نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 154393
قیمت‌ جدید بنزین مشخص شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۱۲
جوان امروز: در حالی که مجلس تاکید دارد که بر اساس قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، تصمیم‌گیری درباره نرخ حامل‌های انرژی در سال جاری بر عهده دولت است و دولت باید در سقف درآمدی مشخص شده در زمینه افزایش دادن یا ندادن آن‌ها نظر بدهد، سناریوهای مختلفی درباره قیمت بنزین به...

علاوه بر این مجوز به دولت برای تغییر در قیمت حامل‌های انرژی، نمایندگان مجلس همچنین سقف افزایش قیمت حامل‌های انرژی در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را تعیین کردند تا دولت تنها در یک رنج قیمتی مشخص قدرت مانور داشته باشد.

بر این اساس و با توجه به مصوبه مجلس مبنی بر اینکه قیمت فروش داخلی انواع سوخت با لحاظ کیفیت حامل‌ها و با احتساب هزینه‌های مترتب به تدریج تا پایان برنامه پنجم توسعه کمتر از ۹۰ درصد قیمت و بیشتر از قیمت تحویل روی کشتی (فوب) در خلیج‌فارس نباشد، می‌توان گفت که حداکثر قیمتی که می‌توان برای بنزین متصور بود ۱۸۹۰ باشد. چرا که پیش از این جلیل سالاری ـ مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران ـ عنوان کرده بود که قیمت هر لیتر بنزین سوپر فوب خلیج‌فارس ۲۱۰۰ تومان است.

بر اساس این دیدگاه و با توجه به افزایش سالانه ۲۰ درصدی بهای سوخت دولت باید برای پر کردن فاصله ۷۰۰ تومانی کنونی تا ۱۸۹۰ تومانی سقف طی چهار دوره باقی مانده تا اجرای کامل هدفمندی یارانه‌ها امسال حدود ۲۹۰ تومان قیمت بنزین را افزایش دهد و قیمت آزاد آن به ۹۹۰ تومان برسد.

اما از آنجا که قیمت فوب شامل بنزین سوپر است و بهای آن بسیار بالا‌تر از قیمت بنزین معمولی است می‌توان گفت که قیمت ۱۸۹۰ تومان برای بنزین عددی دور از انتظار است هر چند که چندی پیش رییس مجلس عنوان کرده بود دولت در پی عرضه بنزین با بهای دو هزار تومان است.
با این حال و از آنجا که مجلس تاکید دارد که بهای سوخت باید در یک دوره پنج ساله به حداکثر خود برسد در سناریوی دوم می‌توان گفت که در آغاز مرحله دوم هدفمندی، ۲۰ درصد دیگر به قیمت کنونی بنزین افزوده خواهد شد و بهای آن از ۷۰۰ به ۸۴۰ تومان می‌رسد که به نظر می‌رسد این عدد معقول‌تر باشد.

در حال حاضر هر لیتر بنزین معمولی با سه قیمت ۱۰۰، ۴۰۰ و ۷۰۰ تومان و ۱۵۰، ۵۰۰ و ۸۰۰ تومانی برای بنزین سوپر عرضه می‌شود. پیش از این بنزین معمولی با دو قیمت ۱۰۰ تومانی سهمیه‌ای و ۴۰۰ تومانی آزاد و بنزین سوپر نیز با دو قیمت ۱۵۰ تومانی سهمیه‌ای و ۵۵۰ تومانی آزاد عرضه می‌شد.

البته با توجه به اینکه مصوبه مجلس بر کیفیت حامل‌های سوخت تاکید می‌کند و قیمت بنزین سوپر فوب خلیج فارس معیار افزایش قیمت بنزین قرار گرفته است، مشخص نیست، که قیمت هر لیتر بنزین معمولی تولید داخل با استاندارد یورو ۲ نیز قرار است با نرخ بنزین سوپر فوب خلیج فارس محاسبه شود یا خیر؟

از سوی دیگر در حال حاضر ماهانه ۶۰ لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت سوخت خودرو‌ها شارژ می‌شود که مشخص نیست در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها با وجود افزایش نرخ بنزین، سهمیه‌بندی این فرآورده نفتی ادامه می‌یابد یا خیر؟
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۹:۱۷:۵۶
این می دونید گرونی رو به کجا می کشه؟ اصلا عواقبشو می بینید ا؟ 14 هزار تون اضافه می منید ولی می خواید چه بلائی سر ما بیارید
ریال را تعطیل کنید و دلار را بکار بگیرید چون عملا دارید این کار را می کنید (773930) (moderator18)
 
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۹:۱۹:۲۰
الان یعنی مشخص شد؟!!!! (773932) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۱۵:۱۱
این ضمیمه ایست برای دیدن عکس العمل مردم، تا بعد تصمیم اصلی گرفته بشه!!!! (774225) (moderator18)
 
Latvia
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۹:۲۴:۵۷
فقط یک نکته و اون اینکه قیمت جهانی بنزین سوپر و معمولی اختلاف زیادی ندارند و تقریبا برابرند. (773937) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۹:۴۴:۰۲
حالا اگر در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها بازهم ارزش پول ملی سقوط کند و دلار بالای 2000 تومان برود آن وقت قیمت بنزین خلیج فارس چقدر می شود؟!!!
مطمئن باشید بعد از آغاز مرحله دوم قیمت بنزین خلیج فارس فراتر از 2500 تومان می رود و جز اینکه به اقشار متوسط و کم درآمد جامعه فشار وارد کرده اید نتیجه ای نخواهد داشت. (773967) (moderator18)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۰۹:۴۷:۰۳
آقا ما یارارنه دولت را نمی خواهیم. حتی یک ریال !
لطفا فقط حقوق مردم را مانند فوب خلیج فارس پرداخت نمایند. تا ببینیم پول از جیب مردم بیرون می آی د و یا دولت؟! (773973) (moderator18)
 
morteza
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۰:۲۹:۵۶
ما همه چیزمون به نرخ جهانی الا 2 قلم .... انیا رو هم جهانی کنین ... حقوق کارگر جماعت که یک هزارم قیمت جهانیه ... قیمت خودرو که 3 برابر قیمت جهانیه !! (774046) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۲۱:۳۲
آقا بفرمائيد قيمت بنزين تمام شده درپالايشگاههاي ايران چقدر است (774128) (moderator18)
 
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۲۰:۴۸:۵۸
من کارشناس فنی فراورده های نفتی یکی از شرکتهای وابسته پتروشیمی هستم، در حال حاضر (سال2012)لیتری 340 تا 395 بسته به نوسانات بازار ارز قیمت تمام شده است ،ولی سیاست کلی دولت فعلی صادرات است نه رضایتمندی مردم داخل با قیمت تمام شده. برای مثال احداث یک ساختمان با تجهیز ممکن است متری 500هزار تومان هزینه ببرد ولی فروش آن ملک متری 2ملیون تومان باشد هدف دولت هم افزایش درآمد است (775032) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۴۶:۵۲
تا یک روز قبل از انتخابات وحتی یک روز بعد از ان گفتند ما جلوی فاز دوم هدفمندی را می گیریم. ولی روز بعد چراغ سبز به دولت دادند برای موج تازه گرانیها.چرا حقوق و دستمزد ما باید به ریال بی ارزش باشد ولی نرخ بنزین به دلار ؟شما که بنزین به نرخ خلیج فارس میدین چرا ماشین با کیفیت به نرخ خلیج فارس نمی دین ؟ (774170) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۱:۵۸:۱۴
نرخ تورم هر ساله بين 20 تا 25 درصد ولي رشد حقوق كارمند و كارگر 10 تا 15 درصد؟
توجيه جالب نمايندگان: اگه حقوق كارمند رو بيشتر اضافه كنيم تورم در جامعه شديد مي شه؟؟!!!!
خوب جلو تورم رو بگيريد نه حقوق رو!!!!!!!!!!!!!!!! (774196) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۰۰:۵۱
رافت اسلامی را شامل ماهم بکنید (774201) (moderator18)
 
امیرعباس
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۴۲:۱۵
صرف نظر از محاسبه قیمت ها به دلار و پرداخت حقوق ها (البته حقوق اقشار ضعیف)به ریال من تازه متوجه شدم علت آزاد سازی ناگهانی قیمت ارز چی بوده.اینکار رو کردن تا یه وقت خدایی نکرده زبونم لال دولت بی پول نشه و بتونه کماکان به خدمت رسانی ادامه بده.و الا اگر پول ملی ما با ارزش بود نرخ بنزین فوب خلیج فارس و خیلی کالاهای دیگر چقدر میشد؟به علت سو مدیریت حضرات ارزش پول ملی به کمترین حد رسیده اونوقت تاوانش رو ملت باید بدن.مجلس و مجلسیان هم که کارشون با ملت تموم شد تا چهار سال دیگر.واقعا آفرین هزار احسنت به این مدیریت ممتاز و جهانی. (774289) (moderator18)
 
مرفه
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۵۳:۲۳
به به با تشکر ، همیشه خوش خبر باشید ، خداییش دیگه هر روزمون با یکی از این خبرای قشنگ شروع میشه ها
خدایا شکرت که دیگه بنزینم نمیتونم بزنم و از شر این صف های طولانیش خلاص میشم ، چه کاری بود اصلا
شکر که دیگه تاکسیم نمیتونم سوارشم چون حتما قیمتش حدودا دو براابر میشه و همه میدونن که پیاده روی مزایای فراوانی داره
میدونستم که نماینده ها به فکرمنن
بازم ممنونم (774317) (moderator18)
 
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۲:۵۷:۵۶
واقعا بايد به همه تبريك گفت . كدوم دولتي با اين همه امكانات اين همه بلا سر ملت خودش مياره چرا :
1- حقوق ها با سال قبل مقايسه مي شه اما پرداخت هاي ملت با جهان و ذلار
2- خودرو جهت حمايت از دولت و صنعت مردم با تاوان بدهند اما براي بنزين دولت هيچ چيز نمي خواد هزينه كنه
3- گفتن يارانه ها هدفمند بشه جاده ها درست مي شه ، زندگي بهتر ميشه به خدا هيچ چيز درست نشد همه چيز بدتر شد بياد جاده مخصوص كه جاده ترانزيت به اروپا هست ببينيد همه رانندهاي ترك ما رو مسخره مي كنند بعد آقايان به كره شمالي غذا ارسال مي كنند
به خدا تا 9 شب كار مي كنيم نمي تونيم پول پيش خونه كه امسال اضافه شده را دربياريم
اگه ملت به خاطر اسلام و انقلاب هيچ چيز نمي گن شما يه كاري نكنيد ملت از همه چيز دلسرد بشند كه الان اكثرا شدن (774325) (moderator18)
 
هادي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۳:۳۵:۴۲
به نظر من قيمت بنزين نه به دليل ارزش واقعي آن بلكه بخاطر لزوم كاهش فوري مصرف و به تبع آن كاهش ترافيك عجيب و قريب شهرهاي بزرگ و همچنين آلودگي محيط زيستي شديد در نتيجه احتراق ناقص و غير استاندارد موتور خودروهاي به شدت داخلي ! بايد بشود ليتري چهارهزارتومان به بقيه اقلام نظير نفت و نفت كوره و آب و برق و گاز هم نبايد دست زد تا وضعيت اقتصادي مردم و توليد ناخالص ملي و رشد اقتصادي و در آمد سرانه و ........ در كشور سرو سامان و آرامش بگيرد ، بعدش قيمتهارو به فوب خليج فارس كه هيچي به فوب خليج مكزيك برسونيد . (774413) (moderator18)
 
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۳:۳۹:۰۲
با سلام خدمت همه عزیزان بنده حاضرم مبلغ 40500 تومان یارانه ها را نگیرم و ماهیانه 100000 تومان هم بدهم ولی قیمتها همینی که الان هست بماند چون میدانم با این وضع دیگر زنده ماندن معنی ندارد (774419) (moderator18)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۳:۴۸:۲۷
ديگه بابا يكدفعه بگيد مردم بميرند كه مردم لايق مردن هستند همه چيز بادلار سنجيده مي شود الا حقوق ودستمزد مردم ماهي يك كيلو ميوه وگوشت نمي خورند ايا اين ههست حكومت عدل علي باحقوق 500هزار تومان چه كاركنيم اقايان بادرامد ميلياردي كمبودهارا احساس نمي كنند وشرمنده زن وبچه نيستند (774441) (moderator18)
 
ایرانی
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۴:۲۰:۴۳
ما از طلا گشتن منصرف شدیم ما را مس کنید بابا یارانه نمیخواهیم قیمتها بر گردد به دو سال پیش پدرمان در امد کمرمان شکست (774513) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۴:۲۱:۲۵
آخ جون یعنی درآمدها هم جهانی میشه!! (774519) (moderator18)
 
amiran
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۴:۲۱:۵۸
همه چیز به نظر آروم میرسه ؟ !!!!

وای چه خواب خوبی دیدم ! حیف که بیدار شدم!

یعنی بازم ما رنگ آرامش فکری رو میبینیم؟؟؟ (774522) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۴:۴۴:۰۰
واقعا جای تاسف دارد
آقای الف می شود بفرمایید در این گزارش قیمت بنزین را چرا با نرخ بازار آزاد محاسبه کردید .
این قانون مال قبل از انفجار دلار است و جناب آقای دکتر توکلی باید بازنگری شود (774566) (moderator18)
 
مهرداد
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۴:۴۷:۴۳
نمیدونم اما تصور میکنم اعضای محترم قوه مجریه یه جورایی دارن از مردم انتقام میگیرن ! انگار یادشون رفته همین اقشار ضعیف و کم درآمد بودن که پشت نظام ایستادن و دشمنان و فتنه گران رو مایوس و خونه نشین کردن. نظرات مردم رو که خوندم بغض کردم . راستی اینهمه درآمدهای جورواجور منهای پول نفت ! کجا تشریف میبرن؟ آقا خداییش مردم اونهم این ملت مسلمان و ولایی حقشون این نیست. (774573) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۴:۵۶:۴۶
آقای دکتر توکلی
شما این قانون قیمت فوب خلیج فارس را با دلار 800 تومان بستید حالا می خواهند با دلار 1700 تومان اجرا کنند !!!!!!! (774592) (moderator18)
 
Behrooz
۱۳۹۱-۰۲-۱۹ ۱۵:۱۹:۴۳
سلام

بر فرض كه قيمت بنزين واقعي و به FOB خليج فارس برسد آيا كيفيت خودروهاي داخل هم به اندازه كيفيت خودروهاي منطقه خليج فارس ميرسد؟

آيا اين عين بي عدالتي نيست كه مصرف كننده داخلي بايد قيمت FOB خليج فارس را براي هر ليتر بنزين بپردازد در صورتي كه كيفيت خودردهاي داخل چه از نظر شكل و ظاهر و چه تكنولوژي ساخت و خدمات پس از فروش به مراتب پايين تر از منطقه خليج فارس است.
به اين معنيست من ايراني ، كشور دوم در توليد نفت اوپك بايد خودرويي سوار شوم كه به مراتب از نظر مصرف سوخت و كيقيت پايين تر از (نميگم استاندارد جهاني) منطقه خليج فارس است در صورتي كه قيمت بنزين يكساني ميپردازيم ( بگذريم از كيفيت بنزين عرضه شده!!!!) (774642) (moderator18)
 
جعفر
China
۱۳۹۱-۰۲-۲۰ ۰۶:۲۶:۵۲
مسئولین محترم چرا قیمت بنزین را با کشورهای دیکر مقایسه می کنید ؟ اگر واقعا در مقام مقایسه اثبات خدمتی است پس چرا در آمد سایر کشور ها را مانند وضعیت حقوق ، معیشت ، اجاره منزل ، خدمات ، بیمه هی اجتماعی ، وسایل ایاب و ذهاب ، ووبا کشور خودمان مقایسه نمی فرمائید (775358) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۲۰ ۰۷:۴۱:۲۹
اين پول نفت كه قرار بود بياد سر سفره مردم همينه ديگه نه ! (775382) (moderator18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۲-۲۰ ۰۹:۲۹:۳۳
از دولت مي خواهيم كه حداقل تعدادش را زياد كند كه مردم در صف نباشند و زودتر بدهند و بروند. (775507) (moderator18)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۱ ۰۹:۲۴:۱۲
خسته شدم از اين وضع ديگه بسه با اعصاب مردم بازي نكنيد جانه مادرتون رحمي بكنيد به مردم (825587) (moderator19)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته