توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 465199
توضیحات صندوق توسعه ملی درباره سهم صندوق از درآمدهای حاصل از صادرات فرآورده های نفتی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۷
احتراما پیرو درج خبر( سانسور ۱۰ میلیارد دلاری در صندق توسعه ملی) در پایگاه الف در تاریخ 30 فروردین96 ( کد مطلب ۴۶۳۸۶۲ )، که طی آن ادعا شده مطلب اعلام شده توسط جناب آقای دکتر روحانی ، رئیس جمهور محترم، در خصوص واریز حدود ۴۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به صندق توسعه ملی، مغایر با ارقام مندرج در گزارش های تفریغ بودجه می باشد، توضیحات زیر ارسال می گردد تا به نحو مقتضی جهت تنویر افکار عمومی در آن پایگاه خبری درج گردد:

۱: بر اساس اعلامیه های واریزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۵ ، سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای حاصل از صادرات نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی بالغ بر ۳۷ میلیارد دلار بوده است.

۲: طی دوره یاد شده، بالغ بر ۳۷۰ میلیون دلار از محل ۵۰درصد مانده نقدی حساب ذخیره ارزی- موضوع جزء (۴) بند(ح) ماده(۴۸) قانون برنامه پنجم توسعه ( اساسنامه صندوق توسعه ملی)- به حساب صندق واریز شده است.
۳: مبلغ 1/369 میلیون دلار بابت عیدانه اعطایی از محل منابع صندوق توسعه ملی در دولت دهم، به صندوق توسعه ملی بازپرداخت شده است.

مجموعه وصولی های موضوع ردیف های فوق‌الذکر، نزدیک به 38/800میلیون دلار بوده که با توجه به منابع واریزی یک ماهه پایان سال ۱۳۹۵ این رقم به حدود ۴۰ میلیارد دلار می رسد که کاملا منطبق با ارقام اعلامی از سوی ریاست محترم جمهور در این خصوص می‌باشد.

ضمنأ به نظر می‌رسد اشتباه نویسنده گزارش مورد اشاره، ناشی از ثابت انگاشتن سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی طی سال های مورد برسی می باشد. در صورتی که این سهم طی سال هایی افزایش یافته و به حدود30 درصد نیز رسیده است.
 
 
کلمات کلیدی : صندوق توسعه ملی + تأمین بودجه + حسن روحانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.