توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 389439
جنجال مجسمه مادر و پسر در مصر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۱
یک هنرمند مجسمه ساز مصری با انتقادهایی که از یک اثر تازه اش به عمل آمد، مجبور شد آن را تغییر دهد.

به گزارش عصر ایران به نقل از پایگاه خبری " میدل ایست آی " این اتفاق در شهر کوچک " البلنیا " در غرب رود نیل اتفاق افتاده است.

این مجسمه ۸.۵ متری که به سفارش شورای شهر به یک مجسمه ساز ۶۰ ساله مصری تهیه شده بود قرار بود نماد شهدای وطن باشد، اما با انتشار عکس های این مجسمه در شبکه های اجتماعی موجی از انتقادات درباره آن به راه افتاد.

این مجسمه یک زن را به عنوان نماد مادر (کشور مصر) در جلو و یک سرباز مصری را نشان می دهد که به عنوان نمادی از شهدای مصر، پشت مجسمه مادر ایستاده و او را در آغوش کشیده است.

مجسمه پر حرف و حدیث پیش از پرده برداری رسمی در میدان شهدای شهر نصب شده بود.جنجال یک مجسمه
 
منتقدان که تعداد آنها کم نیستند گفته اند این تصویر نه تنها تداعی کننده منظور طراح آن نیست بلکه به اثری " اروتیک " می ماند و نشان دهنده تجاوز یک سرباز به یک زن است.

برخی نیز می گویند سرباز نماد ارتش مصر است و مادر نیز نماد میهن و این مجسمه به زبان نمادین در حال القای این مطلب است که ارتش مصر به کشور تجاوز می کند.

پس از گسترده شدن این انتقادها بود که مجسمه از میدان شهدای شهر " البلنیا " برداشته شد. این مجسمه قرار بود در یک مراسم رسمی پرده برداری شود.

هزینه ساخت این مسجمه بیش از 28 هزار دلار بوده است و برخی منتقدان خواستار محاکمه مسئولان شهری به خاطر هدر دادن این مبلغ برای ساخت یک مجسمه پرحرف و حدیث شده اند.

دیروز برخی وکلای منطقه ای با امضای توماری خواهان محاکمه مقامات سفارش دهنده این مجسمه در شورای شهر به اتهام هدردادن بودجه عمومی شهر شده اند.

مجسمه ساز این اثر گفته است با وجودی که اعتقادی به برداشت های منتقدان ندارد اما آن را تغییر می دهد.

" واقح هانی " هنرمند طراح و سازنده مجسمه می گوید از نظر او، سرباز نماد روح شهدای مصری است که از مام میهن (مادر) محافظت می کند.

هانی پس از انتقادها ، سرباز را از پشت مادر برداشته و به جای آن شاخه زیتونی به عنوان نماد صلح جویی به دست مجسمه مادر داده است. این مجسمه قرار است به عنوان نماد مادران شهدا در میدان شهدای شهر البلنیا نصب شود.
برداشتن بخش پشتی مجسمه پس از افزایش انتقادها

جنجال یک مجسمه
 
 
 
کلمات کلیدی : مجسمه ، مصر، عکس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.