نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 274192
پيشنهادي براي سازو کار تعيين روساي دانشگاه ها
بخش تعاملی الف - حامدرحیم پور
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۴
سرانجام پس از ماه ها روي کار آمدن دولت يازدهم و مشخص شدن تکليف وزير علوم اين دولت، به نوعي طلسم سرپرستان دانشگاه ها در جلسه اخيرشوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست رئيس جمهور شکسته شد.

۵ عضو کميته تأييد صلاحيت سرپرستان دانشگاه ها با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي مشخص شدند، تا از اين پس بررسي و انتخاب رؤساي دانشگاه ها به جاي طرح در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اين کميته انجام شود. فرآيند انتخاب و تأييد سرپرستان دانشگاه ها پيش از اين، پس از معرفي وزير علوم به دبيرخانه شورا، در صحن شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح مي شد و اعضاي شورا در اين زمينه تصميم گيري مي کردند.

اما با اين مصوبه به جاي اينکه کل اعضا ي شورا در راي گيري ونظر خواهي شرکت کنند، اين کميته که رئيس جمهور و دو وزير علوم وبهداشت ۳ عضو از ۵عضو آن را تشکيل مي دهند؛نظر خود را در صلاحيت يا عدم صلاحيت سرپرستان دانشگاه ها ابراز مي کنند. البته تصميم اين کميته بر مبناي راي اکثريت نيست و حتي اگر يک عضو اين کميته هم مخالف باشد بررسي موضوع به صحن شورا ارجاع مي شود. تسريع در انتخاب روساي دانشگاه ها که تعداد زيادي از آن ها اکنون در نوبت تعيين تکليف در شوراي عالي انقلاب فرهنگي هستند مهم ترين فلسفه ايجاد اين کميته عنوان شده است اما به نظر مي رسد محدود کردن انتخاب روساي دانشگاه ها در کميته اي چند نفره و حذف روند ورود، بررسي، تصويب و تعيين روساي دانشگاه ها در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مسئله اي است که نگراني هايي را در پي خواهد داشت.

طبيعي است که اعضاي حقيقي و حقوقي شوراي عالي انقلاب فرهنگي افرادي صاحب نظر و چهره هايي علمي هستند و اگر اين اعضا به برخي افراد براي رياست دانشگاه ها راي نمي دهند بايد استدلال هايي علمي ومنطقي داشته باشند.افزون بر اين عملکرد دولت محترم در تعيين وزير علوم که اصرار به معرفي وزيري از يک جناح فکري داشت و همچنين ماجراي کشدار رياست دانشگاه تهران، اين شائبه را در اذهان ايجاد مي کند که مقوله «آموزش» در دولت يازدهم، بيش از آنکه با نگاه هاي کارشناسي شده و منطقي پيش رود، سياست زده است.

اين مهم با نزديک شدن به ايام انتخابات، ممکن است بيشتر خودنمايي کند. لذا به نظر مي رسد براي پرهيز از ايجاد اين شائبه ها کميته يادشده بررسي ها را انجام داده ولي تصميم گيري و راي نهايي توسط تمام اعضاي شورا داده شود،تا هم در بررسي تعيين صلاحيت ها تسريع شود و هم از خرد جمعي همه اعضاي شورا استفاده شود.
 
کلمات کلیدی : حامدرحیم پور
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۱:۳۰:۱۸
کلا شما بگید در ایران کدام مسئله غیر سیاسی است که این دومی باشد. (2956080) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۲:۵۱:۲۵
کماکان اعتقاد دارم رئیس دانشگاه باید توسط اعضاء هیئت علمی انتخاب شود. (2960819) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.