نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508146
تخت جمشید در خطر نابودی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۸
مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فارس رتبه اول فرونشست زمین در جهان را دارد و ادامه این وضعیت به خطر نابودی تخت جمشید در آینده خواهد رسید.
 

به گزارش ایسنا، محمد درویش در همایش «مدارس طبیعت، نیاز امروز، سعادت فردای ایران» که در شیراز برگزار شد،افزود: فارس به دلیل خشک شدن تالاب‌ها در معرض ریزگردها و سرطان خون است.

وی ادامه داد: بختگان بخت ایران بود اما امروز به کانون فرسایش بادی تبدیل شده و غم انگیزتر آن است که شاهد نباشیم جنبشی بزرگ و مهم در سطح مدارس، دانشگاه و شورا برای مقابله با نابودی این دریاچه و اطلاع‌رسانی تشکیل شود.

درویش فارس را استانی راهبردی به لحاظ مباحث زیست‌محیطی و پرورش دانش‌آموزان فرهیخته دانست و گفت: فارس می‌تواند ایران‌بانان بزرگی را پرورش دهد .
مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در هیچ استانی از کشور ۱۸ منطقه حفاظت شده و تنوع اقلیمی فارس را نداریم، گفت:  چنین تنوعی نیاز به مردمی دارد که قدر آن را بدانند و فارس با ۵۴ سانتی متر فرونشست زمین در سال رتبه اول جهان را دارد .

وی اضافه کرد: حاصل نظام آموزش پرورش دانش آموزانی است که خلاقیت ندارند و نمی دانند در چه سرزمینی زندگی می کنند؛ نظام آموزشی کنونی بچه‌ها را درگیر رقابت و معدل می‌کند.
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: ملتی که سرزمین خود را دوست نداشته باشد بی تفاوت می‌شود. بخش بزرگی از این وضعیت ریشه در دوران دانش‌آموزی دارد.
درویش افزود: ضریب یادگیری و خلاقیت کودکانی که به مدارس طبیعت می‌روند ۲۵درصد نسبت به سایر کودکان افزایش یافته، کودکان در مدارس طبیعت با ایجاد ارتباط  سازنده، افزایش سواد اکولوژیک، فضیلت‌های اخلاقی و انسان دوستی، توانایی پرسیدن، داشتن زندگی شاد کودکی، توانایی حل مشکلات واعتماد به همنوع آشنا می‌شوند.

وی اضافه کرد: در مدارس طبیعت هر ۵ کودک توسط یک کارشناس تسهیلگر مواظبت می‌شوند و کودکان درفضایی شاد و کودکانه کودکی و بزرگ شدن بهتری را تجربه می‌کنند و با تکیه برتوان جذابیت طبیعت لکنت خطرناک جامعه امروز که همان بی اعتمادی هست ترمیم می‌شود تا ان‌شاالله نسل بعدی نسبت به هم اعتماد بیشتری داشته باشند، زیرا سخت است مدیریت بر مردمی که خودشان نسبت به هم بی اعتماد هستند.

درویش با اشاره به اینکه انتقال آب از مکان جغرافیایی به مکانی دیگر یک نوع بی‌اخلاقی است، گفت: برخی اصول اخلاقی محیط زیست در حال از بین رفتن است که در این میان باید به انتقال آب، سدسازی‌های افراطی و... اشاره کرد؛ اقدامی که باعث نابودی محیط زیست طبیعی می شود. جامعه‌ای که درگیر بی اخلاقی می‌شود هرگز نمی‌تواند موفقیت داشته باشد و در این راستا مدارس طبیعت کمک بزرگی برای احیای اخلاق در طبیعت است .

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شرایطی که دولت باید برای اشتغالزایی ۱ میلیون نفر ۷۷۰ میلیارد تومان هزینه کند، مدارس طبیعت این ادعا را دارند که بدون پرداخت این هزینه می‌توانند اشتغالزایی کنند.
وی از انعقاد تفاهم نامه‌هایی با برخی از بانک‌های کشور در قالب پروژه محیط بانک خبر داد و گفت: در این پروژه افراد واجد شرایط ایجاد مدارس محیط زیستی می‌توانند از برخی بانک‌ها تسهیلات بانکی کم‌بهره دریافت کنند .

درویش ابراز امیدواری کرد که با مشارکت همه اقشار جامعه، مکتب مدرسه طبیعت را سزاوارانه‌تر حمایت کنیم.
 
کلمات کلیدی : تخت جمشید+فرونشست زمین+محیط زیست
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۱:۲۱:۴۷
خراب کنید جاش ویلا و هتل بزنید! (4544849) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۴:۵۲:۰۶
2500 سال، طوفان و زلزله و مغول و حمله اعراب و هزار بلای دیگه نتونست تخت جمشید را خراب کنه، ولی امان از سوء مدیریت بخصوص سکان داران میراث فرهنگی که ظرف چند دهه این اثر تاریخی را با خطر نابودی مواجه کرده! وقتی میراث فرهنگی ریس هایی مثل بقایی داشته باشه، وضع نباید از این هم بهتر بشه... (4544896) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۷:۰۸:۵۵
همین را هم نابود کنید که دلتون خنک بشه! (4544926) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۹:۲۳:۱۱
آقای درویش در سالهای زیادی مسولیت اجرایی در محیط زیست داشته است. چه قدمی برای رفع مشکلات زیست محیطیفارس برداشته است؟ ارقام و آمار غلط و یا شبهه ناک فقط ایجاد تشویش میکند. کجای فارس 56 سانتیمتر در سال نشست داشته و چند سال ثبت شده است؟محیط زیست برای خشکسالی های پیوسته که منجر به خشک شدن تالابها یی مثل بختگان دارد چه راهکاری دارد؟بختگان در دوره های مختلف خشکسالی حتی قبل از حفر چاهها نیز خشک میشده است .سازمان محیط حرف میخواهد با حرف درمانی به وظیفه قانونی اش عمل کند !!! (4545142) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.