نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241559
اعلام علت مرگ گردشگران در کویر مرنجاب
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
رئیس نمایندگی اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل گفت: گردشگرانی که در کویر مرنجاب کشته شده‌اند، بدون راهنما و شب‌هنگام وارد کویر شده‌اند.

به گزارش مهر، امیر متولی افزود: چهار گردشگر ساعت ۱۶/۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه ار رودهن حرکت کردند و ساعت ۲۰ به شهرستان آران و بیدگل رسیدند، این گردشگران که قصد داشتند بدون راهنما وارد کویر شوند پس از خرید مقداری مواد غذایی از فروشگاهی در آران و بیدگل به سمت مقصدشان حرکت کردند.

وی ادامه داد: ساعت ۲۴ نیمه شب این گردشگران وارد محدوده کاروانسرای مرنجاب می‌شوند و به جای توقف در این مکان و ادامه راه در روشنای روز، در تاریکی شب به سمت دریاچه مرنجاب حرکت می‌کنند.

رئیس نمایندگی اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل گفت: پس از طی ۵۳ کیلومتر در طول دریاچه، گردشگران سوار بر خودرو در باتلاقی که در نزدیکی دریاچه است، فرو می‌روند و تلاش آنها برای رهایی از باتلاق راه به جایی نمی‌برد.

متولی با بیان اینکه دکل مخابراتی در نزدیکی کاروانسرای مرنجاب موجود است، ادامه داد: این دکل تا ۳۰ کیلومتری کاروانسرا امکان آنتن دهی تلفن همراه را به مسافران و گردشگران می‌دهد اما فاصله این افراد از کاروانسرا بیش از ۵۰ کیلومتر بوده است.

وی افزود: پس از بی‌نتیجه ماندن تلاش این افراد برای رهایی از باتلاق، دو نفر از این گروه با مقداری شکلات و بطری آب به سمت نور چراغی که از چاه نفت استان قم دیده می‌شده است حرکت می‌کنند که به دلیل گرمای ۴۰ درجه کویر و عدم وجود سایه بان پس از ۲۹ کیلومتر یکی از گردشگران جان خود را از دست می دهد و نفر دوم هم پس از طی چند کیلومتر بیشتر جان می‌بازد.

رئیس نمایندگی اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل یادآور شد: روز جمعه دو نفر باقیمانده که از سرنوشت دوستان خود بی‌اطلاع بودند به سمت دریاچه نمک حرکت می کنند که کارگران معدن نمک روز شنبه ۱۶ شهریور این افراد را در حالی که از نظر جسمی ، وضعیت نامساعدی داشتند، پیدا می‌کنند.

متولی تصریح کرد: اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل بارها به آژانس‌ها و تورهای ورودی به این شهرستان اعلام کرده است که در حال حاضر ۳۰ راهنمای محلی آموزش دیده در این شهرستان آماده راهنمایی تورها و گردشگران هستند.

وی در پایان تاکید کرد: تابلوهای راهنمایی مسافران و گردشگران در مسیر کویر مرنجاب می‌تواند راهنمای خوبی برای دوستداران کویر باشد اما گردشگرانی باید در هنگام روز، با امکانات کافی و استفاده از راهنمایی بلدهای محلی وارد کویر شوند.
 
بیژن
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۱:۳۲:۰۵
بی پیر مرو تو در خرابات
هرچند سکندر زمانی (2373425) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۴:۰۲:۴۷
آخه بیابان دیدن دارد؟ آن هم بدون راهنما و بلد؟ آن هم در شب؟ آدم باید مغزش معیوب باشد که خودش را در این راه نابود کند. (2373730) (alef-3)
 
هموطن
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۴:۳۴:۵۶
مغز معیوب رو کسانی دارند که درک و فهم درستی از طبیعت ندارند. بیابان هم مثل جنگل و کوه و دریا و ... زیباییهای بی نظیری دارد که تا مغز انسان سالم نباشد توان دیدن آنها را نخواهد داشت. (2373788) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۸:۲۷:۱۵
آری کویر زیباست (2374115) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۹:۵۱:۴۰
شما یحتمل کتابهای فلسفی زیاد می خوانید. بنده معلم جغرافیا هستم و عاشق طبیعت، منظور دوستمان این است که برای سفر به بیابان ناشناخته، باید راه بلد داشت، بعد اقدام کرد. وقتی شب بروی توی بیابان و ناوارد هم باشی یعنی اینکه مغزت معیوب است. (2374197) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۶:۲۶:۲۲
اتفاقا زیباترین منظره ای که تو عمرم دیدم آسمان کویر تو شبه.اما در مورد همراه نبردن راهنما حق با شماست (2373950) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۲۱:۴۶:۰۰
اگر روزي پولت رسيد بري اروپا ميفهمي كه سزسبزي شمال ايران در مقابل سبزي اروپا هيچي نيست. چيزي كه در اروپا يافت نميشه كويره. (2374351) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۷:۲۰:۰۵
هزینه موبایل در ایران چند برابر کشورهای دیگر اینهم از عاقبت بی آنتنی چون هیچکس به فکر نیست چند سال پیش وزیر گفت تا پایان سال هیچ نقطه کوری در جاده های کشور نداریم بهد از گذشت چندین سال هنوز خیلی از روستاهای بزگ ما آنتن ندارند (2374024) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۸:۳۸:۰۹
بسیار باعث تاسف و ناراحت کننده بود. به هر جهت اینها در کشور ما میهمان ما بودند. (2374132) (alef-10)
 
شیما
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۲۲:۲۸:۵۳
این بنده خداها ایرانی بودند (2374408) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۲۲:۳۳:۵۵
عزیز این بندگان خدا ایرانی بودند
روح اون 2 نفر قرین رحمت باشه انشاالله
مردن در کویر خیلی باید دردناک باشه (2374424) (alef-10)
 
علیرضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۲۳:۰۵:۲۴
کسی نگفت خارجی بودن
به احتمال زیاد ایرانی بودن!
ایرانی ها هم کلا فک میکنن همه کار بلد هستن و نیازی ب راهنما ندارن! (2374485) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۴ ۱۴:۳۸:۴۹
این چند نفر بدون تجهیزات و اطلاعات کافی به کویر رفتن و این اشتباه بزرگشون باعث این مصیبت شد. مرگشون خیلی دردناک بود و همه خیلی ناراحت شدن.
رامین و مازیار عزیز روحتون شاد و خدا به خانواده ها صبر بده.... (2375843) (alef-13)
 
کارشناس
۱۳۹۳-۰۶-۲۵ ۱۱:۳۷:۵۱
میشد به بطور موقت فیچر extended cell در نزدیکترین سایت موبایل را فعال کرد

تا پوشش آن تا 100 کیلومتر افزایش پیدا کند. (2377746) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.