توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428118
«ترامپ» ژاپن را به سمت سلاح اتمی سوق می‎دهد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۴
تحلیلگر روزنامه ژاپن تایمز با اشاره به «غیر قابل اعتماد» بودن سیاست های رئیس جمهور آتی آمریکا از احتمال حرکت ژاپن برای دستیابی به سلاح اتمی خبر داد.

به گزارش مهر، تحلیلگر روزنامه ژاپن تایمز، انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور آمریکا را به منزله بمبی دانست که فضای دیپلماتیک ، سیاسی و نظامی جهان  را هدف قرار داده است بطوریکه مداخله های غیرقابل پیش بینی وی سوال ها و نگرانی هایی را درباره «قابل اعتماد» بودن وی ایجاد کرده است.

ژاپن یکی از کشورهایی است که به خاطر وابسته بودن امنیتش به آمریکا از زمان پایان جنگ جهانی نگرانی های جدی در این خصوص دارد و آن این است که آیا ژاپن در خصوص ادامه تضمین امنیتش می تواند به آمریکا وابسته باشد یا باید خودش بمب اتمی مورد نیاز خود را بسازد.

به اعتقاد نویسنده بی تجربگی ترامپ در عرصه سیاست خارجی یکی از معظلات است بطوریکه وی دهانش را باز می کند و حرفی می زند و بعدا مجبور به انکار آن می شود.

ترامپ در ماه آوریل در گفتگویی با مجری شبکه فاکس نیوز با اشاره به تحولات شرق آسیا گفت: کره شمالی دارای سلاح هسته ای است و ژاپن هم با این کشور مشکل دارد. شاید حقیقتا بهتر باشد که آنها(ژاپنی ها) از خودشان در برابر کره شمالی دفاع کنند.

اما بعدا در ماه اکتبر وقتی که هیلاری کلینتون وی را بخاطر این اظهاراتش مورد انتقاد قرار داد، ترامپ با عقب نشینی از موضع قبلی خود هیلاری کلینتون را «دروغگو» خواند. به همین دلیلی بسیاری از کارشناسان بر این باورند وقتی ترامپ قدرت را در دست بگیرد آرام تر خواهد شد.

نویسنده در ادامه با اشاره به برنامه اعلامی صد روز اول ترامپ که در آن از پاره کردن توافق تجاری TPP خبر داده بود و همچنین با اشاره به اهمیت این توافق برای «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، این اظهارات ترامپ را مشتی در دهان آبه خواند که این توافق را برای رشد اصلاحات اقتصادی ژاپن بسیار مهم می داند.

نویسنده در ادامه به خشم چین از تماس تلفنی ترامپ با رئیس تایوان و همچنین معادلات تجاری و بازرگانی خانواده ترامپ با چین پرداخته و می نویسد: البته چین نباید نگران این مسئله باشد زیرا قطعا ترامپ دلایل تجاری خانوادگی فراوانی برای معامله خوب با چین دارد. به جای چین این تایوان، ژاپن، استونی، اوکراین و آلمان هستند که باید نگران سیاست های ترامپ در جهان باشند.

نویسنده معتقد است روحیه تجاری ترامپ موجب خواهد شد تا وی معامله هایی با روسای جمهور روسیه و چین داشته باشد تا سه کشور با هم جهان را اداره کنند.

وی در ادامه تصمیم ترامپ برای بازسازی آمریکا را موجب آسیب پذیری ژاپن دانسته و با انتقاد از اظهارات ترامپ دربار هزینه های امنیت ژاپن برای آمریکا می نویسد مشکلی نیست اگر آمریکا نمی خواهد دیگر نقش پلیس جهانی را بازی کند. اما ژاپن در این منطقه خطرناک بدون اتحاد با آمریکا در برابر چین که در حال افزایش توانمندی ها و هزینه های نظامی خودش است تنها خواهد ماند و این مسئله امنیت ژاپن را تهدید می کند. به همین دلیل برخی تحلیلگران بر این باورند که ژاپن باید هزینه های نظامی خود را دو برابر بکند، امری که ژاپن را به سومین کشور جهان از نظر میزان هزینه های نظامی تبدیل خواهد کرد.

نویسنده در ادامه می نویسد البته یک راه کم هزینه تر هم برای ژاپن وجود دارد و آن هسته ای شدن است زیرا ژاپن پلوتونیم کافی برای ساخت هزاران سلاح اتمی را در اختیار دارد و به گفته «جو بایدن» این کشور یک شبه می تواند سلاح اتمی تولید کند.

نویسنده معتقد است ژاپن در یک دو راهی مانده است از یک سو به خاطر عدم حمایت های احتمالی آمریکا و ترامپ به مسابقه تسلیحاتی و یا دستیابی به سلاح اتمی فکر می کند و از سوی دیگر به خاطرات بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی می اندیشد که بیانگر این حقیقت است که جنگ ها به ندرت می توانند مشکلات را حل کنند.

نویسنده در پایان می نویسد: قدررت سلاح های امروز وحشتناک است و گزینه اتمی می تواند به زمستان اتمی و پایان حیات در کره زمین بیانجامد، لذا وظیفه ژاپن به عنوان اولین قربانی سلاح اتمی تلاش برای صلح و ایجاد دوستی با ههمسایگانش است هر چند از دست دادن چتر حمایتی آمریکا این کار را بسیار سختتر خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ+ژاپن+سلاح هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.