نظر منتشر شده
۴۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442187
چرا یارانه‌ها 165 هزار تومان نشد؟
بخش اقتصادی الف،‌ ۱۶ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۹
اولین یارانه نقدی در آذرماه سال 89 با شعار کاهش شکاف درآمدی اقشار ضعیف و پُردرآمد جامعه، حذف یارانه‌های غیرهدفمند و واقعی کردن قیمت حامل‌های انرژی، به میزان 45 هزار و 500 تومان به ازاء هر ایرانی پرداخت و به حساب 73 میلیون نفر واریز شد.طرحی که خیلی زود برای بخشی از جامعه جذابیت و خوشحالی داشت؛ برای برخی افراد پُردرآمد بی اهمیت و برای بخشی از جامعه نیز نگران کننده بود. دولت وقت معتقد بود باید به سال‌ها بی انضباطی و بی عدالتی در توزیع یارانه‌ها درجامعه پایان داد و هر ایرانی به اندازه درآمد خود از یارانه بهره مند شود.

اساس طرح درست بوده و هست و این که دولتی تصمیم گرفته بود تا توزیع مناسب‌تری از درآمدها داشته باشد، اقدامی مهم تلقی می‌شد اما متاسفانه سنگ بنای کار از ابتدا کج گذاشته شد و حالا این دیوار کج بیش از 6 سال است که ادامه یافته است.

نتیجه پرداخت یارانه نقدی به همه، این شد که قیمت حامل‌های انرژی و در پی آن مخارج زندگی مردم افزایش یافت و یکبار دیگر بار گرانی‌ها و افزایش هزینه‌ها بر دوش اقشار کم درآمد جامعه سنگینی کرد؛ به عنوان نمونه وقتی قیمت بنزین گران شده به یک نسبت در اختیار دهک‌های مختلف جامعه قرار داده شود، مشخص است که فشار مخارج جدید برچه کسانی خواهد بود.

بنا نبود چنین شود؛ قرار بود دولت به مرور با حذف یارانه ثروتمندان، منابع درآمدی حاصل از این محل را به اقشار ضعیف جامعه اختصاص دهد، اشتغال ایجاد کند و زیرساخت‌های درمانی و بهداشت جامعه تقویت شود، اما عملاً این شد که هر ماه 45 هزار و 500 تومان به حساب همه شهروندان ایرانی واریز و از آن سو فشار سنگینی از هزینه‌های جدید بر گروه‌های کم درآمد جامعه وارد شد.

حالا چند سال است که اجرای هدفمندی یارانه‌ها بر همان روال روز اول بوده و نه خبری از افزایش یارانه نقدی است و نه خبری از حذف یارانه ثروتمندان. با وجود این که به نوعی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در اردیبهشت ماه سال 93 و در زمان دولت یازدهم اتفاق افتاد، اما تغییری در رویکرد پرداخت یارانه‌ها مشاهده نشد. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که بالاخره بعد از چند سال اجرای یک قانون لازم است امروز تصمیمات جدیدی درباره آن گرفته شود. به هر حال روش سال‌های اخیر جواب نداده و به بیان ساده نه فقط 45 هزار تومان کمکی به مخارج خانوار نکرده، بلکه باعث شده تا از یک جیب 45 هزار و 500 تومان یارانه وارد و از آن جیب چند برابر مخارج اضافه خارج شود.

مشکل اصلی در این که چرا هدفمندی یارانه‌ها به هدف نخورد و عملاً شعار آن محقق نشد، به این است که دولت‌ها در سال‌های گذشته به جای اجرای قانون، دست به اعمال سلیقه زده و به روش خود عمل کرده‌اند. متاسفانه این مساله که دولت‌ها حذف یارانه میلیون‌ها نفر را به زیان خود دانسته و به نوعی نگاه سیاسی به آن دارند، واقعیتی است که نمی‌توان آن را کتمان کرد.

نگاهی به تبصره 14 قانون بودجه سال 95 نشان می‌دهد که دولت امسال 48 هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت یارانه نقدی برنامه ریزی کرده و مصوبه آن هم از مجلس قبل از این اخذ شده بود. تخلف بزرگ بودجه‌ای دولت در اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری آن است که حذف یارانه پُردرآمدها اتفاق نیفتاده است.

قرار بود دولت امسال یارانه افرادی را که سالیانه بیشتر از 35 میلیون تومان درآمد دارند،حذف کند، نمایندگان، قضات، پزشکان، مدیران، هیات مدیره ها، ایرانیان خارج از کشور، 3 دهک بالای درآمدی و ... را حذف و منابع آن را در اشتغال، حمایت از نوسازی صنایع، اقتصاد مقاومتی و توسعه زیرساخت‌های صادراتی هزینه کند، اما چنین نشد و امروز گفته می‌شود از ابتدا تاکنون فقط یارانه بیش از 3 میلیون نفر قطع شده است.

آقای عادل آذر،رییس دیوان محاسبات اعلام کرده دولت در سال جاری باید یارانه 29 میلیون نفر را قطع می‌کرد که عملاً چنین اتفاقی نیفتاده است.

برخی می گویند یارانه‌ای که در سال 89 به میزان 45 هزار و 500 تومان بود امروز در سال 95 در واقع 8 هزار تومان است، در حالی که اگر به قیمت دلار هم نگاهی شود، این رقم امروز باید دستکم 165 هزار تومان می‌شد.

ممکن است مقامات دولتی بگویند در تأمین منابع هدفمندی یارانه‌ها مشکل دارند و دولت توان پرداخت 165 هزار تومان یارانه به هرایرانی را ندارد. راهکار این است که به فوریت یارانه میلیون‌ها غیرمشمول حذف و بخشی از منابع درآمدی آن به افزایش یارانه میلیون‌ها مشمول واقعی اختصاص یابد.

متاسفانه این نگاه در دولت وجود دارد که حذف یارانه حدود 30 میلیون نفر برای محبوبیت دولت خطرناک بوده و نباید در ماه‌هایی که به انتخابات نزدیک می‌شویم دست به چنین کاری زد؛ بنابراین نگاه سیاسی به یک مساله اقتصادی باعث وارد آمدن خسارت به کشور شده است.

امروز سؤال این است که آیا واقعاً قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باعث برقراری عدالت در توزیع ثروت جامعه شده است؟ آیا دولت توانسته است توزیع عادلانه‌ای در منابع بین اقشار ضعیف و غنی داشته باشد؟ آیا واقعاً دولت توان دسترسی یا ایجاد یک بانک اطلاعاتی قوی به منظور شناسایی فوری ثروتمندان و حذف آنها را از دریافت یارانه ندارد؟

زمانی که هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شد هر دلار 1000 تومان بوده و دولت وقت تصمیم گرفت به ازاء هر ایرانی 45 هزار و 500 تومان یارانه بپردازد. وقتی هم که در سال 93 دولت یازدهم خواست فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی کند، دلار به 3300 تومان افزایش یافته بود، اما باز هم یارانه‌ها 45 هزارو 500 تومان باقی و پرداخت به همه صورت گرفت.

امروز در سال 95 نیز وقتی دلار نسبت به روز اول اجرای هدفمندی یارانه‌ها 4 برابر شده، باز هم یارانه همان 45‌هزار‌و 500 تومان است در حالی که به نسبت ارقام متفاوت دلار در سال جاری، یارانه نقدی هر نفر باید بین 157 تا 182 هزار تومان می‌شد. ممکن است مقامات دولتی بگویند ملاک تعیین رقم یارانه نقدی ارزش دلار نیست، ولی دولت از محل افزایش نرخ دلار درآمد دارد و این ارز خارجی فعلاً شئون مختلف اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افزایش نرخ دلار در ایران طی سال‌های گذشته حتی در کرایه تاکسی و بخش حمل و نقل مردم نیز تاثیرگذار بوده و جامعه در توجیه رشد قیمت خدماتی که ارائه می‌شود، افزایش نرخ دلار را دلیل می‌داند.

یارانه‌ای که در سال 95 توان خرید 8 هزار تومان سال 89 را دارد، یعنی این که 5.6 برابر از قدرت خرید خود را از دست داده است؛ بنابراین بهتر است یا دولت پرداخت این رقم ناچیز به مردم و تبلیغات درباره آن را متوقف کند یا به اجرای درست آن بپردازد و به دور از نگاه‌های سیاسی، تکلیف قطع یارانه میلیون‌ها غیرمشمول را روشن کند، شاید به اجحاف در حق اقشار ضعیف جامعه پایان داده شود.
گزارش از علی احمد قاسمی
 
کلمات کلیدی : یارانه نقدی+هدفمندی یارانه ها
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۴:۳۰:۳۳
بد ترین و مصیبت ترین تصمیم غلط دولت احمدی نزاد (4150685) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۵:۳۴:۵۳
هدفمندی یارانه ها که از سوی احمدی نژاد با دادن یارانه به ثروتمندان و همه ی مردم ایران به هدرمندی یارانه ها تبدیل شد, آیا طرحی با هدف تداوم حاکمیت احمدی نژاد بر دولت و رای آوری مشایی در سال 92 نبود ؟؟؟ (4150791) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۲۳:۱۵:۵۹
دولت با 455000 ریال ماتم میگیره !! با 165 هزار تومان که لابد می................

درآمد دولت از هدفمندی یارانه ها 87 هزار میلیارد است و پرداختی یارانه ها جمعا" 35 هزار میلیارد تومان است
دولت با .... . اما ناله میکند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4151448) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۰۹:۱۵:۱۲
و ادامه پرداخت آن در دولت یازدهم مطابق روال قبل با هدف تداوم دولت روحانی (4153389) (alef-11)
 
حب شی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۶:۰۷:۱۱
نه بهترین تصمیم
وقتی که مراکز عظیم اقتصادی می گویند بزرگترین جراحی اقتصادی ایزان بوده
چراباحب وبغض قضاوت می کنید (4150855) (alef-13)
 
منفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۶:۰۷:۲۳
منفی (4150857) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۱:۰۶:۳۳
دادلش شما در جریان نیستی
مجلس وقت اجبار به پرداخت کرد نه دولت احمدی نژاد
بد نیست بدونی قانون بود که با فشار مجلس اجرایی شد. (4151566) (alef-11)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۵:۲۸:۵۷
قبل از اجرای هدفمندی دولت بیش از بیست میلیارد دلار صرف یارانه انرژی می نمود و مصرف متوسط روزانه بنزین فراتر از نود میلیون لیتر بود ولی امروز درآمد هدفمندی پس از کسر هزینه های تولید و کسر مالیات آن به گفته مسئولان بیشتر از سی و هفت هزار میلیارد تومان بوده و یارانه پرداختی به مردم حدود چهل و دو هزار میلیارد تومان می باشد یعنی دولت یارانه ای که به سوخت می پردازد کمی بیشتر از یک میلیارد دلار می باشد. پس حداقل سود اجرای هدفمندی برای کشور نوزده میلیارد دلار در سال بعلاوه کم شدن مصرف حدود بیست میلیون لیتر بنزین می باشد. (4152491) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۹:۴۲:۳۸
اگر 165 هزار تومان شده بود دولت برای جبران کمبود منابع دلار را 15000 تومان کرده بود . (4152870) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۴:۳۲:۰۹
چون حقوقهای نجومی از یه جایی باید پرداخت شود یا نه؟؟؟؟ (4150690) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۲:۴۰:۱۸
کارانه پزشکا رو یادت رفت !! (4152170) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۴:۳۴:۱۹
دولت یه جوری میگه پرداخت یارانه مصیبت عظماست
که انگار مال خودشان است
ده برابرش را همین امسال. از افزایش مالیات و قبوض درآورده اند!!!! (4150692) (alef-13)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۴:۴۰:۳۰
كساني كه يارانه آنان بدون دليل مدت هاست قطع شده به چه مرجعي بايد مراجعه كنند سايت پاسخگو نيست يكسال است كه اعتراض دردست بررسي است افزايش پيش كش (4150703) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۴:۵۵:۳۶
مگه قرار بود بشه ؟کسی چنین قولی داده بود ؟ (4150724) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۵:۲۴:۱۳
به نظر من یارانه ازاول فقط باید به کسانی که در روستاها وبخشها زندگی می کنند وندارند تعلق می گرفتتا سرازیر به تهران وشهرها نشوند واین همه مشکل در درجه اول برای خودشان وبعد برای کشور نداشته باشند (4150763) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۰۹:۲۷:۴۸
ابتدا پرداخت یارانه بصورت نقدی قرار نبود به همین شکل ادامه پیدا کنه بلکه قرار بود به مرور یارانه اقشار پر درامد حذف بشه و در عوض در بخش تولید و خدمات تامین اجتماعی و همچنین افزایش یارانه دهکهای پایین هزینه بشه که طرح خوبی هم بود ولی متاسفانه دولت به بهانه اینکه نمیتونه تو حسابهای مردم سرکشی کنه و... ودر واقع بخاطر ترس از از کم شدن محبوبیتش از این کار طرفه رفت (4153414) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۵:۲۹:۵۸
کاری نداری 165 تومن بدید 3 سال بعد دوباره به ارزش 8 هزار تومن می رسد! پول چاپ کردن هنر نیست!
پول بی رویه چاپ کردن = تورم افسار گسیخته = رسیدن قیمت دلار به 10 هزار تومن... و این روند معلول تا ابد می تواند ادامه پیدا کند!
ممکن است برای 3-4 ماه اول افزایش یارانه برای قشر ضعیف تر مناسب باشد اما بعد از این مدت که تورم خودش را نشان می دهد فشار بیشتر از قبلی بر قشر ضعیف وارد می شود! (4150780) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۶:۱۷:۱۳
اولا دلار زمون احمدی نژاد از سه هزار تومن رد شد در ثانی پرداخت یارانه نقدی از ریشه مثل خود دولت احمدی نژاد غلط بود و هست! (4150881) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۲۰:۵۲:۴۴
نفت مال دولت که جقوق کارمندان رو بده (4151263) (alef-11)
 
س.ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۲۲:۵۲:۱۹
سخنی از مرفه بی درد.... (4153101) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۶:۴۴:۴۲
وقتی حتی باد نبودید آمپول ساده بزنید چطور دست به جراحی اقتصادی زدید....عاقبتش همین میشود که الان تمام اقلام مصرفی مردم را به شدت بالا برده اید و حتی توان پرداخت همان یارانه اولیه را هم ندارید.... (4150942) (alef-13)
 
هژبر شیرافکن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۶:۴۵:۰۷
دوست عزیز جناب قاسمی هدقمندی یارانه ها طرح غلطی بود که هنوز هم ادامه دارد و مردم را فقیرتر کرده و فاصله طبقاتی رو بیشتر کرده کشور رو هم وارد رکود کرده
165 هزار تومن رو حضرتعالی از جیبت پرداخت میکنی؟ دولت در همین 45 تومن مانده حالا میخای 4 برابر بشه؟ منابع مالیش از کجا باید تامین بشه؟
لابد باید اسکناس جاپ بشه و تورم درست کنه تا 160 تومن پرداخت بشه
ضمن اینکه دوست عزیز ومحترم اگر تورم ایجاد بشه و هزینه ها بره بالا باز دلار بالاتر میره و باید هی میزان یارانه رو بالاتر ببریم بالا رفتن دلار باعث رکود و تورم در خیلی از حوزه ها میشه
یه موردش رو برات مثال میزنم:
وقتی دلار بالا میره دام زنده بیشتری از کشور خارج یشه چون ریال بیشتری گیر طرفی میاد که اینا رو صادر!!! میکنه لذا در داخل کمبود پیدا میشه و قیمت بالا میره از اون طرف هم گوشت وارداتی گرونتر میشه در نتیجه فیمت گوشت بسیار بالا میره و از توان خرید لت خارج میشه و مثل خاویار میشه که باید همش صادر بشه گیر من و شما نمیاد
یه کم در تحلیلهاتون به عواقب کار دقت کنید ضمن اینکه 4 سال بعدش میفرمایید دلا شده 10 هزار تومن چرا یارانه نشه مثلا 400 هزار تومن؟
و...
شما در نظر بگیر با دلار 1000 تومنی بنزین به قیمت بین الملل 400 تومن درمیومد الان بنزین 1000 شده ولی قیمت بین المللی بزین حدود 1500 هست یعنی با اینکه بنزین قیمتش از 100 تومن شده 1000 تومن ولی باز به نرخ بین المللی نرسیده اونم در حالی که قیمت نفت پایینه اگر قیمت نفت به 100 دلار برسه که قیمت بین المللی بنزین 3000 تومن بود
یه مقداری به عواقبش هم نگاه بفرمایید ببم جان حداقل به خاطر خودت هم شده اگر میخای در ادامه زندگیت رنگ گوشت قرمز رو ببینی به این مسائل هم فکر کن (4150943) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۲۲:۵۹:۲۴
دولت از قبل هدفمنند سازی یارانه ها ، امثال 190 هزار میلیارد تومن در آمد داشته ...
190 هزار میلیارد منهای 45 هزار میلیارد می شه 145 هزار میلیارد تومان درآمد ... (4151424) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۷:۲۵:۲۵
من 7 و 8 عدد ماشین زانتیا دارم و نمیدانم که چرا یارانه من را قطع نمی کنند (4150996) (alef-13)
 
مجتبي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۲۱:۰۱:۱۴
بجاش يارانه من رو با يه پرايد مدل 87 قطع كردن!! (4151271) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۲:۴۲:۱۵
عیبی نداره جانم ماشین تولید داخل که عددی نیست!! (4152176) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۲۲:۵۴:۴۱
ما آردی داریم ولی یارانه مون رو قطع کردن
بیزحمت یکی از اون زانتیا هاتون رو بدید ما بجای یارانه (4153105) (alef-11)
 
محمد
Estonia
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۷:۴۰:۳۵
باید میزان املاک و داراییها، ثابت بودن شغل، بودن در شهرهای بزرگ و پر خرج و داشتن بیمار خاص و ... هم ملاک قرار بگیرد. شاید بتوان گفت سه میلیون در ماه در شهر کوچک مثل شش میلیون در تهران است. (4151021) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۸:۳۲:۵۵
یارانه ها بایدقطع شود باعث گرانی وتورم است ضمن دولت نمی توانداقشاربی نیاز را شناسایی کندقراربودیارانه ها سوبسیدگران شدن برق وآب وگاز وتلفن باشد پس دراین صورت همه حق دارندیارانه بگیرند. (4151100) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۲۲:۲۰:۵۷
آقای هژبر خان که شیر افکنی مگر در آمد کشور کمه؟ مگر مردم کم مالیات میدهند؟ شما اگر یک کبریت 100 تومانی بخری 9 تومن به جیب دولت میرود حالا همه چیز را به همین نحو برو بالا.. از طرفی یک حقوق بگیر سطح پایین را در نظر بگیر وقتی این هدف مندی اجرا نشده بود600 تومان حقوق ميگرفت که با محاسبه دلار 900 تومانی آن زمان ميشد حدود666 دلار که با دلار 4000 تومانی الان باید بدون محاسبه اضافات ساليانه مبلغ2664000 تومان حقوق بگیرد که نهایتاً 1100000 تومان میگیرد یعنی دولت به بهانه های واهی مثل تحریم و غلط بودن هدفمندي عملاً حدود 1564000 تومان حق حقوق بگيران سطح پایین جامعه را میخورد حال وضع کارگران خیلی از اینها بدتر است والبته بدبختهاییکه در آمد مشخصی ندارند که دیگر واویلاست. این روند یک سیاست کلی است و حالا حالاها هم درست نخواهد شد علتش را نميشود بیان کرد زیرا اکثر مردم خودشان میدانند و در ثانی با این همه مراعات نوشتاری الف درج نمیکند چه رسد به اینکه بخواهی صریحاً و بدون نگرانی نظرت را بنویسی.. فقط همین اندازه عرض کنم که دولت فقیر نیست و دیگر بهانه تحریم هم رنگی ندارد زیرا هم به قول دولت برجام موفق بوده و تحریمها حدود 90% برداشته شده هم فروش نفت به بالا ترین حد بعد از انقلاب رسیده هم قيمت نفت بالا رفته هم پولهاي بلوکه شده به کشور برگشته هم در آمد مالیاتی افزایش یافته و البته در آمد های دیگر فقط اراده ای برای بهتر زندگی کردن مردم نیست که آن هم بحثش جای خود دارد. (4151366) (alef-11)
 
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۰۹:۵۹:۴۵
با نظر شما که گفتید حقوق کارگران کم شده و شرایط برای کارگران سخت شده کاملاً موافقم و هم با نظر آقای هژیر موافقم که گفته اگر یارانه را به این صورت پرداخت بشود باعث بالا رفتن نقدینگی و کاهش ارزش پولی و گرانی می شود راه حل این مسئله دادن یارانه به کارگاههای تولیدی و صادر کنندگان برتر است و با کاهش حقوق کارگران و داده شدن یارانه به کارگران باعث افزایش تولید داخلی و افزایش درآمد ارزی و کم شدن موضوع بیکاری می شود
و در مورد بهای آب و برق و بنزین و گاز و غیره می بایستی دولت بر اساس میزان مصرف فرمول قیمتی پلکانی تعیین کند که وقتی میزان مصرف کم باشد قیمت واحد حتی از قیمت الان هم پایین تر باشد و در صورتیکه مقدارمصرف بسیار بالا باشد قیمت واحد چندین برابر محاسبه بشود نتایج این طرح :
باین طرح بیشترین فشار به قشر پر مصرف می آید کسانیکه خانه های چند صد متری دارند و چندین ماشین و لوازم و امکانات رفاهی زیاد دارند و آنها را مجبور می کند که در جهت صرفه جویی در مصرف حرکت بکنند
نتیجه دیگر اینکه با کاهش مقدار مصرف گاز و بنزین و گازوئیل از خروج ارز که سالیانه دهها میلیارد دلار است جلوگیری می شود
با کاهش مصرف منابع باعث کم شدن آلودگی های محیط زیست می شویم و مسئله ترافیک و قاچاق سوخت وبیماری ها واثرات تحریم هاو ...کاهش می یابد اگر این کار بدرستی انجام شود باعث قدرتمند شدن دولت و نظام و مردم می شود (4153463) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۶:۰۲:۲۷
سلام الف جان. ببخش ایراد میگیرم و نمی خوام نویسنده را زیر سوال ببیرم این ادبیات اقتصاد کاملا اشتباه و علط است. این چیزی که نویسنده نوشته فقط موضوعی است در بین مردم نه علم اقتصاد. خودتان اگر بررسی نماید میتوجه می شوید بخشهای زیادی از این نوشته غلط است. فقط بررسی کنید (4151666) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۵:۵۲:۵۵
اینکه مخارج مردم ۴ برابر شده کجاش اشتباهه دوست عزیز؟ شما کجا زندگی می کنید؟ (4154101) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۵:۵۵:۵۱
شما که اقتصاد دان هستید مگه تونستید مشکل رو حل کنید که به این نوشته ایراد می گیرید؟ در ضمن مگه غیر از نگاه مردم، نگاه مهم تر دیگه ای هم داریم که باید ملاک قرار بگیره؟ (4154105) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۶:۴۶:۳۴
حقایق چاپ کنید /
الان 80 تا 90 هزار میلیارد تومان درامد هدفمندی است.
درامد سرانه 60 تا 70 میلیون تومان در سال
این ما به تفاوت ها کجا می رود؟! (4151676) (alef-3)
 
pr
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۵:۱۵:۲۶
80-90 هزار میلیارد
اختلاف 10 هزار میلیاردی ؟ (4152464) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۷:۱۵:۱۸
ای بابا تو مملکتی که تنها سرگرمی ملت رونمایی از اختلاس های میلیاردی آقا زاده هاست ده میلیارد که دیگه عددی نیست که شما گیر می دین برو توفاز 8000 میلیارد به بالا (4157751) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۰۲:۱۶:۵۰
چطوری حساب کردی؟ (4153237) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۲:۲۷:۰۰
سایت های اقتصادی سرچ کنید / همه موثق است. (4153723) (alef-3)
 
بهروزاسماعیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۲:۳۶:۰۷
سلام
اگر نگاه مغرضانه به این مساله نداشته باشیم طرح هدف مندی یارانه ها جزء بهترین طرحهایی بوده که تا کنون اجرا شده ولی به علت نگرشهای سیاسی وسیاسی کاری مسئولین بعه خصوص در دولت یازدهم به بیراهه کشیده شده .این طرح باعث شد تا درآمد و بودجه کشور به صورت عادلانه تقسیم بشه. مثلا اگر به هر شهر وروستایی به اندازه جمعیتی که در اون هست نقدینگی وارد میشه یا به عبارتی بودجه واریز میشه وباعث گردش مالی در اقتصاد اون روستا و شهر ومنطقه میشه در حالی که قبلا افراد از طریق رانت به این پولها دست پیدا میکردن مانند مصرف بیشتر در انرژیها که اکثرا" قشر مرفه جامعه برخوردار بودند. قاچاق سوخت و کالاهای اساسی وآرد وغیره.. .اما دولت یازدهم با سیاستهای غلط و سیاهنمایی هدفمندی یارانه ها را کاری اشتباه قلمداد میکند .امروز دولت با افزایش قیمت حاملهای انرژی عملا نه تنها مبلغ دریافتی مردم از یارانه ها را پس میگیرد بلکه به جای 45/500 تومان 90/000 تومان به حساب دولت برمیگرداند که این عمل باعث کم شدن نقدینگی در بازار و کم شدن قدرت خرید مردم در شرایط رکود اقتصادی وبیکاری میشود و عملا مردم پولی برای خرید وپس انداز کردن ندارن. (4152162) (alef-11)
 
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۴:۳۵:۱۶
من تنها راه حل این مسئله را متغییر کردن قیمتها بر اساس مقدار مصرف می دانم یعنی کسانیکه مصرف کم دارند قیمت واحد پرداختی بسیار پایین باشد حتی از قیمت الانم بسیار پایین باشد و اگر کسی پر مصرف باشد قیمت واحد پرداختی چندین برابر شود
نتایج این روش
1- صرفه جویی در مصرف : یعنی پولدارها و فقرا در جهت کاهش مصرف و صرفه جویی تلاش می کنند
2- برقرای عدالت : چون این فرمول برای تمام مردم یکی است و تنها بخاطر مقدار مصرف قیمت ها تغییر می کند که عدالت رعایت شده است که در حال حاضر قطع یارانه ثروتمندان ناعادلانه است زیرا تمامی مردم ایران اگر قرار است یارانه داده شود سهم دارند و تفکیک ثروتمند و فقیر اشتباه و نادرست است و متغییر می باشد یعنی در مملکت ما یک ثروتمند یا یک فقیر همیشه در یک طبقه نمی باشد
3- با کاهش مصرف میزان آلایندگی محیط زیست نیز کاهش می یابد چه آلودگی هوا (کم شدن ترافیک و کم شدن سوخت بیمورد مصرفی خانه ها و ادارات و کارخانه ها)و چه مقدار حجم فاضلاب ایجاد شده
4- با کاهش آلایندگی محیط زیست مقدار بیماری های ناشی از این مسئله نیز کاهش می یابد که این مورد نیز بسیار مهم می باشد که مردم ایران بعلت کاهش آلودگی هوا و آب کمتر دچار بیماری های صعب العلاج می شوند

در پایان از آقای دکتر توکلی که انسان بسیار فهمیده ای است خواهشمندم این پیشنهاد را کارشناسی کند و این طرح بصورت اصولی انجام شود
با تشکر (4152407) (alef-11)
 
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۲:۳۳:۲۲
واقعا درامدماهیانه 3میلیون تومان مساوی است باثروتمندی؟درحالیکه خط فقر هم درایران عزیزبیش از3میلیون درماه میباشد.مضحک نیست؟ (4153738) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۵:۴۸:۵۱
اگر الف زحمت بکشد وقیمتهای کالا وخدمات متداول را قبل وبعد از طرح یارانه نقدی بدون هیچ تفسیر وتحلیل لیست نمایدانوقت میتوان در مفید یا مضر بودن این طرح قضاوت کرد (4154097) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.