نظر منتشر شده
۹۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485306
حج برویم یا نه؟ چه کسی امنیت زائران ما را تضمین می کند
علی نبوی، 31 خرداد 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۹
انتصاب فرزند ملک سلمان در روزهای حساس کنونی منطقه به ولیعهدی پادشاه عربستان  ، اتفاق مهمی است که باید آن را زمینه‌ساز مناسبات آینده‌ی این کشور و هم پیمانانش با کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس دانست.
 
محمد بن سلمان ولیعهد کنونی عربستان فردی است که پیش‌ازاین هم احتمال به قدرت رسیدن او وجود داشت. در دوران تصدی او در وزارت جنگ عربستان، همواره صحبت از نگاه خصمانه و تند او در موضوعات سیاسی مرتبط با ایران بوده است.
 
او در گفتگویی در رابطه با مناسبات عربستان و ایران گفته بود: هرگونه گفتگو با ایران را باید متوقف کرد و باید جنگ را به سمت ایران کشاند.
 
این نمونه‌ای از تفکرات سیاسی و منطقه‌ای او نسبت به ایران است که در آن شاهد رفتاری منطقی متناسب با مناسبات بین‌المللی نمی‌بینیم. علاوه بر پیش‌زمینه‌هایی که از شخصیت او در ذهن کارشناسان وجود دارد، باید به اتفاقات اخیر هم اشاره کرد.
 
وقوع حوادث تروریستی در ایران، توسط گروه‌های تروریستی مورد حمایت آل سعود و اظهارات خصمانه‌ی آنها، نمونه‌های دیگری هستند که بر اساس آنها بحث قابل‌اعتماد بودن حاکمان عربستان و تصور بروز رفتاری منطقی از سوی آنان را تقریباً ناممکن می‌نماید.
 
یکی از موضوعاتی که در مناسبات بین ایران عربستان موثر است و در مورد کیفیت و رخ دادن آن همیشه بحث وجود داشته است، موضوع اعزام حجاج ایرانی در موسم حج به کشور عربستان بوده و هست.

 این فریضه‌ی الهی همواره و مخصوصا در دو سال اخیر متأثر از مسائل سیاسی بوده و در مقاطعی نظیر حج خونین و یا فاجعه‌ی منا و سقوط جرثقیل در بیت‌اللهِ حرام، دچار تنش های جدی و اختلافات شدید سیاسی میان دو کشور شده است.

 علاوه بر حوادث ذکرشده، باید به بی‌احترامی و تعدی مأموران سعودی نسبت به زائران ایران در دوره‌های مختلف هم اشاره کرد تا بدین‌صورت شاهد پرونده‌ی قطور از اقدامات خصمانه‌ی آل سعود نسبت به یک فریضه‌ی الهی و رخ دادن اتفاقی معنوی باشیم و معترف به این نکته باشیم که آل سعود حتی در مورد موضوعات معنوی، فرهنگی و اجتماعی هم سیاست‌هایی خصمانه را علیه ایران به‌کار می‌بندد؛ چه برسد به مواجهات سیاسی و دخالت های آشکار آنها برای اخلال در امنیت کشور.
 
در ادامه‌ی اتفاقات خونین منا که با بی‌تدبیری و شیطنت حاکمان سعودی رخ داد، بجای آنکه حاکمان سعودی از نظام و ملت ایران دلجویی کنند، دست به کارشکنی‌هایی زدند تا در نهایت سال 95 کشور ایران از اعزام حجاج به عربستان انصراف دهد. در همان ایام مسئولین سازمان حج و زیارت صحبت از تلاش بی‌وقفه برای برقراری این فریضه‌ی الهی می‌کردند و در نهایت رفتار آل سعود را عاملی برای اخلال در این امر عنوان کردند.
 
از اواخر سال گذشته سازمان حج و زیارت از شروع مذاکرات برای اعزام حجاج در سال 96 خبر داد و قول داد تا این امر با حفظ شأن و منزلت و امنیت حاجیان به انجام برسد.
 
مذاکرات صدور روادید،‌ انجام پروازهای حجاج، اسکان آنها و هرکار لجستیکی دیگری برای انجام حج به نظر به نتیجه رسیده و نهایی شده است.
 
اما در خلال این رایزنی‌ها شاهد رخ دادن حوادث بسیار مهم امنیتی نظیر اتفاقات تروریستی تهران توسط نیروهای تحت حمایت آل سعود و کشتن یک صیاد ایرانی در مرزهای آبی و بازداشت سه تن دیگر از آنها توسط دولت عربستان بودیم.

امروز نیز انتصاب ولیعهدی مغز متفکر سیاست های خصمانه علیه ایران و حمله عربستان به یمن به صدر اخبار روز تبدیل شد. فردی که پیش از این بارها دشمنی خود را نسبت به ایران نشان داده بود و حتی تهدید به بردن جنگ به داخل ایران کرده بود. فردی که عملا از امروز گرداننده بسیاری از سیاست های و اقدامات عربستان علیه ایران خواهد بود.
 
 
با توجه به موضوعات ذکرشده حالا این سؤال مهم پیش می‌آید که با توجه به سوابق و رفتارهای خصمانه‌ی آل سعود نسبت به ملت ایران و تهدیدات علنی و عملی آنها برای اخلال در امنیت ملی کشور ایران چه تضمینی و چه اطمینان در مورد حفظ جان زائران ایرانی  در حج امسال وجود دارد؟ آیا در حال حاضر که ادبیات سیاسی میان دو کشور در شرایط عادی قرار ندارد و هر روز شاهد تهدیدات مقامات ارشد عربستان نسبت به ایران هستیم، آیا در مورد اعزام حجاج شرایط خاصی برای امنیت آنها پیش‌بینی‌شده است؟

 آیا سازمان حج و زیارت و دولت ایران می‌توانند قول تأمین امنیت زائران را در شرایط کنونی بدهند؟ حاکمان سعودی از پرداخت دیه‌ی جان‌باختگان منا خودداری کردند و قصدی هم برای پرداخت حق خانواده‌ی جان‌باختگان را ندارند. آیا می‌توان به چنین سیاستمدارانی اعتماد کرد؟ آیا می‌توان اطمینان داشت که حاکمان آل سعود نسبت به جان زوار ایران متعهد باشند و باز هم چنان حوادثی رخ ندهد؟
اگر حادثه ای برای زایران ایرانی در عربستان رخ دهد چه کسی از مقامات ایرانی مسولیت خواهد پذیرفت؟

اینها سولات مهمی هستند که باید مسئولین امر به آنها پاسخی درخور بدهند و از چگونگی تأمین امنیت و اطمینان خود از اعزام 60 تا 70 هزار ایرانی به کشور عربستان سخن بگویند تا مسافران هم از حیث امنیت احساس آرامش داشته باشند و شأن و منزلت آنها بدون کوچک‌ترین کارشکنی رعایت شود.
  چه بسا لازم باشد در روزهایی که آینده‌ی سیاسی عربستان در حال ورود به دوران جدیدی است مجددا این سوال در منظر تصمیم گیران در کشور باشد که آیا حج امسال به صلاح ایران و زایران ایرانی است یا خیر؟

 
 
کلمات کلیدی : علی نبوی+حج+محمد بن سلمان+عربستان سعودی+حجاج ایرانی
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۱۹:۴۳
حتی اگر امنیت زائران هم تامین بشه نباید به حج بر ی م ....چون از لحاظ مالی پشتوانه برای خرید سلاح و کشتار شیعیان ميشه. .. (4436447) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۵۰:۱۵
عالم و آدم میگن حج نروید
سازمان حج برخلافش عمل میکنه
این قضیه اگه حرص پول از طرف سازمان حج نیست پس چیه ؟ (4436576) (alef-6)
 
العبد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۳:۳۴:۱۷
به نظرم نباید رفت . این دستور خداوند است که نباید با دست خومون ، خودمون را به کشتن بدهیم:

وَأَنفِقُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ تُلْقُواْ بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ وَأَحْسِنُوَاْ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ ﴿195﴾

و در راه خدا انفاق کنید و با دست های خودتان ، ( خودتان ) را به هلاکت نیاندازید و نیکی کنید ( در راه خدا و یا به همدیگر ) چرا که خداوند نیکو کاران را دوست می دارد.

اما نمی توان از حاکمیت انتظار داشت که راه حج را سد کند و بر عکس باید راه حج را از سمت خود باز کند ، چرا که حاکمیت در برابر خداوند هم مسؤل است.

و این مردم هستند که باید صلاح کار خویش را تشخیص دهند و بهترین راه را انتخاب کنند. (4436989) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۰۳:۲۵:۱۷
باید رفت اما با کمترین تعداد.
---------------------------------

باید رفت چون شیعه نباید به تعطیلی یکی از واجبات متهم شود
کمترین تعداد چون امنیت ندارد و اگر مشکلی پیش آید مرجعی برای پیگیری وجود ندارد. (4438504) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۹:۵۲:۳۰
جالبش اینه ک سازمان حج میگه تواین قضیه دینمون ازسیاست جداست!!!!!! (4436723) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۲:۲۴:۴۷
شما مرجع تقلید هستی که فتوا میدی؟ (4437159) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۲۰:۲۹:۱۵
مبنای دین عفل هم هست! (4439906) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۱۹:۴۸
مطمئنا با توجه به دیدگاههای این ولیعهد جدید، وی تلاش داره تا ایران رو درگیر جنگ بکنه و چه راهی بهتر از صدمه و آسیب و یا حتی کشتار ایرانیان؟ نه تنها تضمینی برای امنیت حج وجود نداره، بلکه احتمال ماجراجویی هم بسیار زیاده. (4436448) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۲۰:۲۰
پول حجتون رو صرف بچه های نیازمندی کنین که زیر پوشش کمیته امداد هستند به خدا ثوابش خیلی بیشتره. (4436449) (alef-6)
 
سید محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۱:۴۴:۵۱
چرا پول های سفر به ترکیه ودبی رابه بچه های یتیم نمیدهدی چرا باخدا وارد جنگ میشود احساسات حرف نزنید همانطور که نماز روزه خمس و زکات واجب حج همه واجب است تعجب می‌کنم هر قدمی که برای دین مان برداشته میشود یاد یتیم و فقیران می افتیم ایا هیچ فکر کرده اید که چرا حج واجب شده حج عبادی و سیاسی هست درعین حال که خداوند برای ما عبادت بادرنظرگرفتن سیاست درکنار عبادت قرار دادند خداوند دراین ماه میهمانی مهربانیت این بندگانت را عاقبت به خیر بگردان تاهدایت شوند وباخدا محاربه نکنند خدای متعال همه مارا عاقبت به خیر بگردان (4436853) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۱:۵۲:۳۵
اگر قراره پول کسی صرف مردم نیازمند و خیریه بشه بهتره پول سفرهای ترکیه و امارات و ... برای این کارها خرج بشه ، چون اتفاقا اون کشورها هم حامی درجه یک تروریستها محسوب میشن .
اما مساله حج امسال متفاوته . این بار نباید رفت حج چون قطعا جون زائرین ایرانی تبدیل به گوشت قربونی میشه تا پای ایران به جنگی که اعراب و اسرائیل میخوان وا بشه .
عربستان در سوریه و لبنان و عراق و بحرین و یمن ، علیه افراد بیگناهی میجنگه که تنها جرمشون دوستی با ایرانه . حجاج رو در منا قتل عام میکنه . تروریست به ایران میفرسته . صیادهای بومی خلیج فارس رو میکشه . و هر کار دیگه ای میکنه تا جنگی شروع بشه که به خیال خودش یک طرف اون آمریکا و اروپا و اسرائیله و یک طرف هم ایران . یعنی تمام تلاشش فقط شروع جنگه چون اینجوری امید داره که جاخالی بده و اصل جنگ رو با کمک رشوه هایی که میده بندازه گردن غربیها . برای این فکر هیچ فرصتی بهتر از حج امسال نیست . (4436863) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۳:۵۰:۵۸
شما پول کیش و شمال وآنتالیات رو صرف بچه های نیازمند کنی مملکت بهشت شده (4437019) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۰۹:۵۶:۵۴
دوست عزیز جدای پیش داوری اشتباه شما ولی بر همین فرض شما اونهایی که کیش و آنتالیا می رن برای رضای خدا و آخرت نمی رن ولی اونایی که حج می رن چی؟ اگه برای رضای خدا حج می روید ، رضای خداوند را در همین جا دنبال کنید. (4438662) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۹:۱۷:۲۱
پیشنهاد خیلی خوبی دادید. اما باید به این نکته توجه کنید که اون کسی که این جاهایی که نام بردید می ره، ادعای ثواب و رضایت خدا را ندارد. راست و حسینی می گه برای خودم دارم می رم. برای تفریح. اما امثال شماها مدعی هستید برای رضای خدا دارید می روید به حج. صحبت اینه که اگر این پول را به جای دادن به اعرابی که تشنه خون ما هستند صرف نیازمندان داخل کشور کنید مطمئن باشید خدا راضی تر خواهد بود. (4441511) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۰:۴۱:۱۴
هر چیزی جای خودش ثواب زیادی داره.
تا واجب هست، مستحب در اولویت دومه! (4437076) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۴:۲۸:۳۶
ایکاش در مورد میلیاردها دلاری که ایرانیان صرف عیش و نوش و تجارت در امارات میکنن هم همین نظر رو میدادین. (4437205) (alef-6)
 
علی
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۳۳:۴۲
بیست نفر فوتبالیست اونا نمی آیند تهران ما داریم میریم حج !! (4436469) (alef-6)
 
Anonymous Proxy
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۳۳:۴۴
معلوم است که باید برویم . اگر زنده برگشتیم که هیچ ولی در غیر اینصورت شهید محسوب میشویم و ان هم شهادت در کنار خانه خدا . ثانیا" اگر نرویم ال سعود فکر میکند ایرانی ها کم اوردند و از ترسشان نیامند (4436470) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۵۹:۴۳
طرز تفکر جالبی بود!!!! شما برو من بعدا میام. خدا اولین هدیه ای که به انسان داده عقله. استفاده ازش هم از واجباته (4436503) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۱۰:۰۷
یعی هنوز همچین تفکراتی وجود دارند ؟
خدایا به خودت پناه میبریم ار هر چی جهالت (4436519) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۳:۰۰:۳۷
عزیز وقتی بمب تو ترکیه می ترکند و کودتا میشود باز یک گروه می روند که اگر مردن هم نمی دونن شهید چی میشوند
لطفاً یک خورده کم امارات و دبی و ترکیه برید (4442130) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۲۵:۰۰
این حرف مسخره ای است که شما میزنید انسان هیچگاه نباید به خطر هیچ جان خود را به خطر بیاندازد (4436613) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۴۸:۰۷
خدایی من حاضرم به سهم خودم کمک کنم حج برید البته با امید شهید شدنتون (4436654) (alef-6)
 
0
Denmark
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۲:۴۳:۰۲
یکی از شرائط وجوب حج استطاعته و وقتی استطاعت جانی نباشه وجوب ساقط میشه (4436925) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۳:۳۸:۰۷
شما میتونین هر جور دلتون میخواد فکر و رفتار کنید،اما خواهشا خواهشا این جور طرز فکرا رو ب پای اسلام و تشیع نذارین،اسلام یک حکم قطعی داره در برابر همه ی واجبات و مستحبات و اونم اینه ک اسلام با ضرر دیدن و ضرر رساندن مخالف است ک حضرت محمد گفته (4436993) (alef-6)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۰:۲۴:۵۰
به این شهادت نمیگن میگن خودکشی (4437472) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۳۵:۲۳
این چه اجباری هست که به هر قیمتی بریم حج. (4436474) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۳۶:۲۱
با این همه دشمنی علنی ، هرگز (4436475) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۳۷:۴۸
حج در شرایط فعلی، "حج ضرار" است. خود رسول اکرم (ص) دستور دادند که "مسجد ضرار" را خراب کنند، چون ظاهر عبادت نباید موجب زیان به اصل دین و مسلمانان شود.
در شرایط فعلی حج از بسیاری از گناهان، حرامتر است، چون از یک طرف جان مسلمانان را به خطر می‌اندازد و از طرف دیگر منافعش باعث تقویت دشمنان اسلام می‌شود و از همه اینها مهمتر، موجب گمراه شدن سایر مسلمانان دنیا میشود. (4436477) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۴۱:۱۳
شما زودتر ی رساله عملیه بچاپ برسانید. (4436639) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۴۳:۳۳
عربستان داره از هر فرصتی برای کشتن شیعیان و مردم ما استفاده می کنه و ما هم نمی تونیم در مقابل کاری از پیش ببریم، اولاً به دلیل رعایت اخلاقیات و اینکه از لحاظ فرهنگی و تمدن مثل اونا نیستیم و ثانیاً بدلیل اینکه تنش از اینکه هست بیشتر نشه. به همین دلیل هر چقدر کمتر بخاطر حج و زیارت میون عربستانی ها باشیم به نفعمونه. اونا اینقدر بی ... اند که بالاخره باز هم بهونه ای پیدا می کنند تا جون ده ها یا شایدم صدها زائر وطنی رو بریزند و ما هم دوباره کاری از دستمون برنمیاد ... در ضمن ببینیم این درآمدی که عربستان عایدش می شه در نهایت نصیب کی می شه: آمریکا و غرب! (4436487) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۴۵:۱۴
حج اشتباه / (4436490) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۴۷:۱۰
۵۰۰۰۰نفر اسیر عربستان نکید (4436493) (alef-6)
 
محسن
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۵۰:۵۲
عربستان در پی‌ ایجاد تنش با ایران است، به این امید که با ایجاد جرقه‌های اولیه آمریکا و اسرائیل هم به کمک عربستان خواهند آمد و در نهایت باعث شکست ایران شود. هیچ بعید نیست که فاجعهٔ منا امسال هم تکرار شود. (4436498) (alef-6)
 
MohammadAmin
Netherlands
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۶:۵۸:۳۳
واقعا چه دلیلی وجود داره که در این شرایط حج انجام بشه؟ وقتی با یک مشت سگ هار طرف هستیم که به راحتی مردم ما رو به رگبار می بندن و به این واضحی ما رو تهدید به جنگ میکنن چه دلیلی برای امنیت مردم ما در اونجا وجود داره؟ (4436502) (alef-6)
 
تدبیر
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۰۳:۲۷
وقتی دشمن به ما اعلان جنگ می دهد. کدام عقل سلیم می پذیرد که با دست خود در زمین دشمن شکار او شویم. (4436511) (alef-6)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۰۳:۴۹
سلام. در واقع آیا بین متقاضیان حج کسی هست که در بین فامیل. نزدیکان. دوستان آشنایان محتاج کمک نیست؟؟؟ حتما هست. زیاد هم هستند نیازمنانی که کمک به آنان از ضد بار حج رفتن ثوابش بیشتر شیرینتر است... نیازی نیست برای اثبات مسلمان بودن پول به گلوی شکم بارگان غرب بریزیم (4436512) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۲:۴۵:۳۸
مردم خودشان تصمیم میگیرند به حج بروند و یا نروند.

ضمنا این پول را در راه خداوند صرف میکنند نه چیز دیگر.

اگر مردم نخواستند بروند کسی مجبورشان نمیکند ولی اگر حتی یک نفر خواست برود باید این حق را برایش قائل باشیم.

نکند شما به آزادی انتخاب اعتقاد ندارید؟؟؟؟؟؟؟ (4437170) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۰۳:۵۸
سخن از جار و جنجال سعودي‌ست
وطن آزرده احوال سعودي‌ست

عراق و سوريه، حتي يمن هم
دچار فتنه‌ي آل سعودي‌ست

فراوان امت اسلام، افسوس
اسير دست دجّال سعودي‌ست

به راه قتل و غارت نيز، داعش
يقين، پيوسته دنبال سعودي‌ست

ندارد امن و آسايش حريمي
كه كعبه توي چنگال سعودي‌ست

خدا را خانه در دل‌هاي پاك است
نه اين خانه كه اموال سعودي‌ست!

چه حجّي و طوافي و نمازي
كه بر آن مُهر ابطال سعودي‌ست!
حسین شادمهر (4436514) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۰۹:۳۸
وقتی تو اسلام برای موردی مثل (رساندن اب به زخم در محل وضو ضررداشته باشه حکمی مثل وضو جبیره داریم )حتما حکم در مورد حجی که خوف جان وجود داشته باشه داریم اینکه فکر کنیم اگه نریم یعنی کم اوردیم درست نیست و باید ببینیم در این موارد تکلیف شرعی چیست (4436518) (alef-6)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۱۳:۳۲
نيازي نيست از مردم بپرسيد كه براي حج چكاربكنند !!! خود مردم مي دانند تا سران كشورعربستان آدم نشوند و رسم مهمان نوازي را ياد نگيرند نبايد به حج بروند مردم جايي به مهماني مي روند كه با آنان برخورد با ادبانه بشه نه با مهمان خدا برخوردهاي شرمگينانه بكنند و سرانجام آن هم مرگ باشه !!! تازه باز از درآمد اين سفر گلوله اي تهيه بشه و به سينه مسلملنان يمن و عراق و سوريه شليك بشه !!! پس هر آدم عاقلي دراين موقعيت به حج نخواهد رفت. (4436524) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۸:۰۲:۵۲
شما از طرف همه مردم نظر ندهید.
با خرید کالاهای انگلیسی و آمریکایی در ایران و سفر به این کشور ها بیشتر به تروریست کمک می شه. (4441326) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۲۷:۰۸
برخی در دولت فکر کردند با ارسال حجاج به عربستان، می تونند عربستان ارتباط برقرار کنند و مثلا صلح کنند اما عرب ها صلح نمی دادنند زیرا به خون ایرانی تشنه هستند (4436541) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۳۳:۲۵
من ده سالى ميشود كه اعتقادى به انجام فرايض دينى ندارم ولى يك فيش حج از حدود ٢٠ سال پيش دارم كه قصد دارم بفروشم، بنابراين تنها نگرانى ام اين است كه فيش ارزان شود. بقيه مسائل برايم مهم نيست (4436552) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۲:۵۱:۳۹
شما نگران مرگ باشی بهتره. ممکنه آخرت و سوال و جواب حق باشه . پس سعی کن جلوی مرگت رو بگیری.
خدا نه نیاز به حج ما داره نه فرائض دینی ما. ما نیازمند اوییم. (4436934) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۱:۴۶:۵۱
وسط این دعوا ، تو جوش فیش حج خودتو میزنی؟؟؟!!! (4437635) (alef-6)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۸:۳۹:۳۶
متاسفم برات که اینقدر بی پروا و پرده دریده دم از سود شخصی خودت می زنی .حداقل سعی کن که این خصلت زشت وزننده رو تو بوق و کرنا نکنی و به این تفکر زشت افتخار نکنی . ببخشید که تند نوشتم ولی نتونستم وقتی این همه ایرانی نگران جان هموطنانشون هستن نسبت به این تفاوت باشم . (4444531) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۳۳:۳۶
با بستن دستبند به دست و پای زایران چه شان و منزلتی حفظمیشود... (4436553) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۵۸:۳۵
حفظ کرامت و احترام مردم باید در موضوع اعزام زائر به عربستان اولویت اول تلقی شود من عالم دینی نیستم ولی با همان عقلی که خداوند به من و همه افراد کم و بیش اعطا نموده میتوانم بدون هیچ گونه شکی بگویم خداوند راضی نیست مسلمانان با هر خفت و سرافکندگی به دیدارش بروند ضمن آنکه همه جا محضر خداوند است. (4436584) (alef-6)
 
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۰۲:۱۲
فراموش نكنيم كه با وجود اين كه حج از واجبات است و سفارشات فراوانى هم راجع به مزاياى معنوى ان از طرف خداوند شده است ولى در عين حال در شرايط حتى عادى خداوند سفارش به رسيدگى به حال نيازمندان و حتى همسايه قبل از نهايى كردن تصميم سفر به حج نموده است. در حال حاضر در عين اين كه نويسنده محترم مقاله نگرانى هاى بجايى را مطرح كرده اند مسئله مهم كمك مالى به عربستان توسط اين سفر ها خواهد بود كه مانند كمك غيرمستقيم در خريد اسلحه هاى اخير خواهد بود. (4436589) (alef-6)
 
شیرازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۱۱:۱۶
دولتمردان ایران که نمیتوانند حتی دیه کشته شدگان ایران را بگیرند چگونه و برای چه منفعتی و با چه منطقی دوباره شصت هزار زائر بی پناه را به کام خطر و مرگ میفرستند.آیا در خون این کشته شدگان سهیم نیستند؟کجاست عالمان شجاعی چون میرزای شیرازی ؟ (4436600) (alef-6)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۱۱:۳۸
فقط به رسانه های دو طرف نگاهی بیاندازید آیا تنش بیش از این هم میشود
طرف عربستانی هیچ راهی برای عادی سازی باقی نگذاشته حتی این ولیعهد جدید شدت تحدید ها را بیشتر کرده مسلم بدانید با حجاج ایرانی رفتار مناسبی نخواهند کرد از همان ورود در فرودگاه مزاهمت ها شروع خواهد شد . (4436602) (alef-6)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۱۴:۵۱
الف به قول عربها السلق شلغ من هم بعنوان یک ابرانی وکسی که بیش از پنجاه سال است حشر و نشرم با قرآن واحادیث است الیوم هرگونه کمک مالی به دولت آل سعود را حرام میدانم ولو به قطع حج تمام شود چون فکر میکنم کمک مالی به آل سعود وامیه باعث ریختن خون بیگناهان میشود والسلام (4436603) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۲:۳۰:۲۹
راستش را بخواهید من با این رویه‎ای که سازمان حج در پیش گرفته و اجازه سفر حج را می‎دهد کاملاً موافقم و نباید از طرف دولت ایران برای مردمش محدودیتی در انتخاب مقصد سفر ایجاد شود ولی از سوی دیگر اختیار به عهده خود مردم ایران است که با توجه به عقل و تشخیص خود به سفر حج بروند یا نه!
اگر دوستان خیلی نگران حج رفتن دیگران هستند بهتر است که بیشتر برای این دسته افراد روشنگری کنند نه اینکه راه سفر را ببندند!!! (4436904) (alef-13)
 
France
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۲۷:۵۶
آقايان! خواهران! برادران! آخر با چه عقل و چه دينى سازگار است رفتن و جان خود را به خطر انداختن و اين همه پول ريختن به جيب اين خاندان فاسد و قاتل مظلومان يمن و دشمن قسم خورده ى ايران و ايرانى؟؟؟ چه كسى با خود و ملت خود اين مى كند كه ما مى كنيم؟! اگر حسين بن على (ع) امروز در ميان ما بود در برابر اين قوم الظالمين چه ميكرد؟؟؟ (4436616) (alef-6)
 
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۳۳:۵۹
هزینه سفر حج را خرج فقرای ایران کنید . (4436628) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۸:۵۶:۲۵
چرا فکر کردیم اسیر عربستان میشیم

حج واجب شرعی هستش ما با رفتنمان میتونیم علاوه بر انجام اعمال و اعلام وحدت و صلح طلبی از درون آنها رو هدف بگیریم (4436663) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۳:۴۰:۴۹
عزیز دل روزه هم واجبه ولی وقتی برای جسم انسان ضرر داشته باشه میشه حرام متوجه هستین حرام (4437000) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۹:۳۱:۰۰
کمپین حج نرویم و پول ان را صرف مسلمانان بی بضاعت کنیم (4436696) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۰:۰۹:۵۵
کمپین آنتالیا و کیش نرویم و هزینه اش رو خرج افراد بی بضاعت کنیم چطوره؟ (4437038) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۲۳:۱۵:۳۲
برادر اونایی که کیش وانتالیا میرن تکلیفشون با خودشون معلومه ، اینو واسه ی کسایی می گن که منت سر خدا دارن که مثلن میرن عبادت ! هزار تا حرف خدا رو نادیده می گیرن این شده براشون اوجب واجبات!امثال شما با این طرز تفکرتون ادم رو یاد اون مومنینی می ندازه که با مال یتیم حج به جا میارن ،حالا بیتالمال بماند که بیت الحالشونه! (4440381) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۰:۱۵:۰۷
واقعاً جای تعجب داره. حالا بحث امنیت یه چیزه که باید با مذاکره تضمین لازم گرفته بشه در این زمینه. ولی شما چه طور به خودتون اجازه میدید که حکم خدا و قرآن رو عوض کنید. عزیز من حج واجب مثل نماز و روزه است هیج فرقی با اونا نداره اگه فردی مستطیع باشه و حج نره گناه کرده، مثل کسی که بتونه روزه بگیره و نگیره. شما می تونی بگی من روزه نمیگیرم ولی پولش رو میدم به فقرا. این فرایض هر کدوم جایگاه خودشون رو دارن و تحت هیچ شرایطی با عمل دیگه ای جایگزین نمیشن. کمک به فقرا هم به جای خود، ولی نه به قیمت تعطیلی حج واجب. بله تو این شرایط حج عمره رفتن اشتباه محضه ولی حج تمتع تکلیف واجب الهی هست و باید برای فراهم کردن شرایط ادای این تکلیف تلاش کرد (4437455) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۲:۳۰:۳۶
عزیز دلم این وضعیت مثل این میمونه ک روزه برای کسی ضرر داشته باشه ولی طرف بازم اصرار ب گرفتنش کنه،در این مورد روزه میشه حرام (4437688) (alef-6)
 
مانا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۱:۰۶:۲۲
وقتی کارشناس سمت خدا میگه اگه حج نرید کافر از دنیا می روید مردم چکار کنند . (4436787) (alef-13)
 
سیف
United States
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۲:۰۲:۴۹
با صرف هزینه حج برای فقرا مسئولیت شرعی از گردن ما نمی افتد حج از واجبات است. (4436874) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۳:۱۶:۴۹
کسیکه اینقدر کم بصیرت است که با روابط وخیم فی مابین به حج میرود لیاقتش همان تحقیر وتوهین توسط وهابیون سعودی است (4436966) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۰:۲۹:۲۰
حج واجب شرعیه. تعطیل کردنش فقط در صورت وجود حکم ولی فقیه مجازه. چیزی نیست که با این جور محاسبات بشه تعطیلش کرد. (4437058) (alef-6)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۰:۲۹:۵۴
سازمان حج و زیارت و نهایتا دولتمردان ایران مسئول جان و مال زائران هستند هر اتفاق بیفته بی قید وشرط سازمان حج و زیارت باید پاسخگوی 80 میلیون ایرانی باشه (4437059) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۰:۳۴:۲۲
مطمئن باشید آل سعود هزار برنامه برای حج ایرانی ها آماده کرده ، از قبیل آشوب کذایی و ... ، که البته برای انها بسیار راحت است ، یعنی میتوانند براحتی علاوه بر مظلوم نمایی و جلب اجماع سایر کشورها علیه ما ، با این همه حجاج ، آسیب های فراوانی هم بما بزنند( کشتن ،و ناپدید شدن و اسیر و ...)
همه تو دنیا می دانند که آل سعود شمشیر را از رو بسته ، غیر از سازمان حج و زیارت و کسانی که به فریضه حج فقط یک بعدی مینگرند. (4437069) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۰:۴۱:۵۱
هرکس برود خودش بایدمسئولیت عواقبش رابپذیرد. (4437077) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۱:۱۳:۴۵
این پول ها صرف به خاک و خون کشیدن کودکان سوریه و یمن میشود . هموطن کمی تعقل لطفا (4437112) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۱:۲۹:۴۲
به خدا این حاجی ها پول بدهند جوانان را سر و سامان بدهند تا بهتر این سعودی لامذهب است (4437125) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۵:۱۹:۰۳
هیچ تضمینی وجود ندارد در هیچ زمینه ای خود دانید (4437220) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۸:۲۶:۳۷
واقعا متاسفم براي يه سري .براي چي بريم حج . بيشتر از اينها بايد از عربهاي كثيف توهين بشيم (4437299) (alef-6)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۹:۵۵:۰۱
80 هزار گروگان وزنه سنگيني براي اعمال فشار به ايران خواهد بود آنهم در شرايطي كه همه ديدند با پول سعودي سازمان ملل هم خريدني است .
در شرايطي كه ايران با هزار و يك دليل معقول از درگيري با عربستان طفره ميرود و در مورد كشتار منا و كشتن ملوانان و ... عكس العمل هيجاني نداشته بعيد نيست آل سعود مجددا دست به اعمال جنون آميز بزنند و منطقه را در آتش جهل صدامي ديگر بسوزانند.
اين ديوانه در اين كودتا حمايت نيروي هوايي اسرائيل را هم به رخ شاهزاده هاي مخالف كشيده تا به اهدافش كه همان اهداف اسرائيل هست برسد.
خدا كند يكي در خود عربستان با كشتن اين ديوانه منطقه را نجات دهد. (4437428) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۹:۵۹:۳۱
مسولین بایدبه فکرروزی باشندکه حدودهشتادهزارحاجی ایرانی درعربستان باشندواین مردک --محمدبن سلمان-- هم حماقت کندوبه ایران حمله کند....آیادست نیروهای نظامی مابرای پاسخگویی بسته نخواهدبود؟؟...آیاازحجاج مابه عنوان سپرانسانی استفاده نخواهدشد...؟؟؟؟؟!!!! به هرحال باتوجه تغییروتحولات جدیدمنطقه ودربارآل سعودبه نظرمی رسدمنطقه آبستن حوادث است !!! شایدبهتربودمسوولین لااقل امسال راهم دست نگه می داشتندتا تکلیف برخی مسائل روشن می شد... (4437432) (alef-6)
 
حاجی نادم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۰:۲۴:۱۸
خدا خواست و شد
راه سفر حج سالم بسته شد . اگر واقعا" متمتع هستید و از بانک و سایرین وام نگرفته اید بکمک هموطنان از هر قومی و دینی بشتابید (4437471) (alef-6)
 
علی کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۱:۰۱:۲۱
جناب آقای علی نبوی

درود بر شما که مسئله مهمی را مطرح کردید. به اعتقاد من ثواب عدم اعزام حجاج ایرانی به مناسک حج ، در اعتراض به اقدامات خصمانه آل سعد در قبال ایران و سیاست های تفرقه انگیز این خاندان در بین مسلمانان جهان ، به مراتب بیشتر از بجا آوردن مناسک حج می باشد. (4437535) (alef-6)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۱:۱۰:۰۵
اره برید حج پولای ما بشه اسلحه واسه ملت بیگناه (4437560) (alef-6)
 
م.فلاح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۱:۱۴:۰۸
مسئولان حج در نظر داشته باشند که امکان دارد آل سعود، زمینه تحریک عواطف حجاج و شیعیان را فراهم کنند وبعد با تیر و تفنگ به جانشان و مالشان و ناموسشان اهانت و دستدرازی کنند.
آیا مسولیت رفتار آل سعود با حجاج را سازمان حج می پذیرد؟؟؟ (4437572) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۱:۴۶:۰۸
خدا همه جا هست (4437634) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۱:۴۸:۳۱
ای کاش سایت الف بجای ترویج خشونت و واجب گریزی یک کامنت مخالف اظهار نظرها را هم که کارشناسی باشد درج می کرد
آیا سایت الف به مردم توصیه می کند که به پوکت و آنتالیا هم نروند ؟مسافرت به این اماکن چندین برابر حج است !!!!!
رسول الله آن زمان که مکه دست کفار بود آیا عزم حج نکرد ؟
آیا بدون سلاح نرفت و احتمال نمی داد همه مسلمین قتل عام شوند ؟
ولله امنیت و احترام به حجاج در عربستان بسیار بالاتر از کشور خودمان است از حج رفته ها بپرسید
و در آخر اینکه حج واجب الهی است و برای خداست پولش هم در جیب سعودی ها نمی رود عمدتا در جیب شرکتهای کارگزاری است دلواپسان یتیمها و مساکین لطفا از مسافرتهای تفریحی خودشان کم کنند مکه با دمای بیش از 45 درجه و با اعمال سخت جای خوشگذرانی نیست !!!!
سایت محترم این مسائل را بهتر است درک بفرمائید و با حکم خدا بازی نکنید !!! (4437637) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۳:۲۸:۵۰
این صحبت شما اسلامی نیست چون منطقی و عاقلانه نیست . ججاج میتوانند و باید پول حج خود را صرف فقرای کشور و کارآفرینی برای بیکاران و فقرا کنند . (4437770) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۳:۲۹:۳۱
فرمایش شما کاملا متین است اما امام خمینی هم چندسال حج واجب را تعطیل کردند
واقعیت این است که ایران وعربستان درحال جنگ هستند و فقط گلوله اول شلیک نشده است باروی کار آمدن این دیوانه بعید نیست زمانی که حجاج ما آنجا هستند از آنها بعنوان گروگان استفاده شود و یا با کشتار آنها ایران را مجبور به واکنش کنند و برچسب شروع کننده جنگ هم به مازده شود
در قضیه منا مقام رهبری وقتی آنها جنازه ها را نمیدادند گفتند پاسخ ایران سخت وخشن خواهد بود
امیدوارم مسوولین سازمان حج که هیچ مسوولین نظامی و امنیتی کشور به خود آمده و از این خطای استراتژیک پیشگیری کنند (4437772) (alef-6)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۵:۲۰:۴۴
ما با این وضعیت بد اقتصادی نه توان رفتن به حج رو داریم و نه به آنتالیا ولی شمایی که با شناخت دقیقت از مکه معلومه برای چندمین بار داری میری به حج بدون در گناه قتل عام مردم سوریه و عراق توسط نوکران وهابی عربستانی تو نیز شریکی اگه راست میگی اگه مرد هستی می خواهیی شهید بشی برو تو سوریه باهاشون بجنگو شهید شو مملکت ما میلیون ها آدم فقیر و ندار داره که بخاطر نداری نمی توانند ازدواج کنند در عوض شما که معلوم نیست این ثروت رو از کجا آوردی که برای چندمین بار می خواهی به حج بری
شماهایی که می خواهید به حج بروید در گناه جوانان مجرد کشور که نتوانسته اند ازدواج کنند و جلوی شهوت خودشون رو بگیرند نیز شریکید (4442456) (alef-13)
 
پاکان
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۰۷:۰۳:۴۸
اول اینکه حج یکبار واجب هست دوم اینکه مگر میخواهند زوری ببرند سازمان حج شرایطش را فراهم میکند هرکس می خواهد میرود یا نمیرود به خودش مربوط است کاسه داغ تر از اش نشوید (4460742) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۲:۴۱:۲۹
این مسئله شخصیه ، هر کسی آزاده هر جایی بره ، چه مکه چه آنتالیا ، ولی بعدش دیگه هی غر نزنین عربا الن بلن ! (4437701) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۰۱:۳۳:۵۰
كساني عازم حج هستند بايد بدانند انها دارند به كشور صددرصد دشمن ايران وشيعه واهل بيت عليه السلام ميروند واحتمال هرگونه خسارت جاني ومالي وروحي وجود دارد (4438430) (alef-13)
 
ارسلان
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۱۵:۵۸:۲۹
نمی دانم چرا دوستان عزیز ما ترجیح می دن پولهای حج رو بدیم فقرا ولی خودشون سالی 4بار میرن تایلند وآنتالیا وپولشوخرج خوشگذرونی وبعضا فساد ومعصیت میکنن
آقا ما حج میریم به خاطر ادای واجبات شما هم تایلندت رو برو لطفا واسه ملت نسخه نپیچ (4439313) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۰:۲۹:۱۳
ضاحبان هتل ها واماکن و ارائه دهندگان سرویس وخدمات چه کسانی هستند؟. اکثرا سرمایه داران شکم پرست وزنباره که این درآمدهای سرشار را صرف عیاشی در کاخ های خود ویا اقامتگاههایشان در اروپا وامریکا میکنند و به جیب آنها هم میریزند. اما حج رفتن وظیفه ای شرعی است. چه باید کرد؟. دشمنی آل سعود با شیعیان همیشه بوده واکنون هم شمشیر از رو بسته شده. کسانی که قبلا مشرف شده اند یک حال دارند وآنهایی که باراول میخواهند مشرف شوند حال دیگر. اینجا حکم شرعی ومقتضای سیاست بر اساس تدبیر وتعقل چیست؟ کارشناسی شود. (4441699) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۸:۲۲
حج زمانی واجب است .تو خونه و دو برت گرسنه و نیازمندی نباشد اگر یکی از اقربایت نیازمنده با ید کمکش کنی تا گره مشکل مالی اش منتفی بشه نه جیب اعراب پر از پولی بشه که حضرت عالی میری زیارت خانه خدا نه نرو نرو نرو گناهش وزیر وبالش بگردن من کاربر؟؟/ (4443992) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.