نظر منتشر شده
۳۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 204431
به دنبال افزايش پديده كارتن‌خوابي زنان؛
سن زنان کارتن خواب به ۱۷ سال رسید
بخش اجتماعی الف، 16 آبان 92
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۸
معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفته: «میانگین سن زنان کارتن‌خواب شهر به ۱۷ و ۱۸ سال کاهش یافته است.»

به گزارش الف، رضا جهانگیری‌فر گفته است: «زمانی در هشت سال گذشته عمده آمار زنان بی‌خانمان و کارتن‌خواب شهر تهران به زنان سالمند تعلق داشت اما این روز‌ها شاهد حضور زنان جوان هستیم.‌»

بدون شك اعتياد و افزايش آن در بين زنان از عوامل مهمي است كه اين روزها باعث شيوع پديده كارتن‌خوابي زنان شده است. معاون خدمات اجتماعی سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه علت اصلی افزایش تعداد کارتن‌خواب‌های زن در شهر تهران اعتیاد است، به قانون گفته: «زنان زود‌تر از مردان در برابر اعتیاد ضربه می‌خورند.»

جهانگیری فرد با اشاره به اینکه میانگین سن زنان کارتن‌خواب شهر به ۱۷ و ۱۸ سال کاهش یافته است، هشدار مي‌دهد: «شاید به صورت موردی فردی با سن کمتر از ۱۵ سال نیز در شهر تهران کارتن‌خواب شود اما به دلیل سن کم سریعا به مراکز بهزیستی تحویل داده می‌شود آنچه در این میان اهمیت دارد این است که زنان کارتن‌خواب شهر تهران جوان شده‌اند.»

اين هشداري است كه نبايد به راحتي از آن گذشت. اگر روزگاري در ايران پديده كارتن‌خوابي به قشر مردان معتاد تعلق داشت، امروز روند حضور زنان كارتن‌خواب در شهر، آنچنان شايع شده كه هشدار مسئولين را به دنبال داشته است. اگرقرار باشد بدون بستن چشم هايمان در خيابان‌ها راه برويم مي‌توانيم روند رو به گسترش آن را مشاهده كنيم.

برخي رفتارها انحرافي مانند فرار از خانه، اعتياد، پرخاشگري دائمي، رفتارهای جنسی پرخطر، ازدواج‌های نادرست، اعتیاد اینترنتی، دوستی‌های نافرجام و مواردی از این قبیل عواملي هستند كه باعث مي‌شود تا دختران از خانواده‌ها فاصله گرفته و در نهايت منجر به فرار یا ترک خانواده شود. این آسیب نيز اغلب به کارتن‌خوابی یا روسپیگری و اعتیاد منجر می‌شود و در طولانی مدت، تهدیدی جدی علیه بنیان خانواده و اجتماع محسوب می‌شود.

به علاوه افزایش کارتن خوابی در زنان کشور عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت. جامعه ايراني در شرايط اجبار با كارتن‌خوابي برخي مردان كم و بيش كنار آمده است. اما در مورد زنان اوضاع تفاوت اساسي دارد. اين تفاوت‌ها به نحوه فرهنگ و هنجاري اجتماعي باز می گردد. با اين حال در گذشته زنان ودختران فراري و كارتن‌خواب، براي رهايي از آسيب‌ها و خطرات اجتماعي مجبور بودند از لباس‌ و آرايش‌هاي مردانه استفاده كنند. امروزه اين روند تغيير كرده است. تعداد زنان كارتن‌خواب و تنزل ميانگين سني آنها، آن قدر افزايش پيدا كرده كه ديگر نيازي نمي‌بينند تا زن بودنشان را از جامعه مخفي كنند.

افزايش نرخ طلاق، نبود برنامه براي حمايت از تنگدستان، كم بودن مراكز مختلف حمايتي دولتي يا خصوصي و حتي سازمان هاي مردم نهاد براي رسيدگي و حمايت از زنان كارتن‌خواب باعث افزايش روز افزون اين پديده شده است. به دنبال همين پديده‌ها نيز بايد انتظار داشت تا شمار كودكان خياباني نيز روز به روز افزايش پيدا كند.

جادارد تا مسئولين به آئين‌نامه حمايتي كه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ۱۵/۲/۸۷ تصويب كرد، توجه بيشتري كنند. آيين‌نامه‌اي كه به منظور اصلاح ساختار و ایجاد هماهنگی در فعالیت دستگاه‌های اجرایی و ارتقاء کارآیی و بهبود روش‌های مربوط به مبارزه با تکدی و جمع‌آوری، شناسایی و تعیین وضعیت افراد بی‌سرپرست، گمشده، متواری، در راه مانده و موارد مشابه و هم‌چنین تنظیم وظایف دستگاه‌های عمومی و دولتی در این امور، تصویب شد.
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۰۹:۴۳:۰۹
لطفا نمایندگان محترم به فکر برطرف نمودن این معضلات باشند و وقت خود را صرف طرحهای مناسب برای به سامان رساندن این جوانان فلک زده کنند. صوابش بیش از کارهای دیگریست که رنگ و بوی سیاسی زدگی دارد. (1762884) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۳:۰۹:۱۶
عده ای از نماینده ها فقط به فکر کاسبی فتنه و گیر دادن به دولت آقای روحانی هستند. (1763132) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۲۰:۰۲:۴۴
الان وارد هر کوجه که می شوید 10 تا تکیه می بینید که حسابی مشغول دادن نذری و ..... هستند. کاش مقداری از این پولها صرف کمک به جوانان و محرمان می شد. به خدا امام حسین به این خرجها و ریخت و پاشها نیاز ندارد.

امام حسین جان خود و اهل بیتش را برای اسلام، درستی، انسانیت گذاشت. ولی این درست نیست که در کشوری مسلمان دختران کارتن خواب داشته باشیم ولی میلیاردها خرج عزاداری می شود. (1763528) (alef-13)
 
nashenas2
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۰۰:۲۸:۳۵
بیشتر نذری بگیر ها هم. اگر دقت کنید ماشین آخرین مدل سوار هستند!!؟ (1765005) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۲۱:۵۹:۴۶
نماینده های ما فقط به فکر تصویب قوانینی هستند که به کمک آن بتوانند دختر خوانده ها و .... را به عقد خود در بیاورند (1763628) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۱۹:۳۹:۳۳
ظاهرا این مسوول محترم با بدیهیات علم آمار و خصوص معنای عبارت میانگین بیگانه اند .میانگین ۱۷ سال یعنی مثلا اگر یک زن ۵۷ ساله کارتن خواب باشد باید ۴۰ زن ۱۶ ساله کارتن خواب باشند تا به این میانگین رسید و یا ۲۰ نفر ۱۵ ساله به ازای همان یک زن کارتن خواب باشد.تازه گفته است زیر ۱۵ را جمع میکنیم پس با توجه به سن بالاتر تعدادی از زنان ،تعداد ۱۵ تا ۱۷ ساله ها بایستی دهها برابر کل سنهای دیگر باشد که محال است .از سایت الف و اقتصاد و آمار دانهای آن بعید است نظر مسوول بیتوجه و بیسوادی را اینگونه بدون ملاحظه منتشرکنند (1766401) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۰۹:۴۹:۳۵
دلم میسوزد برای جوانان مملکت خدایا کمک کن! (1762890) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۰:۰۷:۰۶
ازدیاد معتادین
افزایش نرخ طلاق
افزایش موارد فرار از خانه
بالا رفتن سن ازدواج
پایین آمدن سن فحشا و جرم
افزایش دربدری و کارتن خوابی
بالا رفتن نرخ تورم
بالا رفتن قیمت ها و گرانی
افزایش آلاینده های زیست محیطی
.....

چه آمارهای دلگرم کننده ای ! (1762916) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۲۲:۵۸:۵۷
دولتمردان قبلي دقيقا عكس اينها رو كه مرتب به مردم مي گفتند!! (1763663) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۰ ۲۲:۳۴:۳۵
خوش به حال نمایندگان مردمی مان . (1771666) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۰:۵۷:۱۵
عاقبت نشان دادن فقر و بیکاری در اروپا و امریکا توسط صدا و سیما و نادیده گرفتن مشکلات خودمان همینه واقعا تاسف اوره (1762976) (alef-9)
 
وحید
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۲:۰۰:۲۵
سلام
انا لله و انا اليه راجعون
برای مدیرانی که زنده اند اما سالهاست که مرده اند....بجای آمارپردازی وخیالدوزی شما را به خدا یک توجه ای به اطرافتان بکنید. (1763035) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۳:۱۰:۲۴
قابل توجه نمایندگان عزیزی که وزرا را بخاطر انتصاب معاونین تهدید به استیضاح میکنند......بیدار شو اخوی، بسه دیگه!!!! (1763134) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۳:۳۲:۰۳
در تبریز ، شهرداری پول را برای سیاه رنگ کردن نرده های پل پیشقدم بخاطر محرم می کند. ای کاش مسئولین می توانستند این پولها را جاهای بهتری خرج کنند تا مشکلی از مشکلات عدیده ی طرفداران امام حسین را حل کنند. (1763161) (alef-13)
 
نسل سوخته
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۳:۵۳:۱۷
سالهاست از خود عبور کرده ایم ، یادمان بخیر! (1763186) (alef-13)
 
پورمجید
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۰۹:۴۷:۵۰
عبور از خود !
اگه یه کم بهش فکر کنین اونوقت بیشتر از احوالات یه کارتن خواب باخبر میشین.
کاش میتونستم یه مثبت دیگه به این نظر بدم. (1763894) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۵:۴۰:۴۷
در ایام محرم به همه عزاداران عزیر توصیه می کنم که به جای صرف پول در مهمانی های که به نام مولایمان حسین انجام می شود , برای رفع چنین مشکلاتی هزینه کنند. بعید می دانم در روز جزا بتوانیم سر پیش حسین ( ع) بلند کنیم که در شهر ما دختران از فقر و عدم حمایت به فساد کشیده می شوند و ما پولهایمان را صرف سیر کردن مردم سیر کردیم. (1763303) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۸:۲۳:۲۵
يادآوري مجدد شعر فردوسي به مسئولان مرفه
بني آدم اعضاي .... بهمين زودي چوبش رو ميخوريد
فگر نگنيد بشما چه شما هم جزوي از اين جامعه هستيد
آتيش در ابتداي جنگله بشما هم ميرسه (1763427) (alef-13)
 
پویا
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۰:۱۶:۴۴
این شعر مال سعدیه عزیز دل انگیز (1767431) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۸:۳۲:۴۵
تو رو خدا فكري به حال جوونامون بكنيد واقعا دارند از دست ميرن ،نماينده هامون به جاي تحليل هر مساله سياسي به فكراين جامعه ي فقر زده فلاكت زده باشند و وظيفه شون رو عمل كنند ،تعداد دختراي گلفروش يا دختراي فروشنده ي مترو بچه هاي فال فروش اونقدر زياد شده كه قلب آدم ميگيره ،راستي اصلا مسئولين اينارو ميبينند؟؟؟؟ (1763438) (alef-13)
 
قلاوند
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۱۹:۴۴:۱۳
سیمای ملی یا به عبارت اخری میلی خودمان بکرات فقرای اروپا وآمریکا را برای سیاه نمایی نشان میدهد اما براش مهم نیست که جوانان ما حتی با تحصیلات بالا درخیابان ها تکدی گری می کنند تا ثابت کند که کشورما برخلاف آمریکا واروپا چنین مشکلی ندارد باز صدرحمت به الف (1763503) (alef-13)
 
یک ایرانی
۱۳۹۲-۰۸-۱۶ ۲۰:۴۵:۵۴
فکر کنم جواب نمایندههای ملت به اینهمه درد دل این باشد چوعضوی به درد آورد روزگار جهنم دگر عضوهارا چکار شمارو به خدا به داداین جوانها برسید اکثراین جوانان از نداری وبیکاری به این راه ها کشیده شده اند واگر این روند ادامه پیدا کند فردانوبت بچه ما وپس فردانوبت بچه نمایندگان محترم است وشاید هم اول نوبت بچه های شما چون میتوانستید وکاری نکردید (1763562) (alef-13)
 
آمار
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۰۱:۱۲:۳۷
ظاهرا این مسوول محترم با بدیهیات علم آمار و خصوص معنای عبارت میانگین بیگانه اند .میانگین ۱۷ سال یعنی مثلا اگر یک زن ۵۷ ساله کارتن خواب باشد باید ۴۰ زن ۱۶ ساله کارتن خواب باشند تا به این میانگین رسید و یا ۲۰ نفر ۱۵ ساله به ازای همان یک زن کارتن خواب باشد.تازه گفته است زیر ۱۵ را جمع میکنیم پس با توجه به سن بالاتر تعدادی از زنان ،تعداد ۱۵ تا ۱۷ ساله ها بایستی دهها برابر کل سنهای دیگر باشد که محال است .از سایت الف و اقتصاد و آمار دانهای آن بعید است نظر مسوول بیتوجه و بیسوادی را اینگونه بدون ملاحظه منتشرکنند (1763789) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۱۹:۳۸:۲۵
دقیقا فرمایش شما هم درسته احتمالا ایشون حداقل سن رو با میانگین اشتباه گرفتند (1766400) (alef-13)
 
دکتر احد اسدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۰۳:۳۵:۵۵
با سلام و با عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیده ماه خدا محرالحرام
باید کل نظام به این پرسش پاسخ دهد ایا شرم اور نیست کشوری که دارنده دومین ذغایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد و نزدیک به سی و پنج سال استقلال یافته از نظام سلطه با شرایط کنونی اقتصادی و عدم رعایت اصول انسانی و تورم بالا و بی کاری و گرانی و اعتیاد و کارتن خواب و کلا مسایل اجتماعی را نتواتند حل کند شما فکر نمی کنید اوضاع کنونی کشور در شان ملت ایران نیست باید هرچه زودتر این مشکلات باید حل شود؟
از دوستانم در الف خواهشمندم مکان ارسال نظر را انتشار ندهید.ممنون (1763831) (alef-13)
 
غریبه
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۱۰:۰۲:۰۶
محمد آقا شعر بنی آدم از شیخ اجل سعدی است ونه فردوسی /بیست سال قبل برخی نمایندگان خطرات امروز را دیدند وفریاد زدند اما با انگ جهالت وارتجاع راه ورود مجدد این نمایندگان به مجلس بسته شد/ بگذریم
میفرمایند جامعه ما در حال گذار است ! گذار از یک جامعه سنتی وبدوی به جامعه مدرن وپیشرفته واینگونه مسائل نیز وجود دارد وخواهدداشت سخن این است که پس بسیاری از شعارها واهداف اولیه انقلاب چه شد؟ آیا فقط شعارمرگ بر آمریکا باید بماند وبسیاری از شعارهای مذهبی وانسانی دیگر چونان عدالت اجتماعی باید رخت بربندد / یک دهه این کشور با فرمول عدالت اجتماعی مدیریت گردید اما پس از آن مقوله تعدیل اقتصادی جایگزین عدالت اجتماعی شد واز آنجا بود که فاصله های طبقاتی در جامعه روز بروز بیشتر وبیشتر گردید در مقوله تعدیل اقتصادی دولت فقط نظاره گر است وهر کس توانست با فرمول عرضه وتقاضا گلیم خود را از آب بدر ببرد که برده است وآنکس هم که نتوانست برایش دلسوزی نیست مگر مراکز قرض الحسنه مردمی که آنهم در جای خود حکایت شیخ اجل را بیاد میاورد که شنیدم گوسفندی را بزرگی / رهانید از دهان وچنگ گرگی /شبانگه کارد بر حلقش بمالید/ روان گوسفند از وی بنالید/ که از چنگال گرگم در ربودی / ولیکن عاقبت گرگم تو بودی
بهر حال : مسئولین ذی ربط میگویند (بهزیستی )بودجه نداریم حال آنکه در آمد کمیته امداد سر بفلک میساید وچه بسیار انسانهایی بحق ونابحق از این سفره ارتزاق میکنند ایکاش نحوه خرجکرد کمیته امداد بطور شفاف برای مردم بیان میشد آنوقت میدیدیم باز هم مردم به این صندوقها پول میریزند یا نه /
در شرایط فعلی آنهایی که دستشان بدهانشان میرسد وهنوز اندک بویی از انسانیت در وجودشان مانده است میباید نسبت به شرایطشان سرپرستی برخی از این افراد را برعهده بگیرند والا توقع از دولتمردان در حال گذار انتظاری بیهوده است (1763898) (alef-13)
 
فرهنگی
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۱۴:۳۴:۲۷
والا قصه اش سر ِ دراز داردوکسی حوصله شنیدن این بدبختی هارانداردوحاضرنیستندنه عیش شان رامنغص کنندونه ازکسب وکارشان کم بگذارند.اگربه خزانه برگردداموال مردم یابه به عبارتی بیت المال این مسائل حل می شود. (1764122) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۱۸:۰۴:۱۲
ملت ازته دل عاشق حسین است .اما امروزهمه چیز را به ظاهر قضیه محول کرده ا ند.اینهمه خیمه وچادر وهزینه های اضافی به کارهای عامالمنفعه اینگونه ای اختصاص یابد . مردم کارهای عزا داری را به مساجد ببرند .شهرداری بابت تعویض پرچم در سطح شهر در طی هفته وماه وسال چقدر هزینه میکند این هزینه را برای سامان دادن این کار ها اختصاص دهید مملکت گلستان میشود .متاسفانه مدیریت وضعف ان در تمامی سطوح نمایان است .
شورای اسلامی شهر تهران وشهرداری فکری هم به حال این نا بسامانیها که چهره شهر را نا زیبا میکند داشته باشند .طرح گرمخانه بد نبود طرحهای زیر بنائی میخواهد . (1764388) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۰۰:۴۲:۳۹
دست تیم اقتصادی دولت پاکدستان درد نکنه با این شاهکاراش!!! (1765023) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۰۲:۳۲:۴۹
اينها همه نشان از سالها محدوديت دارد همه كارهاى خلاف به پستوها و زيرزمين ها هجوم برده است ، يا امام حسين كجائى كه اين مردم بى خبر از همنوعانشان برايت علم و كتل به پا ميكنند و خرجهاى هنگفت ميدهند آنهم به اسم تو بزرگوار ! فضيلتهاى جامعه مخصوصاً در شهرهاى بزرگ از ميان رفته است و رياكاران آنچه را بر عوام برحذر ميدارند خودشان چون به خلوت ميروند آن كار ديگر ميكنند ، و در آخر يك جمله كه ميتوان بسيار در موردش سخنها گفت ؛ چراغى كه به خانه رواست بر مسجد حرام است ، البته اگر معنى حلال و حرام در اين ملك در ميان نزاعهاى سياسى بر سر قدرت هنوز لوث نشده باشد (1765061) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۱۱:۴۶:۵۰
پیشنهاد می کنم مسئولان جای صرف پرداخت میلیاردها دلار سوبسید بابت اعزام صدها هزار نفر به عربستان سعودی آن هزینه ها را حداقل تا چند سال صرف سر و سامان دادن به جوانان مظلوم و بی پناه ایرانی بکنند بعدها که انشاالله مجددا وضعمان خوب شد سوبسیدهای اینگونه امور زیارتی و سیاحتی را برقرار کنند. شکم گشنه دین و ایمان ندارد برادران حالا خودمان را به نفهمی بزنیم و هی خرج روضه و زیارت جوانان و دانشجویان کنیم و نتیجه اش این باشد که داریم می بینیم (1765522) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۱۲:۵۶:۳۰
واقعا تاسف داره.
قرار بود به زنها عزت و احترام داده بشه. (1765672) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۱۹:۳۴:۱۳
چطور میانگین روی 17 و 18 ساله ولی سن 15 سال موردی و به ندرت مشاهده میشه؟ خوب بالاخره سن بالا هامیانگین رو میبرن بالا من فکر کنم ایشون حداقل سن رو به جای میانگین گفتند (1766388) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۲۲:۲۳:۱۴
اقای فلاح که گزارشگر صداوسیما در لندن است ایامیتونه یه گزارش فقط از تهران هم بده یا فقط انگلیس است که بیخانمان ومعتاد داره (1766727) (alef-13)
 
ميترا
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۱:۴۳:۲۷
من از انتقاد و انتقاد و بي حاصلي تمام انتقادها و هر روزآمار نااميد كننده شنيدن خسته شده ام چه ابزاري براي مقابله بااجحاف و حيف وميل داريم؟ وقتي نميگذارند كسي مزاحم اربابان ميلياردي شود و حاشيه امن حتي براي راننده شان از مديركل يك اداره ومدير عامل يك شركت بيشتر است! براي همين ديگر حرف نمي زنم . راستش را بخواهيد اول به خدا و بعد به دست وپا و كار خودم و آدمهايي مثل خودم اعتماد دارم و همين خودش يك دنيا آدم است يك ايران( منهاي چند درصد) آدم ايراني و يك تهران (منهاي چند درصد) آدم ساكن تهران، ميخواهم كار كنم از كساني كه در همين مورد موافق نظر من هستند تقاضا دارم به نداي من جواب دهند يك خانه در هر كجاي تهران يا خارج تهران پيدا كنيم و مرتبش كنيم و چند خانم با هم آنجارا فقط براي حمايت از زناني كه كه نياز به سرپناه دارند بدون هيچ سوال جواب و كنجكاوي و بازخواستي داشته باشيم.بگذاريد اداره اوقاف و بهزيستي و كميته امداد و ... از ما ياد بگيرند البته بعيد ميدانم . اگر استقبال شد آدرس ايميل اعلام ميكنم (1767666) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.