نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404691
ایران چگونه به رتبه بیست و هفتم رنکینگ فیفا رسید؟
حمیدرضا یادگار، 30 مهر 95
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 به گفته کارشناس فوتبال ایران،سیستم قبلی فیفا دیگر منسوخ شده است و حالا به راحتی نمی توان در رنکینگ فیفا صعود کرد.

رنکینگ فیفا هفته قبل به صورت غیر رسمی اعلام شده بود و خیلی ها با احتساب اعداد و ارقان و فرمولی که مشخص است این جایگاه را برای ایران به دست آورده بودند.

امروز هم این رنکینگ به صورت رسمی اعلام شد تا مشخص شود که جایگاه ایران همان جایگاه بیست و هفتمی است که هفته قبل اعلام شده بود. این اتفاق در حالی افتاده است که بدون شک با سیستم های جدید و نحوه محاسبه فیفا عملا خیلی بعید است که تیم ها بتوانند به راحتی دراین رنکینگ صعود کنند.

از روزی که مشخص شد ایران به پله بیست و هفتم رسیده است خیلی ها به زمان سرمربی گری برانکو فلش بک زدند و با استفاده کردن از شرایط (اختلاف بین کی روش و برانکو) از رتبه نوزدهمی تیم ملی ایران در آن زمان یاد کردند.

با این حال هوشنگ نصیرزاده با اشاره به تغییراتی که در سیستم جدید فیفا به وجود آمده است می گوید که خیلی ها نباید به آن مقام نوزدهم افتخار کنند:«قبلا فدراسیون جهانی فوتبال برای امتیاز بندی 209 کشور حاضر درجهان تمام نتایج آنها از روزی که فوتبال در آن کشور رسمیت پیدا کرده بود را محاسبه می کرد.به همین دلیل بود که تیم کرواسی سوم جهان بود و ما در همان رنکینگ نوزدهم! آن سیستم دیگر منسوخ شده است و با شیوه جدید داستان خیلی متفاوت است.»

نصیرزاده ادامه داد:«سیستم روز فیفا 4 سال به 4 سال شده است.امتیازهایی که هر لحظه تیم های می گیرند در پایان چهارمین سال جمع می شود و به حساب می آید.به عنوان مثال امروز رنکینگ فیفا اعلام شده است.تمام امتیازهای 4 سال اخیر تا امروز محاسبه و سال 91 از سیستم خارج می شود.اگر آن سال امتیازهای زیادی گرفته باشیم ممکن است در رنکینگ فیفا سقوط کنیم و اگر امتیازهای کمی گرفته باشیم ممکن است با توجه به نتایج خوب فعلی در رنکینگ صعود کنیم.»

این کارشناس مسائل فوتبال با اشاره به فرمولی که برای محاسبه رتبه رنکینگ وجود دارد ادامه می دهد:«فیفا برای خودش یک فرمول مشخص دارد.p=m.i.t.c ))در این فرمول (p) به معنی پوینت یا همان امتیاز است.پیروزی سه امتیاز دارد،تساوی یک امتیاز و تیمی که در ضربات پنالتی برنده می شود دو امتیاز می گیرد.دراین فرمول به تیمی که در ضربات پنالتی بازنده باشد هم یک امتیاز می دهند.حضور در جام جهانی 4 امتیاز دارد.

جام ملت ها 3 امتیاز،کنفدراسیون ها و بازی های دوستانه هم یک امتیاز.(t) یعنی تیم.یعنی اگر با تیمی که در رنکینگ فیفا در رده بالایی قراردارد بازی کنید امتیاز بالاتری دارد و با تیمی که در رده پایین تری قرار دارد هم بلعکس.اگر با تیمی که بازی می کنید جزو کنفدراسیون آمریکای جنوبی یا اروپا باشد یک امتیاز می گیرید.جزو آفریقا و آمریکای شمالی باشد 88 صدم درصد و بازی با تیم های آسیایی هم 86 صدم درصد امتیاز دارد.»

اما حرف های پایانی نصیرزاده.آنجا که او می گوید نباید به آن مقام نوزدهمی که سال های قبل به دست آورده بودین افتخار کرد:«این سیستم هر 4 سال به 4 سال محاسبه می شود.گاهی ممکن است در مه آخر تیمی بازی نکرده باشد اما ارتقا پیدا می کند.این بستگی به بازی و امتیازهای 4 سال قبل این تیم دارد.

ما در سیستم رنکینگ سابق فیفا یک بار نوزدهم و یک بار هم بیستم شده بودیم.خیلی ها به آن افتخار کردند اما آن سیستم منسوخ شده است.ان سیستم مرده است و دیگری خبری نیست که بتوان به راحتی صعود کرد.»
 
کلمات کلیدی : تیم ملی ایران+رنکینگ فیفا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۰۹:۴۸:۱۴
درود بر کی روش بسیار عالی است این رده (3981383) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۲:۵۱:۲۷
كيروش بوگاتي ويرونه و برانكو در بهترين حالت فولكس گولف
فقط پرسپوليسي ها از اين مدل استنادات انجام ميده در صورتي كه طبق فرمايش اقاي دكتر نصيرزاده اون سيستم ها ديگه منسوخ شده و در فوتبال مدرن امروز جايگاهي نداره. (3981546) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.