توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475612
ابهام در اعلام نرخ نهایی زولبیا و بامیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۰
درحالی‌که تنها چند روز تا آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده، قیمت زولبیا و بامیه در شهر اصفهان هنوز مشخص نشده است.

به گزارش تسنیم، فرارسیدن ماه مبارک رمضان، فرصت مناسبی را برای استفاده از برخی مواد غذایی و خوراکی‌های این ماه برای مردم فراهم می‌کند. در واقع مردم ما عادت کرده‌اند که همزمان با این ماه مبارک، خوراکی‌های ویژه‌ای را تهیه کرده و در سفره افطار خود قرار دهند. از جمله این خوراکی‌ها می‌توان به زولبیا و بامیه اشاره کرد که به عنوان خوراکی‌های سنتی و البته پرمصرف این ماه قلمداد می‌شوند.

در حالی که تا دو روز دیگر ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، قیمت این خوراکی خوشمزه و البته پرطرفدار هنوز به تایید و تصویب مراجع ذی‌ربط نرسیده و به گفته مسئولان مربوط، ممکن است نرخ نهایی آن بعد از ورود به ماه رمضان اعلام شود.

نرخ زولبیا و بامیه هنوز اعلام نشده است
رئیس اتحادیه گز و شیرینی اصفهان با بیان اینکه نرخ زولبیا و بامیه باید از طرف کمیسیون نظارت سازمان صنعت، معدن وتجارت استان اصفهان اعلام شود، اظهار داشت: کمیسیون نظارت هنوز قیمت را اعلام نکرده است.

حسن شریفی با اشاره به پیشنهادات ارائه شده در این زمینه افزود: پیشنهاد اتحادیه گز و شیرینی اصفهان برای نرخ هر کیلو زولبیا و بامیه در ماه مبارک رمضان در اصفهان مطابق قیمت سال گذشته، 11 هزارتومان است ولی براساس قانون، قیمت کالاهای با مصرف بالا از سوی کمیسیون نظارت صنعت، معدن وتجارت اعلام می‌شود. وی با بیان اینکه اتحادیه گز و شیرینی اصفهان پیشنهاد داده که قیمت‌ها امسال نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته باشد، بیان کرد:  با توجه به درجه‌بندی قنادی‌ها، این قیمت برای قنادی‌های درجه یک 11 هزار تومان اعلام خواهد شد و برای قنادی‌های درجه 2، کاهش 10 درصدی قیمت درنظر گفته شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و 200 واحد صنفی در اصفهان مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: در شهر اصفهان هیچ واحد صنفی غیرمجاز فعالیت نمی‌کند و با توجه به اهمیت این مسئله، اتحادیه گز و شیرینی، معاونت بازرسی صنعت ومعدن وبازرسی اتاق اصناف نظارت ویژه‌ای را درباره این موضوع اعمال می‌کنند.

رئیس اتحادیه گز و شیرینی اصفهان ادامه داد: قرار است که در جلسه روز یکشنبه کمیسیون نظارت سازمان صنعت، معدن وتجارت استان اصفهان قیمت نهایی زولبیا و بامیه، به تصویب برسد.

قیمت پیشنهادی از طرف اتاق اصناف به تازگی اعلام شده است
اما سئوال این است که تعیین نرخ زولبیا و بامیه چه مسیری را طی می‌کند و آیا این روند مدت زمان مشخصی را به خود اختصاص می‌دهد و چرا در حالی که فرصت چندانی به آغاز این ماه مبارک نمانده، هنوز درباره آن تصمیم‌گیری لازم صورت نگرفته است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در این باره گفت: برای کالاهایی که نرخ مصوب دارند، روند قانونی آن است که اتحادیه صنفی پیشنهاد قیمت به اتاق اصناف می‌دهد، این قیمت در اتاق اصناف بررسی شده و سپس برای تصویب به کمیسیون نظارت ارسال می‌شود.

محمد مجیری افزود: قیمت پیشنهادی زولبیا و بامیه از طرف اتاق اصناف به تازگی و طی یکی دو روز گذشته اعلام شده و به همین دلیل، تا این لحظه جلسه‌ای در کمیسیون نظارت پیرامون این موضوع برگزار نشده اما قرار است در نخستین جلسه کمیسیون نظارت، این موضوع بررسی شده و قیمت نهایی زولبیا و بامیه اعلام شود.

وی بیان کرد: تا زمانی که قیمت جدید اعلام نشده، فروشندگان مکلف هستند براساس نرخ سال گذشته اقدام به فروش کنند و آنها حق افزایش قیمت را ندارند.

معاون امور بازرگانی وتوسعه تجارت سازمان صنعت، معدن وتجارت استان اصفهان تصریح کرد: کمیسیون نظارت سعی می‌کند به دلیل ثبات نرخ تورم در ماه‌های اخیر، قیمت پیشنهادی خود را به رقم سال گذشته نزدیک کند. وی گفت: نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از گران‌فروشی را اتحادیه گز و شیرینی، اتاق اصناف و سازمان بازرسی صنعت، معدن و تجارت برعهده داند.

مجیری در زمینه نحوه برخورد با متخلفان خاطرنشان کرد: متخلفانی که اقدام به گران فروشی کنند، جریمه شده و درصورت تکرار شدن ممکن است واحد صنفی پلمپ شود. وی با اشاره به زمان نهایی شدن نرخ زولبیا و بامیه گفت: نظر کمیسیون نظارت هم به طور حتم همان قیمت قبلی بوده و پیش‌بینی می‌کنیم که در این جلسه قیمت قبلی به تصویب برسد.

حال سئوال این است در شرایطی که زمان چندانی تا تب استفاده از این خوراکی پرطرفدار باقی نمانده، چرا هنوز نسبت به تصویب قیمت آن حرکتی صورت نگرفته و چگونه مسئولان در این زمینه اقدامی جدی صورت نداده‌اند.

اگر قرار که نرخ سال گذشته به عنوان قیمت این اقلام پرمصرف اعلام شود، چرا این اتفاق باید با تاخیری چند روزه صورت گیرد و اگر قرار است قیمت نسبت به قبل  افزایش داشته باشد، زیان ناشی از چند روز عدم تغییر این قیمت بر دوش چه کسانی خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : زولبیا، بامیه، ماه رمضان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.