نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455091
تورم تک رقمی پس از ربع قرن / نشانه‌هایی امیدبخش از آینده اقتصاد ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۲
رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی در باره چشم انداز اقتصاد ایران نوشت : درحالی سال 1395 را به پایان می‌بریم که نشانه‌هایی روشن و امیدبخش از آینده اقتصاد ایران درحال پدیدار شدن است.

به گزارش ایرنا، 'ولی الله سیف' در یادداشتی در کانال تلگرامی خود با اشاره به چشم انداز مثبت اقتصاد ایران آورده است: مطابق وعده به ملت عزیز، تورم در محدوده تک رقمی قرار گرفته و در بهمن 1395 به 8.7 درصد رسیده است و نرخ تورم سال جاری پس از ربع قرن در سطوح تک رقمی محقق خواهد گردید.

علاوه بر این، رشد تولید ناخالص داخلی در نه ماهه 1395(به قیمت‌های ثابت سال 1390) به 11.6 درصد بالغ گردیده که در یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. در خصوص انتشار آمار رشد اقتصادی نیز که از سال 1394 به جهت پرهیز از تشتت آماری با وقفه مواجه شده بود و در جهت رفع اختلافات آماری با مرکز آمار رییس جمهوری محترم مقرر نموده بودند که سال پایه محاسبات بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به سال 1390 ارتقا یابد که با تلاش های بعمل آمده، این مهم در مهلت زمانی تعیین شده محقق گردید.

همچنین با ابلاغ بند (پ) ماده 10 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور درخصوص تکلیف قانونی بانک مرکزی به تولید و انتشار آمارهای تخصصی خود، از هفته گذشته انتشار آمار حساب های ملی کشور با تغییر سال پایه به 1390 مجددا ازسر گرفته شد.

مروری بر ارقام رشد اقتصادی از فصل چهارم سال 1394 و فصول اول تا سوم سال 1395 نشان‌دهنده حرکت رو به رشد اقتصاد کشور می‌باشد. رشد تولید ناخالص داخلی از منفی 2.8 درصد در نه ماهه سال 1394 به 2.3 درصد در فصل چهارم سال 1394 و پس از آن به ‌ترتیب به مثبت 7.4، 11.9 و 15.7درصد در فصول اول تا سوم سال 1395 افزایش یافته و در مجموع رشد اقتصادی نه ماهه سال 1395 نسبت به دوره مشابه سال قبل به 11.6درصد رسیده است؛ بدین ترتیب حجم تولید ناخالص داخلی در نه ماهه سال جاری برای اولین بار در دهه کنونی، در سطحی بالاتر از رقم مشابه در سال 1390 قرار گرفت.

هرچند سهم عمده‌ای از رشد مذکور به رشد قابل ملاحظه ارزش افزوده بخش نفت مربوط بوده است، اما این موضوع به مفهوم تغییر ساختار اقتصاد کشور و به عبارتی نفتی شدن اقتصاد نیست؛ چراکه پس از شدت گرفتن تحریم‌های ظالمانه علیه صنعت نفت کشور، سهم ایران در بازار صادرات نفت به حدود نصف کاهش یافته بود، لیکن پس از توافق هسته‌ای و اجرای برجام، حجم تولید و صادرات نفت به سطوح پیش از اعمال تحریم‌ها بازگشت.

به عبارت دیگر، اقتصاد کشور درحال بازپس‌گیری حق مسلم و سهم خود از بازار جهانی نفت بوده که خوشبختانه این امر به نحو مطلوبی محقق شده است.البته بهبود رشد اقتصادی منحصر به گروه نفت نبوده و اگرچه آهنگ رشد مثبت بخش‌های غیرنفتی اقتصاد آرام تر از بخش نفتی است، لیکن در بخش غیرنفتی اقتصاد نیز تحرک بسیار خوبی را شاهد هستیم، به گونه‌ای که روند رشد اقتصادی بدون نفت در تمام فصول سال 1395 رو به افزایش بوده است.

رشد اقتصادی بدون نفت از منفی 1.5 درصد در فصل اول سال 1395 به ترتیب به 2.8 و 4.6 درصد در فصول دوم و سوم سال جاری افزایش یافته است و در مجموع رشد اقتصادی نه ماهه (بدون نفت) سال جاری نسبت به دوره مشابه سال 1394 معادل 1.9 درصد بوده است.

رشد بخش صنعت نیز از منفی 3.8 درصد در فصل پایانی سال 1394 به ترتیب به مثبت 1.7 و 4.4 و 11.3 درصد در فصول اول تا سوم سال 1395 افزایش یافته است.

بررسی سیر تحولات شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور نیز تصویر گویایی از بهبود فعالیت های صنعتی و خروج این بخش از رکود به دست می‌دهد، به طوری که 14 گروه از گروه‌های تشکیل ‌دهنده شاخص یاد شده با ضریب اهمیت 80.9 درصدی با رشد تولید مواجه بوده‌اند.

بی‌شک حمایت‌ نظام بانکی در اعطای تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است، در ارتقای رشد صنعت موثر بوده است. به موازات این امر مساعدت نظام بانکی به خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز نقش مهمی در رشد بخش کشاورزی ایفا نموده و رشد این بخش ها ، رشد اقتصاد بدون نفت را تقویت نموده است.

در مجموع می‌توان گفت که رشد بخش نفت در اقتصاد در حال سرایت به بخش‌های غیرنفتی است و نشانه‌های افزایش تحرک و رونق در بخش‌های غیرنفتی اقتصاد به روشنی قابل مشاهده است.

در سال جاری تولید ناخالص داخلی واقعی عقب افتادگی های قبلی را جبران نموده و از بالاترین سطح قبلی خود ( سال 1390) پیشی می گیرد و از این رو انتظار می‌رود در آینده مردم بیش از پیش حلاوت و شیرینی این رشد را در زندگی خود لمس نمایند.

اکنون آنچه وظیفه ماست صیانت از این توفیق مهم و ارتقای رشد غیرنفتی در بستر سیاست های اقتصاد مقاومتی است. همان گونه که بانک مرکزی با رویکرد حرفه ای و تخصصی خود در بهبود چارچوب های آماری و ارتقای سال پایه تلاش نموده تصویر دقیق تری از رشد اقتصادی خدمت هموطنان عزیز ارایه نماید،از اصحاب رسانه و به ویژه رسانه ملی انتظار می رود در آستانه سال نو با تشریح ، تحلیل و انعکاس این دستاوردهای امیدبخش و مهم ، کام هموطنان عزیز را شیرین نمایند.
 
کلمات کلیدی : سیف + تورم + اقتصاد ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۴۸:۳۷
خدا قوت (4208883) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۵۱:۴۴
نمیفهمم که چرا مردم کاهش تورم را در هزینه هایشان احساس نمی کنند؟ ببینید اجاره مسکن ، اب ، برق ، گاز ، تلفن ، گوشت، برنج، میوه، شیرینی، قند، روغن شکر،سبزی، حمل ونقل، و ده ها قلم دیگر از کالاهای ضروری و سرانجام نرخ ارزها در این مدت به شدت افزایش یافته اند. پس چگونه است که ادعا می شود نرخ تورم کاهش یافته است؟ البته همواره می توان اقلامی را در سبد محاسبه تورم قرارداد که نرخ تورم را پایین تر از نرخ واقعی نشان دهد. (4208889) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۲۲:۰۶:۰۶
کاهش تورم با کاهش قیمت فرق میکند یعنی قیمتها با شیب کمتری افزایش پیدا میکنند (4209871) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۵۴:۲۵
والا زمان احمدی نژاد هم یک بار تورم تک رقمی شد حالا چرا آقایون خودشون رو به ندیدن می زنن الله اعلم!! (4208896) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۱۰:۳۳:۱۳
تا زمانی که سیستم سرمایه در کشور حاکم است امیدی به بهبود نداشته باشید (4208952) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.