توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 239425
پیشنهاد کتاب/ «فرزند پروری» (روان و زندگی)؛ دکتر فریبا عربگل؛ نشر قطره
فوت و فن فرزندپروری
فضل‌الله توکلی*، 5 شهریور 93
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۱
فرزند پروری
(روان و زندگی)
نویسنده: دکتر فریبا عربگل
نشر قطره، چاپ نهم ۱۳۹۲
شمارگان ۶۰۰ نسخه
۱۰۴ صفحه، ۵۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

خیلی نگرانی، شب و روز غصه می خوری برای بچه ات، خیلی برایت مهم است که خوب تربیتش کنی. هر کاری می کنی تا بچه ات را تغییر بدهی تا جوری شود که به نظر «شایسته» باشد؛ امّا نمی‌شود‌‌‌‌! برایش جایزه می خری، او را به پارک و سینما می بری و ... تا جایی که حتی احساس می کنی دارد لوس می‌شود‌‌‌‌؛ اما باز هم آن کاری را که تو می خواهی نمی کند. اخم می کنی، توبیخ، قهر، حبس و ... نه، نمی‌شود‌‌‌‌. حتی توصیه های دوستان، حتی دستورات مدیر مدرسه هیچ کدام در تغییر او نمره قبولی نمی گیرند! آخر هر کاری بلد بودی کرده‌‌‌‌ای؛ پس چرا نمی‌شود‌‌‌‌؟

خیلی چیزها را بلدیم و از قدیم به ما گفته‌اند ولی بعضی وقت ها یک کار خیلی جزئی تغییر زیادی در نتیجه به بار می‌آورد. اغلب همین جزئیات، مهم اند و در واقع آنچه «مهارت» خوانده می‌شود، چیزی نیست جز تسلط بر همین جزئیات؛ بله، همه کارهایی که باید بکنی را کرده ای امّا «فوتی» لازم است! حالا هر چه که آن کار حساس تر و ظریف‌ تر باشد، توجه به جزئیات در آن خطیرتر می‌شود‌‌‌‌ و اگر آن کار حساس ترین کار دنیا، یعنی پدرومادری کردن (parenting) باشد، آن فوت اهمیتی دارد به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی فوتی که خدا بعد از سرشتن گِل آدم کرد!

اینجاست که نشر قطره با تعهد تحسین برانگیزی که در ارتقای دانش روان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شناختی مردم دارد، جلدی از مجموعه روان و زندگی را به «فرزندپروری» اختصاص می دهد و یکی از اعضای اصلی انجمن روان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پزشکی کودک و نوجوان ایران که در این رشته فوق تخصص دارد، دست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌قلم می‌شود‌‌‌‌ برای آموزش «فوت فرزندپروری.»

یک مزیت بسیار مهم این کتاب کم حجم بودن آن است، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که به راحتی می‌‌‌‌تواند برای والدین یک «کتاب راهنما/کتابدستی handbook» باشد که به سهولت مطلبی را که با موقعیتی که در آن هستند مرتبط است، بیابند و «اجرا» کنند. یک کتاب کاملاً کاربردی که فرمول های عینی و قابل ارزیابی را با زبانی روشن و روان و با مثال هایی عالی عرضه می کند. بدون آنکه نیازی به پرگویی و بحث های نظری بوده باشد، همین نکته های عملکردنی کتاب را به چاپ نهم رسانده است. مزیت مهم دیگر آن این است که با تکیه بر دستاوردهای روانشناسی شناخت‌‌‌‌رفتارگرا کاملاً بر یافته های علمی و تجربی متکی است.

هسته اصلی کتاب، «درست» تشویق کردن و «درست» تنبیه کردن و شیوه ارتباط مؤثر با کودک است. همه ما از این ابزارها برای «تغییر رفتار» کودک بهره می گیریم، امّا مثلاً شاید به او می گوییم: «اگر امسال با معدل خوب قبول شوی، پس از امتحانات پدرت برایت دوچرخه می خرد» درحالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که باید تشویق، به خصوص برای کودکان کم سال تر، بلافاصله بعد از رفتار مثبت ارائه شود. یا اینکه نمی دانیم رفتارهایی مانند «حملات قشقرق، سروصدای اضافی از خود درآوردن و بچگانه صحبت کردن» با روش «نادیده گرفتن» اگر در یک دوره زمانی قابل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌قبول (حداقل دو تا هشت هفته) به طور ثابت ادامه یابد، خاموش می شوند. یا اینکه «حتماً به ازای هر تنبیه، باید دو تا سه بار کودک را تشویق کنیم» یا «اجرای موفقِ هر یک از روش های قانون گذاشتن، بیان انتظارات، تشویق کردن، نادیده گرفتن و تنبیه کردن، به وجود ارتباط مثبت و مناسبی بین ما و فرزندمان بستگی دارد و درصورتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که این ارتباط به نحو مؤثری برقرار نشود، کودک از ما حرف شنوی نخواهد داشت» یا اینکه ... .

نکته آخری که من اضافه می کنم این است که ما همگی در درون خود کودکی داریم که از قضا غالباً ‌‌‌‌چنان که افتد و دانی‌‌‌‌ بچه بی ادب و شرور و گستاخی است و در نیازی مبرم به تربیت یافتن! این کتاب را می توانیم اول روی خودمان پیاده کنیم و رفتارهای نامناسب دیرپایی که داریم را به تدریج تغییر دهیم. در نتیجه، هم در اجرای این فنون ورزیده می شویم و هم کودکان از طریق یادگیری مشاهده ای از ما می آموزند. خلاصه اینکه:
آغاز کن ز کودک خود، «کودک درون»
این است راه ساده فرزندپروری


* دانشجوی دکتری روانشناسی سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
فوت و فن فرزندپروری
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته