توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503657
پرداخت ۴۶ میلیارد تومان سود نقدی بابت اقساط سهام عدالت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳
طرح توزیع سهام عدالت از سال ۸۵ تاکنون در کشور در حال اجرا است و بر اساس قانون تا کنون درصدهای متفاوتی از سهام ۶۰ شرکت در سبد سهام عدالت تحت عنوان شرکتهای سرمایه‌پذیر قرار گرفته است.

به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، طرح توزیع سهام عدالت از سال ۸۵ تاکنون در کشور در حال اجرا است و بر اساس قانون تا کنون درصدهای متفاوتی از سهام ۶۰ شرکت در سبد سهام عدالت تحت عنوان شرکتهای سرمایه‌پذیر قرار گرفته است.

همچنین بر اساس طرح توزیع سهام عدالت یک میلیون تومان از سهام این شرکت‌ها به این شرط به مشمولان داده شده است تا در مدت ۱۰ سال از محل سود سالانه این سهام، اقساط آن تسویه شود.

از این رو در پایان مدت ۱۰ ساله پرداخت و تسویه اقساط، مطابق قانون از امسال سود سال مالی ۹۵ شرکتهای سرمایه‌پذیر به صورت نقدی به مشمولان پرداخت خواهد شد.

بر این اساس تاکنون از ۶۰ شرکت حاضر در پرتفوی سهام عدالت کار قیمت‌گذاری قطعی ۴۹ شرکت انجام شده که از این تعداد ۴۶ شرکت به مجمع رفته‌اند و از میان شرکتهای به مجمع رفته نیز ۳۰ شرکت اقدام به تقسیم سود کرده‌اند و ۱۶ شرکت دیگر هم بنا به دلایل مختلف سودی برای مشمولان سهام عدالت تقسیم نکرده‌اند.

همچنین تا به امروز سود تقسیمی مجامع ۳۰ شرکت متلعق به سهام عدالت برای تقسیم میان مشمولان ۳۳۴۵ میلیارد تومان برآورد شده است که قرار است با دریافت سودهای تقسیمی مجامع شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت، این سود مطابق ارزش سهام مشمولان، میان آنها تقسیم شود.

بر این اساس وضعیت سوددهی یا زیان هر یک از این شرکتها بر سود تقسیمی میان سهامداران عدالت و ارزش نهایی سهام هر یک از مشمولان اثرگذار است که یکی از این شرکت‌ها، پالایش نفت لاوان است.

از این رو خلاصه وضعیت این شرکت به عنوان یکی از شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت نشان می‌دهد شرکت پالایش نفت لاوان(سهامی عام) در سال ۱۳۷۷ تاسیس و مرکز اصلی شرکت در استان هرمزگان بوده و این شرکت در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ از طریق فرابورس عرضه و به عموم واگذار شد.

موضوع فعالیت اصلی این شرکت نیز احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه، انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدرو کربورها، تولید فرآورده های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و سایر مشتقات است.

همچنین سرمایه شرکت ۱۱۴ میلیارد تومان منقسم به یک میلیارد و ۱۴۳ میلیون سهم ١٠٠ تومانی است و تعداد ۲۲۹ میلیون سهم معادل ۲۰ درصد سهام این شرکت در تاریخ های ۱۳ بهمن ۸۶  و ششم مرداد ۸۸ به ارزش ۷۶۳ میلیارد تومان به طرح توزیع سهام عدالت واگذار و ارزش روز آن تا خرداد امسال مبلغ ۲۹۶ میلیارد تومان است.

افزون بر این در طی سال هایی که این شرکت به سهام عدالت واگذار شده در مجموع مبلغ ۴۶ میلیارد تومان سود نقدی از این شرکت دریافت و بابت اقساط به حساب خزانه واریز شده است.

همچنین پیش بینی سود(EPS) شرکت پالایش نفت لاوان برای عملکرد سال مالی ١٣٩٥ مبلغ ٣٢٣ ریال به ازای هر سهم است اما با وجود پیش بینی سود توسط شرکت، تقسیم سودی از بابت عملکرد ۱۳۹۵ و واریز آن به حساب مشمولان سهام عدالت پیش بینی نمی شود.  
 
کلمات کلیدی : سهام‌ عدالت + حساب شبا + سازمان خصوصی سازی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.