شروع به خردید دلار و طلا کردنند که باعث آن افتضاح و تقویت تحریم هاشد ؟؟؟
حالا دیگر نیازی به آن فتنه اقتصادی نیست
زیرا قدرت بدست آمد. 88 فتنه سیاسی جواب نداد اما 92 فتنه اقتصادی خوب جواب داد (2415035) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۷:۰۷:۳۹
جناب آقای توکلی برای روی کار آوردن کسانی مانند رییس جمهور قبل عجله نکنید آزموده را آزمودن خطاست (2413708) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۸:۰۱:۱۰
منصف باشيد. لااقل هواي تهران تميز تر شده. سرتونو بالا كنين و به آسمون نگاه كنين متوجه ميشين كمي هم به حافظه تون فشار بياريد لطفا (2413778) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۷-۱۹ ۱۹:۳۹:۳۶
با سلام فکر میکنم شما عوامل طبیعی از قبیل باد و . . . را که باعث بهبود نسبی و کاهش الاینده ها میشود رو هم از برکات دولت میدونید.؟ (2420656) (alef-10)
 
abbas
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۲۳:۱۶
به عبارت دیگر اگر رشد نقدینگی سال 93 را با سال 55 مقایسه کنیم می بینیم که رشد نقدینگی بیش از 1000 برابر شده آیا این مقایسه درست است؟
با آمار میتوان مردم عادی را بازی داد و نتیجه فوری گرفت اما دیر یا زود مردم متوجه اصل قضایا خواهند شد. (2412620) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۰۶:۳۹
نقدينگي به صورت تصاعدي زياد مي شود ولي دولت پاك دستان ضريب افزايش را 10 برابر كرد. (2413292) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۵۷:۰۴
کوچولو که بودیم یه نفر مدام میگفت تا حالا دیدی مثلا فلان شخص که فعالیت اقتصادی نداره چکش برگشت بشه یا طلبکار داشته باشه.ولی یه تاجر بازار بارها به این مشکلات برخورد کرده واونی که از این ها سر بلند بیرون اومده کاسب بازار است.شما که دیگران را به تقوا سفارش میکنید میشه بفرماییدتواین 1سال وچند ماه چیکار کرده.تنها کار مثبت ایشان رکود تورمی وبه گفته خودشان که همه گفتند تورم بهتر از رکود هست ولی من اینرا اجرا نمیکنم.من که یک عوام هستم بعد از سخنرانی ایشان به همه اشنا ها گفتم خبری از خارج شدن تورم رکودی.نیست.نمیدانم صندلی ریاست چی داره که همه خود رای میشوند.مخلص کلام روحانی دیکته ای ننوشته پر از غلط است وای به حال اینکه بخواهد دیکته ای بنویسد (2413380) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۱:۳۷:۰۸
اقا مهدی . شما همونطور که خودت فرمودی از عوام هستی . اجازه بده خواص سعی خودشون رو برای نجات کشوری که رئيس شما در اون ۸ سال به لبه پرتگاه نزدیکش کرده ، بکنند . (2413634) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۷:۱۱:۱۹
از انصاف دم می زنید و از تقوا ، شما هم اگر منصف هستید و با تقوا باید هشت سال منتظر باشید و ببینید بعد بی طرفانه قضاوت کنید جوجه را آخر پاییز می شمارند جوجه هایی که در دولت قبل همه قبل از پاییز مرده بودند ! (2413712) (alef-10)
 
نوید
۱۳۹۴-۱۲-۰۵ ۱۳:۲۱:۴۷
کی گفته تورم از رکود بهتره؟؟؟؟؟؟هیچ کدوم خوب نیست ولی هیچ کدوم از اون یکی بهتر نیست!!! (3564490) (alef-11)
 
ن
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۳۷:۲۴
تورم در همه جاو همه زمانها یک پدیده پولی است. به قول جناب آقای غرضی هر ریال افزایش نقدینگی دست کردن تو جیب مردم است . با افزایش هر مبلغ نقدینگی به نسبت همان مبلغ از جیب عده ای ( عمدتا قشر کارگر و زحمت کش جامعه) خارج و تحت عنوان بزک شده "تورم" به جیب عده ای دیگر ( عمدتا سفته باز و ...) منتقل می شود. جناب آقای دکتر توکلی از این منظر اگر به موضوع نگاه کنیم آن موقع افزایش حتی یک ریال حجم نقدینگی هم اصلا خوب نیست. (2412656) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۴۸:۲۵
قبلا به احمدى نژاد راى داده بودم و استغفرالله ميفرستم و توبه نمودم و خوشحالم به اقاى دكتر روحانى راى دادم . (2413361) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۵۰:۰۲
از قبل بگويم نديد دور بعد به او راى ميدهم زيرا ميدانم تورم را يك رقمى خواهد كرد و قيمت مسكن را كاهش خواهد داد و ارزش پول كشور را بين بيست تا سى درصد بالا خواهد برد البته اگر رانت خواران و مفسدين بگذارند . (2413364) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۷:۱۲:۱۶
ظاهرا طرفداران این شخص همه ندیده و نشنیده به وی رای داده بودند ! (2413713) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۵۰:۵۳
وضع اقتصاد را از بحران كاملا دراورده است و اگر امثالهم بگذارند اقتصاد روبه بهبود خواهد رفت . (2413365) (alef-13)
 
سیاست زده
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۴۳:۳۸
ممنون از آقای توکلی
بعد از ماجرای پر مناقشه شما با دولت ( رانت ) تصور بنده بر این بود چشم بر واقعیات بسته و نقد دلسوزانه تان جای خود را به غرض ورزی سیاسی داده است .
دولت به نقد و حمایت دلسوزانه شما به شدت نیازمند است
با آرزوی توفیق برای شما (2412683) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۴۴:۲۰
ديگه به روحاني راي نميدم . (2412685) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۵:۵۴:۴۹
شما که با یک کشمش گرمیت می شه با یه غوره سردیت همون بهتر که رای ندی اصلا چون به بلوغ سیاسی نرسیدی (2413678) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۰:۱۳:۴۳
به روحانی رای ندیم به یلوغ سیاسی نرسیدیم. پس رفتیم رای بدیم !!!!!!! (2413983) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۴۹:۱۵
دولت روحانی بدون دلیل کار انجام نمی دهد. حتما علتی داشته.
شخصا از فضای بوجود امده در عرصه خارجی و داخلی و اقتصادی در جامعه بسیار راضی هستم تا در دولت قبل. (2412697) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۴۹:۴۶
نمره احمدي نژاد و روحاني در عرصه اقتصادي صفر است . (2412698) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۴:۵۱:۰۳
روحاني به وعده هايت عمل كن . (2412701) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۱۱:۴۹
پس تورم را لابد شما و احمدی نزآد با هم از 40 درصد به 20 درصد رساندید؟! (2413299) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۸:۵۶:۵۷
من شخصا هیچ اعتمادی به این 40درصد و20درصد ندارم وقتی روحانی به راحتی مردم روجیگر فرض میکنه و می گوید نرخ رشد اقتصادی به 4.6رسیده شما حساب بقیه آمار ها یی که به احمدی نسبت میدهد باید دستت بیاد ازنظر من هیچ چیزی بهتر نشده اینها همش تبلیغ توخالی ودروغ محض است (2415215) (alef-10)
 
مهناز نیازی خواه
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۵۵:۴۵
تمامی کامنت های بالا را خودت نوشتی از ساعت درج کامنت مشخصه واقعا برات متاسفم که انقدر آگاهی نداری که با فاصله کامنت بزاری که تابلو نشه برو عموجون دوران فریب کاری به سر اومده (2413376) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۵:۵۵:۴۳
گل گفتی (2413680) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۶:۴۹:۰۲
سلام من از این مطلب استفاده کردم هیچ نسبتی با الف هم ندارم (2413700) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۵:۰۹:۴۸
چه یاداشت خوبی،دست شما درد نکنه جناب توکلی. (2412740) (alef-10)
 
علیرضا
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۵:۱۲:۱۳
ممنون آقای توکلی . از حسن نظر و عدالت شما ممنونم . گرچه به بعضی از اظهار نظرهای شما نقد دارم ولی شخص شما رو منصف و بسیار مومن به اخلاق میدانم . به نکته مهمی اشاره کردید . منتها برای اقایان هدف وسیله را توجیه میکند و به همین دلیل برای رسیدن به اون هدف هر کاری میکنند . شما به عنوان یک اقتصاد دان متوجه میشوید ولی مردم عادی که متوجه نمیشوند باور میکنند هدف اقایان هم همین است . بالطبع به نتیجه ای هم که میخواهند میرسند . باور نمیکنید صبر کنید و اظهار نظرهای حامیان ایشون رو در ذیل همین نوشته ببینید . (2412749) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۵:۱۴:۵۲
در عرض یکسال مملکت رو روحانی چقدر ماهرانه ارام کرد و قدم به قدم را ثبات رو بر میگردانه.
من به عنوان یک جوان چرا باید فکرم بره به سمت احمدی نژاد ؟
ثمره احمدی نژاد اینکه بیکار هستم و یک مشت فکر های منفی امده سراغم
خداوکیلی در این یکسال چند بار روحانی حرفی زده که آرامش روانی جامعه رو بریزه بهم؟
تازه اگر بگذارند درست کارش را بکنه . بهتر از این هم میشه. (2412760) (alef-10)
 
ح - كليد ساز
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۵:۱۶:۰۸
از ركود خارج شده ايم !!!!! (2412764) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۵:۳۵:۳۴
تا جایی که بنده اطلاع دارم احمدی نژا از 70 هزار میلیارد نقدینگی رو به بالای 500 هزار میلیارد برده حدودا ده بربر و عملکرد بسیار بدی داشته از این بدتر رو بنده نمیتونم تصور کنم گمان نکنم افزایش نقدینگی در دولت روحانی اتفاق افتاده باشه چون وزیر اقتصاد در حال اجرای سیاستهای ضد تورمی است. (2412806) (alef-10)
 
توحید
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۵:۳۷:۵۱
اسم سایته رو هم میشه بگید ؟ (2412813) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۵:۵۱:۴۹
کاش همه مثل شما فکر و عمل میکردن (2412837) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۶:۰۷:۴۸
احسنت به آقای توکلی
کاملاً منطقی و به دور از تعصب. (2412866) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۶:۰۸:۳۴
كاش احمدي نژاد نيامده بود . . . (2412868) (alef-3)
 
واقع بین
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۷:۴۷:۵۱
او که امد و رفت. ای کاش درس عبرت بشود برای مردم شعار زده که دوباره به دنبال شعار نروند!!!!!!! (2413013) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۹:۳۹:۱۷
ای کاش روحانی نمی‌آمد! (2413151) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۹:۰۳:۱۸
خلایق هرچه لایق (2415230) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۶:۱۲:۳۷
کارت درسته توکلی.حرف حق رو زدی (2412876) (alef-3)
 
فرزند ایران
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۶:۲۶:۱۸
حق با شماست اقای توکلی
من یک منتقد دولتم یعنی کلا منتقدم ولی همیشه اعتقادم اینه انسان باید حق و عدالت رو در نظر بگیره نه گرایش رو
که متاسفانه این موضوع گرایش و تعصب دردی شده برای مردم ما و باید سبک رفتاری هممون اصلاح بشه
با احترام (2412896) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۶:۴۳:۳۳
دلم برای امثال توکلی و مطهری نماینده هایی که واقعا به اعتقادات خود پایبندی صادقانه دارند می سوزد . متاسفانه در هر دو جناح اصول گرا و اصلاح طلب این دست افراد خیلی کم هستند وگرنه اوضاع کشور خیلی بهتر می شد . مجلس و دولت ( قبلی و فعلی ) بیشتر تحت سیطره افرادی هستند که تحت تاثیر لابی های اقتصادی و سیاسی هستند نمونه اش هم جریان مالیات بر معاملات مسکن بود که در نهایت بی سر و صدا کنار گذاشته شد و منافع عامه مردم قربانی مطامع عده ای سرمایه دار گردید و در این میان زور آقای توکلی هم به هیچ کدامشان نرسید . در هر صورت مقاله بالا هم نشان میدهد انتقادها و تایید های این افراد و جریانات سیاسی فقط کوبیدن طرف مقابل است نه تلاش برای حفظ حقوق مردم . (2412923) (alef-10)
 
مجتبی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۷:۴۰:۴۳
درصد سنجی و نسبی دیدن رشد نقدینگی کاملا درست است و حق با نویسنده اما همین نسبت سنجی را در سطح دیگری هم باید دید. آن هم رویکردها است. وقتی دولت فعلی فعلی یکی از مهمترین اشکالات دولت قبل را رشد افسارگسیخته نقدینگی بیان می‌کند و خود را ملزم به کنترل آن و وقتی با پیاده کردن سیاستهای خاص خود نقدینگی خرد اما گسترده را (یعنی نقدینگی در دست عامه مردم) کاهش داده است پس نرخ رشد فعلی به نسبت این دو مولفه نشان دهنده ضعف عملکرد دولت است. (2413006) (alef-10)
 
ایمان
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۸:۲۱:۰۵
سلام
حرف دکتر توکلی، منطقی و مناسب و بدون جانبداری است
انشاالله تعداد این جور نماینده ها بیشتر شوند. (2413053) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۸:۴۱:۲۷
این جور انتقاد کردن زمان احمدی نژاد خب بود حالا بد شده!!؟...خدا وکیلی معلوم نیست کی باید حرف مردمی رو بزنه که دارن تو شیب ملایم له میشن!؟ (2413078) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۹:۱۲:۳۳
اقای توکلی عزیز. بعضی شاخص های اقتصادی را حتی مردمی هم که مانند شما اقتصاددان نیستند با تمام وجودشان حس میکنند.در دوره قبل روزانه همه چیز بالا می رفت و ارزش پول کم میشد ولی حالا ارامش احساس میشود (2413119) (alef-10)
 
یاسر
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۱۹:۱۸:۳۶
با شناختی که در این 10 سال اخیر از دکتر توکلی پیدا کردم ایشان را مصداق این آیه ی شریف قرآن میدانم
من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه
خداوند امثال این بزرگوار رو که متاسفانه کم هم هستند برای ایران و جهان اسلام حفظ کنه ان شا الله (2413129) (alef-10)
 
ع.ص
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۰:۰۷:۳۷
من بعنوان یکی از طرفداران دکتر احمدی نژاد نکته دیگری در تائید منطق جناب دکتر توکلی اضافه میکنم.

انتقاد به نرخ بالای رشد نقدینگی بابت تورمی است که ممکن است ایجاد کند وگرنه رشد نقدینگی الزامأ مشکل زا نیست. در حقیقت رشد کم نقدینگی باعث رکود اقتصادی شده و بیکاری ایجاد میکند.

بنابر این میانگین رشد نقدینگی نمیتواند معیار مناسبی برای مقایسه باشد و بیمعنی است. برای مقایسه رشد نقدینگی در دو دولت رشد حد اکثر و واریانس نقدینگی را باید با هم مقایسه کرد. از آنجائی که آمار نقدینگی در دولت دکتر روحانی فقط برای یکسال است نمیتوان آنرا با نقدینگی دوره دکتر احمدی نژاد مقایسه کرد.

برای روشن شدن موضوع که میانگین معیار خوبی برای مقایسه نیست به مثال زیر توجه فرمائید.

فرض کنید ما آمار برای نقدینگی برای سه سال در دو اقتصاد داریم. اقتصاد اول با نقدینگی 3 در هر سال که میانگینش عبارت از 3 است و واریانس صف. اقتصاد دوم با نقدینگی 1، 3 و 5. میانگین نقدینگی این اقتصاد هم 3 میباشد ولی واریانس آن 4 است. مسلمأ اثرات منفی رشد نقدینگی در اقتصاد دوم بمراتب بیشتر است تا اثرات احتمالی تورمی رشد نقدینگی در اقتصاد اول. (2413187) (alef-13)
 
توحید
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۰:۱۵:۲۵
ببخشید این آیه های قرآن که ذکر فرمودید تو همین یکی دو سال اخیر نازل شده ؟ (2413199) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۰:۳۳:۳۴
راستی چطور می شود که نقدینگی 30 درصد افزایش پیدا کند و تورم مهار شود؟ این امر که زمان احمدی نژاد یک حرف غیر علمی بود. (2413236) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۰۶:۲۷
جناب توکلی چطور شما امارنقدینگی دولت قبل را بادولت قبل از خود مقایسه میکردید وفیاد نابودی اقتصاد را سرمیدادید اما امروز این مقایسه صحیح نیست (2413291) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۱۹:۰۰
نخیر، این مشکل دولت احمدی نژاد بوجود آورد اینقدر اقتصاد کشور بی نظم در آن دوران اداره شد که دولت فعلی چاره ای نداره برای اینکه یکدفعه به کشور شوکی وارد شود اینجور تصمیمات بگیره ، ولی این دولت هم باید سریع اقتصاد کشور براساس علم اقتصاد و تولید و در نتیجه صادرات کالاهای ایرانی اداره کند (2413307) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۲۹:۱۰
دوستان اگر دولت احمدی نژاد 6 ماه دیگه ادامه پیدا می کرد آنوقت متوجه می شدید که مملکت چقدر به انحراف کشیده می شد باید از دولت تدبیر و امید به خاطر آرام کردن جامعه از نظر اجتماعی و اقتصادی ممنون بود . (2413328) (alef-13)
 
سید محسن
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۴۴:۵۲
ااگر دیدگاه جناب توکلی در دولت قبل هم اینگونه بوده خوشا بحالش لکن اگر حفظ وحدت ، روحیه ، عدم یاس و نومیدی و کمک به دولت یازدهم واجب است و عدم رعایت آن موجب کارشکنی و امیدواری دشمن است واگر این پارامترها در دولت قبل غیر قابل قبول و تاختن به دولت جناب آقای دکتر احمدی نژاد از هر بابی از اوجب واجبات بوده است پس بدا بحالش جناحی ، حزبی و سیاسی عمل کردن که رنگ و بوی خدایی نداشته باشد خسران است امیدواریم در محضر خداوند و شهدا شرمنده و روسیا ه نشویم این دنیا محل گذر است باید به فکر آخرت بود (2413353) (alef-13)
 
کارشناس ارشد امور اقتصادی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۴۵:۵۴
سایتهای منتقد دولت که همانا شیفتگان رفتارهای غیرعلمی و عامیانه دولت احمدی نژاد هستند، خیلی راحت می توانند با اعداد و ارقام بازی کرده و نتیجه دلخواه بگیرند. از روزی که دولت روحانی آمده، نه تنها نقدینگی افزایش پیدا نکرده، بلکه آرامش اقتصادی نیز به عینه قابل مشاهد ه است. روحانی جلو افزایش تورم و گرانی را گرفت و وضع کسب و کار بسیار بهتر از دوره احمدی نژاد است.
کارشناس ارشد امور اقتصادی (2413354) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۱:۵۵:۱۷
هزاران رحمت بر احمدی نژاد همه قیمت ها ظرف یک سال گذشته دو برابر شده است. (2413373) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۲:۴۴:۳۷
من وخانواده ام به روحاني راي داديم وانشاالله براي دور بعد هم به ايشان راي مي دهيم وشب وروز هم براي ايشان دعا مي كنيم تا موفق شوند همان طور كه مقام رهبري فرمودند كه به اين دولت اميد دارند وبرايشان دعا مي كنند انگار بعضي ها بحران هاي رنكارنگ دوره ي احمدي نژاد را يادشان رفته ويا منافعشان با رفتن احمدي نژاد به خطر افتاده (2413448) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۳:۰۳:۰۵
سلام علیکم
انگارفراموش کردید بودجه سالانه مصوب مچلس محترم 270000 میلیارد تومنه؟!
فقط نمیدونم چرابا چنین بودچه ای و اینطورکه شما نوشتید انگارمحقق هم شده چرا هنوز رکود داریم وپیمانکارها بی پولند ؟| (2413465) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۳:۰۸:۱۶
جالبه که این امار غلطه ولی امار رشد 9 درصدی دولت تدبیر درسته؟
امار تورم 22درصد درسته
خروج از رکود درسته
حمایت الکی نکنید بابا (2413471) (alef-13)
 
mohamad
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۳:۱۶:۲۳
همینکه نرخ ارز ثبات نسبی داشته، یا بازار از اون تلاتم خارج شده و به ثبات رسیده خیلی بهتر از شرایط هرج و مرج و بی خبری و بی برنامگی دوران احمدی نژاده (2413481) (alef-13)
 
سیده نرگس
۱۳۹۳-۰۷-۱۵ ۲۳:۴۳:۵۶
امروزه هر حرفی که می خواهیم بزنیم باید علمی وبر اساس شاخص های درستی باشد.معیار موفقیت یک دولت بعد از پایان کارش (4 یا 8 سال)سه مولفه نسبت به دولت قبلی هست1-تورم2-رشد اقتصادی3-بیکاری واشتغال آیا در دولت 9 و10 این موارد به حد سونامی نرسیده بود.دولت 9 و10 یک بلای خانمانسوز بود .خدایا دیگر هیچ وقت چنین دولتی را در خیال ما هم نیاور. (2413538) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۶:۳۰:۰۵
این افرادی که مینویسند تورم از 40 درصد به 20 درصد رسیده کجای ایران زندگی می کنند بگویند تا ما هم بریم اونجا زندگی کنیم کاهش تورم را ببینیم
آدم یاد سر کوچه رییس جمهور قبل می افته که اونجا همه چیز ارزون بود
تورم که سر جاشه هیچ چیزی تغییر نکرده (2413691) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۶:۳۴:۲۵
یه سری افراد طرفدار دولت اعتدال هستند بدون اینکه متن خبر را بخونند فقط میان و یه جوابیه مینویسند و میخوان همه چیز را به نفع دولت حاضر تمام بکنند
متن این خبر در حمایت و یا تخریب دولت حاضر نیست بلکه در نکوهش ارایه آماری هست که قابل استناد نیست و مقایسه درستی انجام نداده
اول برید متن خبر را کامل بخونید و درک بکنید چی نوشته بعد بیایید و به نویسنده حمله بکنید
جالبه که همین افراد بقیه را تندرو هم خطاب میکنند (2413693) (alef-10)
 
بنده
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۷:۲۹:۵۳
احمدی نژادیک سامانه درست کرد بنام رصد در آن بیش از 2میلیون نفر اشتغال ثبت کرد برو اگه یکیش درست بود دعا کن (2413729) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۷:۵۱:۴۶
من تو بازارم.تنها دلیل افزایش نداشتن قیمتهای بعضی از کالاها عدم خرید مردمه.در صورتی وقتی می شه گفت مملکت گل و بلبل شده که مردم هر چیزی که نیاز دارن رو بتونند بخرند و افزایش قیمت نداشته باشیم.به عبارتی دیگر باید تولید افزایش داشته باشه نه تقاضای مردم کم بشه.زمان احمدی نژاد به موازات اینکه تقاضا زیاد می شد تولید هم زیاد می شد نمونش کارخانه های سیمان سازی که تقریبا در هر استان 5 تا 6 تا کارخونه زده شده.اما در زمان روحانی تنها کاری که شده اینه که مردم نتونند بخرند تا تورم بیاد پایین.این که نشد کار.ساختمان سازی رو با قطع وام و تسهیلات تعطیل کردن بعد میگن قیمت آهن افزایش نداشته.اما تو اجناسی که نمی تونستن تقاضا رو کم کنند مثل مواد غذایی ببینید چه خبره.یه پنیر ظرف یکسال گذشته 10 بار افزایش قیمت داشته.در مورد کاهش ارزش پول ملی هم به این دوستان ساده لوح می گم که هر دولتی که بیاد بهترین گزینه براش اینکه که دلار گرونتر باشه.هیچ دقت کردین که دولت داره با یک سوم دلار های سال مثلا 89 حقوق کارمنداشو میده.اینم در نظر بگیرین که بزرگترین دارنده دلار خود دولته.چقدر بعضی ها ساده لوحند (2413763) (alef-10)
 
سید
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۸:۲۶:۴۹
دولت حساب و کتاب(روحانی) را با دولت بی حساب و کتاب(احمدی نژاد) مقایسه می کنید!!!!
آرامش و آسایش تازه به مردم باز گشته است.
کمی سخت بود اما فردایی روشن در پیش است
موفق باشید روحانی . (2413814) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۹:۲۶:۴۹
شرايط تحويل گرفتن دولت ها آيا براي هردو يك بوده .
بايد بگوييم با چه درآمدي، چه تورمي و نرخ بيكاري تحويل گرفتند و با چه درآمد ، تورم و نرخ بيكاري تحويل داده اند. (2413892) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۰۹:۵۳:۱۵
دلیل اینکه علی رغم افزایش 25 درصدی نقدینگی نرخ رشد تورم کاسته شده صرفا و صرفا ثبات بازار ارز است ولاغیر.

اگر دولت بتواند نرخ ارز را در همین حدود ثابت نگهدارد تورم دولت دهمی نخواهیم داشت و افزایش نقدینگی هم نه تنها اثر تورمی مهمی ندارد بلکه باعث رشد اقتصادی و کنترل بیکاری هم خواهد شد.

پاشنه اشیل دولت یازدهم نرخ ارز و تامین نقدینگی بانکهاست .

دولت به همین فرمون برود و سیاست خارجی هم بدون تنش باشد 3 سال زمان می خواهد تا هم تورم مهار شود و هم از رکود خارج شویم.

برای خراب کردن زمان لازم نیست ولی درست کردن مخروبه میراثی تلاش می خواهد و زمان و البته خون دل . (2413937) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۰:۱۲:۴۴
آقای توکلی آیا ولایت فقیه در دوره احمدی نژاد تاکید بر حمایت از دولت نداشتند؟؟ آیا شما از ابتدائ کار دولت احمدی نژآد به مخالفت با وی برنخاستید؟؟ آیا شاه بیت سخنان حضرتعالی بر مضر بودن نقدینگی نبود؟ الان رشد نقدینگی مشکلی ایجاد نمی کند؟؟ آیا تحریم ها برای ان ندولت وضع شده یا شوک آن را دولت قبل تحمل کرد و الان تنها شوک آن رفع شده و تطابق نسبی اقتصاد با شوک اولیه تحریمها ایجاد شده است؟؟ آیا شما و دوستانتان نبودید که در مجلس سالهای آخر احمدی نژاد را متهم به تمایل دوستی با امریکا می کردید حالا چه شده که انصاف را در حمایت از دولت می دانید و آن موقع سخنگوی ملت بودید؟؟ آقای توکلی شما باید در دادگاه الهی پاسخگوی این همه بی انصافی و نفاق رفتاری خود باشید (2413979) (alef-13)
 
محم.د
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۰:۴۱:۳۶
متاسفانه یک غفلتی که همه دارند (فارق از عملکرد غلط دولت قبل) بازیگران اصلی اقتصاد همانهایی بودند که از یعد از جنگ امورات اقتصادی را مدیریت و برنامه ریزی میکردند. توجه به افزایش دوره ای نرخ دلار و بهره بانکی در طول 25 سال گذشته شاید کمی مسئله را روشن کند در دولت سازندگی 4 برابر ، در دولت اصلاحات 2.5 برابر و در دولت پیشین 3 برابر و حتما در این دولت هم این اتفاق خواهد افتاد!!!!! فقط کمی صبر کنید!!!
یک کد دیگر میدهم اگر با نظام برنامه ریزی کشور اشنا باشید حتما اسم آقای کردبجه را شنیدید ایشان از قبل از انقلاب دربخش اقتصادی سازمان برنامه بودجه بوده است و تنها کسی است که در تمام دولتها در یک اطاق دربسته به تنهایی بودجه کشور را نهایی میکند!!!! و جالب است که در همه دولتها (سازندگی، اصلاحات، دولت پیشین و دولت حاظر بازیگر اصلی در تدوین بودجه است و جالب تر اینکه در تمام دولتها تغییرات تا سطح نیروهای سطح پایین انجام میشود اما ایشان درجای خود ثابت مانده است!!!؟؟؟ (2414035) (alef-13)
 
فراز
۱۳۹۳-۰۷-۱۶ ۱۳:۰۴:۳۹
خودشان گفته بودند صد روزه مشکلات را حل میکنند ، داره نزدیک هزار روز میشه و خبری از حل مشکلات نیست . به نظر میرسه دوستانمان یا تحلیل درست از کشور نداشته اند و یا اینکه این کاره نیستند و البته در هر حالت اینکاره نیستند . چقدر باید در مورد دولت قبل بشنویم ؟ (2414480) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۸:۰۰:۲۹
سیاست سیاسته...مهمتر از اون منصفانه برخورد کنید با همه چه این چه ان....هرکدام کارهایی را انجام داده اند....تجربه نشون داده هیچ دولتی تو دنیا بدون خطا نیست...رو صحبتم با کسایی هست که حمایت میکنن از این یا ان ....حمایت خوبه
اما نشه حمایت ٨٨ (2694052) (alef-10)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۴-۱۹ ۱۵:۴۰:۲۹
دوستان چرا جدل بیهوده.
هم سرعت پیشرفت در دوره احمدی نژاد نسبت به درآمدها کم بود و هم اعلام این نرخ تورم در دولت روحانی با توجه به رکود ! است.
در مجموع سیاستهای روحانی ادامه همان روش احمدی نژاد است. برخورد آمرانه از جایگاه دولت به مسیله اقتصاد همینی میشود که میبینیم. البته اصلاح این روش غلط که تقریبا از دوره افزایش درآمدهای نفتی ( سال 1343) به این سو ادامه داشته کار آسانی نیست.
کاری که ما میتوانیم بکنیم انتخاب بهتر با داشتن آگاهی است. (3028357) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.