۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 101823
چرا الان به وحدت نیاز داریم؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۰
عشرت شایق*

 

این روزها بحث استعفا و ابقای وزیر اطلاعات و موضع گیری اشخاص در قبال این مسئله به بحث اول کشور تبدیل شده است و این در حالی است که نظام اسلامی با توجه به نامگذاری امسال به نام “جهاد اقتصادی” برنامه های بسیاری برای ابدستیابی به اهداف بزرگ خود در این بخش پیش رو خواهد داشت.

 

تدا باید اذعان نمود که نقش جریان انحرافی نفوذ کرده و برخی از افراد حاشیه ساز که منافع خود را در ایجاد تشنج در جامعه یافته اند در بروز و تداوم این مسئله کاملا مشهود بوده و این جریان تمامیت خواه برای تحقق اهداف خود هرازگاهی مسئله ای را در کشور به راه انداخته و توان مسئولین و دلسوزان را معطوف خنثی سازی افکار انحرافی خود می گرداند.

در مقابل، مقام معظم رهبری که با درایت و بصیرت کم نظیر خود اهداف پلید این جریان انحرافی را شناخته و سعی در خنثی سازی آن دارند تاکید می نمایند که اصول نظام اسلامی نباید تحت تاثیر برخی از مسائل فرعی قرار گیرد بنابر این در بررسی مسئله استعفا و به عبارتی برکناری و سپس ابقای وزیر اطلاعات، توجه به اصول و واقعیت ها نباید فراموش شود که بطور اختصار به برخی از آن ها اشاره میشود:

 

جامعه‌ای که براساس آرمانها، ارزشها و هویت فرهنگی خود انقلاب کرده و استحاله شدن در فرهنگ غرب را نپذیرفته، باید از طریق نهادینه کردن فرهنگ و ارزشهای والای انسانی و اسلامی مقتدر گردد و بداند که پیوند نظام‌مند، عمیق و درونی هر ملت و کاستن از اختلافات و تعارض‌ها و رقابت‌های خودخواهانه و قدرت‌طلبانه مقدمه‌ای ضروری برای تقویت انسجام ملی و رشد و شکوفایی کشور است.

 

جریان انحرافی برای رسیدن به حاکمیت مطلق، بر خلاف دستورات دینی و عدل و انصاف از جاده تقوا و صداقت خارج شده و چون خود را حق و مخالفین را باطل می‏ پندارند برای خارج ساختن مخالفین خود، به هر شیوه ممکن دست زده و با به راه انداختن بازار تهمت و افترا و برچسب زدن سعی در حذف مخالفین به هر قیمت ممکن دارند.

 

سران این گروه تصور می‏ کنند که تنها بینش و طرز فکر و برداشت آن ها از سیاست، فرهنگ، اقتصاد و دیگر موضوعات صحیح بوده و نجات بشریت تنها در تبعیت از این نوع بینش می‏ باشد.

 

این افراد چنان مطلق می‏ اندیشند که راهی برای این نظریه که ممکن است دچار اشتباه شده باشند را باز نمی‏ گذارند و جالب توجه این‏که خط و بینش خود را دقیقا مطابق با اهداف دینی دانسته و متقابلاً مخالفین خود را منحرف و مخالف انقلاب و مصالح انقلاب و کشور می نامند.

 

اما باید دانست که نفس اختلاف امری طبیعی و غیرقابل انکار است و در عین حال می‏ تواند زاینده پیشرفت و ترقی نیز باشد مشروط بر آن‏که از آثار منفی و انحرافی اجتناب شود و این شرط زمانی تحقق می یابد که طرفین از جاده تقوای الهی خارج نشده و به نظرات ولی فقیه زمان متعبدانه پایبند بوده و در عمل نیز این پایبندی را نشان دهند.

 

بدون تردید حضور مؤثر و تعیین‌کننده فکری و فرهنگی ولی فقیه، که نتیجه تحقق نظریه ناب اسلامی در عرصه نظام سیاسی و کارکرد آن است تاکنون ثمرات و برکات زیادی به دنبال داشته و باعث گردیده که ملت ایران برای تحقق آرمان‌ها و اهداف بلند خود هزینه‌های گزاف معنوی و اجتماعی را متحمل نگردد هر چند که بخاطر توطئه های گوناگون دشمنان داخلی و خارجی گاهی این هزینه ها پرداخت شده اما قطعا هزینه های پرداختی در مقایسه با دستاوردهای عظیم ملی قابل مقایسه نیست.

 

توجه به این نکته نیز ضروریست که اگر بخواهیم پیوندهای اسلامی و اخوت دینی و اعتقادی خود را تعمیق و ریشه‌دار نمایم چاره ای جز وحدت و همدلی درونی و رشد هم‌گرایی و همکاری و همدلی نداریم چراکه وحدت و انسجام ملی بر مبنای ارزش‌های اصیل اسلامی و زدودن زنگارهای استبداد و فساد، احساس تعلق و مسئولیت متقابل و مشترک شکل می گیرد.

ناگفته پیداست که راز تداوم انقلاب دوری از تفرقه و تحکیم ارکان مودت و محبت و ترغیب و توصیه نسبت به آن بوده و مهم‏ترین عوامل تهدیدکننده بالندگی یک ملت، کاشتن بذر نفاق و کینه در سینه، پشت کردن به یکدیگر و ترک یاری هم نوعان و تبدیل الفت و محبت به پراکندگی و تفرقه است که این روزها بشدت از سوی جریان انحرافی بر طبل آن کوبیده می شود.

علیرغم اینکه درسال ۸۸ بخش قابل توجهی از وقت کشور و ملت صرف بحث‌ها و مجادلات و درگیری‌ها و اغتشاشات پس از انتخابات ریاست جمهوری گردید و بیشترین توان و انرژی در جهت خنثی کردن توطئه‌های دشمنان و فریب خوردگان به کارگرفته شد ولی گویا عده ای نمی خواهند آرامش در این کشور حکمفرما شده و زمینه برای رشد و پیشرفت مهیا شود.

 

همه می دانیم که رویکرد واگرایانه، انحصارطلبانه و مطلق‌نگر با رویکرد هم‌گرایانه، مشارکت‌جو و ارزش‌مدار تعارض‌ داشته و در مقابل اعتلا و گسترش معرفت و بصیرت دینی، تقویت فضایل اخلاقی و ایمان و تعمیق روحیه دشمن‏ شناسی و شناخت ترفندها و توطئه‏ های دشمن از اهم اقدامات برای مقابله با توطئه های رنگارنگ دشمنان به شمار می آید و قطعا وظیفه خواص و دولت مردان در این رابطه بیش از همه می باشد.

 

همه می دانیم که جهت‌گیری وحدت ملی، اصول و اهدافی هستند که یک ملت آن ها را پذیرفته و بر سر آن پیمان مشترک بسته‌اند و سند رسمی و منشور قانونی این آرمان‌ها و اهداف برای ملت ما، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که با انقلابی عمیق و مردمی و با خون شهیدان عزیزمان و رأی قاطع ملت، رسمیت و تحقق یافته است و هر کس با هر مقام و موقعیتی بخواهد خلاف اهداف والای ملت ایران حرکت نماید مسلما از سوی مردم که صاحبان اصلی انقلاب و کشور می باشند ترد خواهند شد. 

*پژوهشگر مسائل فرهنگی و اجتماعی - نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی

 
Share/Save/Bookmark
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
سلیمان
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۱۰:۱۷:۰۴
اصولگرایان معتدل و دلسوزان نظام باید هوشیار باشند که این فضا یکطرفه حل نخواهد شد .
شرایط سیاسی فعلی ، نیاز به وحدت تمام جریانهای سیاسی دارد. حکومت باید به این نقطه نظر برسد که افراطیان را طرد کرده و در گوشه رینگ به حالت دفاع صرف وادارد و گرنه با حذف رقیب سیاسی (اصلاح طلبان) و عدم استفاده از پتانسیل اصولگرایان دلسوز راه به جایی نخواهد رسید .
در این بین مجلس می تواند محور قرار بگیرد به شرطی که نمایندگان مردم باشند نه نمایندگان دولت و از حالت تماشاگر خارج شوند. (434174)
 
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۱۰:۳۴:۰۶
چرا الآن به وحدت نیاز داریم! مگه قبلا نداشتیم؟ اگه تونستین اینو جواب بدین اونوقت معلوم میشه چرا الآن به وحدت نیاز داریم (434184)
 
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۱۵:۰۲:۲۰
نظرات جالبی است البته اگر اجرا شود آن هم بدون نقص (434240)
 
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۱۵:۲۴:۰۳
وقتی اصلاح طلبان در برنامه ای بلند مدت حذف نشدند ، سکوت کردید. هرکس دیگران را حذف کند ، و هرکس در مقابل این عمل سکوت کند ، روزی خود به این مسئله دچار میشود. (434308)
 
محمد حسین شوکت فدایی
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۱۵:۴۳:۳۹
باسمه تعالی

چقدر خوب است ،یکی پیدا بشود و با پاسخ دادن به سئوالاتی نظیر آنچه درزیر آمده ،بنده وامثال من را از این سردرگمی نجات دهد؛

1- آیا منظور از ،

جریان انحرافی نفوذ کرده؛

افراد حاشیه ساز؛

جریان تمامیت خواه و...

چند گرو هند، یا یک گروه با این همه خصوصیات عالی ودست نیافتنی در سایر گروه ها؟

2- چرا نباید اگر مطمئن از داشتن این صفات در آنها هستیم ، از ذکر نامشان خوداری نکنیم وبر شفافیت مطلب نیفزائیم؟

3- اگر این مطالب جنبه اتهام دارد ،از پرداختن به آن خوداری نمی کنیم؟

4-چرا در نوشته ها واظهارنظرهایمان نشان نمی دهیم ،ترسوییم یا شجاع ،عافیت طلبیم یا عاقبت طلب.

5 - وبسیاری از چراهای دیگر. (434316)
 
حمید
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۱۵:۵۱:۲۲
... \"این جریان تمامیت خواه برای تحقق اهداف خود هرازگاهی مسئله ای را در کشور به راه انداخته و توان مسئولین و دلسوزان را معطوف خنثی سازی افکار انحرافی خود می گرداند.\" ...

آیا خیانتی بالاتر از این هم وجود دارد؟ مگر دشمنان قسم خورده خارجی بیش از این میکنند؟ پس چرا دستگاه دادگستری وارد عمل نمیگردد؟ (434320)
 
قلاوند
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۱۵:۵۵:۲۵
خدا را شکر که دراین قضیه شکاف بین جناح قدرت، اصلاح طلبان نیستند تا همه کاسه وکوزه ها سر آنها خورد شود و با هزاران ترفند ثابت کنند که آنها جیره خوارو ستون پنجم دشمن هستندو قصد براندازی دارند والخ... اما این وقایع را باید به فال نیک گرفت نه از حیث اینکه کسی خوشحال باشد از تفرقه و از هم پاشیدگی که برای هرکشوری سهم مهلک است زیرا تمام توان کشور را بجای مصروف کردن به پیشرفت وتوسعه وپایداری ، برعکس صرف استهلاک نیروی بالقوه ای که باید خرج آبادانی نماید میکند که هیچ انسان منصفی ولو رقبای اصلاح طلب هم خواهان آن نیستند اما فال نیک آن این است که ما باید همدیگر را تحمل کنیم البته این الزام نه از روی ناچاری اکراه آمیز است بلکه اتفاقا دارای پشتوانه مستحکم عقلی وادله قاطع ومنجز شرعی است اینکه گفته میشود اسلام دین سمحه سهله است یک تعارف وگزافه نیست بلکه به پشتوانه ادله نقلی غیر قابل خدشه وخصوصا سنت عملی رسول اکرم وائمه معصومین چنان درخشان است که محلی از شهه هم ندارد تا برسد به انکار ،تازه آن اخلاق کریمانه وسنت مشعشع رسول الله وائمه هدی برای تحمل غیرمسلمانان بود مسلمانان که جای خود داش ما که شبانه روز درحال تهمت زدن ومچ گیری از همدیگر وهمدیگر را به انواع واقسام تهمت های ناروازدن وجیره خوار این آن دانستن هستیم حتی اگر قدرت داشته باشیم فرصت پاسخگویی به رقیب خود را هم نمی دهیم آیا از خود سوال کرده ایم که چقدر با سنت رسول اکرم فاصله داریم وچقدر از اخلاق اسلامی زاویه گرفته ایم پیامبر گرامی اسلام وقتی در روز فتح مکه حرمت خانه ابوسفیان که دشمن درجه یک اسلام بود را معادل حرمت خانه خدا قرارداد یک پست سیاسی نبود بلکه یک درس اخلاقی ومکتبی بود برای همه تاریخ بشریت که همه بسریت بیاید در مکتب نورانی محمدٌ) درس حقوق بشر یاد بگیرد تا اینقدر امروزه با این اعلامیه حقوق بشر خود بر سرما نکوبند چرا، برای اینکه ما با داشتن آن پشتوانه گرانقدر اخلاق نبوی میتوانیم امروزه پرچدار واقعی نه شعاری (چون باید خود عمل کنیم تا بعد مدعی شویم)حقوق بشر جهانی بوده ویقه ظالمین دنیا را بگیریم و ان وقتی است که همچون پیامبر گرامی و امام علی و ائمه معصومین برای دیگران حرمت وحقوق وحریت قائل باشیم نه اینکه خود را شاخص وشاقول حق دانسته ومدام دیگران را به باد فحاشی وتهمت بگیریم نتیجه آن میشود که امروز میبینیم دوستان گرم دیروزی بخاطر مسائل قابل حل وهیچ وپوچ و صرفا بخاطر توهمات وتصورات و خیال بافی و انگیزه خوانی و غیره از هم فاصله گرفته اند دائما دنبال این هستند که نقطه ضعفی از همدیگرپیدا کرده و رقیب خود را رسوا نمایند پس کو عمل به آیه کریمه ویل لکل همزه لمزه مگر نه اینکه برخی از ظن وگمان ها گناه است مگر نه اینکه حرمت غیبت بدتر از زن است ومانند خوردن گوشت مردار برادر خود است هیچ شکی نیست که دوری از اخلاق ناب محمدی ما را به این محلکه انداخته است .پس باید به خود آییم ولال این راه که ما میرویم به ناکجا آباد ختم میشود زیرا برای اضمحلال یک کشور هیچ آفتی بالاتر از تفرقه وبد اخلاقی نیست وبرای نجات وسعادت ونشاط یک کشور هیچ راهی جز تحمل ،مدارا،خوشرفتاری،حسن ظن وخلق نیکو نیست (434321)
 
طهوری
۱۳۹۰-۰۲-۰۶ ۲۲:۳۹:۲۴
خانم شایق هم یادشان افتاد که انتخابات مجلس نزدیک شده! (434456)
 
محمد
۱۳۹۰-۰۲-۰۷ ۰۰:۱۵:۳۹
اوه اوه آقا ميگن احمدي نژاد سرما خورده
احتمالا كر اين مشائيه تو غذاش ويروس آنفولانزا ريختهچرا توهم مشايي گرفتتون ، همه چيرو به اين بدبخت ربط ميدين

دلم براش ميسوزه نه براي تفكرات مسخرش براي تهمتهاي شما (434474)
 
صادق شریفی
۱۳۹۰-۰۲-۰۷ ۰۰:۵۱:۴۰
\" ... برای رسیدن به حاکمیت مطلق، بر خلاف دستورات دینی و عدل و انصاف از جاده تقوا و صداقت خارج شده و چون خود را حق و مخالفین را باطل می‏ پندارند برای خارج ساختن مخالفین خود، به هر شیوه ممکن دست زده ... \"

خانم شایق قبوا دارم که بد روزگاریه. تا آدم می آد یه کاری بکنه می بینه یهو دست زیاد میشه. (434480)
 
ایمانی
۱۳۹۰-۰۲-۰۷ ۰۹:۴۷:۳۱
وحدت در اصول
تفرقه در جزئیات

همچون همه کشورها که اصولی دارند و همه موظف به پایبندی به آن هستند، هر کس در نظام ج.ا.ا میخواهد در فضای سیاسی فعالیت کند باید به اصول معتقد باشد

باتشکر (434287)
 
عباس
۱۳۹۰-۰۲-۰۷ ۱۰:۱۵:۲۳
واقعا کشف عجیبی است همه به اصطلاح اصولگرایان حالا متوجه شدند که احمدی نژاد تمامیت حواه هست و باند اطرافش منحرف . واقعا چه فکر کرده اید ؟ مردم را چه دیده اید ؟ اگر واقعا تا بحال نمی دانستید که احمدی نژاد و باندش منحرف است که باید به شعور سیاسی شما شک کرد و اگر می دانستید و می خواستید که به کمک احمدی نژاد رقیب خود یعنی اصلاح طلبان را از صحنه خارج کنید که بدانید خیانت کردید و نزد مردم هم رسوا خواهید شد . البته بدانید که احمدی نژاد همانطور که از توان شما برای حذف رقیب خود استفاده کرد برای شما برنامه خواهد داشت . (434555)
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته