نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415826
قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری فروش ۱۱۸ ایرباس به ایران بلاتکلیف شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۸
شرکت هواپیماسازی ایرباس با اشاره به رای مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص توقف فروش هواپیما به ایران و پیروزی ترامپ اعلام کرد این شرایط یک «وضعیت بلاتکلیفی» را برای ایرباس در زمینه فروش هواپیما به ایران پدید آورده است.

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرد در حال ارزیابی تبعات رای کنگره آمریکا به ممنوعیت فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران است، اما فرآیند تکمیل قرارداد 27 میلیارد دلاری فروش هواپیما به تهران را نیز متوقف نکرده است.کلاود براندس، معاون رئیس شرکت ایرباس در امور تامین مالی مشتریان در خاورمیانه گفت، ایرباس منتظر خواهد ماند تا ببیند سنا و رئیس جمهور باراک اوباما چه واکنشی به تصمیم اخیر مجلس نمایندگان نشان می دهند. وی افزود، حتی اگر توقف فروش هواپیما به ایران رای نیاورد، رای اولیه مجلس نمایندگان در شرایطی که ایرباس در حال مذاکره در مورد شرایط نهایی قرارداد است، یک «وضعیت بلاتکلیفی» به وجود آورده است.

براندس افزود: «تصمیم نهایی هر چه که باشد، از نظر زمانی برای این قرارداد خوب نیست... ما باید واکنش ایران را ببینیم.» چه اوباما مصوبه مجلس نمایندگان را وتو کند و چه نکند، روی کار آمدن دونالد ترامپ «حکایت از وضعیت خوبی ندارد.»

براندس گفت، اگر ایران پول را نقدا پرداخت کند، ایرباس ممکن است بتواند تا قبل از پایان سال کار تحویل یک هواپیمای باریک پیکر ای 321 به ایران را پیش ببرد، هرچند که این یک فروند «به عنوان بخشی از یک بسته مورد مذاکره قرار گرفته» و هنوز باید قرارداد نهایی امضا شود. وی گفت، شرکت ایرباس همچنین در خصوص فروش 4 فروند هواپیمای پهن پیکر ای 330 با ایران رایزنی کرده است.

این مدیر شرکت ایرباس گفت، حتی اگر قرارداد ایرباس از مخالفت جمهوری خواهان جان سالم به در ببرد، بعید است به یک قرارداد قطعی برای فروش همه 118 فروند هواپیمای اعلام شده تبدیل شود، زیرا ایران 5 ماه بعد از توافق با ایرباس، برای خرید 109 فروند هواپیما از بوئینگ توافق کرده است. تعداد نهایی فروش هواپیما توسط این دو شرکت به ایران هنوز مشخص نیست.

براندس در ادامه گفت، تعداد نهایی هواپیماها احتمالا پس از موفقیت ایران در تامین مالی قراردادها مشخص خواهد شد که با توجه به حساسیت های سیاسی نسبت به قرارداد به امری پیچیده تبدیل شده است. هرچند خزانه داری آمریکا در ماه سپتامبر مجوزی را برای فروش 17 فروند هواپیمای ایرباس به ایران صادر کرد، اما ایران به دنبال تامین مالی این قرارداد از شرکت دوبی ایروسپیس انترپرایز است که مستلزم صدور مجوز دیگر است.

ایران قصد دارد هواپیماهایی از جمله مدرن ترین محصول شرکت ایرباس یعنی ای 350 و سوپر جامبوی ای 380 را خریداری نماید و خرید هواپیماهای 747 جامبو، 777 و 777ایکس از بوئینگ را نیز در برنامه دارد. شرکت آمریکایی بوئینگ به دنبال فروش 80 فرود هواپیما به ارزش 17.6 میلیارد دلار به ایران به صورت مستقیم و 29 جت مسافربری از طریق شرکت های لیزینگ به ایران است.

جمهوری خواهان در کنگره آمریکا به شدت مخالف توافق سال 2015 بین ایران و قدرت های جهانی هستند. ایران توافق کرده که در ازای رفع تحریم ها تاسیسات هسته ای خود را بازطراحی و کاهش دهد.
 
کلمات کلیدی : هواپیما+صنعت هوایی+ ایرباس
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۴:۴۸:۵۱
می فروشه ! آمریکا خودشم به پول فروش این هواپیماها احتیاج داره ! (4023493) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۵:۱۷:۵۰
اره می فروشد ولی الان نه سال 96 قبل انتخابات یا اخرای امسال هواپیماها میاد ایران تا بگن دیدی برجام اجرا شد....بعد از انتخابات دوباره اش همان است وکاسه همان (4023532) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۸:۰۰:۵۱
بیاد هروقت میخواد بیاد ! (4023760) (alef-11)
 
Restricted Group
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۵:۲۰:۲۵
اگر اوباما بود شاید این اتفاق میافتاد اما با آمدن ترامپ این پیش بینی شما خیال خام هست امکانش 0% هست .
مصاحبه مدیر اسبق یکی از ایرلاینهای کشور رو بخونید خودتون متوجه میشوید
فروش هواپیمای ایرباس و بویینگ فقط و فقط به دوستان ، هم پیمانان و یا کشورهایی که به نوعی با آمریکا مراودات تجاری دارند فروخته میشه این یک اصله اگر به سوابق فروش این شرکتها توجه کنید میبینید که همینطور هست. (4023537) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۲۳:۱۸:۵۶
حضور آخوندی در چین برای خرید هواپیما خط بطلانی بر تمام آرزوها بود (4024334) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۸:۲۰:۳۹
هر وقت ترکیه را به اتحادیه اروپا راه دادند، به ما هم هواپیما می دن. (4023787) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۱۸:۳۲:۵۷
فرصتها رو از دست ندیم با باج دادن به غرب مشکلات ما حل نمیشه اونا دشمن ما هستند به امید سراب فرصت سوزی نکنیم چرا در دام تبلیغات غرب افتادیم وفکر میکنیم هر چیزی غربیش افتخاره اونا به تعهداتشون عمل نمیکنند نیازهامون رو باکمک روسها همراه با انتقال تکنولوژی برطرف کنیم ,اینا تبلیغات منفی غربیهاست که هرچیز روسی رو بی کیفیت تبلیغ کنند هواپیماهای روسی هیچ چیز از غربی کم نداره اگه بهتر نباشه کمتر نیست همچنان که هواپیماهای نظامی روسی در میدان عمل یه سر وگردن از رقبای غربی بالاتره شاهدش هم اینکه هرجا روسها واردمیدان شدند همه غرب وامریکای پوشالی هیچ کاری از دستشون بر نمیاد جز با کمک امپراتوری رسانه ای سروصدا وجنجال راه انداختن
,اینا تعصب نیست واقعیته (4023812) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۲۰:۰۷:۳۹
اسباب بازی هم نخواهند داد. کار کنید... (4023984) (alef-11)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۲۰:۲۹:۳۴
قابل توجه آقای وزیر راه...
بیاید دعا کنیم که هواپیما ها رو بفروشن...می دونید چرا...؟ بخاطر اینکه برای یه وزیر خیلی زشته که بعد از 4 سال تنها دستاوردش مزخرف خواندن مسکن مهر و افتتاح ....برای فرودگاه باشه...واقعا زشت نیست...شما بگین... (4024033) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۲۱:۲۸:۲۶
بهتر. مگه چند درصد ما در جابجایی ها از هواپیما استفاده می کنیم؟ هنوز بیشترین آمار مسافران هوایی متعلق به کارمندان دولت یا شرکت های دولتی است و بقیه هم مربوط به قشر پر درآمد. چرا شبکه ریلی پرسرعت را توسعه نمی دهند؟ چرا ناوگان جاده ای را نوسازی نمیکنند؟ (4024148) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۲۳:۳۱:۵۶
دوران گل وبلبل اوباما تموم شد . (4024349) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۲۳:۳۴:۲۳
بعقیده من نه تنها هواپیمایی نخواهد امد بلکه با همکاران انتخابی ترامپ فاتحه برجام راهم باید خوند متاسفانه (4024354) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته