توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448190
۳۲ هزار بنای تاریخی در کشور در فهرست آثار ملی
مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور با بیان اینکه ۳ درصد از بناهای تاریخی کشور در فهرست آثار ملی قرار دارد، خاطرنشان کرد: هنوز ۹۷ درصد بناهای تاریخی کشور به آثار ملی تبدیل نشده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۸
به گزارش ایسنا، محمدرضا پوینده در مراسم افتتاح خانه تاریخی صادقی اردبیل در جمع خبرنگاران با یادآوری اینکه آمار دقیقی از تعداد بناهای تاریخی کشور ارائه نشده است، خاطرنشان کرد: یک میلیون سایت و محوطه و بنای تاریخی در سطح کشور وجود دارد که تا به امروز تنها ۳۲ هزار بنا یعنی سه درصد آن در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور با اشاره به تملک یک هزار بنای تاریخی از طرف ادارات کل میراث فرهنگی استان‌ها خاطرنشان کرد: از این تعداد، تنها ۱۰ درصد را توانستیم به بخش خصوصی برای مرمت و احیا واگذار کنیم که امیدواریم در آینده با جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تعداد این بناها را بیشتر کنیم.

وی درباره نحوه واگذاری بناهای تاریخی در کشور به بخش خصوصی به ویژه خانه صادقی یادآور شد: مراحل اجرای مزایده، مرمت و بهره‌برداری از خانه تاریخی صادقی اردبیل در طول یک سال گذشته شروع شده است، به طوری که خانه صادقی نخستین بنای تاریخی استان اردبیل است که از طریق صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور به بخش خصوصی واگذار شده و در کنار این مجموعه نیز خانه تاریخی خادم‌باشی نیز عقد قرارداد شده و به سرمایه‌گذار خانه صادقی اردبیل واگذار خواهد شد.

به گفته پوینده، فرآیند سرمایه‌گذاری در یک بنای تاریخی به این شکل است که یک بنای تاریخی و فرهنگی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تملک می‌شود و این بنا توسط کارشناسان دادگستری قیمت‌گذاری و هزینه‌های مرمت آن برآورد می‌شود که طبق اعلام مزایده و درج آگهی در نشریات و ارائه پاکت توسط سرمایه‌گذاران این فرآیند به انجام می‌رسد.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور با بیان اینکه از زمان تشکیل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور تا به امروز حدود ۸۰ بنا در سطح کشور به بخش خصوصی واگذار شده است، خاطرنشان کرد: از سال ۸۵ تا ۹۲ فقط ۱۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده بود که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید که در راستای تسریع روند واگذاری این بناها به بخش خصوصی تلاش می‌کرد، در مدت کوتاه بیش از  ۷۰ بنای تاریخی را به بخش خصوصی واگذار کرده تا در احیا و حفظ آن تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه در یک‌سال اخیر جذب سرمایه‌گذار برای مرمت و احیای بناهای تاریخی شتاب خوبی داشته است، گفت: امیدواریم با اتمام برخی از پروژه‌ها چون خانه صادقی که می تواند در زیبایی الگوی مناسبی در کشور باشد سرمایه گذران بیشتر برای حمایت و جذب به این حیطه اقدام کنند.


 
 
کلمات کلیدی : بنای تاریخی + آثار ملی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.