نظر منتشر شده
۳۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467954
سلیمی نمین در گفتکو با الف:
اصولگرایان درمناظره های بعدی وحدت و هماهنگی داشته باشند/ مناظرات میتواند انتقادات را به جامعه انتقال دهد
بخش انتخاباتی الف، 12 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲
نخستین مناظره کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عصر جمعه با محوریت مسائل اجتماعی و فرهنگی با حضور شش کاندیدا برگزار شد.
 
به گزارش الف، پس از حضور کاندیداهای ریاست جمهوری در سازمان صداوسیما برای حضور در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با محوریت مسائل اجتماعی و فرهنگی، برگزار شد و شش کاندیدای ریاست جمهوری در چندین نوبت توانستند در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی به بیان دیدگاه های خود بپردازند.

این مناظره دارای حواشی مختلفی هم بود که بیشتر در بحث های مطرح شده بین جهانگیری، قالیباف و روحانی به چشم می آمد.نقطه پررنگ مناظرات، چالش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و محمد‌باقر قالیباف، شهردار تهران بود که سئوالات زیادی را در اذهان عمومی ایجاد کرد.

در همین راستا، عباس سلیمی نمین، فعال سياسي اصولگرا و  روزنامه نگار در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد انتخابات ریاست جمهوری و مناظره بین کاندیدها اظهار داشت: آنچه که در این دوره در مورد تبلیغات کاندیدهای ریاست جمهوری شاهد هستیم، بسیار رشد دهنده و رو به جلو بوده است. مناظرات به گونه‌ای جهت یافته که امکان تامل برای عموم جامعه فراهم شده است و خوشبختانه تبلیغات شهری بسیار کاهش یافته است.
 
وی تصریح کرد: این اتفاقات بدین معنی است که هر چه از رسانه ملی عرضه شد هم قانع کننده بوده و هم در کانون توجه مردم قرار دارد. 2 اتفاق شایسته افتاد ابتدا اینکه علی رغم میل دولت، بعد از اینکه افکار عمومی فشار زیادی وارد کرد، مناظرات زنده در معرض قضاوت مردم قرار گرفت و بعد از آن دولتی ها اعلام کردند که ما موافق پخش زنده هستیم که این خلاف واقع است چراکه وزیر کشور این قضیه را در شورای امنیت و کمسیون تبلیغات مطرح کرده بود و توانست دیگران را با خود همراه کند که خوشبختانه با فشار افکار عمومی تغییر جدی ایجاد شد.
 
سلیمی نمین در مورد نوع مناظرات بین کاندیدها افزود: بحث دوم در مورد نوع مناظرات است، نمایندگان دولت فشار بر کمیسیون تبلیغات می آوردند که مناظرات را سه روز پی در پی برگزار شود که خوشبختانه این هم تحقق نیافت. بنده به این دلیل اقدام دولت را نگران کننده میدانستم که میتوانست التهابی را به جامعه تزریق کند. در شرایط کنونی مشاجرات می تواند در مناظرات بروز پیدا کند اما فرصت‌ برای خالی شدن جامعه وجود دارد. این مناظرات می تواند انتقادات را به جامعه انتقال دهد و با بحث‌هایی که در بین مردم وجود دارد به مرزبندی می‌رسد و مشاجرات تبدیل به آگاهی شود و انگیزه لازمی را برای تحقیق در نظر بگیرد. این انتقادات به نوعی متراکم نبوده و نمیتواند نگرانی ها را به وجود بیاورد.
 
این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: نگرانی جامعه این است که التهابات ایجاد تنش کند و تحول را کنار بگذارد. خوشبختانه خواسته افرادی که میخواستند از طریق احساسات، انتخابات را به نفع خود ببرند با شکست مواجه شده و در حال حاضر فضا به سمت عقلانیت پیش رفته است.
 
وی به اقدامات رسانه ملی اشاره کرد و گفت: رسانه ملی بر اساس استدلال ملی عمل کرد چراکه اگر غیر از این بود و تحت فشار دولت عمل میکرد نتیجه این نبود که امروز شاهد آن هستیم. اما مسائل قابل توجه دیگری هم وجود دارد که در مورد خود مناظرات است. ما برای اولین بار نابرابری را برای رقابت ها شاهد بودیم یعنی جریان کارگزاران و اصلاحات توانستند دو فرصت برای خود ایجاد کنند در صورتی که برای سایر گزینه ها چنین چیزی وجود نداشت. آقای روحانی یک نیروی تقویتی برای خود به صحنه آورده است و هر چند در کوتاه مدت مشکلاتی برای ایشان به وجود بیاورد اما بسیاری از ناظران معتقدند که جریان مدیریت اصلاح طلبان در نهایت این قضیه را جمع میکند و آقای جهانگیری با صدور اعلامیه ای به نفع اقای روحانی کنار می رود.
 
سلیمی نمین تصریح کرد: بعد از مناظره اول اقای جهانگیری تشکیل ستاد داد تا نگرانی برای آقای روحانی به وجود نیاید که اقدامات امتیازی برای دولت مستقر محسوب میشود که دوتا تریبون در رقابت های انتخاباتی و مناظرات دارد و تبعاتی که میتواند به وجود بیاورد، را هم قابل مدیریت میدانند با توجه به تشکیلات قوی که در پشت صحنه دارند.
 
وی تاکید کرد: هم اکنون مناظرات وارد چالش هایی شده که این چالش ها برای مردم اهمیت دارد و منجر به گرم شدن این مناظره ها شده که بسیار مهم است و میتواند رشد جدی را برای جامعه به وجود بیاورد و شاهد رقابت های پررنگی باشیم. در واقع همه افراد یک بحث دارند و همه نامزد ریاست جمهوری بوده و هم سطح هستند. اما به طور کلی باید گفت که رفتارهای آقای جهانگیری و بقیه شایسته نبود اما اینکه امارها و قول های یکدیگر را مطرح کنند خلاف اخلاق نیست ما شاهد بودیم که خلاف اخلاق از سوی نمایندگان دولت صورت گرفت.

این کارشناس مسایل سیاسی خاطرنشان کرد: به طور کلی باید این روند را مثبت ارزیابی کنیم و کاش اصولگرایان هم بتوانند در مناظره های بعدی در این زمینه وحدت و هماهنگی لازم را داشته باشند. اصولگرایان تاکنون تخریبی نداشته اما هم افزایی هم نداشتند و هرکدام به دنبال طیف خود از نمایندگانشان هستند.
 
کلمات کلیدی : سلیمی نمین، انتخابات، مناظره
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۱:۴۸:۰۱
پیروزهای انتخابات در سال 88 و 92 کسانی بودند که توانستند در مناظره‌ها هم پیروز شوند | دو قطب اصلی مناظره‌ها، یکی قطب دولت است که دو نماینده و قطب دیگر هم رقبای دولت هستند که نماینده آنها قالیباف و رئیسی لذا پیروز مناظره‌ها در واقع پیروز انتخابات است | مرکز ثقل مناظره‌ها، ارزیابی قابل احراز اجتماعی از «توانمندی عمومی» است | دو استراتژی را می‌توان تعریف کرد، یکی استراتژی تهاجمی و ریسک‌پذیر و دیگری استراتژی «محافظه‌کارانه و فرصت‌طلبانه» | در مناظره اخیر، استراتژی زوج روحانی - جهانگیری استراتژی استفاده از فرصت‌ها بود و استراتژی قالیباف استراتژی ریسک‌پذیر و تهاجمی بود و این باعث شد مناظره بیشتر بین جهانگیری، روحانی و قالیباف در جریان باشد | در مناظره دوم هر دو قطب انتخابات به استراتژی تهاجمی روی می‌آورند. زوج روحانی - جهانگیری برای جبران مناظره اول به قالیباف تهاجم خواهد بود. البته رئیسی، نیز از تهاجم آنها مصون نخواهد بود. قالیباف به استراتژی تهاجمی خود ادامه خواهد داد و رئیسی برای این که از کانون رقابت خارج نشود، نیازمند چنین رویکردی است. (4308726) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۰۰:۴۰
قالیباف خودکشی سیاسی کرده هیچ شانسی نداره ، جلیلی شماره 2 ! (4308766) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۳۷:۲۳
طرفداران رئیسی تندترین نسبت ها را به قالیباف می زنند حتی بدتر از آنکه به روحانی نسبت می دهند (4308872) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۴۳:۵۹
برنده انتخابات اصولگراها هستند فرقی نداره کدام باشد رئیسی یا قالیباف هر دو خوبند (4308902) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۲۳:۱۶
" ... كي اصولگراها ؟ !! ... باشه ، شانس شون بيشتر باشه ، خيلي هم خوبه !! ... اصلاح طلب ها؟ ... خيلي هم خوبه ! شانس اونا هم بيشتر باشه ، چه عيب داره !! ... نه قربونتم ! مگر كه چه
فرقي ميكنه !! چه اينا بيان ، چه اونا بيان ، چه توفيري ميكنه ؟!! شكر خدا هر دو طرف خوب ! از
خوب هم خوبتر !! ... اصل كار اينه كه شيفتگان خدمت به مردم باشند كه بحمد الله هستند ، همه شون در خدمت مردم حتي مسابقه گذاشته اند !! ... تصدقتم !! از نظر من چه اينا ، چه اونا !! هر
كدامشون سر كار بيان ،خوبن !! نظر خاصي رو افراد ندارم !! ... به كي ؟ ... حالا به يكي شون رأي ميدم !! عرض كردم كه ، همه خوبند ! يكي از يكي بهتر !! ... به هر كدام كه رأي دادم ، خوش حلالش !! خيرش رو ببينه !!حالا يك رأي من چه قابلي داره ،صد هزار رأي كه نميشه !! ... خدا انشاءالله بهشون سلامتي بده كه باري از رو دوش مردم بردارن !! و گرنه بار اضافه كردن كه كاري نداره !! ... نه برادر ! عرض كردم كه چه اينوري ، چه اونوري ، هـيچ توفيري برام ندارن !! ... ما ديگه قربونتم ، آفتاب لب بام هستيم !! اين همه رأي داديم ، خدا بخواد ، عمري باشه ، چند تا
رأي ديگه مي دهيم !! ... بله ؟!! (4309242) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۵۲:۳۲
رقبای جهانگیری و روحانی از اینکه نمیدانند این دو چه هدفی دارند بشدت نگران هستند و تا نزدیک انتخابات هم نخواهند فهمید و باعث سردرگمی شان خواهد شد (4308933) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۵۹:۴۲
قاليباف جليلى شماره ٢، رئيسى احمدى نژاد شماره ٢ (4308965) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۰۶:۲۶
اصول گرایان اگر واقعا به دنبال ارائه برنامه مشخص برای اداره کشور بودند باید سراغ آقای میرسلیم می رفتند نه سراغ رییسی و قالیباف. مشخص است که اصول گرایان غیر از به قدرت رسیدن هدف دیگری ندارند (4308791) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۰۸:۰۲
خیلی خوشخیال نباش (4308802) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۱۸:۲۴
اصلاح طلبا بالاخره اصول گراها رو جاگذاشتن. محافظه کارها می تونن قالی باف و رییسی را متحد کنن. (4308821) (alef-3)
 
انوار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۱۲:۰۲
مردم بی برنامه رای نمیدهند لذا رئیسی و قالیباف شانسی ندارند.بلکه اصولگراها باید مهندس میسلیم سلیم النفس و بابرنامه را جلو بیاندازند و در کابینه احتمالی او از قالیباف و رئیسی هم استفاده کنند. این اقدام به مردم نشان میداد که جریان اصولگرایی بدنیال خدمت به کشور است،و نه کسب میز قدرت به هر روش ممکن. (4309011) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۳۷:۰۹
خدایا این اصولگراها چه تبحری در وارونه جلوه دادن واقعیات دارن
بابا بیایید بین مردم تا کی انحصار
میگه دولت میخواست مناظره زنده نباشه دیدم کدوم کاندیدا در مناظره اول گفت قطع بشه «مردم»استراحت کنن بعد به اسم مردم رفت پرینت گرفت (4308871) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۴۰:۵۸
آقای سلیمی شما می خواهید رئیسی با اخلاق با قالیباف تهمت زن که می خواهد به زور رئیس جمهور شود هماهنگ باشد؟ (4308883) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۴۲:۴۸
طرفدارن قالیباف و ریئسی که خوب از خجالت هم در می آیند (4308897) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۴۳:۲۲
امکان ندارد این اصولگرایان بتواند پا روی نفس خود بگذارند و به نفع دیگری کنار روند (4308898) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۵۳:۵۶
نداشتن برنامه براى اداره كشور درصحبتهاى آقايان رييسى وقاليباف موج ميزنه،تمام تلاش اصولگرايان اينه كه از طريق تخريب دولت و تحت تاثيرقرار دادن فضاى كشور از اين طريق راى جمع كنند. (4308941) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۱۸:۱۳
خوبه تنها کسانی که تا اینجا برنامه مشخص ارائه کردن همین اشخاص بودن!
شما بفرمائین رئیس دولت فخیمه و معاون اولش تا الان دقیقا چه برنامه ای برای اداره اینده کشور ارائه کرده؟!
هرچی هم که در دوره قبلی ادعا کرده بود رو که الان منکر شده! (4309028) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۴:۳۶
داشتن برنامه برای اداره کشور هم در سخنان روحانی و جهانگیری موج میزنه ! داداش داری اشتباه میزنی !!! (4309508) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۷:۳۶:۱۰
اصلا میدونی برنامه چی هست؟
حتما روحانی برنامه داره. برنامه حفظ رکود،افزایش بیکاری و دور کردن سایه های جنگ 2 ، 3 والی اخر (4309771) (alef-13)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۲:۵۴:۰۹
اقای نمین
اصولگرایان باید دست از انحصار طلبی بردارند و اجازه بدهند خواست مردم در هر انتخاباتی بطور ازاد خودش را نشان بدهد

استفاده سیاسی از ابزارهای نظارتی و رد کردن رقبا حتی بعد از انتخاب شدن توسط مردم جامعه را بسوی تنش میکشاند نه مناظره اقای جهانگیری (4308942) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۴۶:۵۱
28 سال کشور در انحصار اصلاح طلبها بوده
فقط 8 سال احمدی نژاد اجازه تنفس به کشور داد که خودش هم بارها گفته من اصول گرا نیستم (4309150) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۱۵:۴۳
در بین اصولگرایان فقط میرسلیم برنامه منطقی دارد
دو نامزد دیگر دارند شعاری کار می کنند
ابعید میدانم با هم متحد شود چون در اصول اولیه مشکل دارند (4309022) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۱۶:۳۷
در صورت رفتن به دور دوم فقط قالیباف در برابر روحانی شانس دارد
رئیسی صد در صد از روحانی در دور دول شکست بسیار سنگینی خواهد خورد (4309025) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۱۹:۲۶
جز افترا و عوام فریبی چیزی ندارید. دیروز آقای جهانگیری سنگ تمام گذاشت بدون اینکه به احدی توهین کند. آقای سلیمی نمیدانم چه طور از هاشمی مرحوم حلالیت خواهید نمود. (4309033) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۵:۴۴:۱۲
همانطور که اصلاح طلبها حلالیت گرفتند (4309465) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۳:۴۴:۰۸
وعده پول و یارانه ! مردم یکبار گول خوردن قرار نیست دوباره گول بخورن ! (4309130) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۰۹:۴۷
سمت ریاست جمهوری ومعاونت اولی ظاهرا کاری بسیار ساده وراحت است وبودن یا نبودنشان یکی است بنابراین این همه بحث وجدل ندارد.. همین حالا آنها مشغول کارتبلیغ هستند وبقیه کار خودشان را انجام می دهند. (4309209) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۲۹:۵۷
رئیسی هم پا به پای قالیباف سخن بگوید (4309266) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۴۰:۲۸
رئیسی نظاره گر نباشد (4309301) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۴۰:۵۶
رئیسی هم باید حمله کند نه دفاع (4309306) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۴:۵۵:۱۰
از زاکانی چه خبر؟ ایشان از چه کسی حمایت می کنند؟؟؟ از سعید جلیلی چه خبر؟؟؟ (4309348) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۰:۱۵
قالیباف در این 38 سال جز 96 درصد بوده یا جز 4 درصد؟ (4309491) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۷:۳۱:۴۳
96 % (4309756) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۰۶:۱۷
به فرض که حرف اصولگرایان درست باشد و دولت بد است ،
اما افرادی که یک روز هم سابقه اجرایی در دولت و مجلس ندارند چطور می خواهند یک شبه رئیس دولت شوند ؟
به جز افزایش یارانه چه برنامه ای برای بهبود وضع موجود دارند ؟
با کدام کاریزما می خواهند افراد قوی را جذب دولت کنند ؟
با کدام شخصیت بین المللی می خواهند در برابر امریکا بیاستند ؟

هیچ یک از دو نامزد اصولگرایان کوچکترین تجربه اجرایی کلان ،بودجه ریزی ، قانون گذاری و امور بین الملل و امنیت ملی ندارند ، (4309515) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۱۶:۳۷:۴۹
من به عنوان یک اصلاح طلبی که دوست دارم دولت بدرستی نقد شود تا مشکلات شناسایی شود و مسیر توسعه هموارتر گردد هیچ برنامه و نقد عالمانه ای از اصولگرایان نمی بینم (4309627) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.