توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477269
پیش‌بینی وقوع اَبَرخشکسالی‌ در اسپانیا و پرتغال
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
کارشناسان محیط زیست پیش‌بینی کرده‌اند اسپانیا و پرتغال تا پایان قرن با ابرخشکسالی‌هایی (مگاخشکسالی) روبه‌رو می‌شوند که برای چندین سال ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده است در صورتی که پیش‌بینی‌ها صحت داشته باشد، این منطقه برای یک دوره ۱۵ ساله با میزانی از بارش روبه‌رو خواهد بود که کمتر از نصف سطح میانگین است.

کارشناسان و متخصصان علوم جوی در دانشگاه نیوکاسل انگلیس مجموع ۱۵ مدل آب و هوایی مختلف را بررسی کرده و دریافتند در حالی که این مدل‌ها نتایج متفاوتی ارائه کرده‌اند اما پیش‌بینی وقوع خشکسالی‌های شدید و مدت‌دار در آینده از جمله مواردی بوده که در اکثر آنها قابل استناد و مشترک است.

پرتغال از دهه ۱۹۴۰ میلادی با هشت خشکسالی عمده روبه‌رو بوده که شدیدترین آنها در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ رخ داده است و همچنین اسپانیا با سه مورد خشکسالی عمده روبه‌رو بوده که بیشتر مناطق این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. در این دوره‌ها میزان بارش بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایندیپندنت، همچنین در بررسی‌های پیشین کارشناسان دریافتند بخش‌هایی از جنوب اروپا تا سال ۲۱۰۰ به صحرا تبدیل می‌شود زیرا گرمای جهانی اکوسیستم را به شکلی تغییر می‌دهد که در ۱۰ هزار سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
 
کلمات کلیدی : خشکسالی‌، اسپانیا ، پرتغال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.