نظر منتشر شده
۱۰۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 212839
روزهای تلخ بورس؛ علامت دهی خلاف روند ديپلماسی
بخش اقتصادی الف، 2 بهمن 92
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۳
با وجود اظهار نظر ديروز رييس بورس در دلگرمي دادن به سهامداران، بورس تهران امروز هم روز بدي را تجربه كرد.

به گزارش "الف"، روند نزولي بورس تهران ادامه دارد و نهاد علامت دهنده اقتصاد ايران بر خلاف روند ديپلماسي دولت حركت مي كند.

بنابراين گزارش، صالح آبادي ديروز در سخناني گفته بود كه با لغو تحریم ها و ایجاد فضای مطمئن برای سرمایه گذاران در بازار سهام، سودآوری نیز بیشتر می شود. وي همچنين اين مژده را نيز داده بود كه با توجه به کاهش قیمت طلا و مسکن و ارز ، جذابیت بازار سهام افزایش یافته است و سودآوری سهام حتما بیشتر خوهد شد.

رييس بورس همچنين براي تحريك بيشتر سهامدران اين را هم اضافه كرده بود كه، معمولا افراد حرفه ای در شرایط افزایش قیمت، سهام خود را می فروشند و با کاهش شاخص‌ها ، خریداری می کنند.

عده اي از تحليلگران در روزهاي گذشته سقوط بورس را به شايعاتي در مورد رييس بورس و يا مساله واقعي كردن سود بادآورده پتروشيمي ها مرتبط مي كردند اما روند روزهاي اخير در سقوط قريب به اتفاق سهام شركت هاي ديگر و رفع شايعات در مورد مديريت بورس هم نشان داد كه ظاهرا بورس در حال تخليه حباب ايجاد شده است.

در اين بين، تلاش دولت براي تحريك بازار مسكن و وعده هاي پي در پي دولتي ها درباره افزايش وام مسكن و ... كه در اولين گام به رونق سفته بازي در اوراق مسكن انجاميد عده اي را به اين نتيجه رسانده كه برخي از سهامداران در حال حركت از بازار سهام به سمت بازارهاي پربازده تر هستند.

با وضعيت به وجود آمده، روند نزولي بورس در روزهاي آينده نيز چندان دور از انتظار نيست.
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۳:۴۵:۲۸
حباب بورس در روزهای آینده بشدت می ترکد چون تاکنون تنها دلال بازی نقش اصلی در آن داشته نه پول بسمت تولید، گواه آن رشد اقتصادی منفی 8 (1925747) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۵۳:۴۵
حباب ترکید این تازه اولشه ، بارشد اقتصادی منفی!!!!!!!! (1926070) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۳:۵۲:۲۹
من چطور باید بفهمم سهام عدالت من مربوط به کجاست تا بعد تصمیم بگیرم خوشحال شوم یا غمگین؟ (1926900) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۳:۱۸:۵۹
من همه نظرات را خواندم.
آیا لازم نیست که آقای طیب نیا وزیر محترم اقتصاد و دارایی از انفعال خارج شوند و برای یک بار هم که شده سر و سامانی به بورس با نزدیک به 5000 میلیارد ارزش ، بدهند؟
شاهکار مدیران فعلی بورس در طی 8 سال گذشته چه بوده که وزیر محترم اصرار بر ابقای آنان دارد؟
حتی اگر عملکرد آنان درخشان بوده باشد (که آمار و اطلاعات بازار خلاف آنرا می گوید) آیا بهتر نیست قوای جدیدی در بورس مدیریت را در دست بگیرد تا این بازار بزرگ و ارزشمند واقعا در جهت اهداف صنعت مملکت حرکت کند؟
آقایان دکتر توکلی و نادران بهتر می دانند. (1927600) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۴ ۰۷:۴۶:۱۸
متاسفانه اطلاعات شما صحیح نیست ارزش بازار سرمایه در حال حاضر بیش از 400 هزار میلیارد تومان است و هیچ اماری نیز عملکرد مدیران بازار سرمایه‌ را ضعیف نشان نمی دهد . به نظر نگاه شما سیاسی است ولی کسانی که در بازار سرمایه حضور دارند اولویتهای حفظ سرمایه‌ شان است و کاری به دیدگاه سیاسی مدیران آن ندارند. وزیر اقتصاد هم با علم به همین مساله مدیران قبلی را ابقا کرد و مورد حمایت قرار داد. (1928816) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۱۸:۰۱:۲۶
میشه لطفا بگین به چه دلیل بورس یکماه 10000واحد سقوط کرده (1975187) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۶ ۰۹:۰۵:۱۳
100% اشتباه است. (1932508) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۵۵:۲۴
مسئولان ایران در حال مقاومت در برابر واقعی شدن قیمت دلار به زیر 1000 تومان هستند و آنرا شدیدا بالا نگه داشته اند اما غافل از اینکه تا وقتی دلار به قیمت واقعی زیر 1000 تومان خود برنگردد اقتصاد کشور به جریان عادی خود بر نمی گردد (1926193) (alef-10)
 
سجاد
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۰۳:۳۷
هزار تومن که هیچی 2500 تومن هم خاطره میشه، نرخ واقعی دلار حدود همین 2600 تا 2700 هست (1926613) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۴:۱۱:۰۸
روند حرکت بورس طی چند ماه اخیر به کونه ای بود که نیازی به سپرده گذاری در بانکها و موسسات مالی و اعتباری نبود . وقتی طی چند ماه ارزش سهام در بورس چند برابر میشد .دیگه چه لزومی داشت که در بانکها برای کرفتن یک وام فکسنی بعد از گذراندن کلی مراحل بخواهی آن همه معطل شوی . مثلا یک نفر اگه می خواست 20 میلیون وام بگیره که بهره آن هم کم باشه بایستی مبلغ 20 میلیون را حداقل برای مدت 6 ماه در بانکها می خواباند تا مثلا با بهره 14% یک وام 20 میلیونی بگیرد خوب طبیعی بود که با آن حرکت بورس می امد و سهام می خرید تا ظرف چند ماه سرمایه اش را چند برابر کند تا ضمن اینکه خودش را گرفتار قسط و قرض نکرده از حاتم بخشی های این سفره نیز برخوردار گردد آن هم در شرایط رکود اقتصادی و بیکاری . از اول مشخص بود که غیر واقعی است . (1927732) (alef-10)
 
sajad
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۲۲:۲۴
متاسفانه همه شمایی که میفرمایید قیمت سهام ها بیش از ارزش ذاتی هست اطلاع کافی ندارید، بورس حبابی نیست و جز تعداد محدودی از سهم های کوچک که دچار سفته بازی شده و بالا رفته اند بقیه سهم ها در مقداری کمتر از ارزش خود معامله میشوند، بعلاوه طرح های توسعه ای و آینده یک سهم میتواند قیمت سهم را بالا ببرد. (1926632) (alef-10)
 
ali
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۰۹:۳۴:۴۳
در کشور ما هیچیک از گفته های شما در قیمت موثر نیست اگر مبتوانید فقط یک شرکت بورسی را نام ببرید که ارزش سهام آن با سود رابطه منطقی داشته باشد
(p/e) (1927204) (alef-10)
 
ali
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۰۹:۲۸:۵۴
بهتر است خودمان را گول نزنیم ارزش واقغی دلار حدود سه هزار تومان است (1927195) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۷:۰۴:۵۲
ماشالا مردم ما در هر موردی اظهار نظر می کنند. آخه تو اصلا میدونی بورس را ب چظوری مینویسند.
بورس به هیچ عنوان حبابی نیست و متاسفانه نزول این دو سه هفته غیرطبیعی است و دولت هم هیچ اقدامی که انجام نمی دهد بر زخم آن هم نمک می باشد (1926209) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۰:۳۸:۰۷
برادر من آنچه که واضح هست و بارها توسط دولت مردان ما هم بیان شد بسیاری از مردم برای دلال بازی پول ها رو از طلا و دلار بیرون کشیدند و وارد بورس کردند. این یعنی حباب. حالا همین مردم پول ها را دارن بیرون می کشن. این یعنی ترکیدن حباب!
مشکل اینجاست که پول باد آورده ای که بورس و دلار و طلا برای عده ای آورده هست باد هم باید ببرد.
البته کله گنده ها می دونن که کی پولشون رو بکشن بیرون تا ضرر نکنن ولی مردم ساده که می خوان یک شبه پول دار بشن با تغییرات بازار غافل گیر می شوند. (1926581) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۴ ۱۱:۵۵:۴۸
حباب حباب. برادر من تو این 8 سال قیمت سکه از 80 هزار تومن رسید به 800 هزار تومن قیمت اتومبیل که کنترل میشه 3 4 برابر شد قیمت مسکن با اون همه ساخت و ساز 7 8 برابر شد. تو تورم سالی 30 درصد به طور متوسط قیمت سهام شرکت ها دو برابر هم نشد. شما فیمت تجهیزات و زمین و ساختمان این شرکت ها رو حساب کنی تو این همه سال ارزشش چند برابر شده. وقتی زمین چندهزار متری ایرانخودرو متری یک ریال میاد تو ترازنامه پی به ای شرکت میره بالا. اما ارزش اون زمین واقعا یک ریاله؟ افزایش قیمتی که تو 8 سال اتفاق افتاد در بورس داره تو دو سال اتفاق می افته حالا شما بشین هی بگو حباب حباب هر چیزی در بلند مدت هرچقدر هم بالا و پایین داشته باشه به ارزش واقعی خودش میرسه (1928937) (alef-1)
 
علیرضا مقدس
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۰۹:۵۲:۲۷
دلیل ریزش شدید بورس
در آستانه قرار گرفتن ورشکسنگی بانک مسکن به دلیل اجرای طرح مسکن مهر بود
دولت برای اینکه از ورشکستگی بانک مسکن به عنوان مالک بانک جلوگیری کند مجبور بود برای بانک درآمد سازی کند
برای این کار با منفی کردن بازار بورس و افزایش وام مسکن به ایجاد تقاضا در تسه هایی که بانک مسکن در بورس عرضه می کرد پرداخت
با این کار 3 هدف را دنبال می کند
1- افزایش قیمت تسه ها و به دنبال آن افزایش سود آوری بانک مسکن
2- افزایش سپرده گذاری در بانک مسکن و به صرفه بودن آن برای افراد و به دنبال آن افزایش سودآوری بانک و خارج شدن از شرایط بحرانی نقدینگی بانک
3- بالا بردن نرخ بهره موثر بانکی بدون جنجال برای بانک مسکن (1927236) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۱۱-۰۴ ۰۰:۵۵:۵۰
سلام عزیزم پاسخ به شما افزایش قیمت تسه به جیب بانک مسکن نمیره چون تقاضا برای سپرده گذاری بیشتر و بانک هم به سپرده سود میده و بهتر میدانید که سپرده و پرداخت سود تعهد اور است
2- نرخ بهره بانک مسکن همان 15 درصد بوده و هست (1928696) (alef-1)
 
هموطن
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۶:۰۹:۴۵
بورس نماد اقتصاد آزاد و بدون دخالت دولت و قیمت ها تماما بر مبنای قانون عرضه و تقاضا می باشد بورس اگر در امورش دولت دخالت کنه همون بهتر که درش را گل بیگیرن!!!!!!حمایت دولت یعنی چی؟؟؟!!!!! (1928006) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۸:۱۶:۵۹
بورس بشدت حبابی است سهامها با زیان انباشته سنگین رشد چندصد درصدی داشته اند (1926348) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۱:۳۶:۳۷
در بورس تحلیل گران به سود سالهای بعد توجه می کنند و سفته بازان به سود امسال. خودروسازهایی که امسال زیان می دهند، با سبک شدن تحریمها و مشخص شدن سرنوشت دلار و ایجاد امکان واردات قطعات مهمی مثل گیربکسهای اتوماتیک و ecu از سال آینده سه برابر سالهای قبل از تحریم سود خواهند ساخت و اگر بخشی از زمینها و املاکشان را هم بفروشند و وامهای خود را تسویه کنند، سال 93 و 94 تا دو برابر قیمت امروزشان (که به نظر شما حباب است) سود خواهند ساخت و قیمتشان بین 5 تا 10 برابر خواهد شد.
دلیل اینکه شما در هر بازاری ضرر می کنید و فکر می کنید فقط رانت خورها سود می کنند، همین است که شما فقط امروز را می بینید و خیلی ها تحلیل می کنند و همان چیزی را که از نظر شما حباب است می خرند و سال بعد شما به آنها فحش می دهید که لابد خبر رانتی داشته اند. در حالی که شما هم اگر کمی بیشتر به آینده فکر کنید می توانید در چنین مواقعی که همه فکر می کنند فلان چیز حباب است، بخرید و ظرف یکسال پولتان را 5 برابر کنید.
تابستان 91 پالایشگاه بندرعباس که شرکتی زیان ده بود با قیمت 120 تومان به بورس آمد و خیلی ها پس از چند روز آن را در قیمت 108 تومان فروختند چون زیان آن روزش را می دیدند. برخی هم حساب کردند که با تبدیل این شرکت از دولتی به خصوصی حاشیه سودش اضافه خواهد شد و سال بعد سود ده خواهدشد.
الان سود پالایشگاه بندر عباس در سال 250 تومان است و قیمتش 1300 تومان است. یعنی کسانی که از ترس حباب آن را در 108 تومان فروختند بیشتراز 12 برابر بازدهی را به کسانی هدیه کردند که فقط حساب کردن را بیشتر بلد بودند. (1927402) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۱:۲۳
نمی دانم شما چقدر در بورس فعالیت دارید. ولی همه سهام بورس حباب ندارند شاید کمتر از 5 درصد سهمها حباب داشته باشند. در بورس حدود 500 شرکت حضور دارند که بعضی از آنها از نظر بنیادی نه تنها حباب ندارند از ارزش ذاتی خودشان هم قیمت کمتری دارند.
از طرفی یکی از دلایل افزایش شاخص افزایش عرضه های شرکتهای بزرگ در بورس و همچنین افزایش قیممت ارز بوده است و عملاً در بسیاری از سهام حباب وجود ندارد.
برای کسانی که در بورس سابقه دارند این روند غیرعادی نیست چرا که سرمایه بسیار ترسو است و با شایعات سریعاً فرار می کند. با توجه به اینکه از نظر سیاسی و اقتصادی ریسکی متوجه بازار سهام نیست برگشت بازار سهام قریب الوقوع است و دامن زدن به جو منفی در این روزها فقط به ضرر سهامداران خرد و مردم عادی است که اخیراً وارد بازار شده اند. (1926362) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۱۶:۲۹
بورسی که ناظرش ، خود بورسه بهتر از این نمیشه

خودشون تصمیم میگیرن / خودشون اجرا می کنن / خودشون هم نظارت می کنن

هیچ آقابالاسری هم ندارند!!!

حالا شما پیدا کنید رانت خواری در بورس را!

تولید ورشکسته/ اما انوقت قیمت سهام همان شرکتها روزبروز گرانتر از دیروز!

رشد اقتصادی کشور منفی / انوقت رشد شاخص در زمان احمدی نژاد روز بروز بیشتر از دیروز!

یکی از کشورهایی هستیم که در ته ته های جدول و بیشترین رکود اقتصادی را داشته ایم / انوقت بورس ایران در دنیا مقام اول میشه!!

یکی بیاد اینارو توضیح بده !!! (1926626) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۲:۳۴:۳۲
به نظر میاد برخی اظهار نظرات ناشی از عدم آشنایی با بورس است.بورس مثل بازار ارز یا مسکن تک محصولی نیست و بعضا سهامی وجود دارند که در خلاف جهت هم حرکت می کنند.
احتمال سفته بازی در برخی سهام کوچک وجود دارد اما سهام اصلی بازار که شاخص ساز هستند به هیچ عنوان دچار سفته بازی نمی شوند چرا که عمده سهام در اختیار حقوقی های بزرگ هست.
از طرفی گزارش های ارایه شده توسط شرکت ها به راحتی قابل تحلیل است و خطاهای آنها به سرعت مشخص می شود و اجازه سفته بازیها نمی دهد.
در پایان هم اینکه رشد شاخص بورس تاثیر زیادی از افزایش نرخ ارز گرفته است چرا که اغلب شرکتهای شاخص ساز صادرات محور هستند و درآمدشان با افزایش نرخ ارز زیاد شده است. (1927504) (alef-10)
 
رهگذر
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۵:۳۱:۳۰
کي گفته ناظر و مجري تو ايران يکي هست.خواهشنا وقتي اطلاعات کافي نداريد اظهار نظر نکنيد.هر چند اين جز ذات همه مردم ايرانه که الکي اظهار نظر کنن.واقعا متاسفام واسه خودم (1927925) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۹:۰۹:۱۹
بورس محل دلال بازی هست دیگر. (1926435) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۲۳:۲۳
این عمق .... عمو جو بورس جایی که سرمایه های کل شرکت ها و کارخانه های کشور در اونجاست تامین میشه ! ایجاد اشتغال مکنه ! حالا فهمیدی ؟ (1926633) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۱:۱۳:۰۱
رشد اقتصادی منفی با بازدهی مثبت بورس منافاتی ندارد. چون رشد اقتصادی را پس از حذف اثر تورم محاسبه می کنند در حالی که شاخص بورس بر مبنای قیمتهایی محاسبه می شود که تورم در آنها تاثیر دارد.
متاسفانه برخی از چهره های مشهور به اقتصاددان آنقدر این جمله را تکرار کرده اند که مردم عادی واقعا باور کرده اند که اگر رشد اقتصادی منفی باشد، شاخص بورس نباید مثبت باشد. در حالی که این گزاره نادرست، فقط نشانه آن است که گوینده از نحوه محاسبه شاخص بورس و رشد اقتصادی اطلاع ندارد. (1927374) (alef-10)
 
حسن
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۱:۱۴:۳۷
آقای یا خانم محترم اگه شما می دانستی که قیمت سهام در بورس به چه عواملی بستگی دارد هیچ موقع چنین حرفی نمی زدی کافی کمی مطالعه در بورسهای دنیا داشته باشی تا ببینی که p/e سهام در آنجا بالای 40 می باشد و سهامهای ما خیلی کار دارد تا به آنجا برسند و هیچ حبابی با توجه به صورتهای مالی و پوشش سود شرکتها وجود ندارد در ضمن آنهایی که کورکورانه دنباله رو سفته بازی هستند دچار این مشکلات می شوند و بدون توجه به زیان خود سهام را می فروشند ودیگر وارد بازار سرمایه نمی شوند که این موضوع برای کشور اسلامی ما خوب نیست چون آن وقت وجوه این افراد امکان دارد در جایی چون ربا وغیره وضربه به اقتصاد کشور باشد. پس بهتر است اگر اهل فن نیستیم کامنت بی منظور نگذاریم مگر اینکه بخواهیم سوء استفاده کنیم. (1927375) (alef-10)
 
کارشناس ارشد اقتصاد
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۸:۰۲:۵۹
دوستان محترم :

اگر در خا نه کس است این جمله بس است

1- از سرمایه گذاری در رشته ای که سر در نمی آورید پرهیز کنید و با نقل قول و تحلیل اشخاص غیر حرفه ای و اختیارتان را د ست خودتان نگهدارید .
2- نرخ رشد اقتصا دی ما منفی است و شرکت دولتی و خصوصی ایرانی متاسفا نه بدلا ئل مختلف در بحران نقد ینگی یا با زیان انباشته روبرو هستند طبیعتا سر مایه گذاری در بازار سرما یه در این شرائط خیلی بالاست .
3- در آستا نه حذف برخی تحریم های اقتصادی و ورود کالای های ارزان تر و با کیفیت تر آیا سر مایه گذاری در بورس کشور ( محصول کدام صنایع با محصول تولیدات خارجی از لحاظ قیمت تمام شده و کیفیت قابل رقابت هستند )بصرفه و بصلاح کدام سر مایه گذار است .
4- با لحاظ تمام تکنیک های خرید و فروش سهام اگر چنانچه خریداران عمده سهام مانند شرکتهای حقوقی بزرگ اقتصادی خودمان و یا بانک اگر یک روزه برای جمع کردن نقدینگی ( مثلا پرداخت های شب عید خودشان ) خود مبادرت به خرید یا فروش عمده نمودند ضر ر و زیان سهامداران جزء و ضعیف را چه نهادی تضمین میکند . یادمان باشد که رقبای سهامدان جزء در بازار سر ما یه شرکتها و با نکهای دولتی معظم کشور است که خرید فروش آنان تمام شاخص ها را تحت تاثیر قرار میدهد و غالبا این سهامداران عمده با کا ر شناسان فوق حرفه ائی و بدون سر و صدا اقدام مینمایند
5- شفاف ترین سر مایه گذاری که متغیر های خارجی کمتر تاثیر گذارند و دولت در تولید آن نقشی ندارد البته دیر نقد میشوند و مطابق با تورم باضافه سود ارزش افزوده به سرمایه گذار سود و اصل سرمایه معقول را تحویل میدهد چپیست ...... (1928177) (alef-10)
 
محمد جواد
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۲۱:۲۲:۴۶
عزیز جان سلام. من برا شما که نمیشناسمتون بسیار احترام قایلم. ولی سوالی دارم. شما تحصیلات مالیتون چقدره؟ آیا تو رشته مالی؛ اقتصاد، حسابداری یا هر رشته ای که ارتباطی ولو اندک به بازار سرمایه داشته باشه تحصیلاتی دارین؟
شما واقعا جدای از هر تعصبی میدونین تعریف علمی( تاکید میکنم علمی) حباب چیه؟ شما چند سال تو بازار بورس بودید. باور کنید من قصد بی احترامی به کسی رو ندارم ولی یه نکته خیلی من رو ناراحت میکنه. همه کس در این مملکت در مورد همه چیز نظر علمی میدن. تکرار میکنم. همه کس در مورد همه چیز نظر علمی میدنن. اجازه بدید در هر رشته ای صاحبان اون رشته نظر علمی بدن. اظهار نظر عمومی بد نیست. ولی نظر علمی مثل حبابی بودن بازار کار شما دوست خوب من نیست. اگر هم واقعا در این مورد کار علمی کردین لطفا در اختیار این سایت قرار بدید تا اون رو بزاره و ما حتما از اون استفاده کنیم.چون من تعصبی بر روی بازار سهام و یا بازار دیگه ای ندارم. اگر به این نتیجه برسم که بازار حبابیست قبول میکنم و از این بازار خارج میشم.
من فوق لیسانس مالی دانشگاه تهران هستم.
خواهش میکنم بیایید این فرهنگ رو تو این مملکت جا بندازیم که هرکی فقط، فقط، فقط تو تخصص خودش اون هم علمی اطهار نظر کنه.
یا علی (1928416) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۱۰:۰۸:۵۷
سلام ،در اين آشفته بازار خوب شد دوكلام حرف حساب شنيديم .دوست عزيز حالا كه جنابعالي تخصص داريد مابه بفرماييد آيا بمانيم يا تا جوي باريك است بپريم ؟ (1961832) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۶ ۰۹:۰۴:۵۵
هیچ حبابی وجود ندارد و فقط چند شرکت کوچک که صورت های نامشخص داشته اند حبابی رشد کرده اند و این شایعات دست پرورده دلالان برای خرید سهم ها در سطح خیلی پایین تر از ارزش واقعی است و صاحبان سرمایه در صورت ورود به تالار بورس رونق را به این بازار بر میگردانند و هم چنان سود آورترین و مفید ترین راه افزایش سرمایه بورس می باشد. (1932507) (alef-1)
 
بهلول
۱۳۹۲-۱۱-۰۶ ۱۲:۲۱:۱۵
دوست عزیز با کدام معیار سنجیدی که بورس حباب دارد یا ندارد!؟ اصلا حباب چیست و کی باید اعلام کرد که حباب داریم، این روزها هر بیسوادی با استفاده از لغات کیلویی و کیفی به جای استفاده از ادبیات علمی و دقیق و کمی شده، ادعای دانایی میکند!!! حتی برای آلودگی هوا هم وقتی ارقام به حدی میرسد که تعریفی مشخص دارد، میگویند وضعیت هشدار یا به بحرانی رسیده، اما در بورس، از یک سال پیش می گفتند حباب، هنوز هم می گویند حباب!!
بنده نمیخاهیم بگویم قیمت سهام واقعی است یا خیر و.... فقط این را عرض میکنم، که حتی اگر حبابی هم شکل گرفته باشد، نشان از ضعف مدیریت بورس و اقتصاد داشته است، و ترکیدن آن عذر بدتر از گناه است. به هر حال بورس محل بازی و تفریح سرمایه داران نیست و بورس عصاره و خلاصه اقتصاد یک کشور است، وزیر اقتصاد حتما باید در این خصوص توضیح دهند، که اگر رشد بی رویه داشته چرا درست مدیریت نشده و اگر نبوده چرا الان کاهش اینگونه دارند،
شما افزایش و ریزش شاخصهای بورسهای دنیا را مظالعه کنید، چنین وضعیتی واقعا نوبر است و در هیچ جای دنیا سابقه ندارد. حتی در زمان وقوع جنگها نیز بورسها اینگونه نمیشوند!!! شما به بورسها آمریکا و ژاپن و .... بعد از خبر یازده سپتامبر مراجععه کنید تا متوجه شوید که اینگونه ریزش شاخص حتی در زمان وقوع جنگ هم بیسابقه است، چه رسد به شکل گیری حباب و .... البته همین سخن از حباب کردن فقط در ایران با این شکل رواج دارد!! بالاخره حباب هم معنایی دارد، نه اینکه شاخص بیش از ده درصد و بعضی از صنایع بیست تا سی درصد و حتی بیشتر ریزش کنند و اسمش را حباب بگذارند!!! شما به شرح وظایف و مسئولیتهای سازمان بورس مراجعه کنید، یکی از وظایف اصلی و کلیدی آن که حتی از سهامدارن در هر خرید و فروش پول این خدمات را میگیرند، برقراری نظم و شفاف سازی بازار و هدایت و کنترل بازار است، حال چه شده است که در زمان رشد بازار که حدود یک سال و بیشتر طول کشید سازمان اقدامی نکرد و اکنون در مدت دو هفته میخاهد بازار را یک مرتبه اصلاح کند!!! واقعا به این مدیریت شیوه نوین بازار باید مدال درایت و مدیریت داد!!! (1933012) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۰۲:۱۷
خب سهامداران گردن کلفت دشمن دولتند (1925790) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۲:۱۹
سهامداران گردن کلفت همه تابع دولتند چرا که اغلب بانکها و صندوقهای بازنشستگی هستند. (1926366) (alef-10)
 
مانلی
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۱۰:۴۶
رشد شاخص بورس تنها به دلیل سقوط ارزش پول ملی بود.بلاخره وقتی قیمت زمین و ماشین آلات کارخانه ها در طول 2 سال،سه برابر شده،طبیعیست قیمت آنها افزایش یابد.مگر ممکن است که کارخانه هایی که حداکثر با 30 درصد ظرفیت تولید خود کار میکنند و در آستانه ورشکستگی هستند،در طول 2 سال ارزش واقعی آنها 3 برابر شود. (1925820) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۶:۰۷
به غیر از شرکتهای خودروساز اغلب شرکتهای حاضر در بازار بورس در سالهای اخیر با کاهش تولید مواجه نبوده اند. این شرکتها که شامل پتروپالایشی ها و معدنی ها و فلزی ها هستند به علت بزرگ بودن بسیار در بالا رفتن شاخص موثرند. افزایش قیمت ارز نیز درآمد این شرکتها که اغلب صادراتی بوده اند را افزایش داده است. (1926372) (alef-10)
 
سامان
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۰:۰۷:۱۵
سخن شما درست است و اطلاعات بورس بر روی شبکه کدال کاملا شفاف و واقعی است از این دست ،شرکت های خودرو ساز را میتوان به عنوان مثال ذکر کرد اما چرا این بلا بر سر شرکت های سوده که اتفاقا برای دوره های شش ماهه و یکساله سود خوب و قابل توجهی را شناسایی کرده اند می افتد.مشکل در جایی دیگر است.سهامداران حقوقی و اشخاص دارای رانت اطلاعاتی باعث این ریزش ناگهانی هستند به کلمه ناگهانی توجه کنید. به تابلو بورس نگاه کنید این بیماری چون خوره همه گیر شده ،انگار که منچستریونایتد قهرمان سرمزبی نخبه خو الکس فرگوسن را از دست داده!!! حتما خبری هست که دل نازک تالار شیشه ای را لرزانده . (1926522) (alef-10)
 
Ehsan
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۷:۲۷:۰۵
انگار که منچستریونایتد قهرمان سرمزبی نخبه خو الکس فرگوسن را از دست داده!!! (1928119) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۰۷:۰۵
سلام حرف دل خیلی ها رو زدی این تنها کلامی بود که وزن داشت (1926619) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۳:۴۷:۳۷
لطفا روی هوا تحلیل نفرمایید (1926894) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۰:۰۲:۲۸
شما حاضری املاک و دارایی هایی که دارید را به قیمت 2 سال پیش بفروشی زمانی که دلار 1000 تومان بود
در ارزیابی دارایی ها بغیر از سود آوری ارزش روز شرکت هم از اهمیت بالایی برخوردار است الاخصوص در کشوری که تورم بالایی وجود دارد و با افزایش تورم به همان نسبت دارایی مورد نظر و تجهیزات کارخانه جات هم افزایش ارزش پیدا می کنند دوست عزیز (1927255) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۱۷:۴۵
جالبه که در 8 سال دولتهای احمدی نژاد غالبا دچار رشد منفی اقتصادی بودیم اما شاخص بورس را چنان طراحی کردند که در طول این 8 سال به 10 برابر مثبت رسید. (8000 در سال 84 و 80/000 در سال 92)

یعنی بنابر تعریف علم اقتصاد که می گوید (شاخص بورس، دماسنج اقتصاد یک کشور است) اقتصاد ایران با رشد فزاینده مثبت در 8 سال گذشته مواجه بوده!

اما جالبتر اینکه حال که افق های اقتصادی در دولت امید آقای روحانی عزیز و رهنمود مقام رهبری عزیز و با تلاش تیم سیاسی مثبت شده، شاخص در طول 1 هفته 5000 واحد افت دارد!

از آنجاییکه رئیس جمهور عزیز دعوت از مردم برای سرمایه گذاری در بورس بعمل آورده لازم است تا کنترل بورس از دست آن مدیران 8 ساله احمدی نژآد خارج شود تا رشد و کاهش و طراحی شاخص / قیمت گذاری سهام / جلوگیری از رانت های اطلاعات بورسی / اعتماد بخشی به سهامدارها / شفافیت عملکرد دلالان عمده سهام مرغوب/ و ... به واقع مورد بازرسی و بررسی قرار گیرد.

حقیقت این است که منش و روش دولتمردان آقای احمدی نژاد در دولت آقای روحانی عزیز جمع اضداد است. (1925845) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۲۶:۰۴
غالبا دچار رشد منفی بودیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا خالی می بندی (1926133) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۲:۵۷:۴۲
سلام یه خبر خوش اگه دروغ نباشه قراره دولت هفته اینده به کمک بازار بورس بیاد . ولی من نفهمیدم دولتی که از دولت سر احمدی نزاد تا خرخره توی بدهی هست چطور میخاد به کمک بازار به این بزرگی بیاد حتما میخان دوباره اسکناس بدون پشتوانه چاپ کنند یعنی صد تومن توی بورس گیرت بیاد بری نونی که پانصد میخریدی بخری هزارتومن اخه هر چه باشه پول گیرت امده بزن بریم خوش باشیم// گول ز نکی تقدیم به سهام داران واقعا توی بورس های تموم دنیا همین خبره یک حساب دو دو تا اگه بکنی میبینی اقتصاد واقعی یک شرکت اصلا رشد که نکرده افت هم داشته بعد توی بورس که میری میبینی همون نماد 170 درصد یک روزه رشد داشته این قوانین بورسی از کجا میاد نکنه حساب و جبری که ما قدیم خوندیم تازگیها عوض شده ؟؟!! (1927543) (alef-10)
 
محمدی
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۰:۰۵:۲۷
دقیقا درست میگویید اینها مدیران احمدی نژاد هستند وباید هر چه سریعتر فکری برای مدیریت بورس کرد اگر به اخبار قبل از این ریزشها توجه کنید می بینید که مدیران ارشد بورس بدون اینکه سوالی از حباب بشود سعی در القا وجود حباب داشتند واین رفتار منجر به قرمز پوش شدن کلیه سهام شده اگر سهام یک صنعت ریزش می کرد ممکن بود دلیل منطقی داشته باشد ولی این ریزشها هیچ پشتوانه تحلیلی چه فاندومنتال چه تکنیکال ندارد بلکه اگر دقت شود کاملا هم مدیریت شده است جالب اینکه اگر حبابی هم هست در سهامی است که عرضه اولیه می شود که چند برابر ارز ذاتی معامله می شوند. (1926519) (alef-10)
 
mohamad
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۲:۵۸:۱۱
..در مورد مسایل تخصصی اقتصادی مملکت کاملا به صورت جناحی و سیاسی صحبت کردید.. آقای محترم از لحن متملقانتون مثل طرفدارای جناح مقابلتون حالم به هم خرد...
روحانی عزیز؟؟!!
کم مونده فداش بشید (1926820) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۱:۴۲:۳۴
جمله (شاخص بورس، دماسنج اقتصاد یک کشور است) حرفی ژورنالیستی است و مبنای علمی دارد. چون دماستنج وضع فعلی سلامتی فرد را نشان می دهد در حالی که شاخص بورس، تصور بازار از آینده سودآوری شرکتهای بورس را نشان می دهد.
وقتی رشد اقتصادی منفی 5 درصد است ، یعنی حجم تولیدات اقتصاد کشور نسبت به حجم تولیدات پارسال 5 درصد کمتر شده است. اما اگر تورم 40 درصدی هم رخ داده باشد، قیمت تولیدات کمتر امسال، 35 درصد بیشتر از تولیدان بیشتر پارسال خواهد بود و سود شرکتهای بورسی هم به همین نسبت بیشتر خواهد بود و بنا بر این قیمتسهام بورس باید افزایش یابند. این افزایش به معنای وضعیت بهتر اقتصادی کشور نیست بلکه به معنای افزایش سطح عمومی قیمتها است. (1927416) (alef-10)
 
محمد رضا
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۱۹:۰۷
احمدی نژاد هر چقدر بد بود
حداقل حامی سهامداران خرد بود توی هشت سال
فعال این بازار زیاده وای به روزی که اعتماد از این بازار رخت بربندد دولت اعتدال
12 سال کارم تو بورسم (1925851) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۷:۲۴
این دولت نیز حامی بورس است و مطمئناً در هفته آینده حمایت خوبی از بازار انجام خواهد داد. (1926374) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۱۹:۲۱
لطفا جلوی خودرایی ها را بگیرید که مثل دولت های نهم و دهم نشود.
آیا انصاف است که هر مسئول هر روز یک حرف بزند یا یک شوک به اقتصاد کشور وارد کند. چرا به یکباره وام مسکن باید افزایش 150 درصدی داشته باشد؟ چرا وزیر مسکن باید بگوید می خواهیم تقاضا را تحریک کنیم؟ آن هم با یک شوک بزرگ! آیا این در راستای کسب سود بساز بفروش ها هست یا در جهت حمایت از بی خانه ها؟
چرا همواره مسئولین باید کاری کنند که همه چیز گران شود؟ هر چیز هم که گران نشده آن را به زور و با ترفندهای مختلف گران کنند؟
متاسفانه در بورس هم با ترفندهای مختلف سهام ها را بالا و پایین می برند. چرا با منابع ایجاد شایعه برخورد نمی شود؟ چرا یک روز خودروسازها می گویند داریی هایمان را می خواهیم بفروشیم و وقتی قیمت سهام بالا رفت و خودشان فروختند اطلاعیه شفاف سازی می دهند که هنوز تصمیم گیری نشده و دوباره سهام را پایین می آورند؟ چرا با این تناقض گویی ها برخورد نمی شود؟
به خاطر بهره مالکانه معادن طی دو سال گذشته چند بار قیمت سهام معدنی ها نوسان بالای 20 درصد را فقط با شایعات به خود دیدند؟
لطفا ثبات در قوانین - برخورد با مراکز شایعه پراکنی - و در نهایت مسئولیت پذیری مسئولان را پیگیری کنید. نماینده ها در روز قیامت جوابگو باید باشند. خیلی از مدیران منبع اصلی تولید شایعات هستند. آن هم با مصاحبه هایی که اطلاعات غلط می دهند. نمونه بارزش همین دو مثال که ذکرشد: بهره مالکانه و فروش دارایی های خودروسازان، که بهره مالکانه طی دو سال گذشته بیش از 10 بار تایید و تکذیب شد. (1925854) (alef-17)
 
آزاد
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۲۶:۱۱
گل گفتي
صحبت كردن از رونق بازار مسكن جز خيانت به مصرف كننده نيست. ديگه با اين سودهاي بادآورده 100 درصدي و بيشتر بازم ميگن رونق نداره! چرا وقتي قيمت مسكن دوبرابر ميشه هيچ كس به فكر خريدار يا مستاجر نيست اما بعد از يك ركود ناشي از بالارفتن غيرمنطقي قيمت مسكن همه نگران يساز بفروش ها مي شوند.
آقاي وزير! لطفا نگران نباشيد آنها با منتظر شدن بدون هيچ گونه ريسكي سرمايشون هرساله دوبرابر ميشه! (1925998) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۳۴:۴۲
میگن دستایی توی این بورسه که ما نمیبینیم حالا تازه اگر ببینیم چکار میتونیم بکنیم بازار به این خرابی رو هدفمند خرابترش میکنن یکدفعه میبینی انواع و اقسام سهام جدید ارزون میریزن توی بازار تازه موقعی که میخواهی روز اول مثلا سهام تیپیکو رو بخریم نماد به بازار وصل نیست تازه اخر وقت وقتی قیمت به 620 میرسه چراغ نماد روشن میشه مثلا اگر اقایی چراغ اختصاصی تیپیکو رو براش اول وقت روشن کردن با صد میلیارد تومن و یک کلیک نیم ساعت بعد چقدر سود میکنه پنج ششتا از این غولهای سهام پا میگذارن توی عرضه بازاری که کلافه هست کلافه ترش میکنن اینها عمدی نیست؟ میشه مخابرات با اینهمه سرمایه و مدیران لایق توی دو هفته بیشتر از بیست درصد ارزششو از دست بده ما اگه اینجا داد هم بزنیم صدامون جایی نمیره. چرا باید رئیس بورس سر جاش باشه در حالی که سپور محله ما بعد از تغییر دولت عوض شده میگن میخان دولت رو ناکار امد نشون بدن اگه میبینید کار بورس خرابه جلوی مصببینش رو بگیرین هر کسی جیزی میگه ولی درک این مطلب کجاست که حساب و کتاب بازار سرمایه به هم نمیخونه میگن فیوناچی بکش /تحلیل کن / اخبار رو دنبال کن مگه توی اقتصاد ما اینها هم بدرد میخوره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ (1926649) (alef-10)
 
مهمان
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۳۰:۳۱
شاخص بورس ایران ظرف 2 هفته گذشته حدود 9% نزول داشته، این در حالیست که اکثر سهم ها و سهامدارانش بیشتر از 30 درصد متحمل زیان شدند.
آقای صالح آبادی به عنوان رئیس سازمان ناظر بر این بازار که حتی شاخص آن به عنوان معیاری برای سودوزیان سرمایه گذاران بیشتر منجر به گمراهی مردم می شود چه برنامه ای برای جبران این همه زیان سهامداران خرد دارند؟

به نظر ایشان اگر همچون گذشته با بالا بردن چند سهم بزرگ بازار شاخص را کنترل کنند یا به محدوده 90 هزار برسانند آیا دردی از این سهامداران را درمان می کنند؟

آیا سازمان بورس و اوراق بهادار که خود را حامی اصلی سهامداران خرد و ارگان اصلی جذب سرمایه به بازار بورس می داند نباید پاسخی درست و صادقانه به این همه ناعدالتی بدهد؟ (1925879) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۷:۱۹:۴۹
دقیقا (1926236) (alef-10)
 
میلی
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۴۷:۲۳
بورس تازه داره میفهمه کی رئیس جمهور شده (1925915) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۷:۰۳:۴۸
تازه بورس ادم نیست ببین ادم چی میکشه (1926208) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۴:۴۸:۰۰
این افزایش وام مسکن اقدامی کاملا نادرست و ضربه زننده است و احتمالا تاثیرش نه خانه دار شدن مردم بلکه افزایش قیمت مسکن خواهد بود. لذا نمی توان انگیزه خیرخواهانه ای در ورای این تصمیم یافت بلکه احتمال نیات سوداگرانه در آن بیشتر است. (1925919) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۳۵:۵۲
کاش وام ساخت مسکن افزایش می یافت نه خرید مسکن. (1926154) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۰۰:۲۸
سلام اگر واقعیت را بخواهید نه بازار بورس ونه بازار طلا وارز و نه بازار مسکن باید سود یک طرفه وسرمایدار ببیند پس بقیه ملت کجا قرار بگیرند اعتدال وامید چی می شود؟؟؟؟؟؟؟ (1925940) (alef-17)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۳:۱۳
دقیقا اوائل دوره اول احمدی نژاد هم بورس ترکید و ما بیچاره شدیم و قهر کردیم و رفتیم پولای ذوب شده مون رو گذاشتیم بانک.بعد اون روزا تازه آشتی کردیم و رفتیم دوباره سراغ بورس که باز همین بلا سرمون اومد.هنوز من از ضرر سال 84 بورسم قد علم نکرده بودم که باز کمرم شکست. (1925965) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۴۱:۴۰
من یک تاکسی داشتم بخاطر مریضی که رهام نمیکرد به سفارش یکی از دوستان فروختم گذاشتم توی بورس نمادهای خوبی رو هم گرفتم ولی باور کنید از همون روز اول /شروع به افت کرد تا بحال هم رو نیومده شاید افت شاخص بازار تقصیر شانس بنده باشه اگر دولت کمکم میکرد ضررم رو جبران کنم از بازار میومدم بیرون لااقل مردم دیکه از شانس نحس من متضرر نمیشدن (1926667) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۲۲:۴۱:۱۶
عزيزم جلوي ضرر روهروقت بگيري منفعته.من خودم هم توي بورس سهام داشتم.كم كم همه روفروختم.فقط بيست هزارسهم ازيه شركت مونده كه اگركمي بازارمثبت بشه وفروش بره ديگه كل پولامو ميارم بيرون ومنتظرميشينم تااوضاع عادي بشه بعد ورود ميكنم (1928503) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۴:۰۲
اگر ارزش واقعي زمين و ماشين آلات و تكنولوژي در ترازمالي شركتها و كارخانجات لحاظ شود ،مشخص ميگردد كه بسياري از كارخانجاتي كه بظاهر سودآورند ، عملا ورشكسته ويا حداقل زيانده هستند ، در واقع اگر قرار باشد روزي صداقت جاي دروغ را بگيرد ، حباب بورس مي تركد و قيمت سهام واقعي خواهد شد ، دلال بازي بورس با طلا و ارز تفاوت چنداني ندارد ، اگر ميخواهيم رشد واقعي در اقتصاد را تجربه كنيم ، قطعابايستي سرمايه به سمت توليد واقعي در صنعت و معدن، مسكن و كشاورزي و دامداري و امثالهم سوق داده شود . (1925968) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۵:۱۲
شاخص بورس مال دولت احمدی نژاد بود که روند صعودی داشت
الان فقط توافقنامه ژنوهست که امتیازهایی که دادیم روندش صعودیه (1925971) (alef-10)
 
1+1
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۳۰:۰۲
به علت افت ارزش دلار در مقابل ريال بورس افت ميكنه و داره قيمتش واقعي ميشه (1926006) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۳۷:۰۲
رشد كاذبي كه به علت سقوط ازاد ارزش ريال بود و همه انرا به نشانه رشد اقتصادي به خورد مردم ميدادند مشخصه چه وضعيتي خواهد داشت. (1926023) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۴۸:۵۵
ما در بورس از این افت و خیز ها زیاد دیدیم ! بزودی روند افزایشی بزرگی تری در راه است ! فقط کافی قیمت ها دوباره به قیمت های جذاب برسه ! (1926057) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۵:۵۱:۱۶
این پولهای خارج شده از بورس به کدامین بازار حمله خواهند کرد. (1926063) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۰۰:۱۶
این قماربازی است ومافیایی خرده پا ها له خواهند شد. (1926084) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۲۵:۰۷
بورس محل تامین سرمایه برای شرکت های بزرگ است عمو جون ! (1926634) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۰۰:۲۱
سهامداران خرد توی بورس ایران له و لورده می شوند (1926085) (alef-10)
 
آرین
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۳۷:۴۱
من موندم موقعی که قیمت سهام ساعتی بالا می رفت کسی صداش در نمیومد حالا چی شده که همه معترض شدند (1926159) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۵۰:۰۹
سلام اون موقع کسای دیگه بودند که سودشو بردن موقعی که بازار میخواست افت کنه با اطلاعاتی که همه نمیتونن داشته باشن از بازار امدن بیرون حالا من خودمو میگم من بخت برگشته ریالی ضرر کنم دادم در میاد یک روز توی کرج میخواستم اپارتمانی بخرم وضع خرید فروش اصلا خوب نبود بهر صورت وقتی پول و مدارک رد و بدل شد فروشنده به من گفت فروختم چون تا دو سه روز دگه سهام فلان شرکت بیستو سه درصد بالا میره این یعنی چی این اقا از کجا خبر داشت سهام فلان شرکت میره بالا؟ ما از خویش بنالیم که از ماست که بر ماست/ (1926692) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۴۲:۵۱
بورس بورس ؟!
وقتی با قوانین من در اوردی فرا بورس برای دورزدن و قانون بورس سهامداران و... درست میشه چه سرنوشت دیگری برای بورس در انتطار است

کنگانی (1926171) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۶:۴۷:۵۶
رشد اقتصادی منفی 5 درصد بود و بورس هم بشدت در حال رشد! (1926182) (alef-10)
 
حامد
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۷:۱۳:۳۶
دخالت نابجای آخوندی درمسائل اقتصادی باضافه زیر اخیه رفتن سرمایه دارانی مانند زنجانی وم.م.ور.ر.وزنوزی وغیره واحتمال حضور بیش از 4میلیارد دلار آزاد شونده وتحت فشار قرار گرفتن موسسات مالی اعتباری وبانکهای مورد حمایت باندهای قدرت واثر گذاری پول کلانی که دردست این واحدهای ضد اقتصادی است در تمامی بازار بحران ایجاد خواهد کرد دولت باید با استحکام کامل برنامه های خودرا اجراکند واز آسیب دیدگان نتایج توافق زنو هراس بخود راه ندهد . (1926225) (alef-10)
 
مجيد
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۷:۲۹:۴۷
اوراق مسكن چرا داره بالا مي ره؟ يعني در اين مورد هم مسئولان بانك مسكن نمي تونند كاري بكنند!!!!!!!!!
از 38 هزار تومن به بالاي 70 هزار تومن رسيده !!!!!!! (1926252) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۰:۰۸:۱۱
در مورد وام مسکن موضوعی بسیار جالب است که برای دریافت وام 35 میلیون تومانی ، باید 70 برگ اوراق هر کدام به مبلغ حداقل 50 هز ار تومان تا 70 هزار تومان خریداری کنیم که جمعا مبلغ 3.5 میلیون تومان تا 4.9 میلیون تومان هزینه دارد.
یعنی برای دریافت وام از بانک مسکن به مبلغ 35 میلیون تومان با سود و بهره حداقل 100 درصد باید 3.5 تا 4.9 میلیون نیز به اوراق پرداخت کنیم ،
بعد در مورد بانکداری اسلامی و بدون ربا و ورشکستگی بانک مسکن صحبت و نظریات عزیزان مسئول را گوش کنیم و دچار تناقض ذهنی و روانی شویم . ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1927266) (alef-10)
 
علی ج
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۸:۱۸:۳۱
تحلیل خیلی بانمکی بود ! بازار سرمایه ؟؟؟ شرکتهایی که گزارش شش ماهه ضرر نمایش داده اند و در گزارش یک ساله هم ضرر می دهند و همه جا اعلام می کنند دارند ضرر می دهند مثل خودرو سازی های با دو سه تا شایعه سهامشان پنج برابر می شود . اسم این دلال بازی نیست ؟ (1926351) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۲۶:۳۳
عمو جون تحریم های خودرو داره بر داشه میشه ! به زودی کل این شرکت ها در سود خواهند بود ! :)) (1926637) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۱:۳۳:۵۶
در بورس تحلیل گران به سود سالهای بعد توجه می کنند و سفته بازان به سود امسال. خودروسازهایی که امسال زیان می دهند، با سبک شدن تحریمها و مشخص شدن سرنوشت دلار و ایجاد امکان واردات قطعات مهمی مثل گیربکسهای اتوماتیک و ecu از سال آینده سه برابر سالهای قبل از تحریم سود خواهند ساخت و اگر بخشی از زمینها و املاکشان را هم بفروشند و وامهای خود را تسویه کنند، سال 93 و 94 تا دو برابر قیمت امروزشان (ه به نظر شما حباب است) سود خواهند ساخت و قیمتشان بین 5 تا 10 برابر خواهد شد.
دلیل اینکه شما در هر بازاری ضرر می کنید و فکر می کنید فقط رانت خورها سود می کنند، همین است که شما فقط امروز را می بینید و خیلی ها تحلیل می کنند و همان چیزی را که از نظر شما حباب است می خرند و سال بعد شما به آنها فحش می دهید که لابد خبر رانتی داشته اند. در حالی که شما هم اگر کمی بیشتر به آینده فکر کنید می توانید در چنین مواقعی که همه فکر می کنند فلان چیز حباب است، بخرید و ظرف یکسال پولتان را 5 برابر کنید.
تابستان 91 پالایشگاه بندرعباس که شرکتی زیان ده بود با قیمت 120 تومان به بورس آمد و خیلی ها پس از چند رز آن را در قیمت 108 تومان فروختند چون زیان آن روزش را می دیدند. برخی هم حساب کردند که با تبذیل این شرکت باز دولتی به خصوصی حاشیه سودش اضافه خواهد شد و سال بعد سود ده خواهدشد.
الان سود پالایشگاه بندر عباس در سال 250 تومان است و قیمتش 1300 تومان است. یعنی کسانی که از ترس حباب آن را در 108 تومان فروختند بیشتراز 12 برابر بازدهی را به کسانی هدیه کردند که فغط حساب کردن را بیشتر بلد بودند. (1927398) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۹:۳۵
با سلام بدون شک باید گفت این از تاثیرات توافق ژنو می تواند باشد چرا که بورس با معنی واقعی خودش در خدمت تولید وکار افرینی نبوده تنها افزایش شاخص و افزایش قیمت برای مسولین بورس مهم بود ولی بدون شک و با اطمینان باید با اغاز روابط تجاری رقابتی با دنیا هم باید محصولات قابل رقابت داشت هم قیمت مناسب در غیر این صورت نه صنعتی و پیشرفتی خواهیم داشت انوقت هرچه هست فقط وفقط بیکاری است :::: (1926377) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۹:۱۱:۵۰
داداش بورس قاعده خودش رو داره وسقوط آن هم در شرایط فعلی بیشتر بخاطر خروج پتروشیمی است و ربطی به دیپلماسی دولت نداره چون دوستان شفیق شما در طی 8سال گذشته بلایی سر مملکت آورده اند که کمر اقتصاد و ملت شکست. (1926441) (alef-10)
 
حامد
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۱۹:۱۳:۳۳
راه نجات بورس و رشد شاخص: دست برداشتن دولت از افكار و اعمال عوام فريبانه و پوپوليستي از قبيل: كنترل و جلوگيري از واقعي شدن قيمت ارز ... افزايش سقف تسهيلات مسكن و آزاد سازي خريد و فروش مسكن مهر بمنظور تحريك بازار مسكن ... افزايش نرخ بهره ... (1926445) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۰:۱۲:۵۳
انتقاد از افزایش سقف وام خرید مسکن کاملا" جهت دار و برخلاف الفبای اقتصاد
آزاد است و قطعآ از نقطه نظر طرفداران اقتصاد بسته و دولتی به سبک شوروی
سابق غیرقابل قبول است . (1926532) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۰:۱۴:۴۴
بابررسی جامع وکامل 95درصد شرکت های بورسی متوجه میشوید ارزش بازار سهام ( قیمت کنونی مورددادوستد سهام ) بیشتر ازارزش ذاتی ( واقعی ) سهام می باشد این نشانگر این است آموزش خاصی دررسانه ها درخصوص بازار سرمایه صورت نگرفته واکثر مردم درهیجان واحساسات اقدام به خرید کرده اند وعده ای فرصت طلب سود های کلان 200%تا500%به جیب زده اند .شاید به جرات بتوان گفت 70%سهامداران اصلاً اطلاعی از بازار سرمایه ندارند . این هم ازعجایب بورس ایران می باشد که دائماً تبلیغ می کنند بورس ایران درجهان اول شده ،آخه یکی نیست به ما توضیح دهد این همه رشد قیمت سهام در کجای دنیا اتفاق افتاده که ایران دومی آن باشد بزودی اکثر سهامداران نتنها سود معقول 30تا40%رانمی ببنند بلکه اصل پول آنها هم به خواهش والتماس باید بگیرند (1926537) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۰۳:۲۴
دولت سازندگی ، دولت اصلاحات، دولت اصولگرا امدند و رفتند .اما ایران پیشرفت لاک پشتی داشت .این دولت هم می رود و اتفاق خواصی نمی افتد.
چون دولت 20درصد بیشتر قدرت ندارد و بقیه قدرت خود را با رای مردم هماهنگ نمی کند و مردم نتایج دلخواه را نمی بینند، نخبه ها مهاجرت می کنند و مانده کسل و بی انگیزه و در نتیجه کشور در جا می زند و در اینده هم چنبن خواهد بود.
این مشکل تاریخی ماست و تا خرد جمعی حاکم نشود این مشکل باقی خواهد ماند (1926610) (alef-1)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۱:۵۷:۴۷
سلام :رانت خواری / دزدیدن اطلاعات بازار / همکاری اقایون بد/ سازو کارهای نا مناسب اقتصاد سنجی /نوسان گیریهای عمدی با قدرت پول/به چالش کشیدن بازار / درز اطلاعات بورسی هر چند نا خواسته/همه و همه نشان از یک اقتصاد مریض را دارد/////در نهایت///ا/////////////// از ماست که بر ماست////روزی ز سر سنگ روباهی به هوا خاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!! (1926715) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۲:۰۷:۰۷
سلام / اینهایی که ما داریم میگیم از سر ناچاری و درد ضرر است ایا پیش خودتون فکر کردین اون گردن کلفتهای رانتی ککشون هم نمیگزه که ما خرده سرمایه گذارها چه بلایی سرمون میاد اونها حق امثال ما ها رو خوردن تا حالا گردن کلفت شدن به عبارتی اینقدر مار خوردن تا افعی شدن ایا فکر میکنین صدای ما رو کسی از اینجا میشنوه نه بخدا :میگن // ای که دستت میرسه کاری بکن //این دوره زمونه متاسفانه اگر کسی دستش هم برسه عوض کمک حولت میده تا بیافتی (1926737) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۱-۰۲ ۲۳:۱۸:۱۸
بروبچ حول نکنید.آقا 2×2میشه4 دیگه. رشد بورس یا کاهش بورس در گرو بازارهای موازی است دقت کنید بازار موازی.حالا بازار موازی چی هست.تو کشور ما مسکن طلا سکه ودلار وخودرو..خوب حالا کدوم یکی مستعد رشده.به جرات هیچ کدوم.فکر کنم حالا دیگه بورس باید جولان بده. (1926858) (alef-10)
 
erfan
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۰۰:۴۳:۱۶
دوستانی که اطلاعاتی در مورد بور س ندارن حرف نزنن بهتره جهت اطلاع ملاک حباب دار بودن بورس گران شدن بی مورد قیمت سهام ها می باشد و در بورس به صورت p/e تعریف میشه که الان مال بورس ما ۷ مال امریکا ۲۷ یعنی تا ۴ برابر شدن قیمت ها جا داره با فرض عدم افزایش سود که با گزارشات جدید شرکتها اکثرا تعدیل مثبت گاها ۱۰۰٪ دارن...دلال هم اونایی هستن که با حرف مفت زدن قصد خارج کردن سهام های خوب رو از دست مردم دارن (1926950) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۵:۲۱:۰۹
تو هم دلالی، چون با اطلاعات ناقصت شاخص بورس امریکا را که سالانه 13000 میلیارد دلار گردش سرمایه ای داره با کشوری مثل ما که در بهترین شرایط 250 میلیارد دلار است یکسان مقایسه می کنی، برو دنبال شغل واقعی نه سودهای کذایی که سطحت رو بالا ببری حداقل (1927907) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۲۰:۳۱:۰۳
دوست عزیز مقایسه ایران با آمریکا باید با اعمال تعدیلهایی صورت گیرد. (1928341) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۲۰:۳۳:۰۲
پی به ای بورس تهران 8 است. پی به ای شاخص هایی مانند داوجونز و اس اند پی کمتر از 20 است . در ایالات متحده ببر طبل حباب می زنند و پی به ای را 5 واحد بالا می دانند
در مدل گوردون در خصوص محاسبه پی به ای ، نرخ سود یا تورم لحاظ می شود. در ایران سود 20 و در امریکا 2 است. در ایران تورم 40 و در آمریکا 2 است.
نرخ رشد اقتصادی نیز در فرمول است ، که در ایران منفی 8 و در آمریکا مثبت 2 است. بدین ترتیب پی به ای ایران باید یک دهم تا یک بیستم پی به ای آمریکا باشد (1928346) (alef-10)
 
سهامدار
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۰۷:۵۶:۳۸
تمام بورس حباب دارد براساس نرخ بانک سرمایه هر شخص بعد از 5 سال دو برابر می شود وبرهمین اساس چنانچه سهامی بازدهی ان 20درصد باشد مطلوب است اما شما بایک نظر به epsشرکت ها متوجه این موضوع می شوید که اکثر شرکت ها مشمول ماده 141 قرار می گیرند ولی سهام انها باز خریدار دارد. برای نمونه سهام شرکت های خودروئی در ابتدای سال اکثراٌ زیر قیمت اسمی و حتی نصف قیمت اسمی بود ولی به یکباره 10برابر رشد کرد مگر چه اتفاقی افتاده این شرکت ها انقدر بدهی دارند که تا 5 سال اگر صنعت خودرو رونق بگیرد به سود دهی می رسند.شرکت های سیمانی ، سرمایه گذاری، نفتی ، داروئی و غیره همه همین شرایط را دارا هستند در این میان فقط کلاه سر سهامداران حقیقی جزء رفت . (1927116) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۷:۱۴:۲۲
لالایی بلد بودی چرا کلاه سرت رفت؟ (1928106) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۰۸:۱۴:۳۳
راستی از بابک زنجانی چه خبر؟ (1927123) (alef-10)
 
خوش بین
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۰۹:۵۴:۱۶
باوجود برخی ضعفهاوکاستیها بورس ایران درکل نه تنها حبابی نیست بلکه پتانسیل رشدوتوسعه بیش از اینها رادارد عدم شناخت وضعف تحلیل و ورود وسرمایه گذاری بدون آگاهی در بخشهای دیگر اقتصادی نیز به زیان منجرمیشود نوسان های مقطعی تحت تاثیر اخبارووقایع روز سیاسی واقتصادی دربورس های همه کشورها طبیعی است ارزش بازار بسیاری ازشرکتهای بورسی خیلی پایینتر خالص ارزش داراییهای این شرکتها یعنی " NAV " آنهاست ورشدسودآوری شرکتها سبب اقبال و اعتماد سهامداران شده است اصلاح تکنیکی و اعلام نسنجیده وعجولانه برخی تصمیم های اقتصادی در دولت ومجلس عکس العمل منفی بورس رادرپی داشته که انشاء الله با تصحیح آنها به نفع سالمترین بخش سرمایه گذاری برای عموم مردم یعنی بازار بورس همه چیز ختم به خیر گردد. (1927239) (alef-10)
 
حمیدرضا
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۰:۲۷:۴۳
یه خورده واقع بینانه باید به سیستم نگاه کرد
وقتی دلار 1100 بود کل شاخص 20000 تا بود با دلار 3000 تومان وسود دهی بیشتر شرکت ها حداکثر شاخص باید به 60000 تا 65000 برسه در صورتی که بیشتر کارخانه ها تعطیل یا نیمه تعطیل هستند بازده سود چه جوری حساب شده که شاخصش بالای 80000 رو به مردم قول می دن الان فقط یه سری آدم دلال از بورس دارن سود میبرند متاسفانه بعضی ها جوگیر شدند و دارند دارایی هاشون رو آتیش می زنند ... (1927296) (alef-10)
 
مسعود
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۱۰:۳۱:۴۹
این تعدیل منفی واقعا لازم بود.چرا که کسانی که هیجانی هستند باید از بورس بروند.
وقتی یک عده (معمولا حقوقی ها) صف خرید درست می کنند افراد فورا می پرن ته صف در مورد صف فروش هم همین طور.

دیروز صف تیپیکو رو کاش می دیدید.170 میلیون صف خرید داشت1 نفر هم نبود که بفروشه یک دفعه حقوقی اومد 34 میلیون فروخت صف خرید که جم شد هیچ 75 میلیون صف فروش درست شد.
انگار زلزله اومده
بعد حقوقی خیلی راحت مفت سهام ها رو جمع کرد....

خبرگزاری فارس هم با این مطلب اشاره کرد.
نوشته 60 دقیقه ولی اگر می نوشت 60 ثانیه ملت می گفتن دری وری می گه!!!
http://farsnews.com/newstext.php?nn=13921102000320 (1927304) (alef-1)
 
حسین
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۲۲:۴۹:۱۸
جالب عده ای که ریسک پذیر نیستند و پولاشونو زیر بالشتشون مخفی کردند و در این یک سال رشد خیره کننده بورسو دیدند با چشمان خیره و حسادت روز افزون تمام فکر وذکرشون این شده ببینن کی مردمی که پولشونو سرمایه گذاری میکنند ورشکشت میشوند به نظر نمیشه اسم اینها رو انسان گذاشت حسود هرگز نیاسود در حسادت بسوزید (1928516) (alef-1)
 
حمید
۱۳۹۲-۱۱-۰۳ ۲۳:۰۴:۴۸
آقایون میگند شاخص کلا 7% اومده پایین درسته ---ولی اکثر سهام های بازار نزدیک به 30% ریزش داشتند چرا چون سهام های بزرگ شاخص ساز زیاد ریزش نداشتند و توی بوق و کرنا انداختند شاخص 7% که چیزی نیست همه که سهام های بزرگ ندارند اکثرا توی سهام دیگه سرمایه گذاری کردند طرف 30%ضرر کرده میدونی این سود رو چند ماهه با چه استرسی بدست آورده عرض 2 هفته از دست داده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ضمنا اگر ممکنه گزینه منفی رو در زیر نظرات کاربران محترم سایت هم فعال کنید تا قضاوت و دادگاه یکطرفه نباشه مثلا اولین نظر درج شده در این صفحه داره به اشتباه حرف از حباب میزنه حباب برای بازاری که تولید و سود ایجاد میکنه حباب نداره بله برای بازار سکه که هیچ شفافیت نداره و ارزش سکه با قیمت واقعی مثلا 50 هزار تومان اختلاف داره حباب داره نه بازار بورس که فعالان بازار مو رو از ماست میکشه بیرون. (1928536) (alef-1)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۱۱-۰۵ ۰۵:۲۴:۰۷
بورس ایران بر خلاف کشورهای دیگر به هیچ عنوان منعکس کننده وضعیت اقتصادی نیس که اگر بود پس این چند سال با وضعیت وخیم اقتصادی چرا بورس رشد نجومی داشت و اگر رابطه ای با اقتصاد دارد رابطه بر عکس است (البته در ایران)یعنی هرچی رشد بورس بیشتر اقتصاد بدتر و بالعکس (1930127) (alef-1)
 
علي رضا
۱۳۹۲-۱۱-۰۸ ۱۰:۳۸:۴۰
با سلام؛ ضمن تشكر از نظرات عزيزان ، نرخ دلار تابع شرايط سياسي ، اقتصادي و خصوصا پيش بيني هاي بازاريان است و دولت نمي خواهد كه قيمت دلار به صورت كاذب كاهش يابد ، بلكه مي خواهد تاثير رواني اخبار را بر روي قيمت ارز و طلا از بين ببرد و كنترل و مديريت آن را به دست بگيرد به همين دليل تا جايي كه امكان دارد از كاهش بي دليل و بدون پشتوانه آن جلوگيري ميكند زيرا در غير اين صورت بعد از چند هفته مجددا به طور لجام گسيخته افزايش مي يابد . دقت كنيد وقتي چند ماه نرخ ارز ثابت مي ماند دلالي و خريد و فروش و بازار كاذب چقدر از بين مي رود و سرمايه گذاران روي پروژه هاي توليدي ، صنعتي و صادرات متمركز مي شوند به عبارتي سود پول را با زحمت به دست مي آورند نه از طريق زيان ديگران. (1936838) (alef-1)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.