توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504764
سه جرم اول در تهران به روایت رئیس سازمان زندان ها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۲
رییس سازمان زندان‌ها گفت: سه جرم اول تهران عبارتند از مواد مخدر و روان گردان ها، سرقت و جرائم علیه اشخاص که تقریبا با میانگین کشوری به لحاظ ترتیب و میزان یکسان است.

 به گزارش ایسنا، رییس سازمان زندان‌ها در همایش علمی کاربردی زندان و کاهش جمعیت کیفری گفت: حذف بسترهای جرم زا با مشارکت قوای سه گانه یکی از ضرورت های راهبردی در کاهش جمعیت کیفری است.

جهانگیر با اشاره به تجربه موفق کشورهای جهان در امر پیشگیری از وقوع جرم گفت: کاهش جمعیت کیفری بدون توجه به اصل پیشگیری و مشارکت عمومی جامعه امکان پذیر نیست.

وی گفت: وضع قوانین موثر توسط نهادهای قانونگذار، توجه به اجرای صحیح قوانین توسط قوه مجریه، توسعه آموزش های همگانی از جمله اقداماتی است که باید به آن توجه داشت.

مشاور رئیس دستگاه قضا که در جمع دادستان ها و قضات استان تهران سخن می گفت با اشاره به جمعیت کیفری زندان ها بیان کرد: تراکم جمعیت کیفری در زندان ها امکان اجرای بهینه هرگونه فعالیت مثبت را کاهش می دهد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه توجه به شیوه های نوین مجازات و پرهیز از مجازات حبس را مورد بحث قرار داد و گفت: با پیگیری های سازمان زندان ها موضوع ظرفیت زندان ها به قانون تبدیل شده است که این یک اقدام مهم و موثر در کنترل جمعیت کیفری است.

رئیس سازمان زندان‌ها ضمن تشکر از دادستان عمومی و انقلاب تهران به خاطر برگزاری این همایش کاربردی گفت: بررسی آمارهای قضایی زندان‌ها در یک سال گذشته نشان دهنده بهبود شاخص‌های مختلف است که جا دارد در همین جا از تمامی همکاران قضایی تشکر کنم.

جهانگیر با اشاره به برخی شاخص های قضایی گفت: در سال گذشته ورودی زندان های تهران ۲/۳ درصد کاهش داشته است.

این مقام ارشد قضایی بیان کرد: سه جرم اول تهران عبارتند از مواد مخدر و روان گردان ها، سرقت و جرائم علیه اشخاص که تقریبا با میانگین کشوری به لحاظ ترتیب و میزان یکسان است.

جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در ۴ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه تعداد زندانیان تحت قرار حدود یک درصد و تعداد بازداشت موقت ها حدود ۳/۵ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان زندان ها گفت: در سال گذشته تعداد ۱۱۷۰۰۰ برای تعداد ۴۸۰۰۰ زندانی امر اعزام و بدرقه به دادگاه ها و مراجع قضایی را انجام دادیم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود گفت: یکی از موضوعات مطرح در زندان های استان تهران وجود زندانیان غیربومی است که با توجه به مشکلات خانواده ها در تردد برای ملاقات و … باید مورد تامل بیشتر قضات قرار گیرد.

جهانگیر در این نشست که با حضور معاون حقوقی قوه قضاییه و دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد افزایش تعامل مراجع قضایی با زندان ها و توجه به ظرفیت های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری و رسیدگی به امور زندانیان را مورد تاکید قرار داد.

شایان ذکر است در ابتدای این نشست دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن سخنانی به تشریح اهداف این نشست پرداخت.

جعفری دولت آبادی حضور مداوم قضات در زندان ها را یکی از راهکارهای مهم در راستای کاهش جمعیت زندان ها عنوان کرد و از دادستان ها و قضات حاضر خواستار توجه جدی به این موضوع شد.

در این نشست خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه نیز طی سخنانی به تشریح برخی از ظرفیت های قانونی در خصوص کاهش جمعیت کیفری و استفاده از مجازات های جایگزین پرداخت.

در این نشست علاوه بر مقامات قضایی استان، تعدادی از معاونین و مدیران سازمان زندان ها و روسای زندان های تهران نیز حضور داشتند.
 
کلمات کلیدی : نزاع + درگیری + قتل + جرم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.