نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 389375
فروش دارو درفضای‌مجازی غیرقانونی است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور با بیان اینکه فروش اینترنتی دارو های قاچاق، غیر مجاز و تقلبی یکی از جرایم مهم سایبری در جهان است، گفت: طرح مبارزه با داروهای غیرمجاز و تقلبی از سال ۲۰۰۸ به صورت جهانی با هماهنگی سازمان اینترپل در قالب طرح پانجیا انجام می شود و در خرداد ماه سال جاری نیز طرح پانجیا ۹ به صورت سراسری در ۱۰۳ کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران برای برخورد با فروش داروهای تقلبی و غیر مجاز در فضای سایبر انجام شد.

به گزارش ایرنا، سردار سیدکمال هادیانفر افزود: طرح پانجیا به صورت سالانه (هر سال یک نوبت) با محوریت گروه IMPACT اینترپل (گروه ضربت بین المللی ضد محصولات داروی تقلبی) و همکاری سازمان های مانند سازمان جهانی گمرک WCO، US HISو مرکز ملیIPR، MHRA، اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا US FDA، IMB برگزار می شود.

به گفته وی هدف از انجام عملیات پانجیا، کشف محصولات تقلبی و غیر مجاز، مسدود نمودن وب سایت های متخلف، جلوگیری از فعالیت تجاری غیر قانونی آنان، افزایش آگاهی عمومی از خطرات خرید و مصرف محصولات دارویی و پزشکی از وب سایت های غیر قانونی، شناسایی تولید و توزیع کنندگان محصولات دارویی تقلبی و غیر قانونی و شناسایی شبکه های جنایی فعال در این حوزه و همچنین ارتقای همکاری های بین المللی در خصوص مبارزه با فروش آنلاین داروهای غیر مجاز و تقلبی است.

رئیس پلیس فتا ناجا در تشریح طرح پانجیا ۹ گفت: شروع طرح پانجیا ۹ از اواخر فروردین سال جاری زده شد و از ۱۰ خرداد ماه لغایت ۱۸ خرداد به صورت سراسری و هماهنگ در کل پلیس فتای کشور وارد فاز اجرایی شد که از رصد فضای سایبر تا شناسایی و دستگیری متهمان و ارسال پرونده به دادگاه پایان یافت، که به نسبت طرح پانجیا ۸ رشد ۲۸ درصدی از نظر ارزش ریالی دارد.

هادیانفر با اشاره به اینکه از ۱۶۰ مورد عملیات تفتیش با دستور و هماهنگی مقام قضایی ۱۴۶ مورد منجر به دستگیری متهم شد، افزود: در طرح پانجیا ۹ پلیس فتا اقدام به پی جویی ۱۰۵ وب سایت نمود و ۲۸ وب سایت و ۳۶ فقره تبلیغات و آگهی داروهای تقلبی و غیر مجاز مسدود شد.

وی اضافه کرد: بیشترین کشفیات در طرح پانجیا ۹ مربوط به داروها و تجهیزات جنسی، داروها و مکمل های ورزشی و تجهیزات پزشکی و داروهای گیاهی تقلبی و غیرمجاز بود.

رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به نتایج اولیه آمار جهانی که توسط دبیرخانه پانجیا ۹ اعلام شده است، گفت: هفت مورد از ۴۱ جرم سازمان یافته در این طرح از سوی پلیس فتای جمهوری اسلامی کشف و اعلام شده است و سهم کشفیات ما در این طرح با ۱۱ هزار بسته محصولات داروهای تقلبی و غیر بهداشتی به ارزش ۵۸۰هزار و ۶۶۰ دلار تقریبا دو درصد می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اعداد و ارقام کشف شده و گزارش شده به پلیس اینترپل بعد از اجرای طرح پانجیا ۹، پلیس فتا جمهوری اسلامی جزء پلیس های موفق بوده که دستاوردهای آن بالاتر از حد میانگین بوده است.

به گفته این مقام انتظامی، در طرح پانجیا ۹ کشفیات در سطح جهانی برابر با ۱۷ هزار بسته دارویی برابر با ۱۱ میلیون عدد محصولات دارویی و بهداشتی به ارزش ۴۸ میلیون دلار کشف و توقیف شد، ضمن آنکه در حدود پنج هزار وب سایت و سیستم پرداخت توسط کشورهای شرکت کننده در طرح شناسایی و مسدود سازی شد.

سردار هادیانفر گفت: در اجرای طرح پانجیا ۹ شاهد همکاری خوبی از سوی معاونت قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، سازمان تعزیرات حکومتی، گمرک کشور و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودیم که جا دارد از این عزیزان تشکر و قدردانی کنم.

رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به ارتباط مستقیم دارو و تجهیزات پزشکی با سلامت شهروندان به آنان توصیه کرد: دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود را تنها از طریق مبادی قانونی و داروخانه ها تهیه نمایند. چرا که با تهیه دارو از مبادی غیر قانونی علاوه بر به مخاطره انداختن سلامت بیمار، به افراد سودجو در کسب درآمدهای کلان و غیر قانونی کمک می کنند.

سردار هادیانفر با بیان اینکه در حال حاضر هیچ بستر قانونی برای فروش و تبلیغات دارو در فضای مجازی دیده نشده است، گفت: لذا هر گونه دارویی که در فضای مجازی به فروش می رسد غیر قانونی و غیرمجاز و بهداشتی بوده که می تواند سلامت شهروندان را به مخاطره اندازد. لذا شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تبلیغ یا خرید فروش دارو در فضای مجازی و آنلاین می توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.
 
کلمات کلیدی : فضای مجازی+فروش دارو+پلیس فتا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۱۳:۳۸
پس چرا جلوی اینکار رو نمیگیرند (3923336) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.