نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284534
حسین شریعتمداری: سنگ‌اندازی نکنید، آماده باشید
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۴۸
حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشت:
اگرچه یک جریان خزنده و چند نفره که برخی روزنامه‌ها و سایت‌های زنجیره‌ای را از پشت صحنه مدیریت می‌کنند، اصرار دارند هر انتقادی را به حساب مخالفت و حتی دشمنی انتقادکنندگان با انتقادشوندگان بنویسند و این روزها بیشترین تلاش خود را روی مسائل هسته‌ای متمرکز کرده‌اند ولی فارغ از هیاهوی این جریان به آسانی می‌توان نقد منصفانه و دلسوزانه را به ارزیابی نشست و سره‌را‌از ناسره تشخیص داد.

در کلام خداوند سبحان نیز آمده است؛ «فبشر عباد الذین‌یستمعون‌القول فیتبعون احسنه، آن گروه از بندگان مرا بشارت ده که سخنان (متفاوت) را می‌شنوند و از بهترین آنها پیروی می‌کنند» (آیات ۱۷ و ۱۸ سوره مبارکه زمر) از این روی و قبل از ورود به موضوع اصلی یادداشت پیش روی اشاره به این نکته ضروری است که انتقادی اگر در میان است- که هست- بیرون از هیاهوی جریان مرموز یاد شده در همراهی با تیم محترم کشورمان است و نه فقط در خور شنیدن، بلکه پس از ارزیابی مستندات آن، شایسته به کار بستن نیز خواهد بود.

و اما، پیش از این درباره توافق وین و مفاد قطعنامه‌ای که روز دوشنبه با عنوان تضمین توافق یاد شده در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید، انتقاداتی جدی داشتیم و امروز با توجه به تراکم بحث‌ها و نظرات مطرح شده درباره بند۳ ضمیمه B از قطعنامه شورای امنیت که موضوع آن موشک‌های بالستیک ایران است، اشاره به چند نکته را ضروری می‌دانیم. نکاتی که اگر از هم‌اکنون برای آن چاره‌ای اندیشیده نشود، می‌تواند پی‌آمدهای خطرناکی در پی داشته باشد. بخوانید؛

در بند ۳ از ضمیمه B قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل آمده است «ازایران خواسته می‌شود تا هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد. از جمله شلیک هرگونه موشک با استفاده از فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک، تا زمان هشت‌سال پس از «روز پذیرش برجام» و تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی ارائه دهد که «جمع‌بندی مبسوط» را تائید کند، بسته به این که کدام زودتر اتفاق بیفتد» و در این‌باره گفتنی است که؛

۱- موضوع بند یاد شده اگرچه در نگاه اول، «موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای» است و شاید همین «ظاهر فریبنده» برخی از دوستان را به این باور کشانده است که موشک‌های بالستیک ایران مشمول این بند نمی‌شوند! ولی فقط با اندکی دقت به وضوح می‌توان دید که «قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای» فقط یک بهانه برای توقف تولید، آزمایش و نهایتا حذف این سلاح استراتژیک -‌و‌متعارف- از سامانه تسلیحاتی کشورمان است... که عواقب فاجعه‌آمیز آن به‌آسانی قابل فهم خواهد بود. اما چرا؟!

۲- موشک‌های بالستیک -BALLISTIC MISSILE- معمولا در چهار نوع کوتاه‌برد (زیر ۱۰۰۰ کیلومتر)، میان‌برد (بین ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کیلومتر)، بلند برد (۳۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر) و قاره‌پیما ( با برد بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر) ساخته می‌شود.

آن دسته از موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند با موشک‌های بالستیکی که خرج انفجاری و سرجنگی معمولی دارند، از ساختار مشابهی برخوردار هستند و هیچگونه تفاوتی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوت این دو نوع موشک بالستیک در «کلاهک» یا «سرجنگی» -WARHEAD- آنهاست که می‌تواند «هسته‌ای» و یا معمولی باشد. گفتنی است هر موشک بالستیکی که بتواند یک سرجنگی به وزن ۲۰۰ کیلوگرم را با خود حمل کند، می‌تواند به جای خرج انفجاری معمولی، کلاهک هسته‌ای داشته باشد. به همین علت، امروزه از موشک‌های بالستیک میان‌برد و بلندبرد برای حمل کلاهک هسته‌ای استفاده می‌شود.

اکنون با شرحی که گذشت به متن بند ۳ از ضمیمه B باز می‌گردیم. بسیاری از موشک‌های بالستیک ایران از نوع میان‌برد یعنی با برد ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کیلومتر هستند. بنابراین از قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای برخوردارند و ایران در حالی که استفاده از سلاح‌ اتمی را حرام قطعی می‌داند براساس بند ۳ از ضمیمه B قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل بایستی آزمایش و تولید آن را متوقف کند و این موشک‌ها را از سامانه تسلیحاتی خود کنار بگذارد! حالا باید از برادران عزیزمان در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پرسید؛ مگر قرار نبود از دسترسی حریف به مراکز نظامی و توان تسلیحاتی کشورمان جلوگیری شود؟ پس چرا علاوه بر دسترسی، به دشمنان تابلودار ایران اسلامی اجازه دست‌اندازی نیز داده‌ شده است؟!

باید توجه داشت که سامانه موشک‌های بالستیک یکی از اصلی‌ترین فاکتورها و اهرم‌های دفاعی کشورمان است و نتیجه دست‌اندازی حریف به این سامانه غیر از خلع سلاح ایران اسلامی در مقابل دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن هیچ معنا و مفهوم دیگری ندارد. ضمن آن که این دسترسی‌ها و دست‌اندازی‌ها به موشک‌های بالستیک ختم نمی‌شود و این رشته سر درازتری دارد و می‌تواند ایران اسلامی را به اندازه‌ای تضعیف کند که حتی توان مقابله با گروه فکسنی داعش را هم نداشته باشد... که در فرصتی دیگر به آن خواهیم پرداخت.

و درباره اهمیت موضوع تنها به آیه ۱۰۲ از سوره مبارکه نساء اشاره می‌کنیم که خطاب به رزمندگان اسلام هشدار اکید می‌دهد؛« ... کافران دوست دارند که شما از سلاح و متاع خود غافل شوید تا آنگاه، یکباره بر شما بتازند».

۳- اعضای محترم تیم هسته‌ای کشورمان و برخی دیگر از شخصیت‌های سیاسی که ظاهرا به عواقب خطرناک بند ۳ از ضمیمه B قطعنامه شورای امنیت پی‌برده‌اند در توضیح بند مزبور و چاره‌جویی برای پیشگیری از عواقب آن اظهاراتی داشته و دارند که ضمن تقدیر از شهامت آنان در اذعان هر چند تلویحی به این خطا و تلاش برای چاره‌جویی آن، باید گفت؛ راه‌کارهای ارائه شده از جانب این عزیزان و تفسیر آنان از بند یاد شده کارساز نیست که به نمونه‌هایی از آن اشاره‌ای گذرا خواهیم داشت؛

می‌فرمایند؛ موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند با آن دسته از موشک‌های بالستیک که «سرجنگی» غیرهسته‌ای حمل می‌کنند، تفاوت ساختاری دارند. که دیدیم ندارند!

می‌گویند؛ نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به معنای نقض توافق وین نیست! که باید گفت؛

اولا؛ توافق وین (برجام) ضمیمه A از قطعنامه است بنابراین نقض هر یک از مواد و بندهای آن به مفهوم نقض برجام خواهد بود.

ثانیا؛ قطعنامه اخیر شورای امنیت با عنوان «تضمین توافق وین» صادر شده است بنابراین جایگاه قانونی و الزام‌ مفاد آن برتر و فراتر از توافق وین است و اگر چنین نبود، نقش تضمینی قطعنامه برای «برجام» معنا و مفهومی نداشت.

اعلام می‌دارند که نقض قطعنامه موجب بازگشت تحریم‌ها نخواهد شد و از این نکته بدیهی عبور می‌کنند که قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت تنها به علت تجمیع در قطعنامه اخیر به حالت تعلیق درآمده‌اند بنابراین نقض قطعنامه ۲۲۳۱ براساس روندی که طراحی شده است، تمامی قطعنامه‌های قبلی را باز می‌گرداند.

می‌فرمایند؛ اگر حریف بند ۳ از ضمیمه B را به مفهوم توقف تولید و آزمایش ممنوعیت برخورداری کشورمان از موشک‌های بالستیک تفسیر کند، بدون توجه به تبعات نقض قطعنامه از اجرای این بند خودداری می‌کنیم! که باید گفت؛

اولا؛ بند یاد شده غیر از آنچه اشاره شد تفسیر دیگری ندارد و ثانیا؛ «چرا‌عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی» و با عرض پوزش باید پرسید، چرا علی‌رغم آنهمه تاکید و هشدار درباره حفظ حریم نظامی و توانمندی‌های‌ دفاعی کشورمان به حریف اجازه تحمیل این بند خطرناک داده شده است؟ که اکنون برای خروج از آن ناچار به نقض قطعنامه و تحمل پی‌آمدهای آن باشیم؟!

۴- بند مورد اشاره یکی از موذیانه‌ترین ترفندهای به اصطلاح حقوقی حریف است، چرا که واژه تسلیحات هسته‌ای شامل همه انواع سلاح‌های هسته‌ای اعم از بمب یا کلاهک هسته‌ای و برخی از انواع دیگر است. و از سوی دیگر، تعهد ما براساس معاهده NPT و آنچه در برجام آمده است، عدم انحراف -DIVERSION- فعالیت هسته‌ای کشورمان به سوی تولید سلاح هسته‌ای است. از این روی ‌-‌دقت‌کنید- در حالی که الزام ایران به خودداری از تولید سلاح هسته‌ای موضوع اصلی توافق وین و قطعنامه شورای امنیت است و این موضوع در تمامی بندها و مفاد توافق و قطعنامه آمده، دیگر چه نیازی به تاکید جداگانه بر کلاهک هسته‌ای بوده است؟! مگر نه اینکه کلاهک هسته‌ای نیز یکی از انواع سلاح‌های هسته‌ای است بنابراین تاکید بر عدم تولید سلاح هسته‌ای شامل کلاهک هسته‌ای نیز بوده و هست و با جرأت می‌توان گفت تاکید جداگانه بر آن فقط با هدف دست‌اندازی به صنایع موشکی کشورمان صورت پذیرفته است. کاش عزیزانمان با حساسیت بیشتری به این بند از ضمیمه B توجه می‌فرمودند.

۵- و بالاخره اگرچه باز هم دراین‌باره گفتنی‌هایی هست که به آن خواهیم پرداخت ولی شنیدنی‌ترین این گفتنی‌ها، آن است که فاصله پر نشدنی فقط میان توده یکپارچه مردم و مسئولان از هر سلیقه و نگاه با دشمنان کینه‌توز اسلام و انقلاب و نظام است و تفاوت سلیقه‌های درونی نمی‌تواند غفلت از دشمنان بیرونی را در پی داشته باشد و به قول حضرت آقا در بیانات اخیرشان، سند وین تصویب بشود یا نشود در مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به آمریکا، حمایت از نهضت‌های مقاومت و هیچیک از دیگر اصول بنیادین انقلاب تغییری ایجاد نمی‌شود. حضرت‌ایشان پیش از این نیز در دیدار صمیمی دانشجویان تاکید کرده بودند؛ «مبارزه با استکبار و نظام سلطه براساس مبانی قرآنی هیچگاه تعطیل‌پذیر نیست و امروز آمریکا کامل‌ترین مصداق استکبار است... خودتان را برای ادامه مبارزه با استکبار آماده کنید» بنابراین خطاب به معدود کسانی که احتمالا فریب بزک آمریکا از سوی جماعت اندک و کم‌شمار وادادگان را خورده‌اند، باید گفت؛ در این مسیر سنگ‌اندازی نکنید؛ ترمز نباشید، آماده باشید.
 
کلمات کلیدی : کیهان+ حسین شریعتمداری+ هسته ای
 
علی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۷:۳۳:۱۵
آقای شریعتمداری به این انتقاد سازنده و دلسوزانه در مورد خودشون روزنامه‌شون و رهبرشون هم اعتقاد دارند؟ (3063236) (alef-13)
 
منصور
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۷:۳۸:۰۲
آقایانی که به تمسخر تحصیلات تیم مذاکره کننده دوران ریاست جمهوری دکتراحمدی نژاد را با تیم دولت تدبیر وامید مقایسه وشانتاژ میکردند،جواب دهند.شخص وزیرخارجه وهیئت همراه درمذاکرات، بدانند درمقابل خون شهدای انقلاب،جنگ تحمیلی،شهدای هسته ای و...وملت شریف وقهرمان ایران،پاسخگو هستند.
قطعا اجرای توافق نامه و ضمائم آن دیگرقابلیت پنهان سازی ندارد ودرمرحله اجرایی وباتوجه به بندهای مختلف توافق که یک حرکت گام به گام را برای اتخاذ تصمیمات دوطرف درچهارچوب توافقنامه وضمائم آن تعریف کرده است، همه آنچه که تیم مذاکره کننده داده است والبته همه آنچه که بدست آورده است، علنی خواهدشد ودراینجاست که اعضای محترم تیم مذاکره کننده باید آمادگی مواجهه با انبوه انتقادات،اعتراضات،انگ ها،توهینها،اتهامها و........راداشته وپاسخ مناسب وقابل قبول برای ملت ایران داشته باشند. (3063244) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۷:۴۵:۱۴
من یکی از مخالفان ادبیات شریعتمداری هستم، متن خشنی بود، لکن انصافا در مورد موشک ها باید از تیم محترم مذاکره کننده توضیحات جدّی خواست. به تعبیری، تمام اقتدار نظامی ایران و محور مقاومت به توان بالیستیکی است و موجودیت اسراییل به بود‌ و نبود همین موشک ها بسته است.. (3063248) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۷:۵۹:۳۹
متن فوق قابل تامل است . نباید هدف دشمن را که همانا تضعیف قدرت دفاعی کشور است نادیده گرفت و قطع به یقین در آینده نزدیک بهانه جویی ها شروع خواهد شد و به فرموده آقا آمریکا قابل اعتماد نیست و مرور تاریخ معاصر گواه این مدعا است . شرایط موجود که باعث مذاکره قدرتهای جهان با کشورمان است مرهون خون شهیدان و ایستادگی و مقاومت مردم ورهبری حکیمانه و زحمات عزیزانی مثل تهرانی مقدم ها است که اقتدار امروز ایران اسلامی را موجب شده و عزت و شرافت و اقتدار ایران سرافراز با هیچ چیزی قابل مذاکره و معامله نیست . (3063268) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۸:۰۱:۰۲
1- سنگ انداری مختص بعضی هاست دیگران حق ندارند سنگ اندازی کنند

2- این گونه تفسیرهای ضد ملی فقط از دشمنان ملت ایران و البته روزنامه کیهان انتظار می رود - اگر قطعنامه پیوست برجام بود نقض آن نقض برجام می شد اما برعکس آن درست نیست.
نقض پیوست می تواند متن را زیر سوال ببرد اما نقض متن پیوست را زیر سوال نمی برد.
هر کسی می تواند متون معتبر را پیوست کارهای بی ارزش خودش کند. اما نقض متن به مفهوم نقض پپیوست ها نیست.
مثلا فرض کنید کسی مطلبی را بنویسد شعری از حافظ را پیوست آن کند، اگر مطلب نقض شود شما نتیجه می گیرید حافظ نقض شده؟ (3063272) (alef-13)
 
الف ر
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۸:۱۹:۳۸
بیایید بجا ی مبارزه با امریکا خارج باامریکائی های داخل مبارزه کنید که با باند بازی فامیل بازی حق ما را ضایع میکنند بس کنید شعار را دل ما والله خون (3063293) (alef-13)
 
مسعود صادقی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۸:۱۹:۵۸
احتمالا بقیه رسانه ها از محتوا و بندهای دقیق قطعنامه و توافقات بی اطلاع هستند که هیچ نقدی را ندارند ؟؟؟؟ (3063295) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۹:۱۰:۰۴
بعضي ادمها براي جلب توجه هميشه دوست دارند دست به هركاري بزنند مثلا در شب عينك افتابي بزنند..و...حالا جناب شريعتمداري هم مثل نتانياهو اينجوري ميخواد اعلام موجوديت كند...حالا اگر شما اصرار داريد كه اماده باشيم لاقل خودتان اماده شويد تا بقيه هم اگر مثل شما احساس خطر كردند اماده شوند...بالا خره اگر بچه اي يا دامادي داريد بفرستيد سوريه تا شروع كنند خودتان هم برويد در خط مقدم كه همان جولان و رمادي است ...بسم الله (3063363) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۹:۲۸:۵۴
به عنوان یک خوشحال از توافق وین عرض می کنم که به جای فحاشی به آقای شریعتمداری بهتر است پاسخ منطقی به انتقادات ایشان داده شود تا نگرانی ها از تهدید امنیت کشور برطرف گردد. بیایید تحمل شنیدن صدای مخالف را پیدا کنیم. (3063384) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۰۹:۴۰:۲۹
اين شد يك انتقاد سازنده آقاي شريعتمداري ! متاسفانه انتقادات گذشته شما كه با شعر وطنز ومسخره وگاهي اراجيف بود به كلي شما را نزد مردم خراب كرده والان هم ديگر به انتقادات شما ارزشي قائل نيستند كاش از چوپان دروغگو شدن جلوگيري مي كردي كه واقعيت ها را هم از شما قبول مي كردند!! (3063400) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۱۲:۴۶
حاج حسین! ما به تو هیچ اعتمادی نداریم؛ چرا که شما 8 سال دولت قبل رو نه تنها ساکت نشسته بودید، که تمام و کمال حمایت می کردین، از دولتی که حاصل کارش فساد و دروغ بوده (3063446) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۶:۲۸
بابا بسه دیگه چقدر گیر میدین به این تیم مذاکره کننده درود بر ظریف (3063475) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۰:۲۹:۳۷
عجب!!!! بالاخره این آقای شریعتمداری قبول کرد که "فیشر عبادی الذین.............. " !!!!!!! این خیلی قدم بزرگی است چون ایشان تا الان فقط متکلم وحده بود و خودش را عالم دوران میدانست، البته من شک دارم، احتمالا تغییر نقشه داده!!! (3063484) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۱:۴۶:۱۳
از تیم محترم مذاکره کننده عاجزانه خواهشمندیم برای مذاکرات بعدی حتما این آقای شریعتمداری رو با خودتون ببرین. مطمئن باشید 5قدرت جهانی به غلط کردن میوفتن از مذاکره کردن. (3063649) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۲:۴۴:۴۸
عالی بود (3064714) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۳:۲۹:۲۹
درود خدابرآقای حسین شریعتمداری ، گل گفته (3064765) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۲۳:۴۰:۴۹
فقط اینو میتونم بگم که اگر واقعا دوستان اصلاح طلب اگر واقعا سخنان مودبانه و بدون هرگونه توهین شریعتمداری رو اشتباه میدونن بجای افترا و تهمت و برچسب زنی بیان جواب محکمی بدن اونوقت هست که واقعیت اشکار میشه ولی متاسفانه روزنامه ها و سایت های متعدد اصلاح طلب ها و طرفداران دولت یا تیترهای انچنانی میزنن یا منتقدان واقعی رو دشمنان ملت معرفی میکنن و از الان دارن دعا میکنن که خدا میشه ما از سیب زمینی سرخ شده های مک دونالد بخوریم
اگر واقعا اندکی به اخلاق رسانه ای ایمان دارن بیان دفاع کنن
تا ذهن ما هم روشن بشه
نه اینکه خدای نکرده انچنان به شادی پس از گل مشغول بشن که داور اعلام افساید کرده در حالی که تیم مقابل گلهاشو تو نیمه اول بازی زده و این ماییم که به امید تساوی حمله میکنیم ولی تو وقت اضافه (3064779) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۰:۰۳:۲۷
هرچی شریعتمداری رونویسی کرده و به قول خودش تحلیل !!! کرده اشتباه از اب در امده حالا هم یکی بهش درس موشک داده !! مطمئن باشید این مطالبش هم نادرست از اب در خواهد امد (3064806) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.