نظر منتشر شده
۱۳۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 314314
چاره جویی برای مشکل قدیمی مازاد تولید سیب زمینی
امحا؛ توزیع رایگان یا کنترل میزان تولید؟
بخش داخلی الف؛ 10 آذر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۱
به گزارش الف، ماجرا از آنجا آغاز شد که مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس برای تنظیم بازار اقدام به امحای بیش از ۱۷۰۰ تن سیب زمینی می‌کنند. بهجت حقیقی مدیر تعاون روستایی فارس با تشریح عملکرد تعاون روستایی این استان در ۶ ماه گذشته امحای این مقدار سیب‌زمینی را بهترین اقدام سازمان متبوعه‌اش معرفی و اعلام کرد: در این مدت سازمان تعاون روستایی در حوزه بازرگانی به منظور تنظیم بازار سیب زمینی اقدام به خرید و امحای بیش از ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در فارس کرده است.

این اقدام سازمان تعاونی روستایی استان فارس با واکنش‌های مختلفی مواجه شد و تا صحن علنی مجلس شورای اسلامی پیش رفت و استعفای مهدی کوچک‌زاده را هم به دنبال داشت.
احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن ابراز تعجب از امحای ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی در استان فارس تصریح کرد: دولت برای علت این مشکل باید پاسخگو باشد.

همه توضیحات سازمان تعاون روستایی در مورد سیب زمینی های امحا شده
حسین صفایی رئیس سازمان رئیس سازمان تعاون روستایی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در استان فارس گفت: هیچ گونه سوء مدیریتی در این خصوص صورت نگرفته است چرا که سیب‌زمینی‌هایی که در استان فارس امحا شده است قابلیت مصرف انسانی و حتی دامی نداشته است.
وی ادامه داد: که از این مقدار ۸۰۰ هزار تن مصرف صنعتی، حدود ۵۰۰ هزار تن نیز مصرف بذری برای سال آینده، نیم میلیون تن ضایعات، ۳۹۰ هزار تن متوسط صادرات کشور و ۷/۲ میلیون تن نیز مصرف تازه خوری است که این وضعیت کل کشور در مورد محصول سیب زمینی است.
صفایی با بیان اینکه سالانه در کشور پنج میلیون تن سیب‌زمینی تولید میشود، گفت: سیب‌زمینی یکی ار محصولاتی است که در قانون خرید تضمینی ذکر شده است. دستگاههای دولتی موظف به خرید این محصول در صورتی هستند که قیمت سیب زمینی از قیمت مصوب دولت کمتر باشد. در سال جاری قیمت مصوب دولت برای تضمین سیب زمینی ۳۶۰ تومان بود که در بهار امسال بخشی از سیب زمینی بهاره‌ای که برداشت می‌شود به دلیل شرایط بازار و بیش تولید نسبت به مصرف، قیمت سیب زمینی کاهش پیدا کرده و ما ملزم به خرید سیب زمینی مازاد مصرف بهاره از کشاورزان شدیم.

رئیس سازمان تعاون روستایی ادامه داد: سیب‌زمینی‌های بهاره ماندگاری کمی دارند و حدود ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در شهرستان‌های داراب و جهرم وجود داشت که ما این سیب زمینی‌ها را در تیرماه خریداری کردیم و کشاورزها آن را با تاخیر به بازار عرضه کردند چرا که امید داشتند که بازار بهبود یابد و براساس قوانین خرید تضمینی ما در زمان خرید تضمینی اجازه فروش محصولات خود نداریم.
وی خاطر نشان کرد: ما حتی به دستگاههای امدادی و بهزیستی استان اعلام کردیم که برای مددجویان خود از این سیب زمینی استفاده کنند، قبل از اینکه آنها فاسد شوند. حدود ۳۲۰ تن سیب زمینی تامین شد که ما بقی نیزفاسد شده و با نظارت مراجع قانونی و نماینده دادستانی امحا شدند.

صفایی در پاسخ به این سوال مبنی اینکه چرا پیش بینی نکردید که با مازاد تولید روبرو خواهید شد، توضیحی نمی دهد و آن را اظهار داشت: تولید توسط کشاورزان صورت می گیرد و بر اساس ارزیابی خود آنها بازارشان کم و زیاد میشود که معمولا تلورانسی برای این کار و جود دارد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا بازار خارجی برای این سیب زمینی ها وجود ندارد، گفت: صادرات دست بخش خصوصی است و از کل سیب زمینی‌ها، تنها سیب زمینی هایی که قابلیت ماندگاری دارند، صادر میشود.
صفایی در مورد درباره آلودگی سیب‌زمینی‌های تولید شده در استان فارس، گفت: مواردی که در خصوص آلودگی این سیب‌زمینی‌ها مطرح شده است شایعه‌ای بیش نبوده و مصرف کودهای شیمیایی در کشور ما ۵۰ درصد کمتر از کشورهای پیشرفته اروپایی است.

صادرات حرکتی ندارد و کند است
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه البته نظر دیگری دارد. نورانی می گوید: الان تولید سیب زمینی و پیاز فراوان بوده اما صادرات حرکتی ندارد و بسیار کند است به طوری که در حال از دست دادن یک به یک بازارهای خود هستیم. بهانه هم این است که صادرات این محصولات صادرات آب به دیگر کشورهای دیگر است.الان نباید برای بحث سیب زمینی به چه کنم چه کنم رسیده باشیم بلکه باید دولت فکری به حال صادرات این محصول می‌کرد.
او به اشتغال در بحث کشاورزی هم اشاره کرده و می گوید: اشتغال زایی ۲۵ درصد جمعیت کشور وابسته به کشاورزی است اما وزیر صنعت تنها از صنعت خودروسازی حمایت می‌کند، ما نمی گوییم به این صنعت کمک نکنند اما بهتر است نیمچه نگاهی هم به صادرات غیرنفتی داشته باشند.

واردات ۵۵۰۰ تن سیب‌زمینی در ۲.۵ سال اخیر!
همه ی این توضیحات در حالی است که در سال جاری صدها تن سیب‌زمینی به بهانه نداشتن تقاضا در انبارها ماند و فاسد شد که به دفن آنها انجامید، آمارهای رسمی نشان می‌دهد طی ۲.۵ سال اخیر بیش از ۵۵۰۰ تن سیب‌زمینی و مشتقات آن به کشور وارد شده است.

بر اساس آمار گمرک، در ۷ ماه نخست امسال بیش از ۱.۷ میلیون دلار صرف واردات ۹۲۰ تن مشتقات سیب‌زمینی همچون بذر، نشاسته و فلس سیب‌زمینی شده است. سال گذشته نیز بیش از ۲۵۰۰ تن سیب‌زمینی و مشتقات آن به کشور وارد شد که بیش از ۴.۲ میلیون دلار هزینه دربر داشت.

محذورات سیاسی برای توزیع رایگان سیب زمینی
دولت البته در بحث توزیع رایگان و عدم رساندن کار به فاسد شدن سیب زمینی ها که راهی جز امحا باقی نمی گذارد، یک محذوریت سیاسی داشت که به سال ۸۸ برمی گشت. آن زمان دولت نهم که همچون دولت کنونی برنامه ای برای کنترل میزان تولید سیب زمینی در کشور نداشت، مازاد تولید سیب زمینی را بطور رایگان در برخی منطق کشور توزیع کرد که موجی از انتقادات را موجب شد. انتقاد از سوی کسانی که نام های حسن روحانی و نوبخت و خباز و مجید انصاری هم در میان آنها دیده می شد. با این وجود، دولتمردان کنونی که خود منتقد حرکت آن زمان دولت نهم بودند، اکنون چگونه دست به توزیع رایگان سیب زمینی بین مردم بزنند؟ خصوصاً که رفتار آن روزهای دولت نهم به تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری تعبیر شد و برخی درک و عقل مردم را در حدی تصور کردند که با چند کیلو سیب زمینی رأی شان جابجا شود! اکنون نیز در آستانه ی انتخابات مجلس هستیم و آیا توزیع رایگان سیب زمینی باعث نمی شد دولت یازدهم در معرض همان اتهامی قرار بگیرد که روزی خود به دولت نهم وارد ساخته بود؟

همان زمان مسعود میرکاظمی وزیر وقت بازرگانی درباره توزیع رایگان سیب زمینی گفت:«از آنجا که تولید سیب زمینی مازاد بر مصرف بوده، اگر آن را به شکل رایگان توزیع نمی کردیم؛ می‌ماند و فاسد می‌شد.»
محمدرضا اسکندری وزیر جهاد کشاورزی نیز با تایید توزیع رایگان سیب زمینی در مناطق مختلف کشور علت آن را تولید مازاد این محصول ذکر کرد.
همچنین مدیرکل وقت حراست وزارت جهاد کشاورزی تصمیم دولت نهم برای توزیع رایگان سیب‌زمینی مازاد را به مراتب بهتر از امحای ۳۰۰ هزار تن سیب زمینی مازاد در دولت اصلاحات طی سال‌های ۷۹ تا ۸۴ ارزیابی کرد و تلاش برخی گروه‌ها برای بزرگنمایی این مسئله را سیاسی دانست.

سایت مشرق می نویسد: با وجود توضیحات مکرر مسئولان دولتی، این موضوع تا بعد از انتخابات نیز مورد توجه اصلاح‌طلبان و مخالفان دولت احمدی‌نژاد قرار داشت به طوری که حتی توزیع رایگان سیب‌زمینی دستمایه ادعای دروغین تقلب در انتخابات نیز قرار گرفت. در آن مقطع، مخالفان دولت احمدی‌نژاد بارها توزیع رایگان سیب‌زمینی را اقدامی نابخردانه معرفی می‌کردند. از قضا اکثر آن افراد، امروز در دولت یازدهم مناصب دولتی گرفته‌اند یا در زمره حامیان دولت محسوب می شوند.
بنابراین بازخوانی مواضع آنها درباره توزیع رایگان سیب‌زمینی مازاد در دولت قبل و انطباق آن با مواضعشان نسبت به امحاء صدها تن سیب‌زمینی در دولت یازدهم قابل تامل است.

روحانی: با سیب‌زمینی نمی‌توان کشور را تحت کنترل خود درآورد
حسن روحانی که آن زمان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت بود در این باره گفت: «شاید برخی‌ها تصور کنند که مردم ایران به سادگی فریب می‌خوردند و با هوچی‌بازی، نمایش‌های ساختگی و دروغ‌گویی می‌توان نظر افکار عمومی را به خود جلب کرد. اما من معتقدم که مردم ما ساده نیستند و هر چند که ممکن است در ظاهر ساکت باشند، اما با هوچی‌گری، جنگ روانی و وارد کردن اتهامات سنگین به شخصیت‌های نظام نمی‌توان آرای مردم را خرید. همانطور که مطمئنم با سیب‌زمینی و تراول چک هم نمی‌توان کشور را تحت کنترل خود درآورد».

روحانی در جایی دیگر نیز دوباره مسئله سیب‌زمینی را مورد انتقاد قرار داد. رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکید کرد: «مردم ایران آگاه‌تر و فهیم‌تر از آن هستند که سیاست‌هایی نظیر توزیع تراول چک یا سیب‌زمینی رایگان بتواند رفتارهای انتخاباتی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و کسانی که تصور می‌کنند با چنین اقداماتی می‌توانند جامعه را به سمت دیگری ببرند، آب در هاون می‌کوبند...»

نوبخت: توزیع سیب‌زمینی تاثیری در عزم ملی مردم ندارد
محمدباقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه هم با انتقاد از اقدام دولت نهم در توزیع سیب‌زمینی گفت: امروز نه توزیع چک پول‌ها، نه توزیع سیب زمینی و نه توزیع با عجله و شتابزده ۸۰ هزار تومان بین ۵ میلیون نفر نمی تواند تاثیری در عزم ملی مردم بگذارد....بنده با شناختی که از میرحسین موسوی دارم، شهادت می‌دهم ایشان مرد صادقی است و قطعا فریب نمی‌دهد؛ کما اینکه امروز هم سیب زمینی و چک پول ندارد که بین مردم توزیع کند چون صداقت دارد و همین برایش کافیست».

انصاری: با کشتی سیب‌زمینی آوردند!
مجید انصاری معاون پارلمانی دولت کنونی نیز از منتقدان توزیع رایگان سیب‌زمینی بود: «باید سوال کرد که آیا توهین به شعور ملت‌ ایران نیست که در آستانه انتخابات کشتی سیب زمینی وارد کشور می‌شود. آیا مردم ‌ایران را این قدر کوته فکر فرض کرده‌اند که فکر می‌کنند با این کارها می‌توانند برای خود با یک گونی سیب زمینی رای بخرند.»

خباز: شرمنده ی توزیع سیب زمینی شدم
«محمدرضا خبار» استاندار فعلی سمنان که در سال ۱۳۸۸ نماینده کاشمر در مجلس بود با اعتراض به روند توزیع سیب زمینی رایگان از سوی دولت احمدی‌نژاد گفت: «وقتی در مسیر مسافرت خودم مشاهده کردم که سیب‌زمینی مجانی بین مردم توزیع می‌کنند، شرمنده شدم که چرا اینگونه شان مردم را پایین می‌آورند. من از نیت توزیع‌کنندگان سیب زمینی آگاه نیستم، اما این سئوال را از دولت محترم دارم که چرا پارسال و سال قبل از آن بین مردم سیب زمینی مجانی توزیع نکردند.»

نماینده کاشمر تصریح کرد:«در حوزه انتخابیه خودم به چشم خودم دیدم که جلوی سازمان بهزیستی بین مردم سیب زمینی مجانی توزیع می‌کردند،ابتدا فکر کردم به افراد تحت پوشش بهزیستی سیب زمینی می‌دهند اما بعد متوجه شدم به همه مردم سیب زمینی مجانی داده می‌شود.»

خباز با تاکید براینکه این روش مناسب و قابل دفاعی نیست گفت:«نباید با اینگونه اقدامات، برگزارکنندگان انتخابات، خود و انتخابات را زیر سئوال ببرند.»

قنبری: اگر سیب‌زمینی زیاده بوده باید صادر می‌کردید
داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس در سال ۱۳۸۸ هم که پیش از این در صحن علنی مجلس به طور رسمی به توزیع سیب زمینی رایگان از سوی دولت در شهرستانهای مختلف به عنوان اقدامی انتخاباتی اعتراض کرده بود، در مصاحبه ای گفت: «اگر سیب زمینی زیاد تولید شده، چرا دولت به فکر صادرات این محصول نیفتاده تا از این طریق کسری بودجه خود را نیز جبران کند. اگر سیب زمینی زیاد تولید شده، چرا دولت به فکر صادرات این محصول یا توزیع آن با قیمت ارزانتر در میان همه مردم نیفتاده است.
وی افزود: چرا دولت با توزیعی نامناسب باید از صادرات سیب زمینی که می تواند برای آن درآمدزا نیز باشد و پول آن را صرف سرمایه گذاری برای دیگر کارها کند بی بهره بماند.

سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس با هشدار به دولت گفت: «دولت باید مواظب باشد انجام اینگونه رفتارها در آستانه انتخابات این شائبه را در بین افکار عمومی ایجاد می کند که اقدامات دولت (نظیر توزیع سیب زمینی رایگان) تنها در راستای جلب آرای مردم است.»
این نماینده مجلس تاکید کرد: «اگر خرید سیب زمینی تضمینی داشت و اکنون میزان خرید آن مازاد بر مصرف داخلی شده، می توان آن را صادر و سودآوری برای کشور ایجاد کرد یا قیمت را در بازار برای همه مردم تعدیل کنید که برای همه ارزان شود نه اینکه در برخی جاها مجانی توزیع کنید.»

*****
به نظر می رسد با اتفاقات افتاده، جنجال سیب زمینی دیگر وارد تسویه حساب های سیاسی نشود و حالا اصلاح طلبان هم متوجه شده باشند که باید برای مازاد تولید سیب زمینی در این کشور راهی جست و این موضوع ربط چندانی به انتخابات ندارد. چاره ای که در دولت های قبلی اندیشیده نشد. دولت اصلاحات ترجیح داد ۳۰۰ هزار تن سیب زمینی را از بین ببرد؛ دولت احمدی نژاد دست به توزیع رایگان سیب زمینی زد و متهم به خرید رأی مردم شد؛ دولت روحانی امحا کرد و متهم به اسراف شد. آیا قرار نیست فارغ از جنجال های سیاسی، برای مازاد تولید سیب زمینی چاره ای اندیشیده شود؟
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۱۷:۲۷
اقلا صادر میکردید به کشورهای عقب افتاده بدون دریافت پول که صدقه باشد یا صادر میشد که ارزاوری کند برای کشاورزان. ماشالله به شما باشد. (3359819) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۲۸:۲۶
وقت..... طبیعی است که 1700 تن سیب‌زمینی را به تبعیت از روش‌های سرمایه‌ داری آمریکایی که مازاد محصول را برای تنظیم بازار قیمت به دریا می‌ریزد در زمین دفن کند. (3359947) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۸:۲۳:۵۳
در بورس کالا، معاملات فراورده های کشاورزی انجام میشه. آقایون دلالهای بورسی هم براحتی این سیب زمینی ها را میخریدند و چندبرابر قیمت وارد بازار میکردند ولی از نابودی سیب زمینی جلوگیری می شد.
من به یاد ندارم تاکنون وزیری بخاطر یک تصمیم اشتباه مواخذه شده باشد. گویا آقایون مسئول خود را معصوم می دانند. در اینگونه موارد وزرای اروپایی فورا استعفا میدهند. (3361223) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۱:۲۸:۴۴
يادم مياد سالها پيش در سيما برنامه اي مستند از نظام سرمايه داري آمريكا پخش شد و در آن برنامه نشان مي داد كه چگونه اين آمريكايي هاي ... گندم را درون دريا امحا مي كنند و بعد مردم اتيوپي را نشان مي داد كه چقدر گرسنه هستند . بعد نتيجه برنامه اين شد كه ببينيد ما انقلاب كرديم كه مثل آمريكا استعمار گر و ظالم نباشيم و آمريكا با ما دشمنه چون ما به فكر مستضعفان جهانيم و اونها به فكر سرمايه داري خودشون. ببينيد آنها چقدر خبيثند. (3368269) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۳۲:۳۴
می توانستند:
1) بر اساس روشی که بسیار آسان هم هست، از سیب زمینی ها نشاسته استحصال نمایند.
2) سیب زمینی ها را تبدیل به سوخت پاک "بایو اتانول" کنند.
3) سیب زمینی ها را تبدیل به چیپس نمایند. (3359953) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۰۰:۲۹
راست می گی
واقعا چرا حداقل آنرا تبدیل به چیپس نکردند..
یک جای کار می لنگد
فکر کنم علت آن تبنلی و سن بالا و البته نبود احساس مسئولیت باشد ... (3360600) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۴۵:۵۵
عزیز من دولت مگه کارخانه چیپس درست کردن داره؟ این سیب زمینی رو بدن برا چیپس به کارخانه خصوصی که باز وارد بازار میشه قیمت رو پایین میبره عجب دنیایی شده ها اگه نخرن و انبارش نکنن کشاورز اعتراض میکنه اگه بخرن هم یه عده دیگه اعتراض میکنن که چرا خراب شد توزیع هم بشه یک عده دیگه میگن دولت برا رای سیب زمینی پخش کرد! (3361014) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۴۳:۲۱
د توجه نکردی دیگه. چیپس ماندگاری بیشتری دارد و تا ماهها می توان آن را نگه داشت. ضمن آنکه آن را می توان صادر کرد. (3361307) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۲:۳۹:۱۱
خوب کارخونه های چیپس هم یه ظرفیتی داره دیگه !! (3364971) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۷:۵۹:۱۶
عزیز من الان می فهمی که توزیع رایگان بهترین راه بود و آن همه ناورا که بستند و تهمت هایی که زدید و زدند نادرست بود اما نمی خواهید غرور و منیت خود را کنار بگذارید و بر نادرستی ادعاهای صد من یک غازتان و غازشان اعتراف کنید (3361987) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۰:۳۵:۵۱
از کی تا حالا میشه با سیب زمینی فاسد چیپس درست کرد ؟!!!! (3360712) (alef-11)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۲۳:۱۵:۳۹
سیب زمینی رو چرا باید اینقدر انبار کنی و حاضر نباشی وارد بازار کنی تا فاسد بشه ؟؟؟؟؟؟ (3363722) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۸:۰۵
آخه شما یک جور نوشتی انگار دولت هم مالک کارخانه چیپس است هم جایگاه تبدیل به سوخت دارد. لابد هزینه اش بیشتر می شده. عزیز من هر سال هزاران تن سیب و پرتقال دیگر میوه ها به دلیل دلال بازی های میدان های میوه و تره بار و واردات میوه که دست افرادخاص است به دلیل مقرون به صرفه بودن پای درخت های می پوسد و از بین می رود دست باغدار را هم چیزی نمی گیرد کسی اعتراض نمی کند، اما برای این 1700 تن سیب زمینی که خراب شده بوده همه دلواپس شدند. اصلا دولت اشتباه کرده، ارزش این 1700 تن چقدر است ، اختلاس های انجام شده چقدر است ، قبل از انتخابات بمب خبری کذب درست می کنید. (3361041) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۴۲:۴۷
در تایید صحبت شما یکی از دوستان من شمالیه یبار بهم گفت که اصلا برامون صرفه نداشت میوه ها رو از درخت بچینیم و همون رو درخت میذاریم خراب بشن چون هزینه حملش رو نداریم و قیمت هم پایینه حالا دوستان دو نکته رو متوجه نمیشوند:
1-در جهت حمایت از کشاورز این کار صورت میگیره اگر دولت این کار رو نکنه میوه در باغ خراب میشه اگر هم بخره و دوباره توزیع کنه باز باید یه سری میوه دیگه در باغ خراب بشن چون قیمنش میاد پایین
به ملت هم نمیشه گفت که مردم بیایید بریزید باغات شمال میوه ها داره خراب میشه هر چی میخاین ببرین چون باز قیمت رو کاهش میده
2-باغدار هزینه حمل رو نداره بیخیال میوه اش میشه حالا دولت این 1700 تن رو ببره نقاط دور دست توزیع کنه که علاوه بر هزینه حمل هزینه توزیع هم گردنش بیفته؟
یه قانونی بخ دولت داده شده که دولت اصلا دوست نداره اجراش کنه چون براش هزینه داره حالا اجراش کرده و اگه توزیعش کنه هم باز خلاف قانون عمل کرده و هم هزینه برا خودش درست کرده و این شائبه هم بوجود میاد که میخاد رای بخره. (3361305) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۱۷:۱۳
میزان قانون است. میتوانستند و..نداریم قانون میگه دولت این کارو بکنه
دولت اگر این سیب زمینی ها رو بدون تغییر قانون، رایگان توزیع کنه جرمه و قابل پیگرده
قــــــــــــــــــــــــــــــانون!
من تاکید می کنم بر اجرای قانون خواهشمندم همه افرادی که روی دولت نظارت می کنند اگر بدون تغییر قانون هر دولتی سعی در توزیع رایگان میوه برخلاف نص صریح قانون داشت باهاش برخورد بشه که این امر باب نشه
اگر قانون گفته اینو رایگان توزیع کن و توزیع نکرده بله دولت مقصره.
همه جای دنیا قانون تکلیف رو مشخص میکنه شما نهایت نهایتش میتونید بگید قانون خوبی نیست و قانون باید عوض بشه ولی 1 درصد هم حق انتقاد از مجری قانون را ندارید اگه قانون گفت توزیع کن و بد توزیع کرد اون موقع حق انتقاد داری
بله قانون همه جا رعایت نمیشه و اونجا هم جرمه دلیل نمیشه که چون قانون یه جاهایی شله اینجا هم شل باشه اگر قانون تصویب می کنیم باید اجراش کنیم عدم احرای قانونی که خود ما ملت تصویب کرده ایم بسیار حرکت زشتیه و اصلا توجیه نداره
بنده به شما یک قانون میدهم میگویم طبق این عمل کن شما حق نداری سرخود عمل کنی اگر قانون عیب و نقص داره این وظیفه قانون گذاره که قانون تصویب کنه و ایراد رو برطرف کنه
توزیع رایگان سیب زمینی و وارد کردن سیب زمینی در قیمت پاییین به بازار توسط دولت احمدی نژاد و دولت فعلی جرم محسوب میشه
این نظر منه اگر نظری دارید مستند نظر بدهید فصل الخطاب و میزان قانون هست. 90 درصد کامنتهای شما خلاف قانونه و ترغیب به شکستن قانونه . ترغیب و فشار برای شکستن قانون خودش جرمه
بله محروم هم زیاد داریم و خزانه بانک مرکزی هم پول زیادی میتونه چاپ کنه دلیل نمیشه چون جوهر و اسکناس هست چاپ کنیم و ت پول وزیع کنیم هر کاری حساب و کتاب داره
بهترین کار ممکن هم اینه که قانون به نحوی تغییر یابید که سیب زمینی ها قبل خراب شدن برای توزیع به روستاهایی که به بازار دسترسی ندارن توسط مردم و نهادهای داوطلب(و نه دولت) منتقل شوند( روستاهایی که میوه فروشی و..دارن و از بازار استفاده می کنند منظورم نیست منظور روستاهای دورافتاده و صعب العبوره)
دولت به دو دلیل نباید حق توزیع میوه اضافه داشته باشد:
1-بهره برداری سیاسی
2-هزینه ای که به دولت تحمیل میشه این کار باید توسط نهادهای مردمی تحت نظارت کامل(که توی بازار خالیش نکن) صورت بگیره
تا صبح هم اینجا کامنت بذارید و اه و ناله کنید هم کامنت شما فاقد اعتبار و برخلاف قانونه (3361269) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۸:۰۱:۴۴
مضحکه می گویید توزیع مقداری سیب زمینی رایگان باعث بهره برداری سیاسی می شود؟؟؟!!!! اولا مردم با سیب زمینی رایشان را تنظیم نمی کنند بعد از آن یعنی شما فکر می کنید دولتها خدمماتشان رابرای رضای خدا انجام می دهند؟؟ خوب معلوم است می خواهند خدمات خوب ارائه دهند تا رایشان را اضافه کنند شما می گویید با قانون مانع کار درست بشویم×!!!!!!؟؟؟ جل الخالق از این همه منطق (3361991) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۳۸:۵۴
براحتی قابل تبدیل به متانول بود فقط کافی بود رایگانیا ارزان به کاخانه های تولید الکل میدادند یا رایگان به مردم مستضعف حتی سوریه میدادند (3361299) (alef-11)
 
ثریا دالغین
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۹:۳۷:۲۲
به من بود شما را وزیر کشاورزی انتخاب میکردم :) (3362187) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۴۵:۵۰
می بردید عراق الان هوا هم سرد هست مسافران کربلا سیب زمینی را آب پز می کردید بین راهی مردم می خوردند حیف نشد در بعضی از شهر ها بعضی از افاد تو سطل آشغال آخر شب ها دنبال غذای پسمانده مردم هستند اونقت سیب زمینی را نابود می کنید (3360051) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۱۱:۲۵
ریشه این معضلات، در یک کلمه خلاصه میشه (ضعف مدیریت استراتژیک منابع)

کشور از بی آبی رنج میبره، ولی باران نعمت خدا را مدیران تبدیل به سیل می کنند و خانه و کاشانه مردم را ویران میکند

کشور از مشکل حمل و نقل رنج میبره ولی خودروسازان خودروهای مرگبار میسازند تا سالانه 30 هزار کشته دهیم

کشور از کمبود سیب زمینی رو به واردات میاره ولی میلیونها تن سیب زمینی دفن میشود

کشور از انباشت نقدینگی در دست مردم رنج میبره ولی بازار سرمایه کشور در دست رانت بازان و دلالان معلوم الحال قرار گرفته

کشور با معضل اجاره نشین ها و بد مسکن ها روبروست ولی صدها هزار مسکن مهر در بیابانها خاک میخورد

کشور با فرار مغزها دست به گریبانه ولی در مراکز مهم فقط از افرادی استفاده میشه که صلاحیت علمی لازم را ندارند

کشور با کمبود نیروی متخصص و ماهر روبروست اما دانشگاههای آزاد و پیام نور و پردیس های پولی مدارک پولی بی ارزش صادر می کنند

و
و
و
مشکل فقط در ضعف مدیریت استراتژیک منابع است (3360164) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۲:۱۲:۵۹
همه موارد شما صحیح اما از همه مهمتر اینکه در باره تمام سومدیریت ها هیچوقت پاسخگویی انجام نشده یعنی در واقع مدیران خودشون رو ملزم به پاسخگویی نمیدونن. (3360802) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۲۸:۵۱
lما به کشورهای عقب مانده فقط بول می دیم تا مانند سودان دشمن ما شوند و پولمان را خرج دشمنی با خودمان کنند اما اروپا و امریکا به آنها گندم و غذا می دهند تا محتاجشان کنند. (3360195) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۳۱:۳۰
این هم شاهکاری دیگری از آقایان دولت تدبیر:
در 2 سال و نیم اخیر که آقایان تدبیری بر سر کارند، 5500 تن سیب‌زمینی و مشتقات آن به ارزش 8.5 میلیون دلار (حدود 30 میلیارد تومان) وارد شده است. (3360198) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۴۸:۰۷
اگه وارد شده در زمان گرانی سیب زمینی وارد شده اگه وارد هم نشه و سیب زمینی گران بشه که دوستان شما میریزن اینجا و متلک باران میکنن دولت رو شما یک ماه گوجه گران بشه که طاقت نمیارید و شروع به انتقاد می کنید اما 10 ماه گوجه بشه کیلیوییی 100 تومن و کشاورز با زیان اینو بفروشه کلا ساکت میمانید و دم بر نمیاورید. (3361018) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۳:۲۰
میخای نظر بدی بده ولی دروغ ننویس یعنی شما هر کیلو سیب زمینی وارداتی لب مرز 5500 تومان خریداری شده. اگه مشتقاتش رو میگیی کلا مسئله فرق میکنه لطفا تو این معادله نیار. اما نشاسته هم کلیو 5500 نیست (3361029) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۹:۲۹:۲۲
حتی مطلب رو هم درست نخوندین؛ چون ماجرای این واردات توی متن بالا هست (3362170) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۱:۲۳:۰۶
در بقیه کشورها برای جلوگیری از تولید مازاد و یا کمبود توزیع محصولات کشاورزی برای هر محصول بلیت میفروشد و اگر بلیت تمام شد کشاورزان باید بلیت محصول دیگری را بخرند و کسی حق ندارد خلاف بیلیتی که خریده محصول تولید کند . (3360247) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۱:۲۳:۱۶
در بقیه کشورها برای جلوگیری از تولید مازاد و یا کمبود توزیع محصولات کشاورزی برای هر محصول بلیت میفروشد و اگر بلیت تمام شد کشاورزان باید بلیت محصول دیگری را بخرند و کسی حق ندارد خلاف بیلیتی که خریده محصول تولید کند . (3360248) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۲:۱۷:۱۰
وزیر اعلام کرد سیب زمینی فاسد رو امحا کردند . حالا اگر امحا نمیکردند شما میگفتید چرا امحا نکردید . کلا دلواپسان خودشان هم نمیدونن چی میگن ! (3360315) (alef-11)
 
جوان
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۴:۴۲:۳۹
چرا اونقدر سيب زمينی ها را نگه داشتند که فاسد شدند؟
کار دولت اشتباه بوده! اين قدر تعصب نداشته باشيد. (3360542) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۴۸:۴۷
کار دولت بر طبق قانون تنظیم بازار و در جهت حمایت از کشاورزه و زیان اصلی رو این وسط خود دولت داده (3361020) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۸:۴۶:۲۳
کدام حمایت کشاورز که پولشو گرفته
کدام ضرر دولت بنده خدا پولی که خاکسنر شده از جیب من و شما بوده (3361242) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۱:۳۶:۱۷
دولت پول داده و هزینه کرده و اگر این مقدار از باتزار خارج نمیشد قیمت به مراتب پایین تر می امد و کشاورزان رر میکردند و ضمنا سال بعد هم احدی سیب زمینی کشت نمیکرد. جیب منو شما رو قانون تعیین میکنه خوب بود سال دیگه هر کیلو سیب زمینی رو 8000 تومن میخریدین؟ هر کاری هزینه هایی داره (3361430) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۰۵:۴۰
...
1 اگر بگویند سیب زمینی ها سالم بود آنرا امحاء کردند که معلوم هست هیچ عاقلی قبول نمی کند
2 اگر بگویند فاسد شده بودند عذر بدتر از گناه است چون جوابش این است که مسلما شما آنرا سالم از کشاورزان خریدید چرا کاری کردید که فاسد شود ...

دولت یک راه دارد و آن هم عذر خواهی صادقانه و قول به عدم تکرار آن است و السلام و الا اوضاع افکار عمومی از اینکه هست بدتر می شود (3360602) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۵۴:۵۳
بهتره سوال را اصلاح کنید ! چرا با 800 میلیارد دلار پول نفتی که به دست امد 4 تا سردخانه در کشور برای نگه داری مواد کشاورزی ساخته نشده! الان که دولت در این 2 سال در امد خاصی ندارد ... و فقط دولت قبل برای خرج از گذشته مانده گذاشته است! (3360780) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۸:۵۴:۳۷
چطور درامد نداره هر ۶ ماه ۴میلیارد دلار پول بلوکه شده میگیره الان دولت اینقدر پول داره که ۲ برابر دولت قبلیه اما به جیب من و شما یک ریال هم نمی رسه دولت قبل اگه بد هم بود به کارمندان خوب میرسید نمونه اش هم ۲۵ درصدی بود که اضافه میکردن اما این دولت تورم ۲۰ درصد افزایش حقوق ۱۴ درصد حالا شما بگید کدام دولت به نفع مردم بود ؟ (3361253) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۹:۰۹:۲۵
بنضر من کار دولت اشتباه بوده و باید وزیر بیاید از مردم عذر خواهی کند و دیگه از اینجور اتفاقات تکرار نشه والسلام (3361263) (alef-11)
 
سیب زمینی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۸:۴۴:۰۰
منضور ما اینه که میگیم :
چرا فاسد شده ؟
چرا قبل از فاسد شدن کاری نکردن ؟
ایا از لحاظ سیاسی ارزش داره به بیت المال ضربه بزنید ؟
میدانید در همین ایران ما چند نفر به این سیب زمینی احتیاج داشته
این وضعیت خیلی مهمه نباید بی خیالش باشند
دولت درسته سیب زمینی را از کشاورز خریده ولی با کدام پول ؟
من میگم : با پول مالیاتی که میدیم و باید صرف ابادانی و اشتغال جوانها بشه در عوض بخاطر سهل انگاری تعدادی تبدیل به خاکستر شده
اگه کشورهای دیگه این کار رو میکردن وزیر بلافاصله استعفا میداد اما تو ایران ازش تشکر میکنند و میگن خوب شد که امحا کردین و جلو مصمومیت مردم را گرفتین فقط میتونم بگم متاسفم با اینچنین مسولینی !!!!!!!!! (3361241) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۰:۰۴
تمام موارد گفته شده برای دولت هزینه در برداره حمل و نقل سیب زمینی ها هم هزینه بر هست و بهترین راه دفن کردن بود اما راه مناسب اینه که مدیریت بشه دیگه اضافه کشت نشه (3360520) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۰۷:۰۳
چرا اینقدر بهانه می آورید
کافی بود در رسانه ها اعلام می کردند مردم خودشان با وانت و کامیون مجانی می آمدند آنها را می بردند...
تنها راه عذرخواهی دولت است نه بهانه آوردن (3360603) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۳۷:۱۹
دوست عزیز ورود سیب زمینی به بازار باعث کاهش قیمت و زیان کشاورز میشده و این عمل طبق قانون تنظیم بازار بوده شما مثل اینکه کلا در باغ نیستید. تبدیل سیب زمینی به هر ماده دیگری علاوه بر اینکه هزینه زا است خلاف نص صریح قانونه شما اصلا قانون رو قبول دارید؟ قانون رو برای چه مینویسند؟ اگر قانون این بود که طبق خواست و میل مردم عمل شود که سنگ روی سنگ بند نمیشد. همه این کامنتها نشان میدهد که مردم ما درکی از قانون ندارند. به طرف گفته میشود برای تنظیم بازار سیب زمینی جمع شده بوده میفرمایند په چرا وارد بازارش نکردین!!! (3360943) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۱:۰۹
مردم بیایند و ببرند میشه ورود سیب زمینی به بازار و از بین رفتن قیمت و زیان کشاورز! مثل اینکه کلا نمیدونید برا چی سیب زمینی ها رو از بازار جمع کردن!!! اینا رو جمع کردن که قیمت سیب زمینی پایین نره کشاورز اسیب ببینه کشاورز هم سال دیگه نمیکاره بعد میفرمایید په چرا گران شد. ادمی که با ماشین بیاد که سیب زمینی ببره هم محروم نیست و قطعا دوباره در بازار وارد میشد. (3361025) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۰۸:۱۳
سلام به همه

اگر بخواهی کاری را انجام دهی راهش را پیدا می کنی!

و اگر نخواهی کاری را انجام دهی بهانه اش را پیدا می کنی!

دولت اگر به فکر مردم محروم بود راه رساندن آنرا به مردم پیدا می کرد.

اینها همه بهانه است. (3360604) (alef-11)
 
siamak
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۰۲:۱۶
همه با هم...........
روحانی مچکریممممممممممممممممممممم (3360905) (alef-17)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۸:۳۸:۲۳
وقتی دولت برنامه ریزی نداشته باشه مجبوره این کارو بکنه دیگه
مثل پدری که به همه بچه هاش گفته باشه نون نداریم و هرکدوم با یکی دو تا نون از در خونه بیان تو. مجبوره مازادشو بریزه نون خشکی.
حالا سال دیگه سیب زمینی کم میاد میرن وارد می کنن! (3362046) (alef-11)
 
خودمانیم
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۱۱:۱۳:۳۴
خلاصه ، پول نفت داریم و مردمی که هی بی دلیل کشت و کار می کنند و عده ای هم به دلیل تنبلی محصولات کشاورزی را با پول نفت از کشاورز خریده و امحاء می کنند . همواره پر از نفت و سلامت باشید ... (3362423) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۱۹:۵۹
"اگر سیب زمینی زیاد تولید شده، چرا دولت به فکر صادرات این محصول نیفتاده تا از این طریق کسری بودجه خود را نیز جبران کند."

این دولت تنها راه جبران کسری بودجه خودش رو بالا بردن قیمت ها، حذف یارانه، پایین اوردن نرخ بهره، گرفتن مالیات از کارمندان زیر خط فقر، زیاد نکردن حقوق کارمندان متناسب با نرخ تورم، کم کردن تعداد روزهای مدرسه و ضربه زدن به کیفیت اموزشی و....کلا همه چیزهایی که به ضرر مردمه می دونه. ایده هایی مثل صادرات چون به ضرر مردم نیست به فکرشون نمی رسه. (3359827) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۲:۲۰:۰۰
تندرو ها هم فقط دنبال بهانه های بنی اسراعیلی هستند . خب وقتی فاسد شده باید چکارش میکردند ؟؟ (3360318) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۱۰:۲۵
آقای معتدل!

شما بفرما دولت چرا باید سیب زمینی که سالم خریده را کاری کند فاسد شود؟

برای فسادش که مقصر هست!
نیست؟!!!!!
اینهم تقصیر منتقدین است؟!!

تهمت شما در واقع تندروی است ... (3360605) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۵۷:۲۲
کلا گویا اولین بار است چیزی در این مملکت خراب می شود! این همه محصول سالانه نابود می شود حالا پیراهن عثمان گیر اورده اند ... باشه حرف دیگه ای که ندارید بزنید :)
800 میلیارد دلار ریختن تو 8 سال تو جوب اب برده حالا دلواپس 1000 تن سیب زمینی شدند .... (3360786) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۵۱:۱۵
هی نگید دولت قبل اینقدر درامد داشته پس چکارش کرده
خوب همین پول های بلوکه شده که الان میلیار میلیارد به خزانه این دولت واریز میشه از طلب دولت قبل بوده خواهشمند است دقت فرمایید من ادمی به پاکی احمدی نژاد ندیدم خدایی
انشاالله انتخابات بعدی رای ما احمدی نژاده قهرمانه (3360953) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۴۴:۲۷
دوست عزیز موضوع اصلا بهانه بنی اسرائیلی نیست.

با خواندن مطلب زیر اشک انسان در می آید
قابل توجه دولت تدبیر و امید!

مادر در حالیکه در آن هوای سرد گریه بچه ها را از گرسنگی می شنید تحملش تمام و شد و دل به دریا زد
و بچه شیرین زبان و خردسالش را در بغل گرفت و یک 50 تومانی مچاله قدیمی را در دست بچه قرار داد و مشت او را بست تا پول گم نشود و براه افتاد.
در راه به بچه با نمکش گفت: " مامان جان! قربونت بشم! وقتی من بهت اشاره کردم به نانوا بگو:" آقا میشه به من نان بدهید!" و بعد پول را بهش بده. بچه هم با معصومیت سرش را تکان داد.
وقتی به نانوایی رسیدند مادر به انتهای صف رفت و دلش مرتب شور می زد و در دلش می گفت:" ای خدای مهربان! کاری کن این نانوا با ما بد اخلاقی نکند" تا به سر صف رسیدند.
نانوا گفت مادر چند تا؟
مادر به بچه گفت :"بگو مامان"
بعد بچه همان کلمات را بریده بریده و با معصومیت به زبان آورد و 50 تومانی مچاله شده را به دست نانوا داد.
نانوا نگاهی به 50 تومانی مچاله شده و نگاهی به چهره نگران مادر و صورت بچه که از گرسنگی پریده بود کرد و بدون اینکه چیزی بگوید چند نان به دست مادر داد و بعد اسکناسی را در مشت بچه قرار داد و گفت: بچه جان این پول پیشت باشد.
مادر و بچه خوشحال به سمت خانه می امدند و مادر چهره بچه را غرق بوسه کرد و بچه هم به زحمت لپ خیس شده اش را پاک کرد و می خندید و بعد اسکناس را به مادر داد، ناگهان مادر دید که این اسکناس یک اسکناس 50 هزار تومانی است
مادر ایستاد و به آسمان نگاهی کرد و چشمانش پر از اشک شد و گفت: خدایا قربان مهربانیت بشوم من!
بعد با چشمان اشک بار برگشت تا به نانوای مهربان نگاه کند اما نانوا سر جایش نبود و داشت داخل انباری آردها هق هق گریه می کرد.
حال دولت محترم!
اگر بجای دفن کردن 1700 تن سیب زمینی یک گونی آنرا به خانه این مادر و بچه های گرسنه اش می رساندید چقدر شما را دعا می کردند و شما در کارهایتان موفق می شدید ... خواهش می کنم به جای نگاه سیاسی، فراموش نکنید مثل این مادرها و بچه ها و خانواده ها طبق آمار رسمی خودتان کم نیستند. (3360639) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۴۰:۳۳
یک سوال ریاضی:
با 800 میلیارد دلار که هر دلار 3600 تمونه و با فرض قیمت هر کیلیو سیب زمینی 500 تومن چند کیلو سیب زمینی میشه خرید؟( پاسخ را به تن تبدیل کنید) (3360944) (alef-11)
 
سیب زمینی نوکرتم
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۴۴:۱۲
عزیز من تو چقدر ساده ای
فاسد کدومه مگه میشه مگه داریم
مقداری که به کمیته و بهزیستی داده سالم بوده بقیه اش فاسد
این فقط بخاطر سیاسی کاری بوده
ای خدا ما تا کی باید چوب ای سیاسی کاری را بخوریم
خدا پدر احمدی نژاد رو بیامرزه هر چی که بود نگذاشت سیب زمینی خراب بشه داد مردم خوردن (3360945) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۲۱:۳۵
حداقل باهاش ترشی سیب زمینی درست میکردند (3359830) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۱:۱۹
هزینه بر هست دولت هم ترشی بنداز نیست (3360521) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۳:۵۱
دوست عزیز به ظاهر حرف شما شوخیه اما من مطمئنم جدی اینو نوشتید. دولت شرکت ترشی سازی نداره برادر! اینو هم به شرکتای مختلف چیپس و... بدهد دوباره سیب زمینی رو وارد بازار کرده و شرکتی که قراره برا چیپس سیب زمینی بخره این کارو نمیکنه قیمت میاد پایین کشاورز ضرر میکنه (3361030) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۲۵:۱۶
روحانی در جایی دیگر نیز دوباره مسئله سیب‌زمینی را مورد انتقاد قرار داد. رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکید کرد: «مردم ایران آگاه‌تر و فهیم‌تر از آن هستند که سیاست‌هایی نظیر توزیع تراول چک یا سیب‌زمینی رایگان بتواند رفتارهای انتخاباتی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و کسانی که تصور می‌کنند با چنین اقداماتی می‌توانند جامعه را به سمت دیگری ببرند، آب در هاون می‌کوبند...» (3359836) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۱:۳۴
خوب گفته (3360522) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۱۳:۰۶
پس طبق نظر شما جناب آقای روحانی چون قبلا به توزیع رایگان سیب زمینی انتقاد کرده بود الان لح فرموده و بجای توزیع رایگان بین محرومین آنرا دفن نمودند؟

به! به! معنای تدبیر را هم فهمیدیم....

نمی خواهم آن ضرب مثل را بگویم که می گوید اگر دیگی برای من نجوشد می خواهم که ... (3360608) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۲۵:۴۹
دولت بهترین کار ممکن رو کرد چون اگر توزیعش میکرد قطعا مخالفای دولت می گفتند داره با سیب زمینی رای جمع میکنه.(شک ندارم توی همین الف مقاله میزدن نویسنده اش رو هم میدونم کی میتونست باشه) این داستانی که الان سر هم کردن هم اگر توزیع شده بود یه داستان دیگه سرهم میکردن و مقالات عجیبی میدادن و...
در سالهای اینده اگر مدیریت شد باید به دست افرادی برسه که در نقاط دور دست و روستاهای دور افتاده زندگی می کنند و دسترسی به بازار ندارند. در این صورت وارد بازار هم نمیشه که اثر بذاره
اینا هم مصداق کلمه الحق یرید به الباطله (3359838) (alef-17)
 
بردبار
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۲۶:۵۴
این دولت کارهای غط زیاد انجام داده است بعد می گویند دولت تدبیر - خدا ببین چی کارها که نمی کند بنده یک فرزنده مریض دارم هر کجا میروم برای گرفتن وام جهت ادامه درمان ( قرص الحسنه ) میگویند وام ندارم بدهیم البته وام با سود 16 درصد هم باشد راضی هستم بگیرم ولی نمی دهند اقا جان امام زمان (عج ) به کجا باید شکایت ببرم (3359944) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۰۵:۵۵
بخاطره حرف منتقدان نعمت خدا رو اصراف کنیم؟ عجب توجیهی
دولت وظیفه دارد به فکر مردم باشد( مخصوصا مستمندان) نه اینکه بخاطره حرف یک عده این نعمت و دفن کنه (3359996) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۵:۰۱
اسراف چیه؟ سیب زمینی طبق قانون و برای حماتیت از کشاورز از بازار جمع شده و اگه دوباره توزیه میشد باز همین برنامه بود (3361036) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۰۴:۴۷
عجب!
اگر من یک سیب زمینی سالم را داخل سطل آشغال بیندازم اسراف کرده ایم یا خیر؟
حالا شما در مورد دفن 1700 تن سیب زمینی که می شد قانونا مانع فساد و دفن آن شد می گویی اسراف نشده است؟
خواهش می کنم موضوع را از حیث منافع ملت نگاه کنید نه احزاب سیاسی؟ (3365249) (alef-13)
 
فراز
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۲۶:۳۴
دولت بدترین کار ممکن را انجام داده است. اصلا چه معنی داره کی چی فکر میکنه معدوم کردن اینهمه سیب زمینی ضمن اینکه در پیشگاه خداوند گناه بزرگی محسوب میشود از منظر اقتصادی نیز زیانبار است. لطفا اینقدر با تعصب توجیه نکنید (3360025) (alef-11)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۹:۱۹:۲۳
خود کرده را تدبیر نیست!باید اون موقع فکر این موقع ها رو هم بعضب میکردن چوب خدا صدا نداره،تازه اولشه اون موقع که به توزیع رایگان سیب زمینی حمله میکردن فکر نمیکردن اینجا گیر بیوفتن (3360097) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۹:۵۴:۲۴
دولت باید انتقادها به جون میخرید ولی اسراف نمیکرد این بهترین کار ممکن بود بخاطر ترس از انتقاد نعمت خدا زیر زمین دفن کردن (3360145) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۲:۳۱
خیر دولت بهترین کار رو کرد دولت میدونست رایگان توزیعش کنه جناح مقابل تا میتونه براش تیتر میسازه و جنجال میکنه کار طبق قانون و طبق پروتکل های قانونی بود بهتره قانون عوض بشه (3360524) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۶:۳۰:۳۱
پس بخاطر سیاسی کاری دولت یک عده محرم از این سیب زمینی ها محروم شدند
ممنون که واقعیت تلخ را اقرار کردید ... ممنون!! (3363960) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۳۱:۵۲
مصداق مثال " نه خود خورد نه کس دهد گنده کند به سگ دهد" هم نیست چون به حیوانات هم ندادند. (3360200) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۲:۴۲:۲۳
اصراف می دونی یعنی چی هموطن. کفران نعمت چی ؟ (3360346) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۰۹:۵۲
حرف جالبیه
خوب اون وقت هم کیا از احمدی نژاد انتقاد کردند همین افرادی که الان در قدرت هستند یعنی اینا الان از ترس انتقاد خودشون از خودشون دارند کار اشتباه انجام می دهند؟ (3360569) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۲۶:۰۲
اگر آن زمان الکی به احمدی نژاد اتهام نمی زدند، الان این کارها پیش نمی اومد.
هیچکس فکر چاره جویی نبوده (3359840) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۲:۵۱
نیت فرد مهمه که نیت اون فرد درست نبود (3360525) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۶:۳۱:۵۸
شما احیانا شغلت نیت خوانی و ذهن خوانی نیست؟!! (3363961) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۱۶:۲۳
دولت با این خطای بزرگ، ثابت کرد که انتقاداتش به احمدی نزاد غلط بوده و با این کار احمدی نژاد را در ذهن افکار عمومی تطهیر کرد

یعنی هم می گویند واقعا کار خوب را احمدی نزاد کرد و بیچاره اینقدر هم بهش تهمت زدند و حالا که خودشان سر کار آمدند حالا اگر رایگان نمی خواستند به مردم بدند حداقل این نعمتهای بی زبان خدا را چیبس و نشاسته ... ترشی ... می کردند نه اینکه آنها را دفن کنند... (3360611) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۵:۵۸
دولت قانون رو اجرا کرده اجرای قانون بهترین کار ممکنه و خطا نیست کار احمدی نژاد اشتبه و خلاف قانون بوده. این کار باعث زیان گسترده کشاورز میشه (3361038) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۷:۰۷:۴۷
دولت بهترین کار ممکن رو کرده و جز این عمل میکرد بهش انتقاد وارد بود. دولت باید قانون را اجرا کند اگر این توزیع سیب زمینی و پیاز باب شود دیگه چه قانونی اجرا میشه؟ دم انتخابات که بشه دولت کشت سیب زمینی رو تشویق میکنه تا زیاد بیاد بره بخره باهاش رای جمع کنه اصلا و ابدا حتی یک درصد هم کار اشتباهی نکرد. اگر هزینه حمل رو ادمای خیر و داوطلب متقبل بشن این رو میتونن ببرن روسنتاهای بسیار دور افتاده نه اینکه دولت هم هزینه حمل رو متقبل بشه و هم هزینه خرید رو (3361128) (alef-13)
 
شیری
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۲۸:۲۳
یعنی زمان خاتمی امحا شده، زمان احمدی نژاد رایگان توزیع کردند، زمان روحانی هم امحا؛ بعد همه این سال ها کسی به فکر نبوده راه چاره برای اینکه مازاد نداشته باشیم، بیابد؟!

حالا همش دعوای سیاسی کنید. (3359846) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۱:۳۷:۲۳
كسي مي دونه در اين دوره ها رشد علمي كشود چند بوده؟ (3368290) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۳۶:۲۸
اگر ماجرای سیب زمینی برای مردم نفعی نداشت ، خوبه که برای رسانه ها هم نون داشت و هم آب ! (3359863) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۵۹:۳۱
توزیع هم میشد باز یه نون دیگه داشت برا رسانه ها و برا مردم هم نون داشت. چند سال دیگه مناظره ریاست جمهوری اینجوریه:
"ما کار اشتباه کردیم که توزیع کردیم برای رای!!! یا شما که سیب زمینی دفن کردید؟؟؟..."
مردم ما هم که نمیدونن دولت روحانی چه هزینه ای کرده و قانون تنظیم بازار چیه اشکشون درمیاد و طبق معمول حق رو میدن به اون ادمی که داره کارای پوپولیستی میکنه
ایا دولت روحانی نمیتونست سیب زمینی رو توزیع و رای جمع کنه؟ قطعا میتونست
سوال: چرا این کار رو نکرد؟
پاسخ : اجرای قانون (3361044) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۴۱:۳۵
این دولت ناکارآمد هست چیزیم که با ناکارآمدیش به زور بدست میاره همونم با بی تدبیری دفن میکنه این دولت باید بره خودش دفن کنه با بی تدبیریش داره مردم زیرپا له میکنه حالا تا کم اوردن یا کسی ازشون انتقاد کرد برای فرار میگن دولت قبل دولت قبل بابا زشته تا کی میخواین از دولت قبل انتقاد کنید عمر دولت روحانی داره تمام میشه قراربود دولت بلدبلدم راهکار بدهد اصلا اگه راهکار نداشتیدچرا پا به عرصه گذاشتید؟؟ مگر نگفتید با علم به شرایط موجود پا به عرصه انتخاباتی گذاشتید (3359877) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۳۱:۴۹
راهکار داریم، شما طاقت ندارید! شما اعتیاد به یارانه ی مفتی دارید، قطع بشه خدا رو هم بنده نخواهید بود! شما بسیار زود باور و ساده هستید، با کمپین های "تحریم خرید"، رشد اقتصادی رو شهید میکنید! (3359952) (alef-11)
 
سجاد
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۵۷:۲۷
چی میگی واسه خودت.. (3360068) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۲:۱۸:۴۳
این دولت عقل گراست و کارهاش اکثرا منطقیه. شاید خطا و اشتباه انسانی و مدیریتی هم رخ بده اما مسیر کلی قابل دفاعه. واما دولت قبل آقا مهدی، تخم های لقی کاشته شده که نه الان که تا دهه های دیگر هم ازش یاد خواهد شد. فنا دادن ارز میلیاردی که تو صندوق ذخیره ارزی بود وباید با درآمد ارزی نفت چند برابر میشد خیلی جای تاسف داره و در تاریخ هم خواهد آمد (3360317) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۲۳:۵۱
اکثریت مردم به این دولت رای داده اند محصول اکثریت مردم همین دولت است که البته کاملا پاک روی کار آمده . (3360575) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۷:۲۶:۲۸
اگر طبق قانون اساسی اصناف سندیکا داشته باشند تمام محصولات با برنامه کاشته می شوند و اضافه هم نمی آید. (3360576) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۴۷:۵۸
مطلب خوبی بود، واقعا چرا مسئولین انقدر سوء مدیریت دارن (3359883) (alef-17)
 
بیگی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۱۳:۲۲
کشت کنترل شده محصول مرغوب .نه صرفا پر محصول و شامل مقدار زیادی آب در گونه پر محصول بسیار کار ساز است البته عامل خیلی مهم اتلاف ها سیستم بروکراسی اداری ما است.با وجود اینترنت تا نامه ای به مسئول برسد و پاسخ بیاید محصول فنا میشود. (3359919) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۱۴:۳۶
چقدرآب برای تولید این مقدار سیب زمینی مصرف شده؟
چرا نشاسته نگرفتین ازش؟
حالا دوروز دیگه قیمتش رو بدلیل کمبود در بازار میبرید بالا
این کارها حروم نیست؟ (3359924) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۴:۲۰
خیر این کار طبق قانون بوده و همه موظف به اجرای قانون هستیم اگر فکر می کنید نادرسته باید به فکر تغییر قانون باتشید نه حمله به دولت توطیع سیب زمینی توسط دولت خلاف نص صریح قانون تنظیم بازار و در استانه انتخاتبات هم شائبه ساز بود. (3360527) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۱۸:۵۱
احتمالا شکم جنابعالی سیر تشریف دارند ...
یک گونی سیب زمینی الان برای یک خانواده محروم یک ماه قوت عذایی است و نگرانی و ناراحتی را از ان خانواده حداقل برای یک ماه دور می کند. (3360612) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۴۹:۵۷
اینکه یک کیلو سیب زمینی چقدره و مردم محرووم داریم یا نداریم یک حرفه و قانون هم یک حرف دیگر است. قانون تنظیم بازار به صراحت به دولت این امکان را داده که میوه ها را از چرخه خارج کرده و از بین ببرد . این حرف شما مصداق مغالطه تشبث به احساسات است. وقتی یک مجرم را هم میخواهیم اعدام کنیم طرف درد داره و عده زیادی ناراحت میشوند اما قانون قانون است مهمترین چیزی که یک کشور داره قانونه شما میتوانید به قانون تصویب شده اعتراض کنید اما حق اعتراض و زیر سوال بردن دولت را ندارید نهایتش میتوانید بگویید ما خواستار تغییر قانون به نحوی هستیم که با هزینه ملت این مقدار مشخص میوه خریداری و با هزینه ملت حمل و در بین مردمی که به بازار دسترسی ندارند توزیع شود. این حرف حرف درستی است نه اینکه داد و بیداد و مغالطه و...راه بیندازید.
ما مردم خواهان ان هستیم که کشت محصولات به گونه ای مدیریت شود که محصول اضافی باقی نماند اما هرگاه به هر دلیل قیمت محصولات کاهش یافت و احتمال زیان کشاورزان بود مقدار مشخصی خریداری و با هزینه مردم و دولت به محلهایی که دسترسی به بازار تدارد انتقال یافته و توزیع گردد. (3360951) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۷:۴۶:۱۸
شما به یک نکته ساده عنایت ندارید
اگر به قول شما قانون این امکان را داده که میوه های اضافه از چرخه خارج شود و از بین برود خوب همان قانون به وضوح مانعی برای دادن سیب زمینی رایگان به مردم محروم ایجاد نکرده است
چرا شما اینطرف قضیه را نمی بینید...
بله اگر واقعا امکان تبدیل سیب زمینی به نشاسته و چیپس و غیره و دادن آن به محرومین یا صادارات نبود و هیچ راه دیگر باقی نمانده بود آنوقت با هزار تاسف ناچارا آنرا از بین ببرند...
نه اینکه بِ بسم الله با وجود راه های مختلف دیگر آنرا با قساوت قلب امحاء کنند...
دولت اگر عذر خواهی نکند و قول عدم تکرار این کارهایی که به فرمایش مرجع تقلید مصداق بارز اسراف است را انجام ندهد فقط کارش سخت تر می شود و واضح است که در انتخابات مردم تاثیر مستقیم خواهد گذاشت...
چون مردم ایران با اسراف آنهم دراین حد کنار نمی آیند .. (3361166) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۲۱:۴۰:۲۹
شما به یک نکته ساده عنایت نمیکنید:
سیب زمینی رو از بازار جمع کردیم که قیمتش پایین نیاد که کشاورز ضررنکنه اگر قراره که وارد باتزارش کنیم دیگه چه دلیلی داره بریم بخریم؟ اصلا شما متوجه مساله میشید؟ کارخونه ای که میفرمایید بهش سیب زمینی بدیم اگه این 1700 تا رو بهش بدیم کمه دیگه نمیره سیب زمینی بخره باز قیمت میاد پایین اصلا دیگه برداشت و حملش برا کشاورز به صرفه نیست.
کار دولت 100 درصد درست و قانونی بوده. (3361434) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۶:۱۸:۲۳
عزیزم مگه تنها راه اینکه به کارخانه ای بدهیم یا وارد بازار کنیم که به قول شما مشکل پیش می آید
صدها راه دیگر هم هست مثل تبدیل سیب زمینی به نشاسته و یا کلی فراورده هایی با ما ندگاری بالا ...
با این توحیهات کار اسراف و غلط دولت درست نمی شود (3361913) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۱۶:۵۰
چطور برای رفع نیاز، جسارت میکنن سیب زمینی غیر قابل مصرف را منها کنند؟؟؟
الان با این منها کنندگان چه برخوردی صورت میگیره؟؟؟؟
اینکار اگه تو یک کشور پیشرفته انجام میشد الان ده ها نفر دستگیر و حبس میکشیدند که دیگه محصول کشاورزی را منها نکنند. (3359931) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۰۱:۲۳
عقل کل، شما مجبوری نظر بدی؟فرق بین امحا و منها را نمیدونی و نظر الکی میدی هیچ، ۳نفر هم لایک میزنن. (3360735) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۶:۱۹:۴۰
شما هم مجبوری به یک اشکال تایپی گیر بدهی...
شما موضوع را بچسب
امتحان دیکته که نیست (3361914) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۵۱:۴۶
حداقل در این مورد اشتغال زایی دولت تدبیر و امید جواب داده. عده ای مشغول واردات سیب زمینین، عده ای با این بی آبی و هزار هزینه دیگه مشغول تولید سیب زمینین عده ای دیگه هم مشغول امحای سیب زمینین که بازار تنظیم شه!! واقعا دست مریزاد به این همه تدبیر! بازم جای شکرش باقیه که رییس دولت خودش روحانیه و معنی اسراف ... رو خوب میدونه وگرنه خدا میدونه چی میشد..!! (3359975) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۴:۴۴
ای کاش یکی پیدا میشد صداوسیما رو مجاب میکرد این کارتون پت و مت رو از رده خارج کنه. ظاهرا برا بعضی مدیران دولتهای قبلی و فعلی بدجوری بدآموزی داشته! اجرکم عند الله... (3360889) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۵۱:۴۸
توضیحات واضح بود و وقتی کشاورزان سیب زمینی در شرف خراب شدن رو تحویل میدن واقعا جایی برای مدیریت محصول نمیمونه.
از اونجاییکه کشور ما اقلیمهای متنوعی داره به نظرم راه چاره تعیین قیمت خرید تضمینی ثابت و تاریخ متفاوت در شهرهای مختلفه. یعنی در شهرستان خرم آباد در تیر ماه شاید سیب زمینی ها هنوز کاملا تازه اند اما در داراب چند ماهه تو انبار موندن و در شرف خراب شدنن.
حالا با تعیین مهلت خرید (زمان برداشت) در هر شهرستان مدیر کشاورزی یا ارگان مربوطه محصول تازه رو خریده و کشاورز نمیتونه کالا رو دوماه نگهداره و در شرف خراب شدن که مشتری نداشته رو بیاره تحویل بده. ولی باز برای حمایت از تولید کندده میتونن یک تاریخ دوم (مثلا ) یا تمدید هم اعلام کنن مثلا دو هفته پس از برداشت) ولی با قیمت تضمینی کمتر که اگر کشاورز به امید مشتری بهتر بازهم کالا رو نگهداشت خودش بدونه سودش کمتر میشه یا حتی ضرر میکنه.
با توجه به تقویم کشاورزی شهرهای مختلف که برای ارقام مختلف کشاورزی موجوده این کار شدنیه هرچند سخته چون بین ارگانیه. و من ا... التوفیق (3359977) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۷:۵۶:۵۶
سوال اینه که با این کمبود شدید آب و کمبود زمین های مناسب برای کشاورزی، چرا باید یک مدیریت خوب برای تولید محصولات کشاورزی نداشته باشیم. اگر لوبیا کاشته بودند حداقل نیازی به دور ریختنش نبود! (3359983) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۴:۴۰
کشاورزا همکاری نمیکنن (3360528) (alef-13)
 
مستفید
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۱:۵۱:۳۵
دروغه دولت هیچ کاری برای مدیریت این امر نمی کنه کشاورز چرا همکاری نکنه در حالی که زیان متوجه کشاورزه؟؟ (3360776) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۶:۰۰:۴۸
واقعیته ما خودمون کشاورزیم و هر کسی باب میلش رفتار میکنه (3361048) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۰۶:۳۸:۳۳
با طراحی یک سایت مخصوص کشاورزان و ارزیابی میزان زمینها و نیاز سنجی کاملا قابل مدیریت است
این کار یک دولت دل سوز است که الان متاسفانه ... (3363963) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۲۵:۲۱
دوران احمدی نژاد سال 88 هم سیب زمینی بهاره را نمی توانستند انبار کنند آن را بین مردم تقسیم کردند یعنی بین تمام مردم ایران این بار هم سیب زمینی را معدوم کردند آن سیب زمینی ها را اشتباه نکنم اردیبهشت یا فروردین تقسیم کردند اما این بار آذرماه یعنی این دولت ماه ها اینها را انبار کرده بود بعد که فاسد شد دفن کرد این است تدبیر این دولت واقعا متاسفم
1700 تن سیب زمینی می توانست غذای میلیون ها نیازمند را فراهم کند
نه خود خوری نه کس دهی گنده کنی زیر خاک دفن کنی (3360023) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۵:۱۱
توزیعش خلاف قانون بود دولت درست عمل کرده (3360529) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۳۸:۳۴
ای بابا این سیب زمینی هم حکایتی شده! (3360039) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۴۴:۱۳
hاین همه گرسنه در میان جنگ زدگان سوریه و یمن بود
یعنی ما فقط باید سلاح برای انها بفرستیم (3360049) (alef-17)
 
زنده
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۰۵:۴۷
خدا کنه زودتر سال ۹۶ بیاد بریم رای بدیم این سیستم جمع بشه بره نخواستیم ۱۰۰ روزه درست بشه من یکی از افرادی هستم که بهش رای دادم و براش رای جمع کردم
بزرگترین اشتباه زندگیم بود انشالله مردم فهیم ایران سال96 به ... (3360159) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۲:۰۳:۵۰
از اون جک های ساله ... به کی رای می دادی الان اون چی کار کرده بود ؟ ایران سویس شده بود ؟ اقتصاد -6 درصد کشیدن بالا با تحریم رو درک نمی کنید بهتر ابراز فضل هم نفرمایید! (3360788) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۲۹:۳۸
دروغ نگو رای ندادی (3360932) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۳۰:۳۷
آزموده را آزمودن خطاست. (3360935) (alef-11)
 
منصود
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۱:۳۸:۱۱
متاسفانه چه در این دولت و دولتهای گذشته ، بخش مدیریت کشاورزی کشور علی رغم استراتژیک بودن این بخش جزء ضعیفترین بخش های دولت است به گونه ای که نمی تواند عرضه و تقاضا را حتی در اقلام اصلی مثل سیب زمینی و پیاز مدیریت کند. دلالها در این بخش یکه تازی می کنند و کشاورزان متضرر، دانش آموختگان آن جزء بیکارترین و کم درآمدترین ها هستند و ندرتن در بخش کشاورزی کار مرتبط انجام میدهند و هیچ ارتباطی بین دانش کشاورزی و تولید و کشاورزان وجود ندارد. یعنی ساده ترین اطلاعات که با ایجاد یک بانک اطلاعات می تواند تحقق پیدا کند تا سطح زیرکشت و تولید را پیش بینی کنند وجود ندارد. واردات با رانت و باندبازی و در نهایت بیچارگی کشاورزان انجام میشود. ظاهرا کسی هم انتظاری از وزیر مربوطه ندارد. (3360262) (alef-11)
 
فريبرز
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۱:۵۸:۴۹
اگر بگيم راه آلمان و انگليس را كه زياد سيب زمينى مصرف ميكنند ودر فروشگاه ها ده نوع سيب زمينى بسته بندى شده و با قيمت هاى متفاوت وجود دارد و بسته هاى بزرگ براى عيالوار ها و كوچك براى مجردها يك قيمت را دارد تقليد كنيد ...... كه نيستيم يا هستيم !؟!؟ (3360294) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۲:۵۹:۰۲
در دولت تدبیر و امید .... شما که دم از تدبیر میزنید، 1700 تن سیب زمینی رو امحا کردید نه 200 یا 300 تن ، به این میگن تدبیر!؟ (3360365) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۳:۰۵:۴۸
خیر به این میگن اجرای دقیق قانوئن شما اگر معترضی قانون تنظیم بازار رو تغییر بده (3360530) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۰:۴۷:۱۱
آقای توکلی به امحا گوشت مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام نیز رسیدگی کنید (3360474) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۹:۰۰:۵۳
یعنی امحاء به مرغ هم رسید؟!!!! (3360650) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۴:۲۱:۵۲
اقا يعني دولت نميتونه با اين همه سيب زميني سالاد الويه درست كنه تا بشينيم دور هم بخوريم (3360539) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۵:۳۵:۱۲
ببینید این حرفای شما درسته شوخیه ولی نشان از یک ذهنیتی داره که نمیدونه هزینه چیه
کم هزینه ترین کاری که دولت میتونه بکنه اینه که سیب زمینی رو به کمیته امداد بدهد که توزیع کند که همون هم هزینه بر هست. و بعد در نقاط شهری و ودر نزدیکی بازار هم توزیع میشود. که خودش اخلال در بازاره
این سیب زمینی اگرر قرار است برای تنظیم بازار توزیع شود باید در نقاط روستایی بسیار دور از بازار توزیع شود که دوباره وارد بازار نشود هر گونه عملی برای تبدیل یا ذخیره سازی و حمل و صادرات و..صورت گیرد نیازمند هزینه زیاد است. الان 30 درصد قیمت هر کالا قیمت حمل و نقلشه. به این سادگی ها که میفرمایید نیست
بنده یک گونی سیب زمینی رو به خود شما رایگان میدهم و میگم این رو به دست یک فرد روستایی دور از بازار برسانید اگر این کار را با هزینه کمتر از 20 هزار تومن کردید من حاضرم به شما جایزه بدهم
رساندن سیب زمینی به نزدیکترین روستای دور از شهر و بازار حداقل مستلزم 100 کیلومتر حمل کالا است.
خب میفرمایید چرا چیپس نشد؟ مگر دولت کارخانه چیپس سازی داره؟ در بهترین حالتش باید اینئبه یک شرکت چیپس سازی بدهد که اون هم باز قیمت سیب زمینی رو کاهش میدهد چون خود اون شرکت دیگه نمیرزه سیب زمینی بخره
صادرات: صادر کردن الکی نیست باید ماه ها دنبال شریک باشی و هزینه ای که ایجاد میکنه بسبیار زیاده هیچ شریکی هم حاضر نیست فقط 1700 تن سیب زمینی رو بخره و شرکای فعلیش رو از دست بدهد .چون عمل شما موقتی است

فرستادن به افریقا وو کشورهای فقیر: بهترین حالت اینه که به فلان کشور افریقایی بگوییم 1700 تن سیب زمینی در شیراز داریم بیا اینا رو رایگان ببر ایا اون کشور افریقایی میتونه هزینه حملش رو تامین کنه؟ اگر هزینه اش رو داشت دیگه فقیر نبود.
سیب زمینی که اینجا قیمتش 0 باشه تا حمل به افریقا به 2000 تا 5000 تومن میرسه
کلا در خواب و خیال زندگی میکنید بیشترتون هم گمان نکنم تا حالا کار کرده باشبد فقط از جیب بابا پول میگیرید و خبر از هزینه ها ندارید.
برا اینکه از هزینه ها باخبر شوید یه گونی سیب زمینی رو ببرید بدهید براتون ببرن شهر بعدی ببینید چقدر ازتون میگیرن. (3361005) (alef-13)
 
یه تهرانی
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۹:۴۷:۳۵
زمستان حدود بیست سال پیش بود ، سیب زمینی هر کیلو در بازار خرده فروشی 850 ریال قیمت داشت و ناگهان بدلیل دلال بازی قیمت هر کیلو به حدود 5500 تا 6000 ریال افزایش یافت . در آن زمان دوست همکاری داشتیم که در گرگان زندگی می کرد. پدر ایشان بازنشسته ی راه آهن و کشاورز و سیب زمینی کار بود . ایشان با کمال تعجب از افزایش قیمت سیب زمینی در تهران ، 250 کیلو سیب زمینی را توسط راه آهن بطور « رایگان » برایمان هدیه فرستاد و هزینه ی آن را بصورت پیش کرایه ( 12000 ریال ) تا درب منزل پرداخت نمود . خلاصه ، کار نشد ندارد ، البته اگر بخواهند! هر کاری با مشارکت مردم و خواست دولت امکان پذیر می باشد . خیلی از هزینه ها در دولت می شود که به پای هزینه ی خرید و امحای هزاران تن سیب زمینی هیچ است و تا بحال هیچ شخصی نسبت به آنها اعتراضی ندارد و عکس العملی هم به آن نشان نمی دهند . (3362212) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۴:۲۵:۱۱
رسالت شما حکم میکند مردم را آگاه کنید نه بلعکس
صادرات امری نیستکه امروز تصمیم بگیرید فردا حتی یک تریلی بیست تن سیب زمینی صادر کنید . چنان از صادرات سخن میگویند که آنسوی مرزها مشتریان در صف انتظار ند . بفرض تمام ضوایط و عدم آلودگی به آفت ها رعایت شده باشد و موسسات صادر کننده مدارک شما مورد تاءید کشور مقصد باشد نیازمند شریکی محلی هستید که توان توزیع و پخش محصول شما را داشته باشد که مستلزم زمینه سازی قبلی است با چند هزار تن سیب زمینی نمیتوان با نگاه صادرات چمدانی برخورد کرد . واقعیت آنستکه
ما هیچ کالائی نداریم که با رقبای قوی در خارج از مرزها مواجه نباشیم .
. (3360541) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۸:۴۶:۱۴
یعنی سال 88 مجید انصاری اصلا از وضعیت سیب زمینی در کشور مطلع نبوده و واقعا فکر کرده سیب زمینی از خارج آوردند و بخاطر انتخابات رایگان توزیع کردند؟!
واقعا هیچی از اوضاع مملکت نمی دونن اینجا! (3360641) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۲:۵۹:۵۹
به فرموده اقایان سیب زمینی فاسد بوده البته که از بین بردن سیب زمینی فاسد کار خوبیه اما
1) اگر سیب زمینی فاسد بوده یا سیب زمینی فاسد خریدن چرا با پول بیتالمال سیب زمینی فاسد خریدن پس مجرم هستند
2 ) نا اگر سیب زمینی سالم خریدن چرا در اثر بی تدبیری گذاشتن فاسد بشه که باز مجرم و باید محاکمه بشن (3360840) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۰:۵۴
دفاع ابلهانه برخی افراد از مسوولانی که سیب زمینی سالم را بدلیل نداشتن برنامه، سواد، لیاقت تبدیل به سیب زمینی فاسد کردند جالب است! چون هوادار این یکی هستند نه آن یکی و بعد باز هم کسی دیگر می آید و مشکلات به گردن این یکی . اوضاع مدام بدتر می شود ولی یک عده با گوش های بسته و دهان های باز و چشم های دریده از مسوولان دفاع می کنند! (3360881) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۹:۵۷:۲۷
اتفاقا کامتهای شما نشان دهنده اینه که نه فلسفه اینکه چرا میوه رو از بازار جمع کرده ایم را میدانید نه اقتصاد رو واردی و نه قانون را . دقیقا طبق قانون عمل شده ورود سیب زمین به بازار در هر شکل و فرمی(توزیع مستقیم یا دادن به هر نوع کارخانه ای) باعث کاهش قیمت سیب زمینی میشه و سال بعد کشاورزا نمیکارن و مجبوری به چتد برابر قیمت بخری کمی تعقل خوب چیزیه (3364816) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۰۸:۴۳
شنیدم کود شیمیائی زیادی برای تولید این سیب زمینی ها استفاده شده که باعث شده سریع خراب شن متاسفانه در تولید مواد غذایی و کشاورزی و دامداری در ایران استاندارد بی معنی هست ! ( در تولید انبوه )تولید کنندگان مواد غذایی وقتی راه تقلب و سود بیشتر یاد بگیرند هیچ وجدانی ندارند که به دست مردم چه چیزی عرضه میکنند از آنطرف هم به نظر میرسه دولت هیچ کنترلی در عرضه کود شیمیائی و سموم نداره و هر چقدر که کشاورزان سودجو بخواهند عرضه میکند (3360912) (alef-11)
 
منصور
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۴:۳۶:۱۰
بنظر من امحا کار بسیار اشتباهی بوده اگر سیب زمینی سالم بوده ، این خود یک نوع اسراف بتمام معناست دولت قبل بسیار کار پسندیده ای کرد که سیب زمینی را به رایگان بین مردم تقسیم کرد باید کسی که این کار امحا را انجام داده محاکمه بشه تا دیگه به بیت المال ضرر نرسونه مال پدرش که نبوده دلش بسوزه واقعا متاسفم با این مسولینی که داریم . بعد فقط بلدن بگن ما خدمتگذار مردم هستیم . والا ما این را خدمت نمیدانیم بلکه اسمش خیانته (3360941) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۱۷:۰۳:۴۲
از این کامنتها چند برداشت جالب در مورد مردم مون میشه داشت:
اول اینکه ماسفانه مردم دولت را همه کاره میدانند کامنتهایی که میگه دولت باید اینو چیپس میکرد و...اینا یعنی دوستان معتقد هستند که دولت باید همه چیز باشد!
دوم اینکه اصلا مردم اطلاعی در مورد قانون ندارند و مهمتر از اون اصلا قانون گریز هستیم یعنی به طرف میگیم قانون اینو گفته باز به دولت انتقاد میکنه یعنی مفهووم قانون رو هنوز ما درک نکردیم احترام به قانون رو نمیدونیم چیه. همین کار در سوئیس میشد و به مردم میگفتند قانونه دیگه کسی چیزی نمیگفت
سوم اصلا اطلاعاتی از اقتصاد و تنظیم بازار نداریم نمیدونیم سیب زمینی لبرا چی جمع اوری شده! همه میگن باید برش گردونن به بازار! خب عزیز من چرا باید اصلا دولت بره بخره که باز برش گردونه؟ اونم وقتی قیمت پایینه؟
چهارم اصلا اطلع ندارند که دولت برای خذرید سیب زمینی بودجه صرف کرده و متضرر بزرگ خودشه مثل اینکه یک ادم خیری بیاد یه کار خیر بکنه و ضرر هم ببینه بعد بهش انتقاد کنن در این شرایط تحریم و نفت 30 دلاری اخه دولت اصلا به نفعشه قانون تنظیم بازار رو اجرا کنه؟ دولت بخاد سوء استفاده کنه اصلا سیب زمینی نمیخره میگه بذار کشاورزا ضرر کنن
پنجم: مشخص شد که ما عاشق کارای پوپولیستی و قهرمان بازی و توزیه سیب زمینی و... هستیم اصولا عاشق این حرکتها هستیم اما از خودمون نمیپرسیم کسی که الان خلاف قانون سیب زمینی رو توزیع می کنه و ما خوشحال میشیم ممکنه پس فردا 800 میلیارد پول نفت رو هم خلاف قانون برداره ببره گم و گور کنه
اقات دوستان قانون خیلی مهمه قانون از سیب زمینی مهمه با این توزیع سیب زمینی ممکنه 1000 نفر سیر بشن و 10 هزار کشاورز ضرر کنن ولی قانون که شکسته بشه کم کم عادت میشه دیگه کشور سرپا نمیتونه بمونه.
قبل از سیب زمینی به قانون فکر کنید قانون!!!!!!!!
راه حل این قضیه هم اینه که این سیب زمینی ها رو بدهند به ان جیی او ها و نهادهای مردمی که تحت نظارت ببرن روستاهای بسیار دور دست که به بازار دسترسی ندارن این تنها راه حل خوب قضیه است. دولت مسئول توزیع سیب زمینی نیست دولت نمیتونه اینو بخره باز هزینه حمل و ...هم متقبل بشه
درکش سخته؟ (3361125) (alef-13)
 
یه ایرانی
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۹:۵۵:۴۴
عزیزجان به جای این همه صغرا و کبرا چیدن ، بهتر بود در مورد بودجه های دولتی کلانی که بابت همایش ها و سمینارهای بی خاصیت هزینه می شود تحقیق می نمودید و موارد قانونی را در این گونه هزینه ها بررسی نمائید . (3362224) (alef-13)
 
م
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۱:۵۷:۱۲
البته که ما در کشور بی سوادی هستیم و هر ساله هم کار و تولیدمون بالاست و دکتر و مهندس کشاورزی و برنامه ریز اقتصادی نداریم!!!!!!!!!!! معلومه که باید این بلاها سرمون بیاد. بابا یکی به این مسئلین همه فن حریف بگه این همه آدم چپوندید توی این دانشگاه ها (زندان با امکانات مناسب تر به تعبیری) که چی بشه. دست یه دو تاشون بگیرید تا به جای داده سازی برن روی آینده تولید و عرضه و تقاضا کار کنن. امان از بی مدیریتی که همیشه دنبال معجزه هستند......... (3361823) (alef-17)
 
همتي فر
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۹:۰۳:۲۶
بايستي سياست كشت را اعمال كنيم . ( خدا را شكر همه كه تو اين مملكت سياسي كار و سياسي زده هستيم كه آن هم اشكال بزرگي هست)تو كشور ژاپن وقتي سؤال كردم چرا زمين ها يكي در ميان كشت شده اند گفتند براي رعايت سياست كشت و كنترل بازار است .پرسيدم صاحبان اراضي كه مشكل پيدا مي كنند. جواب دادند دولت با برآورد ميزان كشت در واحد سطح و قيمت هر كيلو محصول به صاحبين زمينهاي كشت نشده پرداخت مي كندو در سال بعد آنهايي كه آيش بوده كشت و آنهايي كه كاشت بودند به آيش گذاشته مي شوند. در اين كار هم زمينها تقويت مي شوند هم منابع هدر نرفته است. (3362102) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۰۸:۰۰:۳۲
جناب آقای کوچک زاده
ای ولله به شجاعتت
تاریخ از شما به مردانگی یاد خواهد کرد.


به قول دوستمون کسی که این کارو کرده بی شه ره فه (3365241) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.