توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 328821
آب درمانی برای دردهای مزمن بدن
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۱۴
پیاده روی در آب چه خواص و فوایدی برای ما دارد و می تواند چه بیماری هایی را در بدنمان درمان کند آب درمانی برای کدام عارضه ها مفید است و چرا ارتوپدها این روش درمانی را برای رفع دردهای زانو پیشنهاد می‌دهند.

دکتر محمدحسن انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به سوال کاربران پاسخ داد.

دکتر محمدحسن انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در پاسخ به این سوال که آیا با تغذیه مناسب می‌توان بیماری کبد چرب لول ۲ را درمان کرد؟ یا حداقل آن کنترل نمود، گفت: «برای درمان کبدچرب در وهله اول باید مشخص شود که فرد الکل مصرف می‌کند یا نه. چون در ۵۰ درصد موارد عامل موثر در بروز کبدچرب، الکل است. البته مصرف برخی داروها، ژنتیک و چاقی نیز در ابتلا به کبدچرب هم نقش دارند و در صورتی که مشخص شود فرد مصرف الکل دارد، حتما باید آن را قطع کند.

وی همچنین تاکید کرد که شرط دوم برای بهبود کبدچرب، کاهش وزن است. بنابراین درصورت ابتلا به چاقی، وزن اضافه باید بسیار تدریجی در حد یک تا ۱/۵ کیلوگرم در ماه وزن کم شود و همراه با رژیم غذایی، ورزش‌های ملایم در برنامه روزانه گنجانده شده و از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین و شدید بپرهیز شود.

انتظاری با توصیه به چگونگی تغذیه در کبدچرب گفت: «مبتلایان به این بیماری باید تعداد دفعات غذایی روزانه خود را افزایش دهند تا در طول روز احساس گرسنگی نکنند. حتی مبتلایان به کبدچرب برای یکی، دو ماه از رژیم گیاه‌خواری پیروی و گوشت قرمز و حتی سفید را برای مدتی قطع کنند و به خاطر داشته باشند که با رعایت این موارد به شدت به کبد خود کمک خواهند کرد.»

پیاده‌روی در آب برای تسکین درد به خصوص دردهای مزمن موثر و مفید است
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پاسخ به یکی دیگر از سوالات کاربران که با رژیم کاهش وزن وزنشان را از ۱۳۷کیلوگرم به ۱۱۴کیلوگرم رسانده بودند ولی با وزن فعلی دچار مشکل در زانوهایشان بوده و به دنبال راهکار هستند، توضیح داد که وزن بالای ۱۰۰ کیلوگرم چاقی مفرط محسوب می‌شود و نیاز است که تغییرات بسیار جدی در برنامه غذایی، نحوه خواب، عادت‌های تغذیه‌ای و نوع غذای مصرفی و… ایجاد شود.»

وی در ادامه افزود: «در صورتی که این کاربر گرامی، بدون نظر پزشک اقدام به کم کردن وزن کرده‌اند، توصیه می‌شود حتما در اسرع وقت به یک متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی مراجعه کنند تا یک رژیم غذایی مناسب و متعادل به وی ارائه شود و فشار روی مفاصل کاهش یابد چون با این افزایش وزن، نیاز است که تغییرات بسیار جدی در برنامه غذایی، نحوه خواب، عادت‌های تغذیه‌ای و نوع غذای مصرفی و… ایجاد شود. ولی اگر چندین بار تحت‌نظر متخصص تغذیه رژیم گرفته‌ و دارو هم مصرف کرده‌اند و در کاهش وزن موفق نبوده‌اند، می‌توانند با مشاوره پزشک از آخرین راه‌حل، یعنی جراحی بای‌پس کمک بگیرند.»

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نهایت آب‌درمانی را در کاهش دردهای زانو موثر دانست و گفت: «رفتن به استخر و پیاده‌روی در آب برای تسکین درد به خصوص دردهای مزمن موثر و مفید است و وقتی فردی در آب قرار می‌گیرد، وزنش معادل یک‌دهم وزن او در خشکی است. می‌توان از روزی ۵ دقیقه پیاده‌روی در آب شروع کرد و سپس به تدریج مدت آن را افزایش داده و به ۱۵ دقیقه تا ۲۰ دقیقه رساند.
منبع: دکتر سلام
 
کلمات کلیدی : آب‌درمانی، کاهش وزن، درد، زانو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.