توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492677
فروش اینترنتی دارو غیر قانونی است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۵
یک داروساز تاکید کرد: در سایت های فروش اینترنتی نباید دارویی فروخته شود و حتی اگر رنگ و بوی دارو هم داشته باشد، اجازه فروش ندارند و اگر کسی موردی از این موارد دید بداند غیر قانونی و یا حتی تقلبی است.

 به گزارش الف برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع فروش اینترنتی دارو ، با حضورمحمد بقایی داروسازو مهندس رضا الفت نسب رئیس انجمن کسب و کارهای اینترنتی به روی آنتن رفت.

محمد بقایی با اشاره به اینکه از سال 93 دستورالعملی توسط سازمان غذا و دارو، در جهت فروش اینترنتی اقلام غیردارویی ابلاغ شد، اظهار داشت: این فروش اینترنتی ضمن اینکه فقط اقلام غیردارویی را در بر می گیرد، باید توسط داروخانه ها انجام شود.

وی افزود: در این ابلاغیه، داروخانه هایی که مجوز خاص از سازمان غذا و دارو می گیرند، صرفا مجاز به فروش کالاهای بهداشتی ، آرایشی و مکمل های تغذیه، شیر خشک، فرآورده های طبیعی و سنتی و همچنین ملزومات مصرفی پزشکی دارای مجوز مصرف، هستند.

این داروساز تاکید کرد: در سایت های فروش اینترنتی نباید دارویی فروخته شود و حتی اگر رنگ و بوی دارو هم داشته باشد، اجازه فروش ندارند و اگر کسی موردی از این موارد دید بداند غیر قانونی و یا حتی تقلبی است.

در ادامه مهندس رضا الفت نسب در خصوص فعالیت هایی که در این حوزه انجام می شود، گفت: سازمان غذا و دارو و سازمان هایی که در این حوزه نظارت می کنند، باید با دید بازتری نگاه کنند. هر چه در دادن مجوز های فروش دارو و مکمل محدودیت ایجاد کنیم، به سمت فروش در شبکه های اجتماعی می روند.

رئیس انجمن کسب و کارهای اینترنتی تصریح داشت: با نظارت توسط سازمان های مربوطه از جمله سازمان غذا و دارو، می توان فروش دارو و مکمل ها را در اینترنت آزاد کرد. خانواده های زیادی را می بینیم که برای گرفتن یک دارو از شهرستان ها به تهران می آید و در کنار بیمه و درمان، هزینه های زیادی برای خانواده ها ایجاد می کند.

وی ادامه داد: فناوری می تواند به این خانواده ها کمک کرد و از هزینه هایی که برای مردم ایجاد می شود کاهش داد زیرا اساسا کارکرد فناوری در جهت رساندن کمک است.


درخواست منبع در فضای مجازی اعتبار مطلب را آشکار می کند

یک متخصص آسیب شناسی نیز اظهار داشت: مخاطبان فضای مجازی باید در مواجهه با مطالب مختلف، منبع مطالب را از فرد منتشر کننده درخواست کنند و بر همین اساس با توجه به اعتبار منبع ذکر شده از اعتبار مطلب اطمینان حاصل کنند.

 دکتر حسن اکبری با اشاره به این که شبکه های اجتماعی در صورت استفاده و مدیریت صحیح یک فرصت مناسب مجازی است، گفت: مخاطبان شبکه های مجازی باید فضای استفاده ی خود را با آگاهی کامل مدیریت و کنترل کنند.

ویبا اشاره به ضرورت وجود منبع مطلب در فضای مجازی، اظهار داشت: مخاطبان فضای مجازی باید در مواجهه با مطالب مختلف، منبع مطالب را از فرد منتشر کننده درخواست کنند و بر همین اساس با توجه به اعتبار منبع ذکر شده از اعتبار مطلب اطمینان حاصل کنند.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به این که تخصص های مختلف همواره در اختیار افراد گوناگون است، عنوان کرد: مخاطبان فضای مجازی در صورت مواجهه با مطلبی نا آشنا می توانند با طرح پرسش های متعدد از افراد متخصص در آن زمینه آگاهی کامل را به دست آورده و بر اساس این آگاهی دست به انتخاب و عمل بزنند.

در ادامه ی برنامه ی گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر احمد حمزه با اشاره به نشر نکات پزشکی در فضای مجازی، گفت: در بسیاری از مواقع مطالب و اخبار پزشکی موجود در فضای مجازی با موازین پزشکی در تضاد بوده و ارتباطی صحیح ندارد.

وی همچنین در ادامه افزود: مراجعه ی به پزشک و استفادهاز منابع معتبر پزشکی،تنها راه صحیح در دستیابی به مطالب و نکات پزشکی هستند.

عضوكمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با بیان این که اعتماد به نکات پزشکی مطرح در فضای مجازی ممکن است منجر به بروز آسیب های مختلف شود، اظهار داشت: کمیسیون پزشکی مجلس در حال حاضر تیم تخصصی در خصوص فضای مجازی و مطالب پزشکی در آن ندارد.
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۸ ۱۵:۰۹
 
 
کلمات کلیدی : فروش اینترنتی دارو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.