نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 313955
سریال گرانی گوجه فرنگی تکرار شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۹
در حالی که هنوز چند ماه از ماجرای گوجه فرنگی‌های ۱۰۰ تومانی نمی‌گذرد، این بار شاهد افزایش ۲ برابری قیمت این محصول طی یک هفته و رسیدن قیمت به کیلویی ۵ هزار تومان در بازار هستیم.

به گزارش فارس نوسان قیمت محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی سریال پایان نیافتنی است که هر سال تکرار می‌شود، این بار هم در حالی شاهد افزایش یکباره قیمت هستیم که هنوز ماجرای گوجه فرنگی ۱۰۰ تومانی اسفند پارسال و فروردین امسال از یادمان نرفته است.

اواخر سال گذشته و اوایل امسال آنقدر گوجه فرنگی روی دست کشاورزان ماند و خریداری نداشت که دولت برای جبران ضرر و زیان کشاورزان، اقدام به خرید تضمینی این محصول کرد.

این نابسامانی‌ها و بی‌نظمی‌ها در بازار محصولات کشاورزی آن قدر اتفاق می‌افتد که در روزهای اخیر خبر امحای ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی خرید تضمینی شده را هم در لابلای آن می‌شنویم.

به هرحال پروسه تکراری ارزان و گران شدن محصولات کشاورزی ظاهرا گریبان گوجه فرنگی را رها نمی‌کند به طوریکه قیمت این محصول در بازار به حدود ۲ برابر هفته قبل رسیده است.

گوجه فرنگی ۱۰۰ درصد گران شد
حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی در مورد علت گرانی گوجه فرنگی گفت: بخشی از گوجه فرنگی فصل سرد سال از طریق گوجه‌های نگهداری شده در انبار تأمین می‌شود. وی افزود: امسال به دلیل بارندگی‌ها بخشی از گوجه‌فرنگی‌هایی که باید برای رسیدن به انبار منتقل می‌شد، قابلیت انبارداری نیافت و بنابراین تولید این محصول کاهش یافت.

وی با بیان اینکه قیمت گوجه‌فرنگی نسبت به هفته قبل دو برابر افزایش یافته است، گفت: قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در بازار ۴ تا ۵ هزار تومان است.مهاجران بیان داشت: تا ۲۰ روز آینده با ورود گوجه فرنگی چابهار قیمت این محصول کاهش می‌یابد.رئیس اتحادیه میوه و سبزی بیان داشت: بخشی از گو‌جه فرنگی در حال حاضر از طریق شیراز و بخشی هم از طریق گلخانه‌ها تأمین می‌شود که کفاف بازار مصرف را نمی‌دهد.

یک ماه دیگر گوجه فرنگی ارزان می‌شود
هادی بختیاری مقام مسئول در میدان مرکزی میوه و تره‌بار هم در مورد قیمت گوجه فرنگی اظهار داشت: افزایش قیمت گوجه فرنگی در فصل سرد سال کاملا طبعیی است.وی با بیان اینکه این افزایش قیمت حدود ۲۰ روز تا یک ماه به طول می‌انجامد، بیان داشت: قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار حدود ۲ برابر افزایش یافته است.

بختیاری تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی انباری در بازار حدود ۲ هزار تومان است. وی بیان داشت: گوجه فرنگی بوته‌رس که نسبت به انباری مرغوب‌تر است در فصل سرد سال کمیاب‌تر است، و قیمت هر کیلوگرم آن در میدان مرکزی حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است.

این مقام مسئول در میدان مرکزی میوه و تره‌بار اظهار داشت: گوجه فرنگی گلخانه‌ها که از نظر کیفیت نسبت به دو نوع مذکور مرغوب‌تر است قیمت هر کیلوگرم آن به ۴۵۰۰ تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر گوجه فرنگی انباری از شیراز و گوجه فرنگی بوته رس از بندرعباس و جنوب کشور تأمین می‌شود.
کلمات کلیدی : گرانی گوجه فرنگی
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۱:۰۹:۲۶
چرا وزارت جهاد که میگه وظیفه من تنظیم بازار است بازار را تنظیم نمیکنه و فقط موقعی که قیمت افت میکنه سیب زمینی میخره و بعد هم معدوم میکنه و به فقرا هم نمی دهد ولی حالا که قیمت گوجه سر بفلک کشیده به حمایت مصرف کننده بخصوص فقرا بازار را کنترل و تنظیم نمیکنه مثل اینکه این وزارتخانه در هر حالت فقط دنبال منافع بازاریان ، سرمایه داران ، واسطه ها ودلال ها و ... می باشد . وای به حال ما با این وزارتخانه و کارکنان بیچاره و کم حقوق آن . البته یکی از علل اصلی این بی برنامگی ها بی انگیزگی کارکنان این وزارت خانه است که کمترین حقوق بین کارکنان دولت می گیرند و مسئولین آن فقط به فکر خودشان هستند . نه به فکر کار کنان نه به فکر کشاورزان و نه به فکر مصرف کننده گان و عامه مردم (3356979) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۱:۳۱:۵۳
خوب خواهشا روزنامه های زنجیره ای و ان جریان خاص بیاد دوباره بره دم خانه رئیس جمهور ببینه قیمت چنده؟
مگه اینکه این مردم با ان مردم 4 سال پیش فرق داشته باشند (3357050) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۲:۰۵:۱۹
اینایی که گفتی قصه بود - در محل ما تابلوی قیمت از روی گوجه فرنگی برداشته شده و آن را به قیمت 10 هزار تومان می فروشند. وقت آن را هم ندارم که به میدان 72 نارمک بروم تا نیم کیلو گوجه فرنگی بخرم. بنا بر این دیروز بیخیال گوجه شدم و نخریدم (3357128) (alef-13)
 
کوروش
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۵:۴۳:۰۱
عزیزم جتما شما در محله مرفهان بی درد زندگی می کنی! (3357770) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۳:۰۷:۴۶
دولت تدبیر !! بخشی از پول 25 میلیونی خودرو را به صنایع تبدیلی و سردخانه اختصاص دهد. چرا دولت تدبیر!!! بی عدالتی می کند! اگر تصمیمات بدین شکل پیش رود به تدبیر این دولت امیدی نیست!!! (3357330) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۳:۵۱:۵۷
چرا وقتی گوجه کیلویی 100 تومان شد کسی اعتراض نکرد؟ بازار در این فصل همینه و گوجه به دلیل اینکه در این فصل کشت نمیشه گران میشه این همه داد و بیداد نداره برا گلخانه ها هم با این گرانی سوخت و گازوئیل صرف نمیکنه که کشت بشه. تورم به زیر 10 درصد داره میرسه اونو نمیگن ولی گوجه که چند ماه 100 تومن بود از دم همه منفعت بردن و کیفش رو کردن و کشاورز بیچاره علاوه بر اینکه سودی نکرد هزینه حمل تا بازار و سایر هزینه ها رو هم داد اون موقع همه ساکت بودن. عجب ادمایی هستیم. یک عده هستند در این کشور برنامه ... رو زیر رو رو میکنه برا بهانه گیری یک عده هم هستند سیب زمینی دفن میشه که کشاورز ضرر نکنه میگن چرا بازار رو رفتی تنظیم کمی بعد گوجه گرون میشه میگن چرا تنظیم نکردی. بهانه های بنی اسرائیلی تمومی نداره هوا سرده گوجه نداریم بالا میره بحث نداره (3357436) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۴:۰۸:۰۷
حالا اگر فروش گوجه به روسيه شروع شود قيمتش به بيست هزار تومان هم خواهد رسيد آنوقت مسئولين كشور ادعا خواهندكرد كه رشد اقتصادي ما آنقدر بالا هست كه گوجه كيلو بيس هزار تومان شده
باور نداريد باشيد تا يك ماه ديگر ببينيد (3357476) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۰۹ ۱۷:۱۱:۰۵
در اینکه هیچ نظارتی روی قیمت ها نیست شکی نیست ولی معمولا در این فصل به علت اینکه فصل کاشت این محصول نیست قیمت بالا می باشد . (3358013) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.