توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407870
بعد از ۶ سال یک وزیر اسرائیلی به مراسم روز جمهوری ترکیه دعوت شد
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۵
برای نخستین بار از زمان وقوع رویداد کشتی "ماوی مرمره" در سال ۲۰۱۰ میلادی، یکی از وزرای اسرائیل به شرکت در مراسم سفارت ترکیه در شهر هرتزلیا به مناسبت روز جمهوری ترکیه دعوت شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه یدیعوت آحارونوت، از زمان وقوع رویداد ماوی مرمره در سال ۲۰۱۰ میلادی که روابط متزلزل آنکارا – تل‌آویو را بیش از پیش خدشه‌دار کرد، یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل نخستین وزیر رژیم صهیونیستی است که به خانه سفیر ترکیه در اسرائیل دعوت شده.

استاینیتز امروز (شنبه) برای شرکت در مراسمی که به مناسبت روز جمهوری ترکیه برگزار شد، به خانه سفیر ترکیه رفت.

تقریبا ۱۰۰ تن برای شرکت در این مراسم دعوت شده‌اند از جمله ترک‌هایی که به اسرائیل بازگشته‌اند، تجار و دیپلمات‌ها.

استاینیتز ضمن استقبال از تجدید این روابط دوستانه دیپلماتیک گفت: این حقیقت که اسرائیل و ترکیه مجددا دست دوستی، صلح و همکاری به طرف یکدیگر دراز می‌کنند، خبر بسیار مهمی است. امروز سندی است دال بر اینکه اسرائیل و ترکیه نه تنها می‌خواهند روابط رسمی و دیپلماتیک خود را مجددا برقرار سازند بلکه روابط اقتصادی و همکاری‌ها در زمینه انرژی را نیز تقویت می‌کنند.

این امر شامل صادرات گاز از اسرائیل به ترکیه و از ترکیه به شرق اروپا است. امیدوارم در آینده این امر منجر به تقویت اعتماد، همکاری امنیتی و همکاری سیاسی میان آنکارا و تل‌آویو شود.

جم توکان، کمیسیونر سفارت ترکیه نامه تبریک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشورش را قرائت کرد که در آن از قدرت ترکیه گفت و اطمینان داد که دشمنان این کشور نمی‌توانند آنکارا را تسلیم خود کنند.

استاینیتز دو هفته پیش پس از دیدار با وزیر انرژی ترکیه به اسرائیل بازگشت. در جریان این دیدار آنها درباره ساخت یک خط لوله گازی میان اسرائیل و ترکیه صحبت کردند. گفته می‌شود که مذاکرات میان اسرائیل و ترکیه به خوبی پیش می‌رود و هر دو تصمیم دارند که تا کار گروه‌هایی را که در خاک یکدیگر نگه دارند تا درباره جزئیات نحوه عملکرد این خط لوله صحبت کنند.

آنها همچنین درباره مسائل امنیتی ژئو استراتژیک نیز با یکدیگر صحبت کردند.
 
کلمات کلیدی : ترکیه + رژیم صهیونیستی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.