توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497735
واردات خودروی آلمانی با با نام تولید داخلی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۸
رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو گفت: بازار خودرو در ایران هیچ متولی خاصی ندارد و وزارت صنعت و مدیرانش درگیر فعالیت های شخصی و خانوادگی شان هستند. زیرا در هیچ جای دنیا ممکن نیست عده ای واردکننده با وجود نظر مثبت دولت و مجوزهای لازم نتوانند دست به واردات بزنند و در سوی دیگر یک واردکننده بدون مجوز دولت اقدام به واردات خودرو کند.

میثم رضایی در گفتگو با پردیس خودرو با اشاره به وضعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی و روند واردات خودرو در کشور گفت: متاسفانه حوزه صنعت و تجارت در داخل کشور ما هیچ متولی خاصی ندارد و همانطور که می بینید هر کسی به میل و اختیار خود در این بازار رفتار می کند. در نتیجه عده زیادی قربانی تصمیمات منفعت طلبانه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت می شوند. به طور مثال به مدت 2 هفته است که سامانه ثبت سفارش که مدت طولانی است برای واردکنندگان غیرنماینده بسته شده بود، برای نمایندگی ها نیز بسته شده و وزیر صنعت نیز از این موضوع اظهار بی اطلاعی می کند.

وی افزود: این نشان می دهد بازار خودرو در ایران هیچ متولی خاصی ندارد و وزارت صنعت و مدیرانش درگیر فعالیت های شخصی و خانوادگی شان هستند. زیرا در هیچ جای دنیا ممکن نیست عده ای واردکننده با وجود نظر مثبت دولت و مجوزهای لازم نتوانند دست به واردات بزنند و در سوی دیگر یک واردکننده بدون مجوز دولت اقدام به واردات خودرو کند.

رضایی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: یک شرکت خصوصی که چند ماهی است با هیاهوی فراوان و با نقاب تولیدکننده اقدام به مذاکره با شرکت فولکس واگن کرده و مسئولان دولتی نیز هیچ نظارتی بر عملکرد آن نداشتند، حالا مشخص شده که تنها توانسته مجوز واردات 3 محصول از این شرکت آلمانی را بگیرد و تنها با دروغی به نام تولید مشترک مسئولان و مشتریان را فریب دهد.

وی افزود: حالا که جریان این فساد سیستماتیک بر ملاشده، آقایان می گویند این شرکت خصوصی حق واردات ندارد و باید تولید مشترک کند. این در شرایطی است که طبق اطلاعات ما محل نمایش و رونمایی از خودروهای جدید وارداتی این شرکت از برند فولکس واگن نیز آماده شده و در روزهای آتی در خواب غفلت مسئولان به خیابان ها می آید.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو خاطر نشان کرد: زمانی که مسئولان ارشد وزارت صنعت از رخدادهای حوزه خودشان بی خبر باشند و در حوزه های نفتی و پتروشیمی سرک بکشند نتیجه کار بهتر از این نخواهد شد. حال با این شرایط معاونان وزارت صنعت تمامی فعالیت های کلاهبرداری را تکذیب می کنند و وزیر صنعت هم از همه چیز اظهار بی اطلاعی می کند.

وی با تاکید بر این نکته که هیچ کسی پاسخگوی فعالان بازار خودروهای خارجی و مشتریان آن نیست، گفت: اعمال شرایط سختگیرانه و خارج از عرف نظارت غیرمسئولانه از سمت وزارت صنعت هم موجب کنار کشیدن شرکت های خارجی برای مشارکت در تولید شده و هم شرکت های واردکننده داخلی را اسیر سیاست های ضدونقیض این وزارتخانه کرده است و هیچ گاه گره گشایی از مشکلات این حوزه در ماه های اخیر نشده است.

رضایی تصریح کرد: امیدواریم دولت دوازدهم در انتخاب کابینه و چهره های اقتصادی هوشیاری بیشتری به خرج دهد و از افرادی که همواره درصدد فریب دادن مردم و بخش خصوصی بوده اند حذر کند. در یک سال اخیر بازار واردات خودروهای خارجی بازیچه دست تصمیمات غیرکارشناسی و خلق الساعه این مسئولان بوده و انتظار می رود با تغییر شکلی اساسی این روند بهبود یابد.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با اشاره به محدودسازی خودجوش واردات توسط وزارت صنعت در ماه های اخیر گفت: مشخص نیست این وزارتخانه براساس کدام قانون هر روز به یک شکل واردات خودرو را محدود می کند و با نظارت دستوری درصدد است تا تمامی خودروسازان اروپایی را با فرمولی غیرمنطقی به سرمایه گذاری وتولید در ایران ملزم کند. این در شرایطی است که اکنون جزیی ترین زیرساخت های فنی در پروسه ثبت سفارش در کشورمان فراهم نیست ولی انتظار داریم بتوانیم واردات را به طور کارشناسی کنترل کنیم.
 
کلمات کلیدی : خودروهای وارداتی+خودرو+قیمت خودرو+خودرو آلمانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.