توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 349497
«ترکش لغزنده»؛ آیت دولتشاه؛ چشمه
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۶
«ترکش لغزنده»
نوشته: آیت دولتشاه
ناشر: چشمه، چاپ دوم ۱۳۹۴
۱۳۸صفحه، ۱۰۵۰۰تومان

شما می‌توانید کتاب «ترکش لغزنده» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****

سومین اثر داستانی آیت دولتشاه رمانی ست با عنوان ترکش لغزنده که به همت نشر چشمه به بازار آمد است. دولتشاه در سالهای اخیر یکی از چهره های فعال در حوزه داستان نویسی و همچنین برنامه های جنبی آن بوده که در شکل گیری رونق فعلی و جریان سازی در میان جوانان علاقمند داستان نویسی بی تاثیر نبوده است. مرکز ثقل این حرکت ها راه اندازی جایزه ادبی هفت اقلیم است که با کمبود امکانات و تنها با پشتکار دولت شاه و همکارانش پاگرفت و حالا به عنوان یکی از جوایز ادبی شناخته شده بخش خصوصی برای خود صاحب اعتباری شده است. در کنار این جایزه جلسات نقد و بررسی آثار داستانی ایرانی برگزار می شد که آن هم در نوع خود در خور تقدیر و در تشویق نسل جوان داستان نویس تاثیر گذار بود.

اما گذشته از این مسئله آنچه آیت دولت شاه و آثارش را با بسیاری از داستان نویسان معاصر متمایز می سازد اتمسفر داستانهای اوست. در روزگاری که نوشتن داستاهای شهری، آن هم از نوع آپارتمانی اش بیداد می کند. داستانهای آیت دولت شاه در فضاهایی متفاوت و گاه حتی انتزائی و بکر ( به خصوص در برخی از داستانهای کوتاهش) می گذرد.

دولتشاه نیز همانند برخی نویسندگان متاثر از خاطرات دوران کودکی و نوجوانی خود، فضاهای اقلیمی زادگاهش خرم آباد را بستر رخ دادهای داستانهای خود ساخته است، این مهم در ترکش لغزنده نیز یکی از وجوه مهم کار نویسنده محسوب می شود.

داستان شرح وقایعی است که سه نسل در سه برهه زمانی از سر گذرانده اند، جنگ و آوارگی یکی از مفاهیم مورد تاکید دولتشاه در این رمان است که شاید به شکل غیر مستقیم و ناخود آگاه بی تاثیر از رخ دادهای این روزگار نباشد. نویسنده کوشیده با زبانی روان از خلال داستانگویی دو راوی اصلی کتا،ب به شرح سرگردانی استیصال برخی شخصیت های رمانش بپردازد؛ آدمهای گاه بی آنکه خود نقشی داشته باشند، به قربانی شرایطی که در آن زندگی می کنند بدل می شوند.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«ترکش لغزنده»؛ آیت دولتشاه؛ چشمه