نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444408
ناکامی مهم ترامپ و كاخ سفيد در منع ورود مسلمانان به امریکا/ پرونده به دادگاه عالی می رود
بخش خبری الف، 22 بهمن 95
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۲
دادگاه تجديد نظر به اتفاق آرا محدوديت هاي مهاجرتي ترامپ را رد كرد. پرونده در مرحله بعد به دادگاه عالي خواهد رفت و این یعنی شکست کاخ سفید.

شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا علیه دستورالعمل مهاجرتی جنجال برانگیز دونالد ترامپ رای داده و لغو اجرای آن را تمدید کرده است. به این ترتیب، مسافران و مهاجران از هفت کشور با جمعیت عمدتا مسلمان از جمله ایران همچنان می توانند در صورت داشتن ویزای معتبر به آمریکا سفر کنند.

رای این دادگاه تجدید نظر - که یکی از لیبرال ترین دادگاه های فدرال توصیف می شود - ناکامی مهمی برای دولت آقای ترامپ است.

 در حکم دادگاه آمده است که وکلای دولت دلایل و مستندات کافی ارائه نکردند که نشان بدهد عدم ابقای فوری دستورالعمل به "صدمات غیرقابل جبران" منجر خواهد شد.

به نظر می رسد رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد که پرونده را به دیوان عالی ببرد.

 به گزارش بی بی سی،دونالد ترامپ در حساب کاربری توییتر خود نوشته است: "شما را در دادگاه خواهم دید، امنیت کشور ما در معرض خطر است!"

 جی اینسلی، فرماندار دموکرات ایالت واشنگتن که یکی از شاکیان این پرونده بود در واکنش به ترامپ توییت کرد: "آقای رئیس جمهوری ما تازه شما را در دادگاه دیدیم و تو را شکست دادیم."

 استنی هویر، از رهبران ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا، نیز از حکم دادگاه استقبال کرده است. او با صدور بیانیه ای گفت: "امشب، نظام قضائی آمریکا دولت ترامپ را به خاطر این منع خلاف قانون اساسی علیه مسلمانان، رسما توبیخ کرد."

 دونالد ترامپ در گفتگوی مختصری با خبرنگاران حکم را محکوم کرده و گفته است که تصمیم دادگاه امنیت کشورش را به خطر خواهد انداخت.

او گفت: "این یک تصمیم سیاسی است . ما آن ها را در دادگاه خواهیم دید."

 آقای ترامپ پیش بینی کرد که در نهایت به آسانی پیروز شود. او پیش از صدور حکم هم از پیروزی ابراز اطمینان کرده بود.

 این دعوا امروز تمام نشده و همچنان ادامه خواهد داشت. دو طرف حالا در دادگاه باید بر سر مشروعیت اصل دستور دونالد ترامپ جدال کنند.

 به نظر می‌رسد آقای ترامپ با حملات لفظی تندش به قضات این دادگاه و قاضی دادگاه قبلی شانس پیروزی زیادی نداشته باشد.

 رای مقدماتی دادگاه تجدید نظر همچنین از این جهت مهم است که هر سه قاضی آن هم‌نظر بودند و حتی قاضی منصوب شده از طرف جورج بوش جمهوریخواه هم علیه درخواست دولت ترامپ رای داد.

دادگاه تجدید نظر، واقع در شهر سان فرانسیسکوی ایالت کالیفرنیا یک هیات سه نفره قضات دارد و از سه شنبه (۷ فوریه) بررسی استدلال‌های موافق و مخالف در مورد دستورالعمل را شروع کرد.

رئیس جمهوری آمریکا جمعه (۲۷ ژانویه) دستورالعمل "محفاظت از آمریکا در مقابل ورود تروریست های خارجی" را امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا محدود می شد.

 این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.

 قاضی فدرال جیمز روبارت، مستقر در سیاتل مرکز ایالت واشنگتن، اخیرا دستورالعمل مذکور را موقتا لغو کرد. این حکم با واکنش تند دونالد ترامپ مواجه شد که آقای روبارت را "به اصطلاح قاضی" خواند و حکمش را "مسخره" توصیف کرد.

 وزارت دادگستری آمریکا سپس از طرف آقای ترامپ به شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال شکایت کرد تا فورا منع مهاجرتی را ابقا کند اما روز یکشنبه دادگاه درخواست ابقای فوری را رد کرد و روند بررسی دستورالعمل شروع شد.

 شاکیان این پرونده ایالت‌های واشنگتن و مینه سوتا هستند. شماری از روسای سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، جان کری، وزیر امور خارجه پیشین، ده ها شرکت بزرگ مانند گوگل و فیس بوک و نیز دادستان‌های ۱۶ ایالت به دادگاه نوشته اند که حکم آقای ترامپ برخلاف قانونی اساسی و منافع آمریکاست.

 
در جلسه روز سه شنبه وکلای وزارت دادگستری استدلال کردند که کنگره به رئیس جمهوری اجازه کنترل مرزها را داده است و این حکم مهاجران مسلمان را هدف قرار نداده است.

 دادستان ایالت واشنگتن که علیه دستور دونالد ترامپ استدلال می کرد گفت اظهارات آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی حکایت از نیت تبعیض آمیز این دستور دارد.

دونالد ترامپ چهارشنبه این هفته دادگاه‌های کشورش را "بسیار سیاسی" دانست.

 دونالد ترامپ اظهارات مطرح شده در دادگاه تجدید نظر در مورد دستورش را "خفت آور" توصیف کرد و گفت که سه قاضی دادگاه مفهومی را که حتی "یک دانش آموز ضعیف دوره دبیرستان می فهمد" درک نکردند.

 نیل گرسچ نامزد پیشنهادی آقای ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا اظهارات آقای ترامپ در انتقاد از دادگاه‌ها را "دلسرد کننده" و "مایه تضعیف روحیه" دانسته است.
 
کلمات کلیدی : ترامپ،صدور روادید
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۴:۳۹:۰۶
عاشقتم دادگاه عاشقتم قاضی (4159030) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۴:۴۱:۱۳
کشوری توسعه یافته و استوار بر قانون و اجرای عدالت (4159035) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۲۳:۳۳:۱۲
عزیزم یک مقدار بفهم

امریکا به ادمهایی که پول ویزا رو داده بودن و هفت خان ویزا گرفتن رو رفته بودن اجازه ورود نمی داد!!!

یعنی سرشون کلاه گذاشته بود حالا اینها اجازه ورود دارند
نه اینکه به عاشقاش مثل شما ویزا بده!! (4159529) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۴:۴۲:۱۳
مردم کره زمین این چیزا رو توی آمریکا میبینن که میخوان پرواز کنن برن آمریکا (4159036) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۴:۴۷:۵۹
ترامپ مگه دادستان کل آمریکا رو انتخاب نمیکنه ؟ (4159046) (alef-13)
 
سرخه ای زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۴:۵۶:۰۰
چه قوانین خوب و محکمی دارن .
رئیس جمهور باید در برابر قانون پاسخگو باشه چه برسد به داداش رئیس جمهور ! (4159057) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۵:۰۱:۴۹
چه دادگاه های مستقلی . (4159061) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۵:۰۸:۱۸
چه راحت و بدون دغدغه ار رئیس جمهورشون انتقاد میکنن و در برابر بی قانونی اش محکم می ایستن (4159069) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۶:۳۷:۰۷
خوشم می یاد هر وقت از شکست ترامپ در باره اجرای فرمان ممنوعیت حرف می زنید ناگزیر قسمت های دیگر حکومت آمریکا را تایید می کنید . ناگزیر تایید می کنید که سیستم آمریکا سیستمی قانومند و بر اساس حساب و کتاب است نه بر اساس چیز دیگه (4159139) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۷:۱۰:۵۷
قانون را اینجوری اجرا میکنند هر قدر هم شما قدرت داشته باشید اما در برابر قانون هیچ قدرتی نیستید دوستان یاد بگیرند که رانت و پارتی و پول در کشور قانون مند هیچ است (4159163) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۷:۲۵:۵۴
خوب ترامپ اومد چره واقعي امريكا: مفهوم دموكراسي و جامعه مدني را بما نشان داد (4159177) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۲۱:۰۰:۲۵
همین رو فقط دیدی؟! ترامپ که میخواست حرف حرف اون باشه و گفت احمقانه است این تصمیم؟
نه داداش، اون موقع که پولهای مارو بالا کشیدن حرفی از حق مردم دیگه و حقوق بشر نبود؟ اون موقع که هواپیمای ما رو زدن چی؟ اون موقع که دویست هزار شهید رو دست مردم گذاشتن چی؟ کاپیتولاسیون و بیست و هشت مرداد و کودتای نوژه و صدها جنگی که امریکا در جهان راه انداخته و گوانتانامو و ابوغریب و ویتنام و ... مثنوی هفتاد من کاغذ شود. متاسفم برای کسی که این واقعیت ها را نمی بینه (4159400) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۲۱:۰۲:۰۷
مردم جو زده ما را نگاه کنید تو رو خدا؟!!!
کسانی که انگلیسی بلدن برن سایت های امریکایی نظر واقعی مردم امریکا رو ببینند در مورد سیستم قضایی کشورشو ن و نظام اداری ...
هر روز که یک سیاه رو میکشه پلیس هزاران نفر میان بیرون ضد پلیس ولی قاضی دادگاه پلیس رو تبرئه میکنه ... (4159402) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۲۲:۲۶:۵۸
چیزی که کمتر کسی به آن در این ماجرا دقت کرد و کسی در آمریکا هم بطور صریح درباره آن صحبت نمی کند اهمیت دادن آنها به مغزهای ایرانی است.
من فکر نمی کنم اصل ماجرای لغو کردن دستور ترامپ بخاطر مغایرت با قانون اساسی (چیزی که در دادگاه به ظاهر به آن استدلال می شود) باشد. باور کنید دلیل اصلی ضرر و زیانی است که دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و صنعت آمریکا از آن خواهد دید که برای جلوگیری از آن حاضرند حتی دستور ریس جمهمورشان را هم لغو کنند!!! (4159473) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۲۲:۲۷:۵۷
می دانستید که این دستور ترامپ واقعا به نفع ایران بود!! (4159474) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۲۳:۲۵:۵۶
جا داره رییس محترم قضا آقای املی در جلسه هفتگی قضات بجای پرداختن به امور قوه مجریه کمی راجع به این موضوع و استقلال قوه قضاییه در آمریکا حرف بزنه و با دادگاههای خودمون مقایسه اش کنه (4159526) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته