توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426842
۷ هدف اقتصادی و اشتغالی وزارت کار برای ۲۰۳۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۶
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیرو هدفگذاری سازمان ملل متحد، اهداف قابل دستیابی برای «ترویج رشد اقتصادی پایدار و فراگیر، اشتغال کامل و بهره ور و مناسب برای همه» را تعیین کرد.
 
به گزارش مهر، متعاقب با اجرای برنامه «اهداف توسعه هزاره» سازمان ملل متحد به مدت ۱۵ سال که در ابتدای قرن بیستم هدفگذاری شد، ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد به طور رسمی دستور کار جدیدی با عنوان «تغییر جهان ما؛ دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار» را در اجلاس آرمان‌های توسعه پایدار در سپتامبر ۲۰۱۵ به تصویب رساندند.

در همین زمینه مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به ارائه آرمان ها،اهداف و نماگرهای آماری مرتبط با ماموریت‌ها به منظور پایش دستور کار ۲۰۳۰ ملل متحد در دستیابی به توسعه پایدار کرده که یکی از این آرمان ها  در حوزه «ترویج رشد اقتصادی پایدار و فراگیر، اشتغال کامل و بهره ور و مناسب برای همه» است و برای دستیابی به آن ۷ هدف تعیین و تدوین شده که به شرح زیر است:

- ارتقای سیاست‌های هدایت شده توسعه که از بهره وری فعالیت‌ها، ایجاد شغل مناسب، کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری، تشویق و شکل‌دهی و رشد شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق دسترسی به خدمات مالی می‌باشد.

- تا سال ۲۰۳۰ دسترسی کامل و موثر به اشتغال و کار شایسته برای تمامی زنان و مردان، از جمله افراد جوان و اشخاص با ناتوانی‌ها (معلولان) با پرداختی مساوی ارزش کاری.

- تا سال ۲۰۳۰، کاهش افرادی که شاغل نیستند و در حال تحصیل و مهارت آموزی نمی باشند.

- ارزیابی فوری و موثر برای حفظ امنیت و جلوگیری و از بین بردن اشکال مختلف کار کودک، تا سال ۲۰۵۰، محور کار کودک در تمامی اشکال از جمله استفاده از آنها به عنوان سرباز

- حفظ حقوق نیروی کار و ارتقای امنیت محیط کاری برای تمام کارگران، شامل کارگران مهاجر، به خصوص زنان مهاجر و آنهایی که دارای شغل بی ثبات هستند.

- تا سال ۲۰۳۰ اتخاذ و اجرای سیاست های ارتقای گردشگری مستمر که منجر به ایجاد شغل و ارتقای فرهنگ و محصولات محلی شود.

- گسترش و عملیاتی نمودن راهبرد جهانی به منظور اشتغال جوانان و اجرای پیمان (مقاوله نامه) کار جهانی توسط اعضای سازمان بین المللی کار تا سال ۲۰۲۰
شاخص‌های آماری مورد نیاز با ماموریت‌ها و وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
ترویج رشد اقتصادی پایدار و فراگیر، اشتغال کامل و بهره ور و مناسب برای همه شاخص‌های مورد نیاز
نرخ رشد سالانه ناخالص داخلی بر حسب افراد شاغل
نسبت اشتغال غیر رسمی در اشتغال غیر کشاورزی به تفکیک جنس
میانگین درآمد ساعتی شاغلان زن و مرد به تفکیک شغل، سن و معلویت
نرخ بیکاری به تفکیک جنس، سن و معلولیت
نسبت جوانانی (۱۵ تا ۲۴ سال) که در حال تحصیل نبوده و شاغل نبوده و در حال مهارت آموزی نمی باشند.
نسبت و تعداد کودکان ۵ تا ۱۷ ساله مشغول به کار (کار کودک) به تفکیک سن و جنس
نرخ مرگ و میر و نرخ آسیب ناشی از کار به تفکیک جنس و وضعیت مهاجر
افزایش انطباق حقوق کار (آزادی تشکل‌ها و چانه‌زنی جمعی) مطابق مستندات سازمان بین المللی کار و قوانین ملی به تفکیک جنس و وضعیت مهاجر
سهم مشاغل گردشگری از کل مشاغل و نرخ رشد(سری زمانی)
نسبت افراد ۱۵ ساله و بیشتر دارای یک حساب بانکی و یا یک سرویس خدمات مالی همراه
سهم هزینه‌های دولت برای حمایت اجتماعی و برنامه اشتغال از کل بودجه‌ ملی و تولید ناخالص داخلی
 
کلمات کلیدی : وزارت کار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.