نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475073
محرومان، قربانی غفلت اصولگرایان و تغافل اصلاح‌طلبان
*حسن سبحانی؛ 2 خرداد 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶
بااینکه فقر و گرفتاری‌های اقتصادی، اجتماعی در ایران امروز، عمدتاً محصول سیاست‌های غلط تعدیل اقتصادی است که به‌طور مشترک توسط دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا، طی 28 سال گذشته، در مجالس و دولت‌های مختلف، اتخاذ، حمایت، تصویب و اجرائی شده است، اما عجیب است که در مجادلات انتخاباتی اخیر، نمایندگان جناح اصولگرا، بدون عنایت به سیاست‌های اقتصادی مسبب فقر، جانب حمایت از فقیران و تهیدستان و حاشیه‌نشینان را گرفتند و غافل شدند که فقیران، محصول اقدامات گذشته خودشان و جناح اصلاح‌طلب می‌باشند.

در مقابل، نمایندگان جناح اصلاح‌طلب با پوپولیست و عوام‌گرا خواندن رقیبان خودشان، زیرکانه از قبول مسئولیت‌ها و سیاست‌های اقتصادی فقر آفرین خود، طی بیش از دو دهه گذشته شانه خالی کردند و در این میان، بازهم این محرومان بودند که در معرکه سیاست و جنگ قدرت بین جناح‌ها، قربانی غفلت اصولگرایان و تغافل اصلاح‌طلبان شدند.

آری، ده‌ها میلیون انسان شریف و محروم از طبقات ضعیف و متوسط دارای این نقش‌آفرینی در سیاست شده‌اند که در یک سکانس انتخاباتی، قربانی سیاست‌های فقر زای جناح به قدرت رسیده با آرای خود می‌شوند و در سکانسی دیگر ناچار می‌شوند با توجه به ادعاهای جناح‌ها برای خارج نمودن آنان از فقر و گرفتاری، یک‌بار دیگر به سیاست‌های اقتصادی فقر آفرین رای بدهند.

ای کشته که را کشتی تا کشته شدی زار
تا باز که او را بکشد آن‌که تو را کشت.

*استاد اقتصاد دانشگاه تهران
۱۳۹۶/۰۱/۱۹ ۱۲:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۴ ۱۰:۳۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۹ ۱۶:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۸/۳۰ ۱۵:۱۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۷ ۱۰:۰۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۳ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۸ ۱۳:۰۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ۱۶:۰۳
 
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ ۱۱:۴۳
 
۱۳۹۲/۰۵/۰۴ ۱۱:۲۷
 
 
کلمات کلیدی : محرومان+اصولگرایان+اصلاح طلبان+فقر+حسن سبحانی
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۵:۲۳:۲۵
ظاهرا ... فراتر از سیاست های اقتصادی بستر فعالیت های اقتصادی مهم است. بزرگترین عامل عقب ماندگی اقتصاد دولتی و سیاسی بودن آن و بستر نامناسب توسعه از قبیل وقوع جنگ و حصر اقتصادی، عدم تعامل عادی با بازار بین المللی و پایین بودن کیفیت ، تکنولوژی و بهره وری است (4386301) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۵:۳۰:۰۳
آفرین به جناب سبحانی حق مطلب را ادا کردند..جالبیش اینه که در میان وعده های اقتصادی دوجناح کم کردن از بار درآمدهای مالیاتی در بودجه دیده نمیشه فقط دعواشون سر اینه که از کدام گروه باید بیشتر مالیات گرفت این نشون میده دوگروه از یک گروه تئوریسین اقتصادی در نهایت خط میگیرن (4386320) (alef-11)
 
سلیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۵:۴۱:۱۷
آقای دکتر چپ و راست اشتباه می کنند. پس راه حل چیست؟ بی شک اشتغال و تولید. می دانید تولید بدون صادرات دردی دوا نمی کند. اما صادرات به کجا؟ (4386349) (alef-11)
 
مهدي حسنوند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۷:۱۹:۵۸
متاسفم براي انتخاباتي كه در شرايط بحران اقتصادي، دكتراي اقتصادي مثل آقاي سبحاني را رد صلاحيت مي كند. (4386510) (alef-11)
 
DAYANI
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۷:۳۰:۰۸
توقع داشتم تحلیل دقیقتری از ایشان بخوانم، نمیدانم چرا ایشان نیز به کلی گویی بسنده کرده اند. (4386522) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۷:۴۹:۱۴
این چه تحلیل سطحی واشتباهی بود.تولید ثروت امروز با تولید دانش واقعی گره خورده است .ما زیرساخت لازم را داریم وجز ۲۰ کشور اول هستیم .وآن هم دانش آموختگان بالای ماست و منابع بکر وغنی باضافه هوش بالای ایرانیان از همه اقوام.این مردم هستند که باید تولید ثروت کنند و دست دولت رابگیرند نه برعکس.
بس کنید اقتصاد سوسیالیستی ویارانه محور را. (4386549) (alef-11)
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۸:۲۸:۱۳
وچقدر حیفه که امثال دکتر سبحانی با سابقه نمایندگی مجلس برای ریاست جمهوری رد صلاحیت میشن (4386627) (alef-13)
 
هادی جویباری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۰:۰۱:۲۸
بله متاسفانه امثال دکتر سبحانی رد صلاحیت میشن در حالیکه ایشان وقتی در مجلس بودند از معدود نمایندگان اصولگرایی بود که اصلاح طلبان ایشان را به عالم و متخصص بودن قبول داشتند. و در انتخابات ریاست جمهوری فعلی دقیقا پازل گم شده کاندیداها همان مسائل اقتصادی بود که اتفاقا افرادی تایید صلاحیت شدند که نه هیچگونه تخصصی در مسائل اقتصادی داشتند و نه حتی هیچگونه آگاهی در این زمینه!
یکی از دلایلی که مردم ترجیح دادند با وجود مشکلات عدیده اقتصادی باز هم به روحانی روی بیاورند همین نکته بوده که افرادی که تایید شده بودند در حد مبتدیات اقتصاد هم به مسائل اقتصادی وارد نبودند و عملا وعده هایی می دادند که مردم میدانستند بیشتر باعث وخامت اوضاع فعلی اقتصادی میشود تا بهتر شدن آن! (4386764) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۹:۴۲:۳۲
آخه مگه شما چه کار کردید؟
کل سیاستها به نفع ملاکین شده
تورم و بیکاری عاملش گرون بودن ملک و اجاره است
همه مشاغل هر چی در میارن میدن اجاره خوب معلومه که کسی کار ایجاد نمیکنه
معلومه که فقر ایجاد میشه
معلومه جونها ازدواج نمیکنن
.. (4386735) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۰:۴۴:۰۳
جناب سبحانی شما که مخالف دولت روحانی بودید الان تعیین تکلیف میفرمایید؟ (4386802) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۱:۲۶:۱۸
احسنت بر شما
سالیان سال است که مردم و محرومین فراموش شده اند و هر دو جناح فقط و فقط به قکر به قدرت رسیدن هستند (4386836) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۳:۱۲:۴۸
آفرین اینو میگن حرف حساب (4386969) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۲۴:۵۶
بله
راه حلی نداره مگر اینکه دو جناح با همدیگر برای حل مشکلات همکاری کنند.
با تهمت زدن و توهین کردن و تحقیر طرف مقابل و افترا نمی توان جوء همکاری ایجاد کرد. بلکه فقط دشمنیها زیادتر میشود. (4387051) (alef-11)
 
مهران از برلين
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۱:۴۶:۲۰
هيچ جاي دنيا اين چنين سرمايه داري بي در پيكري وجود نداره كه در ايران وجود داره، در همين برلين من به شخصه ايران هاي بسيار زيادي رو ميشناسم كه پول هايشون رو از ترس وزارت دارايي المان از اينجا خارج ميكنند و به ايران ميارند و در كار ساختماني و مسكن به كار ميگيرند فقط به يك دليل: فرار مالياتي، چون در مقابل كشور المان ايران اصلاً ماليت نمي گيرند!!! (4387087) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۳:۱۷:۵۰
بهترین کار برای ما ایرانیان، تبدیل گاز به ارزش افزوده است که موجب افزایش اشتغال و درامد ملی هم می شود. صدور گاز نوعی خام فروشی است. در واقع کشور ما در حال توسعه است و بهترین منبع تامین انرژی بویژه تولید برق همین گاز طبیعی است.
قیمت ارزان انرژی و برق برگ برنده ملت ما برای تولید کالای رقابتی در بازارهای جهانی است. کاری که چینی ها با زغال سنگ کردند (سوخت به شدت آلاینده) ما گاز بهرتنی و پاک ترین سوخت فسیلی می توانیم انجام دهیم. نبایست غفلت کرد. تولید برق ارزان از گاز، سبب افزایش رفاه عموم جامعه و افزایش رغبت کاربرد برق در خانه و حمل و نقل .. می شود و در نتیجه از شدت الایندگی در شهرهابی بزرگ کاسته می شود. کلید حل دراز مدت مشکل آلودگی هوا در کاربرد وسیع برق به جای سوزاندن سوخت فسیلی است و این امر تنها با تولید برق ارزان از گاز موثر است زیرا سایر روش ها تا نسل ها گران است و توجیه اقتصادی ندارد. (4387124) (alef-11)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۷:۴۹:۳۲
آقای سبحانی
حرف های شما را نمی توانم بپذیرم
فقر وجود دارد ، وجود خواهد داشت به هزار یک دلیل مردم فقر می شوند . هنوز فقر در کشور ما تعریف نشده است و ما جقدر باید به فقرا کمک کنیم مشخص نشده و الونیت بندی تعیین نشده. اشتغال بزرگترین عامل کاهش فقر است .
زمان جنگ که جنگ بود
زمان رفسنجانی که پول نبود اما ایشان معجزه کرد بیشترین اشتغال با کمترین منابع مالی
زمان خاتمی وضعیت َکمی بهتر شده بود اما اشتغال به خوبی ادامه داشت. ضمن اینکه مجلس با سیاست تثبیت قیمت ها دست دولت را بست.
آقای احمدی نژاد پول دار بود اما معنای اشتغال را عوض کرد و فقط پول توزیع کرد . به عبارت دیگر پول قوی اشتغال زا را تبدیل به پول خرد کم بها کرد و نتیجه اش را فقرا در دوسال آخر ایشان دیدند
آقای روحاتی نیز گرفتار مصیبت های بجا مانده از یارانه ها و مسکن مهر شد. شما نمودار استقراض بانکی را که دیده اید از دو سال آخر احمدی نژآد وضعیت اسفناک می شود.
بله اشتباه آقای روحانی ادامه دادن راه احمدی نژاد بود و با طرح سلامت به آن دامن زد . دیر یا زود تورم وحشتاکی مانند سال 74 و 91 خواهیم داشت. با این تفاوت که تورم سال 74 بعلت اشتغال بود ولی سال 91 و بعدی به علت یارانه ها - مسکن مهر و اخیرا طرح سلامت خواهد بود .
تنها راه کاهش فقر را حضرت علی بیان کرده است
وقتی عالم دست جاهل و توانگر دست فقرا را نگیرند جامعه واژگون می شود
ارج نهادن به نخبگان و توانگران سبب می شود که بجه من راحتتر سرکار برود و از فقیر شدنش جلوگیری شود (4387196) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.