نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448523
واکنش وزیر بهداشت به کوتاهی در روند درمان کودکی در تهران: قابل چشم پوشی نیست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۴
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز پنجشنبه گفت: کوتاهی پزشکی در روند درمان یک کودک در یکی از بیمارستان های تهران، قابل چشم پوشی نیست.
به گزارش ایرنا، اشاره «سیدحسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به وضعیت کودکی است که در بدو تولد زودرس در بیمارستانی در تهران تحت درمان قرار گرفت. آنگونه که رسانه ها خبری از وضعیت این کودک منتشر کردند در روند درمانی این کودک کوتاهی صورت گرفت و پاهای او دچار سوختگی شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه نهمین جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس در بیمارستان فارابی تهران گفت: کوتاهی صورت گرفته، قابل چشم پوشی نیست و هر نوع کوتاهی حتی کوچک، می تواند عوارض جدی را به دنبال داشته باشد و نظم، انضباط ، دقت و انصاف بخشی از وظیفه ما است.
قاضی زاده هاشمی در اظهارنظر خود که پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متن آن را منتشر کرد، گفت: در کار اداری همیشه کاستی وجود دارد و نظارت هم باید جدی باشد و برخوردها با قصور و تقصیر باید بازدارنده باشد و از وقوع قصورهای بعدی پیشگیری کند.
وی افزود: هیاتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول رسیدگی به موضوع این کودک شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در توضیح وضعیت این نوزاد، گفت: این نوزاد سه بار نفس و قلب خود را از دست داد و احیا شد، اما در فرایند درمان، بخشی از سرم قندی که به این نوزاد تزریق شد، به علت نشت زیر جلدی باعث آسیب به پوست و بافت های اطراف محل تزریق شد.
قاضی زاده هاشمی گفت: از همه همکارانی که برای احیای این نوزاد زحمت کشیدند، تشکر می کنم، زیرا در سه نوبت این نوزاد را از مرگ نجات دادند.
وی همچنین درباره طرح پزشک خانواده نیز گفت: طرح پزشک خانواده در کشور به خوبی پیش می رود و پزشک خانواده در شهرهای کمتر از 100 هزار نفر و در حاشیه شهرها برای 11 میلیون نفر مستقر شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجرای کامل این طرح، نیازمند 10 تا 15 سال زمان است و مسیر آن با تربیت متخصصان پزشک خانواده ادامه می یابد.
دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین در اطلاعیه ای در باره نوزادی که در یکی از بیمارستان های تهران با مشکل روبرو شد اعلام کرد: نوزاد 35 هفته ‌ای در تاریخ ششم بهمن به روش سزارین پا به دنیا گذاشت. مادر مبتلا به فشار خون زایمانی بود و نوزاد نیز پس از تولد به علت مشکلات زمینه ای دچار وخامت حال شد. با وجود بدحالی نوزاد و مشکلات قلبی - تنفسی حاد، مراقبت همه جانبه و چند تخصصی گروه درمانی، منجر به سلامت نوزاد شد.
در این اطلاعیه آمده است: ‌در نوزادان بدحال به علت خونرسانی ضعیف پوستی و تکامل نیافتن رگ‌ ها، احتمال خروج مایعات تزریقی و پاره شدن مویرگ‌ ها وجود دارد. همچنین پوست نوزادان به خصوص نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌ آیند، قوام و استحکام پایینی دارد و مستعد آسیب است. این مساله در مورد این نوزاد نیز اتفاق افتاد و خروج سرم قندی از رگ منجر به آسیبی کاملا سطحی در پوست پای نوزاد بدون آسیب به عضلات، عصب و تاندون شد.
 
کلمات کلیدی : قصور پزشکی+سوختگی نوزاد+وزیر بهداشت
 
پرستاربازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۲۰:۱۵:۱۳
نوزاد با ان ریه تکامل نیافته سه بار احیا و با زحمت زنده نگه داشته شده است که ممکن بود هر لحظه فوت کنه . ممکنه به دلیل جابجا شدن رگ حین ماشاژ سرم زیرجلد رفته و آسیب زده شاید هم پرستار احیا رگ رو خوب فیکس نکرده بوده.که البته حتما باید پیگیری بشه ولی نباید زحمات نادیده گرفته بشه. هر جا کار اشتباهی هست جای دیگر ده برابر دلسوزی هم بوده. منظور این پرونده نیست هر جا بدی گفته شد اگر چند جا هم از خوبی گفته شد یعنی انصاف . من این را در تیترها نمی بینم . خوب نیست. کلاهمان را قاضی کنیم. (4173999) (alef-11)
 
کارشناس ارشد دانشگاه علوم پزشکی ایران
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۲۱:۰۱:۲۹
شما فقط کارانه ها رو زیاد کنید. جان مردم چه اهمیتی دارد؟!

درآمد پزشکان رو با آمریکا مقایسه کنید. حقوق مردم به چه کار می آید؟!

زیر میزی های غیرقانونی را به رومیزی های دهها برابری قانونی تبدیل کنید. حقوق حداکثر دو میلیونی کارکنان اداری چه ربطی به شما دارد!!! (4174065) (alef-13)
 
منصف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۰۹:۲۸:۴۱
شما متوجه هستيد ك كادر درماني شامل پزشك و پرستار توي امريكا استراليا و غيره بيش از تعداد محدودي بيمار رو ويزيت نمي كنند؟ ( در كانادا پزشك در روز بيش از ٩ مريض رو اجازه نداره ويزيت كنه) شما در جريان هستيد ك امكانات درماني و تشخيصي در ايران چند دهه عقب تر از كشورهاي پيشرفته هست؟ ايا شما اطلاع داريد ك كشيك هاي كادر درمان در ايران هم طولاني تر و هم بيشتر هست؟ايا شما بيمارستان هاي دولتي رو ديديد ك حتي توي راهروها مملو از مريض هست؟؟؟ با تمام اين تفاسير ك هر فرد كادر درمان شايد در روز بيش از ١٠٠ نفر رو ويزيت كنه و با امكانات بسيار بسيار كمتر و بي خوابي هاي بسيار بيشتر نسبت به تمام دنيا و حقوق و كارانه يك دهم ؛ هنوز نرخ اشتباهات پزشكي از ميانگين جهاني كمتر هست...ايا اين شايسته تقدير نيست؟ كمي انصاف بد نيست..هر چه كارانه ميگيرن نوش جونشون،كم هست براشون..(البته بجز عده ي معدود و بي وجدان)
تازه اينها سختي ها كار هست..كسي ك جوونيو زندگيش رو پاي درس گذاشته با كسي ك تمام لذت هاي زندگي رو چشيده بايد برابر باشه؟ اين عدالته؟ كسي ك بخاطر طرح تحول سلامت بجاي ٣٠ تا مريض بايد ١٣٠ تامريض رو ببينه(فكر نكنيد از طمع اين تعداد مريض رو ميبينن يكبار بريد درمونگاه هاي دولتي ببنيد ك پزشك ميگه كمتر نوبت بديد اما امكان پذير نيست) بايد يك دهم كسي ك توي كانادا ٩ تا مريض رو ميبينه حقوق بگيره؟ (4174483) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۴:۲۵:۴۱
الان خطای احتمالی فیکس کردن رگ توسط پرستار یا جابجا شدن رگ بخاطر ماساژ قلبی برای زنده نگه نوزاد ارتباطش با کارانه پزشک چیه. عقده گشایی ممنوع (4174697) (alef-13)
 
کارشناس دانشگاه علوم پزشکی ایران
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۲۱:۰۳:۳۲
شما فقط درآمد پزشکان را از طریق افزایش قیمت اینترنت، مالیات بر ارزش افزوده، و امثال آن تامین کنید و هزینه درمان را بر گردن همه ملت ایران انداخته و بین آنها تقسیم کنید و مدام فریاد بزنید که طرح تحول سلامت هزینه درمان را کاهش داده!!!

فکر کردی مردم احمقند و نمی دانند که هزینه درمان را بطور غیرمستقیم از جیب تک تک افراد جامعه برمی دارید و به جیب پزشکان واریز می کنید بعد دم از طرح تحول سلامت می زنید!!! (4174070) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۴:۳۴:۱۴
اون پزشک متخصصی که چهار برابر استاندارد داره کار میکنه و حق مطب ازش سلب شده. حالا قراره شاید یکسال بعد کارانه کارکردش رو بگیره حجم کار ومسوولیت متفاوتی داره. شما هم میتونی عصرها بری کار کنی و دارامدش رو در جیب بذاری. اگه به کار و تخصص شما نیاز باشه. یا اینکه در خانه استراحت کنی ودر کنار خانواده باشی و کسی هم شب نیمه شب شما رو از خواب بیدار نکنه و هر شب بعد از مسواک ساعت یازده سر بر بالشت نرم بگذاری. انشاءالله موفق باشی دوست عزیز (4174710) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۲۱:۴۶:۱۷
نوزادان رگهای نازک ولطیفی دارند توی احیا هم حتما امکان داره رگ کمی جابجا بشه اگه سرم همزیر پوستش رفته واسیب جدی ندیده چرا این همه بزرگش میکنید (4174120) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.