نظر منتشر شده
۱۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 198402
 
خاطره يك تجاوز و زياده‌خواهي كنسول ترك
سالار سيف‌الديني، 20شهريور 1392
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۸
با خروج سرکنسول سابق ترکیه در ارومیه که جوانی 23 ساله و بی تجربه بود،هفته گذشته «مهمت بولوت» به عنوان سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه معرفی شد. البته ایشان این بار با خرده فرمایش های زیادی وارد جلسه  خوش آمد گویی شد که در سکوت مقامات ایرانی به ویژه استاندار آذربایجان غربی(وحید جلال زاده) و گاه همراهی وی، به مرز بی ادبی و گستاخی نیز رسید.

وی در دیدار با استاندار آذربایجان غربی مطالب جالبی بیان كرد که فعلا دقیقا معلوم نیست که باید آن را به حساب بی تجربگی این دیپلمات ترک گذاشت، یا به حساب تغییر رویه سیاست های فرهنگی ترکیه در ایران. دو محور مهم اظهارات او در‌خصوص پیشنهاد تاسیس رشته زبان و ادبیات ترکی استانبولی در دانشگاه ارومیه و دیگری گرامیداشت یاد و خاطره 823 سرباز عثمانی و ساماندهی مدفن آنها در روستای چیچک سلماس بود.

سربازان عثمانی در اثنای جنگ جهانی اول و ضمن جنگ با روسیه در جبهه های قفقاز به غرب ایران نیز تجاوز کرده و فجایع زیادی را به بار آوردند. در واقع سرریز تحولات مهمی که در اواخر دوران امپراتوری عثمانی رخ میداد، دامن گیر ایران شد. از آن جمله می توان به ورود هزاران تن از آشوری های تبعه عثمانی (جیلوها) که احتمالا تحت تاثیر وحشت از قتل عام ارامنه به ایران فرار کرده بودند، یاد کرد. این قبایل در برابر چشمان عساکر عثمانی که در آن دوره در آذربایجان غربی حضور داشتند، و با تحریک میسیونرهای فرانسوی، انگلیسی و قوای روس به غارت و کشتارهای وسیعی دست زدند.

در واقع عثمانی با کشاندن بی مورد پای ایران به مناقشات و منازعات بین المللی خود و تمرکز نیروی نظامی در منطقه دادن بهانه لازم برای نقض بیطرفی و تداوم اشغال ایران توسط روس ها و انگلیسی ها را فراهم آورد. از مظالم دیگری که دولت عثمانی در حق مردم ایران و آذربایجان روا داشت می توان به نقش داشتن در مرگ و میر هزاران آذربایجانی در قحطی بزرگ، جلوگیری نکردن از قتل و غارت مردم منطقه توسط اتباع خود و حمایت سیاسی - نظامی از یاغیانی چون «اسماعیل آقا سیمکو» اشاره نمود.

سرکنسول جدید ترکیه در تلاش پیشبرد اهداف و مقاصدی برآمده است که قوای اشغالگر عثمانی و تشکیلات مخصوصه از تحقق آن در سال های اشغال آذربایجان (جنگ اول جهانی) بازماند. رویارویی با هویت ایرانی آذربایجان که اینک تحت مضامین و عناوینی چون تاسیس رشته زبان ترکی استانبولی نیز از آن سخن گفته می شود، از جمله اهداف اساسی عثمانی ها در آخرین تجاوز نظامی خود به ایران در مراحل پایانی جنگ بود.

 سعی و تلاشی که در درجه اول با مقاومت و پایمردی مردم آذربایجان از جمله شادروان شیخ محمد خیابانی و دیگر یاران او به ثمر ننشست. نباید فراموش کرد که میرزا صادق مجتهد تبریزی از علمای طراز اول تبریز در اواخر جنگ جهانی اول برای مردم آواره ارمنی که از قفقاز و عثمانی به ایران پناه آورده بودند، از بازاریان اعانه جمع کرد، شیخ محمد خیابانی دست رد به سینه قوای قفقاز و عثمانی برای اتحاد در برابر ارامنه زد و امام جمعه وقت تبریز دقیقا به خاطر ایستادگی در برابر چنین زیاده خواهی هایی در زمان شیخ محمد خیابانی به دست نیروهای افراطی وابسته به عثمانی یا قفقازی ترور شد. در واقع ایرانی ها و نخبگان آذربایجان تلاش داشتند که مصائب ناشی از مشکلات داخلی عثمانی به ایران سرایت نکند و برعکس عثمانی ها تلاش داشتند ایران را در اشتباهات و مصائب خود شریک سازند.

اما سرکنسول ترکیه و اجزای محلی این حوزه تصور می کنند که ایرانیان تاریخ خود را فراموش کرده اند و از لزوم گرامیداشت یاد و خاطره آن گروه از سربازان عثمانی سخن می رانند که در آن دوره به ادعای آن برای کمک به مردم ایران در برابر ظلم و ستم ارامنه و آسوری ها در حوالی سلماس و دیگر نقاط کشته شده بودند.

آیا جای آن نیست که از ایشان پرسیده شود که اصولا عساکر عثمانی در قلمرو ایران چه می کردند و چرا کشته شدند که امروز نیازی به گرامیداشت خاطره آن ها یا سامان دهی مدفن شان احساس شود؟

مگر نه آن که با رویارویی قدرت های اروپایی در آستانه جنگ اول جهانی و اعلام بیطرفی ایران در این مناقشه حتی احتمال خروج نیروهای روس از خاک ایران فراهم شده بود و تنها با تحرکات قوای عثمانی در مرزهای غربی این امید به حفظ بیطرفی و خروج قوای بیگانه کاملا بر باد رفت؟ و ایران به صحنه رویارویی وحشتناكي تبدیل شد که حوادث ارومیه و سلماس تنها پرده ای از این نمایش بود؟

جا دارد کنسول ترکیه در مورد علل و زمینه های توسعه جنگ به خاک ایران به ویژه در آذربایجان که در این سالها و دقیقا به همین دلیل به خاک سیاه نشانده شد نیز توضیحاتی ارائه کرده و از دولت متبوع خود بخواهد در این زمینه از ملت ایران عذرخواهی شود.
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۱:۵۲:۲۳
ترکیه باید درقبال مواضع غیر اصولی خود در مورد سوریه هم توضیح دهد. (1635247) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۱۸:۳۲
همه این قصه ها در منطقه ما برای صرف بودجه داخلی کشورها برای تقابل با همدیگر و عقب ماندگی بیشتر است. فقط وحدت، آنهم در عین کثرت. (1635734) (alef-6)
 
علي
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۹:۲۶:۳۰
درودبرايراني درودبرکوروش بزرگ درودبرداريوش بزرگ پارس اصيل امپراطورجهان درودبرخشايارشاه فاتح اتن درودبرکمبوجيه فاتح مصر......درودبربقاياي سربازان هخامنشي درصحراي سينا...همينهاکافيت داردبراي جواب به ترکهاي ترکيه (1637579) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۹:۳۰:۳۱
کردها تا قبل از انقلاب ، هم از ترکیه خیانت دیدند هم از ایران از آن جمله است یاغی خواندن سردار نصرت (اسماعیل خان سمکو) رهبر ایل شکاک. (1637590) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۱:۵۴:۰۶
چه توقعی شما دارید! ترکیه هنوز که هنوز است، نسل کشی ارامنه را به عهده نگرفته است. (1635253) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۲:۴۴:۴۶
نسل کشی ارامنه یک میلیون و هفتصد هزار نفر
تسل کشی یونانی ها بدست ترکها 350 هزار
نسل کشی کردها
دوستان در قرن گذشته حسابی سرشان شلوغ بوده و از اقوام مختلف رو پاکسازی کرده اند اون هم به فجیع ترین وضع ممکن الان هم ژست حقوق بشری میگیرند. (1635420) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۱۱:۲۹
اضافه کنید نسل کشی مردم ارومیه وسلماس توسط جیلوهای آشوری (1635713) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۲۴:۳۶
درمنطقه ي ماكو مادر بزرگ ها ميگويند درحمله ي ارامنه ي براي اينكه گلوله هدر نره چند نفر را پشت سر هم قرار مي دادند وياپاهيشان را مي بستند به حيوانات از وسط جدا مكردن (1637111) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۷:۵۲:۱۹
نسل کشی اصلی در دوران حاکمیت عثمانی با حذف زبان فارسی از پهنه گسترده خاورمیا نه اتفاق افتد وقتی زبان ملتی بمیرد ان ملت می میرد هر چند ظاهرا نفس بکشد نابودی زبان فارسی در اناتولی وقفقاز جنایت مجموعه دولت های پان تورکیزم بود اگر مردم در ان نواحی فارس زبان نبودند چرا نظامی - مولانا و... به فارسی شعر می گفتند زبان مردمی که به روایت رجب طیب اردوغان مردم نمی دانستند پس زبان مردم فارسی بود نه ترکی (1637438) (alef-6)
 
سایل
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۳۷:۱۰
مگر ارمنستان در قرن 21حاضر به اقرار به تجاوز به آذربایجان شمالی است؟ چرا ؟ (1635797) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۶:۴۵:۴۹
کشوری به نام آذربایجان شمالی وجود ندارد . اذربایجان هم مثل خلیج فارس برای ما خط قرمز است. الف هم دقت کند گروهی تجزیه طلب فرصت طلب سوء استفاده نکنند. (1636169) (alef-13)
 
موسوی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۲:۲۴:۲۱
اقا چرا تند میرید جایی به اسم اذربایجان شمالی هست چرا انکار می کنید این همون تیکه از کشورمونه که معاهده های ننیگین اونو از ایرای جدا کرد منطقا اگر کسی حرف از وحد اذربایجان میزنه باید سعی کنه اذربایجان به اصلش برگردونه نه بر عکس که همون قسمتی هم که مونده جدا کنه (1636978) (alef-6)
 
پیمان
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۹:۲۸:۴۰
بله ؟‌چی شد ؟‌آذربایجان شمالی دیگه چه صیغه ایه ؟‌ طرح آذربایجان شمالی و جنوبی و این مسخزه بازیها رو به گور می برین . آذریها همیشه ایرانی بوده و هستند و کشور آذربایجان فقط تشابه اسمی با دو استان ایران بزرگ داره . تازه اگه قرار به این بازیا باشه این کشور آذربایجانه که باید به ایران بپیونده و یکی از استانهای ایران بشه (می شه رای گیری کرد و نظر مردمش رو پرسید) . (1636604) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۲۵:۲۵
من یک تبریزیم...کشور آدربایجان همین آذربایجان ماست که بدست روسها اشغال شد و از خاک ما جدا شد...تاریخ که خوندیم هممون...پیروزی تو وحدته نه جدایی حالا که کرد و ترک و فارس و بقیه کنار همیم وضعیت اینه وای بحال جدایی...از بقیه هم میخوام جای فکر کردن به جدایی بهتر اونارو بکشیم طرف خودمون...تو خود آدربایجان خیلیا هستن که میخوان آدربایجان (کشور) به ایران ملحق بشه
درمورد زبان ترکی هم نظر مثبتی دارم...بالاخره یکی از زبان های غنی دنیاست و یاد گرفتن و تدریسش خالی از لطف نیست و مثل بقیه زبان های خارجی باید باهاش رفتار بشه مگر اینکه دلیل قانع کننده ای خلاف این باشه (1637115) (alef-6)
 
مارمولک
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۳۸:۱۸
ارمنستان بارها و بارها اعلام کرده که حاضر است طی سلسله نشستهای سه محوره (جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دولت کنونی قره باغ)، مسئله را از حل و فصل کند و این طرف باکویی است که حاضر به پذیرش نیست (1636774) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۲۸:۱۶
عقب نشینی از سرزمین اشغالی یک کشور دیگه که همامنگی نمی خواهد، مگه موقع اشغال با هماهنگی حمله کرده بود. خواهش می کنم وکیل مدافع ارمنی های اشغالگر نباشید. مطالعه جنایت ارمنه در سلماس و ارومیه رو توصیه می کنم. (1637121) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۱:۴۹:۲۲
مارمولک (اسم کاربری) ارمنستان اول باید عقب نشینی کند بعدا در مورد عذرخواهی و غرامت صحبت کند عراق هم وقتی بخشهایی از ایران را اشغال کرده بود دم از صلح میزد تازه حاضر بود بخ تجاوز اعتراف کند و غرامت هم بدهد اما ایران قبول نکرد چطور انتظار دارید با این زیاده خواهی ارمنی ها آذربایجان با انها مذاکره کند (1637324) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۷:۵۴:۴۸
اصلا خود علی اف رییس جمهور قانونی است دست نشانده اخوانهای تورک رجب طیب است (1637441) (alef-6)
 
بهمن
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۰:۵۴:۴۸
ارمنستان اگه واقعا علاقه مند به حل مسئله است چرا ارتش خودرا از قره باغ خارج نمي كند؟ (1637825) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۳۲:۵۷
دوستان تجزیه طلب گوشهاتون رو باز کنید استانهای ایران سوا کردنی نیست همه با هم هستند خواستید با هم میپیوندیم به اذربایجان جعلی که درست کرده اید اما پایتخت تهران میماند مفهوم بود؟(سفارت جمهوری اذربایجان دریافت فرمودید پیام رو؟به باکو مخابره فرمایید) اون قسمت بخشی از ایران بوده و هست اینکه کشوری مستقل شده اید برای ما معنا و مفهوم نداره دیر یا زود باید برگردید به مام وطن بپیوندید زودتر پلاستون رو جمع کنید برگردید به ایران از این حرفهای جوک گونه هم نزنید
تفنگ ما هیچوقت خاک نمیگیره و اماده دفاع از تمامیت ارضی ایران هستیم صدام و همه قدرتها 8 سال زور زدن تونستن ؟نتونستن که
فلذا حواستون رو خوب جمع کنید حرکتی بکنید بلافاصله روی مرزتون با روسیه مستقر خواهیم شد. بسیار هم مشتاقیم دست از پا خطا کنید.تا تکلیفتون رو روشن کنیم

وگر بد کنی، جز بدی ندروی شبی در جهان شادمان نغنوی
نمانیم کین بوم ویران کنند همی غارت از شهر ایران کنند
نخوانند بر ما کسی آفرین چو ویران بود بوم ایران زمین
دریغ است ایران که ویران شود کنام پلنگان و شیران شود

چو ایران نباشد تن من مباد بر این بوم و بر زنده یک تن مباد (1637129) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۱:۳۸:۳۱
جایی که آذربایجان شمالی می نامید در واقع قفقاز یا سرزمین اران است که روسها اسمش را عوض کردند و آذربایجان شمالی گذاشتند (1637318) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۴:۰۷:۲۶
به حق باید گفت منطقه موسوم به قره باغ در قلب ارمنستان است نمیشود که گفت آنجا مال دیگری است. در کل مشکل آنجاست که همه این مناطق خاک ایران است. اگر تمامی اینها به کشور اصلیشان برگردند( ایران) دیگر مشکلی نخواهد بود . مسأله یوگوسلاوی است فقط برعکس. انجام شود خودش حل میشود و جائی از مشکلات فعلی نخواهد بود. (1637389) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۷:۵۳:۴۵
اونجا اران است نه نام جعلی اذربایجان شمالی یا اذربایجان اران هم به زبان بومی مردم معادل وازه دری ایران است پس بهترین نام برای این سرزمین ایران شمالی است (1637439) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۱:۴۸:۰۰
آذربایجان شمالی وجود خارجی ندارد. ما همه ایرانی هستیم و پان ترک ها جایی در میان ما ندارند.عقاید خودتان را برای خودتان نگه دارید و به نمایش عموم نگذارید. (1637997) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۳:۲۶:۴۹
منظور ایشان ایران شمالی است (1638324) (alef-6)
 
باران
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۴:۲۷:۰۹
کدام آذر بایجان شمالی؟ همان که ساخته و پرداخته بلشویکها و ترکها از حساب ارضی مردم ایران را منظورتان است. زیاده گویی وزیاده خواهی ترکها که همیشه مورد حمایت استکبار جهانی بوده ان موقعی فروکش خواهد کرد که بخاط اینهمه جنایاتی که انجام داده ان حداقل کمی تنبیه جهانی میشدند که نشدند در حالی که آلمان بدبخت بخاطر همان خطا ها هنوز که هنوز است مورد شماتت و تنبیه است . آن هم علی رغم ندامت و اظهار پشیمانی و پرداخت غرامت های سنگین. رو که نیست. اصلا کنسول ترکیه در ارومیه چه صیغه ای است من که نفهمیدم. مگر ما هم در شهر های مرزی ترکیه کنسول گری داریم؟ که مجبور به تحمل آنها در یکی از شهر های حساس مرزی خود باشیم. (1638480) (alef-6)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۲۶:۱۹
اول تکلیف قتل عام مسلمانان ارومیه را توسط اشوریها وارامنه روشن کنید (فجایع قتل عام مسلمانان در روستای عسگراباد وبهی صفر توسط پطرس ارمنی ) بعد بریم سراغ قتل عام ارامنه ترکیه برای اطلاعات بیشتر به تاریخ ارومیه مراجعه کنید
پدر بزرگ من که از شاهدان قتل عام مسلمانها توسط ارامنه بود می گفت که اگر ارتش عثمانی نمی امد ارامنه نمی گذاشتند حتی یک مسلمان زنده بماند (1636736) (alef-13)
 
واحدی
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۲:۳۸:۱۶
لطفا کمی مسولانه کامنت بگذارید و مستند و با حد اقل مطالعه اینکار را انجام دهید تا خدایی نکرده کذب پراکنی نکنیم، بهتر نیست بجای استناد به نظرات پدربزرگ جنابعالی به کتب تاریخ معتبر که تعصب را فدای واقعیت نکردهاند رجوع کنیم و خودمان را زجر ندهیم و بیخودی عصبانی نباشیم.پوچ و خنده دار و مضحک (1638160) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۰۵:۳۲
لطفا کتاب " کشتار مسلمانان در دو سوی ارس " نوشته صمد سردارنیا را بخوانید (1637070) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۱:۵۸:۱۹
وقتی سالی دوسه میلیون ایرانی میرن ترکیه پول یامفت میریزن تو حلقشون خب معلومه که حلقشون باز میشه چیزای دیگه هم میخوان (1638031) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۱:۵۶:۳۴
درود بر آذری زبان های وطن ننگ بر دولت ترکیه و عثمانی (1635260) (alef-6)
 
اردبیلی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۳۹:۴۲
من ساکن آذربایجان و ترک نژاد و دارای تابعیت ایرانی هستم این آذری زبان که میگی یعنی چه؟ (1635806) (alef-6)
 
آریا
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۶:۱۹:۰۲
من هم با نظر شما موافقم زبان آذری منقرض شده و یک ریشه از زبان تاتی هستش زبان شما ترکی هستش (1636092) (alef-15)
 
ساوالان اوغلو
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۸:۳۳:۱۱
آذری زبان مثل ازبک زبان، مثل قزاق مثل قرقیز
همه از خانواده زبان های ترکی تبار
ترک نژاد دیگه چیه آخه؟ شما هنوز تو فکر نژادید؟ کی میخواید رشد کنید؟ (1636447) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۹:۵۳:۴۸
زبانی به نام آذری نداریم.
از پارس آباد و اردبیل تا سلماس و ارومیه، از جلفا تا تبریز و زنجان و ساوه و همدان و ... اگر یک نفر پیدا کردید که قبول کند، زبانش آذری است، حق با شماست. همۀ این مردمان می گویند زبانشان ترکی است و به زبان ترکی صحبت می کنند. و مثلا وقتی می خواهند بگویند سخنشان شفاف و واضح است، می گویند: ترکی صحبت می کنم و ...
منطقۀ آذربایجان، و مردمان آذری داریم، اما زبان آذری نه. اگر خراسانی، اصفهانی، سیستانی، زبان است، آذربایجانی یا آذری هم نام یک زبان است.
متأسفانه صدا و سیما، تعمد ویژه ای دارد برای استفاده از عنوان «زبان آذری». با این کارهای نادرست، حساسیت بخش مهمی از هموطنانمان برانگیخته می شود و این، مخالف اتحاد ملی است. لطفا با به رسمیت شناختن تمام زبان ها و نژادها و قوم ها و لهجه ها، و احترام به آنها زمینۀ وحدت ملی را ایجاد کنیم. (1636655) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۱:۵۰:۴۹
بههر حال تركي تو با تركي استانبولي فرق داره نداره؟ براي نشون دادن اين فرق بگيم آذري بده؟ (1636914) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۰:۰۹:۴۱
برادر من ,من کل این کشورها را گشتم وآذری زبان هستم.زبان ترکی قرقیزی ازبکی قزاقی کاملا باهم تفاوت دارند.ده درصد اشتراک دارند .من آذری زبان ,در ترکیه مشکل داشتم ودارم .
ضمنا ریشه زبان ما از مغولستان وترکستان است .که پس از حمله چنگیز این زبان توسعه پیدا کرد.
ضمنا کشور آذری زبان در شمال ایران ,نامش آران وشروان است واین حیله کمونیستها بود,هرچند اسناد اعتراض دولت وقت ایران در سازمان های بین المللی در دسترس است.
سایت الف اقای خسرو معتضد مقاله وکتاب در این مورد زیاد دارند .
لطفا بصورت پاورقی منتشر نمایید. (1637199) (alef-6)
 
ایدین
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۱۲:۲۵
یعنی ما قبلا تباری از فارس ها بودیم و بعد از حمله محمودخان ما ترک شدیم . فکر کن یعنی دورافتاده ترین روستاهای اذربایجان هم در این دوره ترک شدند . این فکار از افکار احمد کسروی سرچشمه می گیرد که به دستور رضاخان و برای ایجاد به اصطلاج وحدت ملی کلمه اذری را برای اولین بار به کار برد (1637081) (alef-6)
 
ahma
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۹:۵۴:۵۱
زبان آذری ساخته ذهن امثال کسروی است. چنین زبانی هیچ وقت وجود نداشته است. مردم آذربایجان ایران همه به زبان ترکی با لهجه مخصوص خودشون که به ترکی کشور آذربایجان نزدیکتره صحبت می کنند. حدود بیست وهشت لهجه و گویش از زبان ترکی در جهان شناسایی شده...
اینکه این آقا خواسته که در دانشگاه ارومیه زبان ترکی استانبولی تدریس بشه خواسته مقبولی است چرا که در بعضی دانشگاههای ترکیه زبان فارسی تدریس میشه.
ضمناً تدریس زبان مادری و عمل به حقوق ملت و اقوام و قانون اساسی از خواسته های ما از دولت رئیس جمهور روحانی هستش. (1636656) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۴:۱۵:۱۲
بلی آذری زبان نیست ترکی هم همینطور چون حرف ندارد یکنوع لحجه است همین. (1637392) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۸:۰۱:۳۷
چرا پارلمان ترکیه زبان کردی را با جمعیت 20 میلیونش در ترکیه قبول نکرد ؟ (1637446) (alef-6)
 
حسین ثابتی عبدلیان
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۱:۲۷:۱۰
هم میهن عزیز این آقای کسروی که شما او را حقیر میشمارید خودش تبریزی و به قول شما ترک زبان بوده است اما با پژوهش به دور از تعصب در تاریخ ایران دریافت که زبان مردم آذرباییجان تنها از 400 سال پیش به این سو بوده است که اندک اندک به زبان ترکی یا آذری امروزی تغیر یافته است زبان کهن مردم آذرباییجان یا درست تر بگوییم آذرپایگان زبان پهلوی بوده است و به این موضوع در بیشتر منابع تاریخی مانند مسالک و ممالک و کتاب یاقوت حموی و معجم البلدان در صدها سال پیش اشاره شده است فراموش نکنید که زادگاه زرتشت ، پیامبر ایرانی همان آذرباییجان است و اوستا را به زبان اوستایی و بعدها به زبان پهلوی به نگارش درآورده اند و بزرگترین آتشکده ایران باستان در تخت سلیمان یا شیز جای دارد هر زبانی می بایست یک خط نیز داشته باشد در حالی که در هیچ کجای آذرباییجان هیچ کتیبۀ باستانی به زبان ترکی وجود ندارد ترکان اصیل مردمانی چشم بادامی و از نواحی چین و ختن و از نسل خزرها می باشند که اندک اندک به شمال باختری ایران کوچیده اند. شادروان عنایت الله رضا که او هم آذربایجانی است کتابی دربارۀ ریشۀ زبان و نژاد ترکی دارند که می تواند راهگشای هم میهنان آذربایجانی ما در بارۀ ریشه های زبانی شان باشد فراموش نکنید که از پشت عینک تعصب هرگز نمی توانید خورشید حقیقت را بنگرید . اما درباره نام آذربایجان شمالی مراقب باشید که این یک نام جعلی و دسیسه ای برای دست اندازی به استان آذربایجان اصیل است و نام آن منطقه که متاسفانه امروز جمهوری آذربایجانش می نامند همان قفقاز یا آران می باشد پیروز باشید (یاشاسین آذربایجان ، پاینده باد ایران) یک روزنامه نگار (1637924) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۲:۴۴:۴۵
دوست گرامی زبان مادریتان (ترکی استانبولی )رابه شما تبریک می گویم البته شما بی تقصیری چرا که 35 سال است ازتاریخ و فرهنگ و زبان اصلی (هویت ) دور شده ای و این خلائ هویت باعث شده به سمت فرهنگ های دیگر گرایش پیدا کنی آیا از خود پرسیده ای 800 یا هزار سال پیش نیاکانت در کل این مناطق به چه زبانی سخن می گفتند ؟ نکنه ما هم به روز مردم مصر دچار شویم مردم مصر به عرب بودنشان افتخار می کنند غافل از اینکه چند هزار سال تاریخ پر افتخار غیر عرب داشته اند (1638181) (alef-6)
 
masoud
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۲:۰۴:۱۳
konsol tork kheely gostakhy va pourooee karde bayad hatman peygyry shavad. (1635285) (alef-6)
 
آریو برزن
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۲:۰۷:۰۷
باسلام.

آیا زمان آن نشده که این ترکیه تا خرخره بدهکار را کمی ادب کرد؟ تا دیر نشده باید جلو سیاستهای توسعه طلبانه اردوقان را گرفت. (1635293) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۱۷:۰۳
چک ترکیه را برای یک همه دوسه ماهه بزاریم اجرا، چیزی گیرمان نمی آید. منتظر وصول چکهای آمریکا و انگلیس بابت 200 سال گذشته هستیم. (1635729) (alef-6)
 
سادات
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۲:۰۹:۱۸
باز خوبه میگه یک گرامیداشتی برای سربازان عثمانی بگیریم!!! و مثل اماراتیها ادعای مالکیت نمی کنند!!!! برادر من در این سالها دیپلماسی ایران اینقدر ضعیف عمل کرده که کوچیک و بزرگ هر کی از راه میرسه میخواد سروری کنه امیدوارم دولت جدید بتونه با اقتدار سیاست خارجی ایران رو پیش ببره که احدی جرات اینگونه ادعا ها رو نداشته باشه و منافع ملی ایران در صدر قرار بگیره تا منافع کشورهای دیگر!!!! (1635297) (alef-6)
 
ب.ن.
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۴:۳۹:۲۷
اگر به همین شکل پیش بریم و برخوردی قاطع نکنیم حتما مدتی بعد نوبت آن ادعای اماراتیها هم میرسد. فقط صبر کن . (1638512) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۲:۱۲:۵۸
متاسفم برای استانداری که در مواجه با یک کنسول قدرت مقابله را ندارد و حتی از تاریخ مملکت خود نیز بیخبر است قابل توجه ریس جمهور جدید جهت انتصاب استاندارانی که الفبای دیپلماسی و برخورد با اتباع بیگانه را آموخته باشند و به ثمن بخس تاریخ این مملکت را به باد ندهند (1635304) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۸:۱۷:۱۵
مگر این استاندار را کی سر کار گذاشته؟ همون کسی که جهانی از مشکلات را برای دولت جدید به ارث گذاشته این انتصاب هم روی تمام مشکلات. (1636394) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۴:۴۱:۵۵
چه بسا عامل و جیره خوارشان باشد . هشیار باشید و انتخاب درستی از استانداران در مناطق حساس داشته باشید. (1638522) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۲:۱۳:۱۷
استاندار آذربایجان غربی باید عزل گردد (1635306) (alef-6)
 
بهلول
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۶:۰۷:۵۹
اون بنده خدا اصلا سواد واطلاعاتی در زمینه تاریخ محل خدمتش نداره تا بخواد به اون جواب بده.ما نیاز به سیاستمداران مطلع و میهن پرست داریم که همانجا باید جواب می داد که بنای یادبودی هم در تمامی شهر های ترکیه به یاد رشادتهای سربازان ایرانی دوران هخامنشی برپادارند تا تاریخ برسد به عثمانی!! (1636066) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۳:۰۱:۴۰
راستی مردم ما از تاریخ خود چه می دانند شرط می‏بندم استاندار هم نمی داتنست (1635475) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۴:۴۹:۰۷
اینکه مرم چقر میدانند زیاد مهم نیست در هیچ جای دنیا همه مردم که سیاستمدار و تاریخ دان نیستند. ولی شرم آور است وقتی کسی استاندار یک استان حساس مرزی میشود واین گونه منفعل عمل میکند . من که با خواندن و تصور صحنه عرق شرم بر پیشانیم نشست . وزارت امور خارجه را بنظر باید پاک سازی کرد تا این چنین افراد بی ثمری دیگر فرصت رسیدن به این مقامات را نداشته باشند. (1638541) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۳:۲۳:۱۹
هر چه هست باید با ملت دوست ترکیه به خوبی تعامل کرد و جوابی محترمانه و دیپلماتیک به این اشتباهات و لغزشها داد که این جزو منافع ملی ماست. (1635553) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۳:۲۳:۴۰
نفوذ پانترکیسم تا استان چهارمحال بختیاری و کهگلویه و بویر احمد هم نفوذ کرده است آنجا که برای 5 درصد از جمعیت ترک قشقایی موسیقی و برنامه به زبان ترکی در سیمای استان پخش می شود ولی برای 90 درصد جمعیت بختیاری در استان چهارمحال بختیاری هیچ برنامه ای به این گویش بختیاری نیست.
آقای توکلی آب از سر چشمه خراب است...
خواهشمند است این نظر را درج کنید و به گوش آقای توکلی برسانید. آب از سرچشمه آلوده است.
www.ostanebakhtiari.blogfa.com (1635557) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۸:۴۳:۴۷
من یک چهارمحالی هستم و حرف شما را تکذیب می کنم، اینکه قومی بخواهد از فرهنگ و زبان و سایر داشته های خود حمایت کند کار بسیار پسندیده ای است و ربطی به مفهوم پانترکیسم ندارد. (1636490) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۱:۳۲:۴۴
اتفاقا ربط دارد شماها سر خود را در برف فرو کردید در ضمن عده ای با اضافه کردن و ابداع کلمه چهارمحال در حال مقابله با ایرانی و بختیاری هستند باید قبول کنید عده ای ز تعصب بی مورد ترکها در حال بهره برداری هستند شماها خود را به خواب زده اید و بیدار نمی شوید.کلمه استان بختیاری را بیشتر به اطر حذف عامدانه کلمه بختیاری از استان هم در صحبت مسولین و هم در سایتها و خبر رسانی ها و... به کار ببریم.اگر شما می گویید چهارمحالی ما هم بگوییم بختیاری (1637309) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۰۴:۳۰
از فرهنگ و زبان تحمیلی در طول 400 سال گذشته خود که با زور خود را جا کرده حمایت کند و واز ریشه های خود ببرد منظورتان اینست؟ واقعا از اینهمه بی اطلایی و نا آگاهی آدم شاخ در می آورد. طوری این 400 سال زور و تحمیل زبانی در آنها نهادینه شده که خودشان هم باورشان شده اصلا نسل اندر نسل ترک زاده اند. حالا بگذریم از اینکه این حتی در جامعه جهانی افتخار هم نیست. ولی ادعا تا دلت بخواهداست . بیش از صد سال سابقه کتابت ندارند مدعی زبان و کتابت پیشرفته را میکنند و لاغیر که نمونه های دیگر آن را در فرهنگ عامه و لطیفه های مردم ایران میتوان یافت. (1638573) (alef-6)
 
وحيد قشقايي
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۸:۴۸:۲۳
دوست عزيز با وجدان:چطور شما مبارزات ايل قشقايي با انگليسيها را در اوج دوران ذلت دولت مركزي و درست زمانيكه قواميها در شيراز عامل دست نشانده انگليسيها عليه مشروطه طلبان بودند رو نميگي زمانيكه اسماعيل خان صولت الدوله قشقايي اعلاميه داد و گفت كه بنده به خاطر حفظ تماميت ارضي اين مملكت به فتواي آيت الله سيد عبدالحسين لاري ميجنگم. اگر دين نداريد آزاد مرد باشيد قشقايي ها هيچوقت خيانت نكردند حتي وقتي كه بعد از انقلاب پسر همين صولت الدوله يعني خسرو قشقايي فريب ملي گراها رو خورد ايل قشقايي از او حمايت نكرد.اين حرف هاي شما از روي بيسوادي و عدم اطلاع از تاريخ اين مملكته (1636514) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۱:۳۵:۴۴
دوست عزیز صولت دوله به چه زبانی علامیه داد آیا گفت من ترک هستم؟ شما بی سوادید مشاهیر ما افتخار می کردند ایرانی هستند قشقایی ها افتخار می کنند ایرانی هستند ولی شما مروج پانترکیسم یعنی نسل جدید مروج و حامی ترکها شدند (1637311) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۰۸:۵۶
ما به همه اقوام و فرهنگهای این ملت احترام میگذاریم و ین موضوع هیچ ربطی به اعتراض به زیاده خواهیهای ترکها که هیچ نسبتی با اقوام ایرانی حتی آذربایجانیها ندارند. (1638585) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۳:۲۵:۲۲
با یه کمی تامل ببینین ایشون چی گفته
1.رشته زبان ترکی استانبولی: خوب چه ایرادی داره مثلا این همه رشته های زبان گذاشتن چی شده بدتر از اونا که نیست.هر کی دلش نخواد نخونه
2.برای سربازان هم که گفتن مقبره بله اون سربازا به خاطر مقابله با ارامنه ای که شروع به کشتار مسلمانان ماکو و سلماس و.. کرده بودن اومدن.حزب داشناکسیوم ارامنه یه لحظه مطالعه کنین میبینین
در ضمن اقای نویسنده طوری نوشتن که چی شده دشمن ما یه کسه دیگست نه مسلمانان ترکیه (1635562) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۴۶:۱۷
پیشنهاد می شود در گرامیداشت نام و یاد شاعر پرآوازه ایرانی مولوی بزرگ رشته زبان و ادبیان فارسی در دانشگاه های ترکیه ایجاد شود تا ترک زبانان کشور همسایه شیرینی قند پارسی را بیشتر حس کنند. (1635827) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۶:۰۲:۰۱
خوب هستش عزیزم.واقعا متاسفم تک بعدی به همه چیز نگاه میکنین هر وقت هم کم اوردین توهین میکنین.این مقاله ها به جز تفرقه به چیزی کمک نمیکنه مرز ها هیچ وقت انسانها رو نمیتونه جدا کنه حرفها ولی خیلس اسونتر جدا میکنه (1636043) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۲:۱۷:۱۰
رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاههای ترکیه وجود دارد. (1636956) (alef-6)
 
نازلی
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۲:۳۳:۰۳
زبان ادیبات فارسی در چندین دانشگاه ترکیه تدریس می شود. از سالیان سال !!!!.من نمی فهمم چرا وقتی در تهران رشته ترکی استانبولی راه اندازی شد این همه جوش نخوردند ولی وقتی صحبت آذربایجان شد ناراحت شدند.. راه اندازی رشته باید متقابل باشد. ایران دیر کرده است. ناسیونالیستها و نژاد پرستهای واقعی مشخص شد کیا هستند. با تاریخ کاری ندارم چون مثل بعضی ها که خود را متخصص نمی دانم که اظهار نظر کنم. (1638146) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۴۷:۲۷
کشتار انسان اقدامی ناشایست است چه مسلمان و چه ارمنی (1635830) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۰۸:۵۴
رشتۀ زبان فارسی در دانشگاه های ترکیه تدریس وجود دارد.
به همان دلیل، و به دلیل همریشه بودن ترکی استانبولی با ترکی آذربایجانی، بهتر است این زبان هم در دانشگاه های ما خصوصا در مناطق ترک نشین، ایجاد شود. (1636691) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۱:۰۳:۳۰
ایران در طول تاریخ سرزمین امن ارامنه بوده و خواهد بود. یپرم خان ارمنی که با تیر مستقیم رضا شصت تیر (که خیلی بعد تر شد رضا شاه) ترور شد از افراد موثر در پیروزی مشروطه بود. جریان داشناکسیوم هم اینطور که شما می فرمایید نبوده...
در ضمن ظلمها و قتل عامهایی که عثمانی ها در طول تاریخ در آذربایجان کردند قابل انکار نیست.
اگر الان مسلمانان ترکیه دشمن ما نیستند، مسیحیان ارمنستان هم نیستند و در طول تاریخ هم هیچوقت نبودند.
هر چند که برخورد ترکیه فعلی با ایران اگر خصمانه نباشد دوستانه هم نیست (1636827) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۸:۱۷:۴۳
جریان داشناک با همکاری پان تورکیزم قفقاز تاتارها و... در راستای شهادت شیخ شهید فضل الله نوری وارد تهران شد تا به بهاانه اعتراضات مشروطه ایران را نابود کند این انقلاب نبود بلکه هجمه سیاسی فرهنگی پان تورکیزم بود چرا انقلابیون ابله نکوبیدند تا 40 درصد جمعیت ایران به دلیل ابله وگرسنگی ناشی از کمبود غله به دلیل مرگ روستاییان با مرگ رو برو شوند (1637468) (alef-6)
 
احد+
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۳:۱۸:۳۱
چرا تحریف پیرم خوان برای جلوگیری از مشروطه به تهران اومد و با ستارخان دگیر شد و در این درگیری به پای ستارخان گلوله خورد که بعدها به خاطر این زخم شهید شد برید لطفا تاریخ رو مطالعه کنید حذب داشناک خیلی خونریز بود همین سرکسییان رئیس جمهور ارمنستان یکی از فرماندهان جنگ قره باغ بود که هزاران مسلمان اذربایجانی رو قتل عام کرده واقعا جای تاسفه (1638291) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۲۳:۵۳
با این بیان خود ساخته تاریخ که مختص پان ترکیستها است امیوارم کمی احساسات پان ترکیستی تان تسکین یافته باشد. (1638618) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۸:۱۴:۵۵
فعلا که این باصطلاح مسلمانان ترکیه در سوریه نسل کشی می کنند وامریکایی را می اورند تا دومین ارتش عربی را نابود کنند ودر مصر به بهانه اسلام در سینا مردم را می کشند اگر ما برادران دینی اخوانی نخواهیم که را باید ببینیم
ضمنا برادر بزرگوار کدام شخصیت ایرانی از عثمانی خواست که برای دفاع به ایران بیایند اصلا چرا ارامنه امدند ومهم تر از همه تو خودت باور می کنی که ایران بزرگ قادر به دفاع از خود در برابر چند صد ارمنی نباشد برو تاریخ را بخوان وببین که مجموع جنگ همین مسلمانان ترک شما با ایران از همه دنیا بیشتر بود (1637463) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۱۱:۲۴
خوشخیالی بیش از این نمیشود با رشته زبان شروع با مقبه تکمیل و بعد خودتان حدث بزنید. (1638591) (alef-6)
 
محمد تبریزی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۳۵:۰۱
ما مردم تبریز هرگز خیانت ها و بد رفتاری های ترکیه (عثمانی) رو فراموش نمی کنیم. تبریز چند بار به دست عثمانی با خاک یکسان شد. ماکو هم همین طور. اما همین ما با دست خالی ایستادگی کردیم و بلاگردان ایران بودیم
زنده باید ایران (1635789) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۹:۱۷:۰۸
زنده باد مردم غىور آذربایجان که همه افتخارآفرين ایران و ایرانین (1636581) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۸:۰۴:۰۰
زنده باد ایران. زنده باد تبریز. زنده باد سنندج. زنده باد ارومیه. زنده باد ابادان و خوزستان. زنده باد زاهدان. زنده باد بندر ترکمن. زنده باد ایران و ابرانی.

همه جای ایران سرای من است
که نیک و بدش از برای من است (1637450) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۳۸:۳۹
اونموقع وقتی از جابجایی استاندارها توسط وزیر کشور حرفی زده می شود اقاین مجلس که ربطی به حوزه وظایفشان ندارد وارد میدان می شوند . باید با هر مدیر بی کفایت در هر سطحی جدی برخورد شود و از مدیریت کنار گذاشته شود از جمله استاندار بی کفایت و توصیه ای ادربایجان غربی. (1635801) (alef-6)
 
علیزاده
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۴۶:۳۸
قتل عام ارامنه توسط عثمانی ها(ترکیه جعلی) محکوم است.
یادداشت مهم و زیبا بود
دورد بر جناب سیف الدینی
یاشاسین غیرتلی ایران جوانلاری (1635828) (alef-6)
 
یوسف
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۴:۵۶:۳۷
خوب کجای رفتار آقای استاندار اشتباه بوده؟؟.مگه خود ایران توی کشورهای دیگه آموزش زبان فارسی نداره. (1635846) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۵:۱۷:۰۲
آذربايجان قهرمان هميشه مدافع ايران بوده است... (1635918) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۱۳:۵۴
ذکر کنید مردم آذربایجان
چون سران کشور آذربایجان دوستان نزدیک اسرائیل شده اند و خواهی نخواهی به سمت دشمنی حرکت میکنند (1636711) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۶:۲۶:۳۸
نوشتار شما فاقد اطلاعات کافی تاریخی است. در جریان جنگ جهانی اول ، دولت ایران به مهاجرت رفته و امور کشور از هم گسیخته بود. درتبریز ، روسها وارد شهر شده و جنایاتی آفریدند. در آإربایجان غربی ، ارامنه و آسوریهای مسلح ، شرارت و دزدی می کردند. وقتی که رهبر اینان توسط قوای سیمتقو کشته شدند ، جلوها سه روز تمام به قتل عام عمومی مردم ارومیه پرداختند. آنها نه تنها در ارومیه بلکه در شهرهای دیگر از جمله سلماس و خوی از این اقدامات انجام دادند. نهایتا قوای عثمانی وارد شده و با کشتار جلوها ، قتل عام مردم مسلمان را متوقف کردند. بنابراین ورود عثمانیها به خاک ایران در جنگ جهانی اول در این ایام به نفع مردم مسلمان بود و این حرکت دولت عثمانی نباید فراموش شود.
مشکل اینجا است که فهم تاریخی ما از مسایل اندک است و قضاوتهای بیجا هم می کنیم. (1636115) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۸:۲۴:۱۴
سعید جان کدام حمایت عثمانی
در جریان حمله انگلیس به عثمانی از مسیر عراق ایرانیان در دفاع از عراق وارد جهاد شدند تا مردم مسلمان عراق توسط عثمانی کشته نشوند این مقاومت خود جوش وقهر مانانه متاسفانه با تلاش عثمانی برای الحاق اذربایجان به خاک عثمانی سبب پاره شدن وحدت شد وبازگشت ایرانیان را از عراق به همراه داشت بدین ترتیب انگلیس که سه سال پشت مرزهای بصره مانده بود بغدا د را گرفت وبا از بین رفتن وحدت اسلامی جنبش خلافت هند که سر بازان زیادی برای دفاع از عثمانی فرستاده بود باز گشت عثمانی هرگز برای دفاع از مردم اذربایجان کاری نکرد چرا که کشتار مردم تبریز توسط عثمانی از روسها هم بدتر بود همیشه عثمانی به اذربایجان به عنوان دروازه ایران فکر کرد تا با تسخیر ان ایران را ببلعد (1637473) (alef-6)
 
ساوالان اوغلو
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۶:۴۱:۲۱
خدمت نوادگان سلیمان و مراد عثمانی بفرمایید اسماعیل و عباس کبیر و سربازانشون جانفشانی نکردند که حالا آذربایجان و هویتش رو به تاراج ببرید. تشریف ببرید فکری به حال هویت پا در هوای ترکیه بکنید.
ساوالان از اردبیل (1636158) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۲۹:۳۵
یاشاسین یاشاسین. فهم تاریخی یعنی این نه آن خرده فرمایشات مربوط به تحولات مکانی بی اهمیت در بعد تاریخی. (1638637) (alef-6)
 
آشنا
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۸:۴۶:۵۳
تركيه در جنگ صدام با كويت پيشنهاد تقسيم عراق را بين خود و دو كشور سوريه و ايران داده بود كه با پاسخ منطقي جناب آقاي رفسنجاني رياست جمهور وقت نسبت به هرگونه تجاوزگري روبرو گرديد. رفتار تجاوزگرانه اين كشور ناشي از بي هويتي تاريخي و فرهنگي اين كشور است كه نمونه آن تغيير خط خود به زبان لاتين مي‌باشد. (1636508) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۳۴:۱۹
آخه این خط داشته که آنرا تغییر دهد؟ در طول صد سال گذشته با دزدی و عاریه گرفتن و تحریف و غیره خواسته برای خود خط و هویت و فرهنگ و ...... میخواهد دست و پا کند.که البته با هزار وصله هم نمیچسبد که نمیچسبد . (1638650) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۳۷:۳۶
البته ایشان خواسته اند دستورات و توصیه های هم پیمانان مسکبرخودش را به اجرا بگذارد. که با درایت مسءولان ایران خنثی شده . ادامه این سیاست همان میشد که حالا در سوریه میبینیم. (1638658) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۹:۰۰:۴۷
سربازانی که در سلماس دفن شده اند مربوط به نجات مسلمانان ارومیه و سلماس از قتل عام ارمنه مهاجم یا فاجعه جیلولوق است.

تهاجم ارامنه: شرح این واقعه چنین است که ارامنه مقیم ترکیه که در اصلاح محلی«جلو» خوانده می ‌شوند در جنگ جهانی اول که قصد ضربه زدن به سپاه عثمانی در داخل خاک کشور عثمانی را در سر داشتند .
حکومت عثمانی به محض دریافت اطلاع از این برنامه گوشمالی سختی به آنها داده و مهمانان مزدوران به انگلستان را سر جایشان می نشاند. باقی این نژاد مزدور فرار را بر قرار ترجیح داده و به کشور ایران، آنهم در نواحی آذربایجان وارد گردیده و از سوی اهالی خون گرم و مهمان نواز مورد استقبال قرار می گیرند و با کمک بشر دوستانه این افراد در این منطقه ساکن می‌گردند.
نژاد ارمنی که هوای خود مختاری واستقلال و تجزیه و زیر دست قرار دادن ایرانیان در سر داشتند به محض استقرار در این مناطق دست به تشکیل واحد های نظامی می زنند و با کمک تسلیحاتی انگلیس و روسیه سپاهی حدود ده هزار نفر تشکیل می دهند. با توجه به ناتوانی و عدم امنیت از طرف حکومت مرکزی در دوران قاجاریه، ارامنه هیچ مانعی در اجرای نقشه‌های شوم خود نمی‌دیدند.
به همین جهت در اسفند سال 1296 شمسی، ارومیه را اشغال کردند. کسروی در تاریخ هیجده ساله آذربایجان درباره قتل عام شهروندان ارومیه در زمان اشغال بدست ارامنه می‌نویسد:
درست 33 روز از اول دعوا گذشته بود،‌ اهالی شهر توی خانه‌ها با هزاران مصائب از بی‌آذوقگی و نا امنی و فقدان خویشان و نزدیکان خزیده و از هیچ جا خبر نداشتند. یک دفعه صبح روز چهارشنبه آخر سال که در همه ولایات ایران جشن و سرور است، لجام گسیختگان [جلو] به محلات رو آورده و مسیحی یان دیگر نیز که پی بهانه می‌گشتند،‌ با جلوها داخل خانه‌ها شده و درها را شکسته و پشت بامها را گرفته و بی آنکه از کسی مقاومت ببینند دختران خردسال و بچه‌ها و مردان و زنان را در اطاقها و دهلیزها و پشت بامها هدف گلوله نمودند.
واقعاً امروز مصیبت عظیمی بوده، نه پناهگاهی نه مفری، همین که اهالی این دربند از کوچه یا از پشت بامها به آن دربند فرار می‌کردند پس از ده دقیقه مسیحیان همان دربند را نیز می‌گرفتند و اینها را با آنها در یک جا می‌کشتند.
در این قتل عام قریب ده هزار نفر از مسلمانان کشته شدند.

هجوم ارامنه به آذربایجان غربی با کمک نیروهای عثمانی دفع گردید. بعد از آن نیروهای عثمانی چند ماه این منطقه را در تصرف خود داشتند وسازمانی به نام «اتحاد اسلام» برای وحدت میان مسلمانان این منطقه و سرزمین عثمانی ایجاد کردند. با آغاز جنگهای میان عثمانی و دول اروپایی نیروی عثمانی این منطقه را تخلیه کردند. (1636543) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۲:۴۹:۳۴
دوست عزیز
1-تعداد کشته های ارامنه بیش از دو میلیون نفر است
2- فهرست کشتارهای ارمنی ها را سرچ کنید در سال 1894 سلطان عبدالحمید دوم بوده که 300 هزار ارمنی رو کشته و قضیه از اونجا شروع شده و ارمنی ها تا اوریل 1992 بدست ترکهای عثمانی ویا باکو قتل عام شده اند همه اینها مدرک و منبع داره (فهرست کشتارهای ارمنی ها ویکیپدیا رو در گوگل جستجو کنید لیست کشتارها میاد اینقدر زیاده نمیشه اینجا ذکر کرد)
3-پس از عقب نشینی سربازان روس از شمال غرب ایران، ترک‌ها به شهر سلماس در شمال غرب ایران هجوم آوردند و مسیحیان ارمنی ساکن در آن شهر را به فجیع‌ترین وضع ممکن، شکنجه و قتل‌عام کردند.
4-قتل عام ارمنی ها کینه ایحاد کرده این بندگان خدا مگر چند نفر بودند که ترکان عثمانی دو میلیون زن و کودک و پیر جوان غیر نظامی از انها را قتل عام کردند؟خب در جنگی که رخ داده اونها ه بعدا تلافی کرده اند اما میزان کشته ها بدست ارمنی ها بسیار ناچیز بوده
4-دوستان عثمانی به یونانی ها هم رحم نکردند و حدود 300 هزار نفر از انها را به قتل رساندند
5-از کرد ها هم چند ده هزار دوستان عزیز عثمانی به قتل رسانده اند
واثعا گناه این دو سه میلیون چه بود؟
اخه برادر من چرا دارید بدون مطالعه از عثمانی حمایت می کنید؟اینها حتی در زلرله وان به هم وطنان کرد خود رحم نکردند و براشون سنگریزه و...ارسال می کردند (داخل هدایا مردم به زلزله زده های کرد ترکیه پرچم ترکیه و سنگ و چوب وو..بوده کافی است سرچ کنید خبرش میاد)در همین زلزله اذربایجان خودمان بنده خودم شاهد بودم که کردها چقدر به زلزله زده ها کمک کردند
این حمایت کورکورانه شما از میراثداران دولت عثمانی که دو میلیون و نیم جنازه روی دستش هست به نظر من نه منطقی است نه انسانی (1637031) (alef-6)
 
واحدی
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۲:۵۱:۵۱
متاسفم از نظر نژادپرستانه شما در مقابل قومی بزرگ و محترم (1638209) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۵:۴۹:۱۵
یکی از خصوصیات تعصب کور کورانه پان تورکیستی هم همین است که بدون شناخت درست از وقایع و تاریخ آسمون را به ریسمون در راستای به کرسی نشاندن حرف خود میببافد. کسی که فرق بین جلو و ارمنی را نمیشناسد دیگر بقیه داستان را خودتان حدث بزنید..کوتاه بگویم فرق اینها مثل فرق ایرانی و عرب است که اگر چه هردو البته مسلمانند ولی در نژاد. تاریخ . خط . زبان و........هیچ نسبتی با هم ندارند. این را گفتم تا اعتبار بقیه نوشته های ایشان به توضیح احتیاج نداشته باشد. والسلام (1638684) (alef-6)
 
تبریزی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۱۹:۲۳:۲۲
وقتی کشوری قوی میشه در کشورهای دیگر محصوصا همجوار فرهنگ و زبان و آداب و رسومش خود بخود نفوذ کرده و گسترش پیدا میکند . در حال حاضر بیشتر خانمها و دختران در استانهای ترک نشین کشور به سریالها و مسابقاتی که در کانالهای ترکیه پخش میشود نگاه میکنند و تقریبا زبان ترکی استانبولی را اکثر مردم متوجه میشوند و حتی بهتر از فارسی صحبت میکنند . همچنین کلاسهای آموزش زبان استانولی مثل آموزش زبان انگلیسی همه حا دایر ااست . (1636596) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۰۷:۱۸
یکی از اشتباهات بزرگ سیاسیون ایران و ترکیهٰ همین جنگهای تاسف بار بود. هر دوطرف مسلمان و ترک بودن و باید تلاش کرد با توجه به مسلمان بودن هر دو کشور و وجود ترکها در هر دوکشور زمینه دوستی را گسترش داد و از اشتباهات گذشته برائت جست. (1636686) (alef-13)
 
خسرو
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۱۲:۰۴
آقای سالار سیف الدینی بسیار یکطرفه و بداخلاقانه نوشته اید. نوشته تان زشت و افراطی بود سعی کنید مواضع رادیکال و شخصی را کمتر در یک بحث تاریخی دخالت دهید. باتشکر از خوانندگان (1636701) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۱۷:۱۰
متاسفانه چرا تاریخ نمی دانید اظهار نظر نکرده و حداقل واقعیت ها را جعل نکنید من ارومیه ای هستم واقعیت این است که در زمان جنگ جهانی اول ارامنه در ارومیه, سلماس و دیگر شهرهای آذربایجان به قتل عام مردم مسلمان می پرداختند و سربازان عثمانی برای دفاع از مردم مسلمان وارد آذربایجان شدند. این همه از ارامنه دفاع نکنید (1636717) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۰:۵۰:۰۷
من که نفهمیدم بالاخره ارامنه در سلماس دست به کشتار زدن یا سربازان عثمانی. ولی خوب میدونم 200 سال قبلش چطور همون عثمانی ها برای فتح تبریز چه دست و پایی میزدن و در جنگ چالدران و بعد از اون در آذربایجان چه کشتاری راه انداختن. اصلا برام قابل باور نیست که اون سپاه عصمانی از روی خیرخواهی برای جماعت شیعه و نجات مردم مسلمان وارد آذربایجان شده باشه (1637269) (alef-6)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۴۴:۳۰
اهل آذربایجان هستم و دردرجه اول و قبل از آذری بودن, ایرانی اصیل.
سئوال این است که چه لزومی دارد که ترکیه در ارومیه دارای کنسولگری باشد؟ آیا یک کنسولگری در تبریز برای کل آذربایجان ایران کافی نیست؟

ضمن اینکه خواهان بهتر شدن روابط بین ایران و ترکیه هم هستم, چرا که همسایه ما هستند و خواهند بود و انسانها هم اکثرآ با همسایه های خود بگو مگو پیدا میکنند که باز بلجاظ طبیعی و جغرافیائی یک مسئله تا اندازه ای طبیعی هم میباشد. (1636788) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۰:۴۷:۳۵
نباید تشنج و مساله درست کرد زخمهای کهنه را باز کردن شاید درست نباشد یادمان نرود بی تدبیری شاه اسماعیل در چالدران و سلطان.. فکر کنم..سنجر در مقابل قتل سفرای مغول............... (1636794) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۱:۱۱:۳۲
این مطالب سر پا کذب و دروغ است کدوم تاریخ فکردی شما فقط تاریخ بلد هستی. این اظهار نظرهای دوستان هم بیشتر از روی احساسات و بدور از واقعیت تاریخی است. فاجعه جیلولوق های ارمنی و آشوری به رهبری بنیامین مارشیمون در طی جنگ جهانی اول که دست به کشت و کشتار و غارت منطقه ارومیه، خوی و سلماس زدند هنوز از یاد ماها نرفته است که قصد داشتند به کمک روس ها کشور خیالی هایستان ارمنی را از دربند آذربایجان تا حوالی کوهای طرسوس ترکیه تشکیل بدهند این نقشه دقیقاً در آن سوی رودخانه ارس توسط ارامنه به رهبری شائومیان ارمنی که با کمک کمونیست های روسی جهت تصرف چاه های نفتی شبه جزیره آبشوران و باکو در حال پیاده سازی بود که توسط نوری عثمان پاشای خنثی شد. محمد سعید اردوبادی که خود شاهد عینی قضایای بود تمام این اتفاقات را در کتاب «قانلی سنه لر»(سالهای خونین) به رشته تحریر آورده است همچنین فاجعه جیلولوق های عاشوری و ارمنی در حوالی ارومیه نیز توسط دکتر توحید ملک زاده دیلمقانی آذربایجان در جنگ جهانی اول(فاجعه جیلولوق) نوشته شده است. حالا قتل و غارت اسماعیل سیمتکو کرد یاغی بماند که خود سر طولانی دارد. در ضمن مگر ایجاد رشته ادبیات و زبان ترکی استانبولی مشکلی داره؟ مگر قرار است همش زبان و ادبیات فارسی باشد ما مردم خطه آذربایجان دوست داریم به زبان مادری مان در دانشگاه های خطه آذربایجان رشته زبان و ادبیات ترکی داشته باشیم ولی افسوس به علت دیدگاه های تنگ نظرانه و شوونیست این طرح بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکنون تحقق نیافته است و هر بار که مطرح کردیم بر ما انگ و برچسب پانیسم و جدایی طلبی زدند. (1636844) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۱:۱۳:۳۰
واسه سایت الف متاسفم که چنین مطلب نویسهایی داره.
یه سری به کتابهای تاریخ بندازین تا متوجه بشین چه نیروهایی جیلو هارو از منطقه بیرون کرد
البته میتونید به مناطق ما بیایید و از قدیمیها بپرسید تا بهتون بگن چطور سربازهای آتاتورک جیلوهای قاتل رو بیرون کردند (1636848) (alef-13)
 
حنانه
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۱:۱۵:۵۶
زنده باد ایران بزرگ ...حیف که در این سالها شیر بی یال و اشکم شدیم... همه میدونید چی میگم و از چی میگم (1636851) (alef-13)
 
آراز
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۱:۲۴:۰۱
در حال حاضر چندین زبان مثل انگلیسی، فرانسه و ... در دانشگاه ها تدریس میشه و مشکلی هم نداره. حالا چه اشکالی داره که زبان ترکی اونهم برای مردمی که اکثریت ترک هستند تدریس بشه. ما ها که خودمون عرضه نداشتیم این کار رو انجام بدیم!

در مورد تاریخ هم وقتی مطلبی می نویسید با منبع باشد خیلی بهتر است!
شاید باید این نکته رو هم اضافه کنید که علیرغم درخواست ارومیه از تبریز و حکومت مرکزی کسی به داد مردم ارومیه و سلماس نرسید و در نهایت همین عثمانی ها بودند که مردم رو از دست جیلوهای بی همه چیز نجات دادند (نقل از پدر و پدر بزرگ شاهدان عینی!)

در اینکه سیاستمداران ترکیه گستاخی و بی احترامی های زیادی به ایران و ایرانی در سالهای گذشته داشته اند و مسئولین با دیپلماسی فعال باید از حقوق و هویت ایرانی دفاع کنند، شکی نیست، اما با این نوشته ها و نگاه های سطحی که فقط قصد برانگیختن احساسات و غرور ما ایرانی ها و ترک های ایرانی را دارد، به جایی نمیرسیم.

امیدوارم منتشر شود! (1636869) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۲:۴۱:۰۵
اقا یا خانم ahma که در بالا نوشتند زبان اذری وجود نداشته اگر تاریخ را بخوانند خواهند دانست که اتر پاتگانوو به معنی نکهبان اتش است که واژه ای پهلوی است و سرداری به نام اتر پاتگان بود که جلوی دشمنان ایران ایستادگی کرد،در گذشت زمان، اتر به اذر که به معنای اتش است تغییر پیدا کرد و پاتگان نیز پادگان شد و پس از هجوم ترکان اسیای مرکزی که غلامان ترک در سپاه انها بودند و استیلای انها ،نخست از نظر اقتصادی و سپس سیاسی،کم کگ زبان تاتی که بسیاری از واژ های ان پهلوی بود،به ترکی تغییر کرد. مردم اذر بایجان ایرانی و زبانشان ترکی است که دلیلش گفته شد. اما،اموزش زبان،ایرادی ندارد مگر این که در پس ان نقشه هایی باشد که یا گنده گویی هایی که در تالش شمالی که به دلیل استعماری نام ان اذربایجان شد، ادعای خاک ما را نداشته باشند. از جلسه های تجزیه طلبانه خبر دارید? از مصادره ی مولانا بلخی که ایرانی بود و در ان زمان، نه افغانستانی بود و نه ترکیه ای. این که استاندار چرا حرفی نزده، به گفته ی دوست ما در بالا، کار از ریشه خراب است، هنگامی که چند نفر می ایند و جلوی مسولان رده بالا از خلیج پارس ما، خلیج ع. . می گویند و هیچ کس نطقش در نمی اید، هنگامی که سنگ نوشته ی خلیج پارس را خط خطی می کنند،اب از اب تکان نمی خورد،باد گیر های یزد به وسیله ی امارات مصادره می شود، باز هیچی، انتظار دارید که اقایان از تمامیت ما دفاع کنند ? در جایی که ملی گرایی جرم است گروهی این گونه خوش خدمتی می کنند به بیگانه ها. اقایی که کشتار ارامنه را تکذیب می کند بروند تاریخ را بخوانند و عکس ها را ببینند تا بفهمند که عثمانی ها چه گونه مردم ارمنی را کشتند. گذشته ها گذشته ولی باید هوشیار بود و مراقب نفوذ بیگانه ها بود و ساده انگاری نکرد. پاینده ایران و مردم ایران با هر زبان و قومیتی زیرا در ریشه همه ایرانی هستند. (1637012) (alef-6)
 
یاشار
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۲:۴۳:۴۲
اگر پیرامون تاریخ ایران اطلاعاتی داشتیم به این مهم پی میبردیم که
يكي از سنت هاي مردم آذربايجان ايستادگي تا پاي جان در مقابل تركان عثماني و روسها بوده است . اینهایی که سنگ ترکان عمانی را به سینه میزنند پیروان پیشه وری نوکر صفت میباشند. (1637019) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۲:۴۸:۵۵
يادمون نره فرانسه و آلمان(روساي فعلي اتحاديه اروپا) نميزارن كه تركيه عضو اتحاديه اروپا بشه به خاطر كمكهاي تركيه به ما مردم مسلمان و ترك اورميه و دفع تجاوز ارمني ها (1637029) (alef-6)
 
فیض اله
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۱۰:۰۵
آذری زبان مفهومی ندارد.ما ترک هستیم وزبانمان هم ترکی است.تدریس زبان ترکی وزبان مادری وبومیاز اصول مسلم قانون اساسی است که تاکنون مغفول مانده است.لیکن با وجود این نامردمی ها بازافتخار می کنیم ایرانی بودیم هستیم وخواهیم ماند. (1637078) (alef-6)
 
گونش
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۵۳:۴۵
باسلام
من به عنوان یک ترک همدانی از ایجاد رشته زبان و ادبیات ترکی تنه تنها در ارومیه بلکه در تمامی دانشگاه های ایران و همدان دفاع می کنم (1637173) (alef-6)
 
م.ل.اراکی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۳:۵۵:۳۹
باسلام.

من فکر نمیکنم که کسی با ملت کشور ترکیه مشکلی داشته باشد. اینها برادران ما هستند.ولی متاسفانه همیشه بخصوص در این صد ساله اخیر دولتهایی در ترکیه سر کار بوه اند که هم بر علیه منافع ملت خود کار کرده اند هم بر علیه منافع منطقه و این به خاطر وابستگی بیش از حد آنها به غرب بوده است. والا هیچ دلیلی ندارد که کشوری مسلمان هم پیمان دشمنان اسلام باشد و به سفارت صهیونیستها اجازه فعالیت در ترکیه را بدهد. (1637176) (alef-6)
 
ali
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۰:۴۹:۱۹
لطفا اقدامی انجام گیرد
متسفانه دیده شده و میشه که خیلی از عربها از عراق و خصوصا از سوریه پرشده اند توی شهرهای توریستی ما مثل اصفهان و این عربها بدنبال خوشگزانی با دختران و زنان ایرانی هستند!
نذارید ایران بشه تایلند منطقه!
همه زنان و دختران ایرانی را ناموس یا خواهران خود بندارید!
تبعات این رو که تبعات بسیار بدی هست رو باید از همه جهات دید واقعا دید! (1637268) (alef-6)
 
یکی از مردم
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۱:۳۸:۲۷
به نظر من این نوشته مغرضانه بوده و در صدد تحریک احساسات بخشی از مردم ایران است و متاسفانه مردم ایران هم غالبا از روی احساسات نظر می دهند لطفا با نیت حفظ تمامیت ارضی و حیثیتی ایران به ملت ترکیه و ترکهای ایران بی احترامی نکنید در ترکیه و چندین کشور دیگر زبان فارسی در دانشگاهها تدریس میشود و فارس زبانان ایران از این امر استقبال میکنند جرا ترکی در ایران مثلا در دانشگاههای تهران و تبریز و ارومیه و اردبیل و زنجان اگر داوطلب داشته باشد تدریس نشود؟ مگر اساس روابط ما ،کشورهای همسایه و مسلمان نیست در ضمن این زبان را از طریق ماهواره اکثر مردم آذربایجان ایران به خوبی فرا گرفته اند و مفسده ای هم ایجاد نشده چون ترکی استانبولی و آذربایجانی نردیک هستند (1637317) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۸:۰۷:۴۱
در مورد تاريخ وحوادث تاريخي بايد بدون حب وبغض قضاوت كرد اري هيچ كس جنايات ارامنه در مناطقي از اذربايجان را فراموش نخواهد كرد وكمك سربازان دلير عثماني به اين مردم را اگر تركيه ارامنه را سركوب كرده حقشان بوده چون انها بي رحمانه مسلمانان را مي كشتند ومابه روان شهداي عثماني درود مي فرستيم كه در مقطعي از تاريخ از نواميس ما دفاع كردند زمانيكه حكام نالايق مركزي مشغول شيره كشيدن وخماري بودند. (1637456) (alef-6)
 
حسن مصور
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۸:۵۸:۰۱
كسانيكه نسبت به موضوع نگران واظهار ترديد ميكنند به مثابه اينكه انگاردر ريشه دار بودن فرهنگ وزبان خوددچار شك شده اند وگرنه زبان تركي استانبولي هم يك رشته تحصيلي است وهمانطوريكه زبان انگليسي وروسي داره تدريس ميشه رشته مذكور نيز مي تواند تدريس شود ولي تجربه وتحولات اخير نشان داده وميدهد كه دولت تركيه بويژه دولت فعلي ودر راس آن اردوغان قبل از اينكه به فكر ترك هاي شيعه منطقه باشد به فكر سني هاي منطقه است تا با ياد دادن زبان خود به آنان وايجاد اشتراك زباني ومذهبي اهداف توسعه طلبانه خود را عملياتي واجرايي نمايد فلذا مردم ومسئولين بايد از اين حيث آگاه وهوشيار باشند (1637517) (alef-6)
 
saied
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۰۹:۳۳:۵۹
کمی فکر مملکتمون باشیم. توجنگ مظلوم ایران و عراق ترکیه بیشترین سود را برد و به قول کارشناسان جهش اقتصادی ترکیه درست زمانی رخ داد که صدام و اعراب ملعون به ما حمله کردند. وقتی خبرنگار در فرودگاه مهرآباد در اوایل جنگ از وزیر وقت امور خارجه ترکیه سوال میکنه شما نظرتون در مورد این جنگ چیه گفت ما فقط منافع خود را می بینیم! بخاطر جنگ ترکیه با ریزش بازار خود در ایران منفعت بسیاری برد و اقتصاد خود در شرق کشورش را از بحران نجات داد. ایرانی بزرگ است و باید بزرگ و جهانی فکر کند. بکوری چشم دشمنان ما ایرانیان چه ترک و لر و کرد و بلوچ و گیلک و بختیاری و فارس و تات و عرب و... فرهنگ در منطقه و جهان گسترش داده و با حمایت از اقتصادمان قدرت خود را در جهان به رخ جهانیان بکشیم. شدنی است با تلاش من وتو و دولتمردان. ترکیه عددی نیست هویت ما کجا ترکیه کجا. در ایران کهن ترکیه چه قومی بودند! آنها حتی خط هم ندارند. مدتی حروف فارسی را انتخاب می کردند و الان لاتین را. اما باید هشیار بود آنها هم همسایه ما هستند و هم رغیب و گاها دشمن. دوست دارند جای پای ایران بگذارند اما ایران کج و آنها کجا؟! ما خودمان تنبلی کردیم و شل اومدیم ما باید هویت اسلامی و ایرانی بودن خود را به رخ جهانیان بکشانیم. همه دنبال اصل و نصبند ولی ما خود را فراموش کردیم و چه بد کردیم. وصیت کوروش و دسنوشته هایش را بخوانید. وقتی ترکیه مولوی رومی را ترک می خواندو بزرگان فرهنگ و هنر ما را سایر کشور ها به نام خود مصادره می کنند و ما ساکت! نشسته ایم باید هم موشان مقابل شیر خودنمای کنند . ایرانیان چه می کنید. (1637600) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۰:۰۲:۰۸
به نظر من ترکیه یکی از خطرناک ترین دشمنان ایرانه. توجه داشته باشید که از دوران باستان تا به امروز همواره دولتهای مستقر در آناتولی با دول مستقر در فلات ایران در جنگ بودن. بعلاوه دولت فعلی ترکیه این رو نشون داده که به محض توانایی بر علیه همسایه هاش وارد عمل میشه. نمونه اش اینکه تا قبل از آشوب های سوریه، آقای اردوغان با اسد روابط گرمی داشت اما به محض آغاز درگیری ها رنگ واقعی خودشو نشون داد. (1637666) (alef-6)
 
یوسف اکبری
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۱:۳۲:۴۳
با سلام
نویسنده محترم متن در تمام نوشته خود سعی در کوبیدن دولت ترک عثمانی نموده
اینجانب بعنوان یک ترک ایرانی (البته همدانی) همیشه به این قضیه که جمعیت حداقل 20میلیونی ترک زبانان ایران طبق آمار رسمی منتشر شده حتی یکی کرسی زبان ترکی در دانشگاه های ایران ندارند و بمرور فرهنگ وزبان آنان فارس سازی می گردد معترض می باشم
دوم گویا نوسینده فراموش کرده اند که راوی جمله معروف سیاست ما عین دیانت ما
یعنی شهید مدرس در بین جنگ جهانی اول با مهاجرت به کرمانشاه و تشکیل دولت مثلا ملی با دولت عثمانی بر علیه دولت روسیه همنظر بلکه متحد می گردد .
سوم در منطقه ما بزرگتر های ما از جنایات روسها سخن می گویند حتی مادر بزرگ اینجانب تعریف می نماید که لشگر عثمانی هنگام عبور از ما به مردم کمک می نموده ومردم ما به استقبال عثمانی ها می رفته اند. (1637951) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۲:۴۸:۳۰
مرگ بر خرم سلطان (1638195) (alef-6)
 
ترك
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۴:۱۸:۴۲
ياشاسين ايسلام دنياسي ايران تركيه مسلمان گارداشلاري ياشاسين ترك ديله ياشاسين ترك ميلتي
لعنت اولسون صهيونيست و تمام مسلمان دشمانلارينا (1638461) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۴:۲۸:۵۲
الف،چرا مال ما را در سایت نگذاشتی? همان که از اتر پاتگان و معنی ان و زبان تاتی و چگومگی ورود زبان ترکی به ایران به وسیله ی ترکان اسیای مرکزی و غلامان ترک و دلیل به فراموشی ردن زبان تاتی و پارسی پهلوی،زبانی که زبان مردم اذربایجان بود? چرا نوشته هایی .ه باعث اگاهی مردم از تاریخ می شود نمی گذارید ولی چند نظریه ی با مزه و یا نادرست را می گذارید. از اگاهی مردم چه واهمه ای دارید? اگاهی به تاریخ و زبانشان. (1638489) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۶-۲۱ ۱۴:۵۸:۵۹
با سلام
1-زبان آذری زاییده ذهن کسروی بوده و وجود خارجی ندارد. زبان سرزمین آذربایجان ترکی میباشد.
2-متاسفانه پارسیان عزیز من جمله سایت الف و امثالهم همیشه ارمنی ها را بر ترکان آذربایجان برتر و نزدیکتر به خود دانسته و بجای محکوم نمودن کشتار مردم مسلمان هموطن آذربایجان توسط ارامنه به تحریف تاریخ روی می آورند. مردم آذربایجان مثل هیچ قوم دیگری اسلحه بدست نبوده و همیشه مبارزاتشان مدنی بوده و خواهد بود.
3-با عنایت به تدریس زبان! فارسی در سایر کشورها تدریس زبان ترکی آذری و حتی استانبولی نیز در دانشگاههای کشور و مدارس نه تنها ایراد نبوده بلکه حق مردمان این سرزمین میباشد.
4-هروقت از ابتدایی ترین حق خود که آموزش زبان مادری میباشد سخن به میان میاید دوستان فارسی زبان آنها را به پان ترک بودن محکوم کرده و مورد اهانت قرار میدهند. ولی امثال حداد عادلها در نوشتار و گفتار آزاد هستند! باید درک کرد که دفاع از زبان مادری تجزیه طلبی نیست بلکه حق خواهی است.
زنده باد ایران با همه اقوام . به امید اینکه احترام متقابل در میان اقوام بوده باشد (1638565) (alef-6)