نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 265821
۴ شرط بانک‌ها برای کاهش نرخ سود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۱
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی از ۴ شرط بانک‌ها با بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: نرخ سود بانکی باید ۱۰درصد کم شود.

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با تسنیم در ارتباط با پاسخ بانک مرکزی به نامه بانک‌ها که در روزهای پایانی سال ۹۳ در ارتباط با تغییر نرخ سود به این بانک ارسال شده بود، اظهار داشت: هنوز بانک مرکزی به این نامه پاسخ نداده است. وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید نظر خود را در ارتباط با پیشنهادات بانک‌ها اعلام کند، تصریح کرد: بنده شخصاً معتقدم نرخ سود سپرده‌های بانکی باید ۱۰ درصد کاهش یابد و بر همین اساس نرخ سود سپرده یک‌ساله باید حداکثر ۲۰ درصد شود.

مدیرعامل بانک ملی ایران ادامه داد: از آنجایی که تورم هم اکنون در دامنه ۱۶ درصد قرار دارد منطقی است که نرخ سود سپرده‌ها ۴ درصد بالاتر از تورم تعیین شود. همتی با بیان اینکه کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی می‌تواند منجر به کاهش نرخ سود عقود مبادله‌ای و مشارکتی هم شود، گفت: هم اکنون نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای ۲۲ درصد است که قاعدتاً بعد از کاهش نرخ سود باید این نرخ به ۲۰ درصد کاهش یابد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی همچنین تأکید کرد: در جلسه‌ای که قبل از تعطیلات نوروز بانک مرکزی با بانک‌ها داشت تقریباً تمام مدیران عامل بانک‌ها در کاهش نرخ سود اتفاق نظر داشتند.

وی ادامه داد: به همین خاطر مدیران عامل بانک‌ها قبل از عید نامه‌ای را به بانک مرکزی نوشتند که در آن پیش‌شرط‌هایی برای کاهش نرخ سود بانکی در نظر گرفته شده بود. همتی با تأکید بر اینکه اگر شرایط بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی به‌درستی اعمال نشود امکان تخلف برای بانک‌ها فراهم خواهد شد، تصریح کرد: بانک‌ها برای اینکه دیگر امکان تخلف از نرخهای سود وجود نداشته باشد، شرایطی را به بانک مرکزی اعلام کرده‌اند.

مدیرعامل بانک ملی در تشریح شرایط بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی، گفت: کاهش نرخ اضافه برداشت، تدوین سازوکار برای تأمین منابع بین‌بانکی با شرایط بهتر، نظارت جدی و برخورد با مؤسسات غیرمجاز و متخلف و افزایش منابع بانک‌ها از جمله شرایط بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی است.

وی در توضیح شرط افزایش منابع بانک‌ها ادامه داد: هم اکنون تقاضای نقدینگی در بازار بالاست ضمن آنکه ۹۰ درصد تأمین مالی در اقتصاد توسط بانک‌ها انجام می‌شود، از همین رو در زمان افزایش تقاضای نقدینگی برخی بانک‌ها برای اینکه بتوانند به این نیازها پاسخ دهند اقدام به افزایش نرخ سود سپرده می‌کنند تا جذب منابع داشته باشند که همین موضوع زمینه تخلف از نرخ سود را فراهم می‌کند.

رئیس شورای هماهنگی مدیران بانک‌های دولتی البته این را هم گفت که علت اصلی عدم کاهش نرخ سود بانکی با وجود کاهش نرخ تورم، همین شرایط بازار است و تا زمانی که این موضوع رفع نشود مشکل کماکان باقی است.

همتی در پایان خواستار تعیین تکلیف چهار شرط اعلامی بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی توسط بانک مرکزی شد.
 
۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۰۹:۲۸:۲۰
نرخ سپرده باید 10 درصد کاهش یابد اما نرخ سود تسهیلات بایستی همان 28 تا 30 درصد بماند! منطق رو کیف می کنید؟ (2794910) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۰:۳۷:۴۲
گفت سود بانکی باید 10درصد کم بشه. خوب الان برخی بانکها و موسسات بین29 تا 30 درصد دارن تسهیلات میدن وقتی هم 10% کم بشه میشه همون نرخ تسهیلات متوسط 20تا22درصد دیگه. سپرده ها هم حداکثر بیست درصد. (2795180) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۰۹:۳۱:۵۹
ایران با ظریف و روحانی از قدرت منطقه ای به یک کشور کاملا معمولی تبدیل شده و بدتر هم خواهد شد نه تحریم ها لغو خواهد شد و نه ایران هسته ایی هدف اینها خوش بودن در حال انها چیکار به اینده ایران دارند (2794923) (alef-11)
 
کند ذهن
۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۰:۵۶:۲۲
سلام .

حالت خوبه ؟ (2795248) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۰:۳۷:۳۱
اينها به سازندگان خانه تبديل شده اند و بساز بفروشي ملك مي كنند دلالي ارز مي كنند و .... چه نياز به اين كارها (2795179) (alef-11)
 
وحيد
۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۳:۱۴:۲۳
سالها مردم سپرده گذارى كردند و تورم خيلى بيشتر از سود سپرده بود مردم ذوب شدن يك پس انداز خود را ديدند اقايان دم برنياورند و حالا با سند سازى تورم را كم نشان ميدهند تا سود سپرده عا را به نفع دلالان و مثلا سازندگان مسكن كم كنند و از جيب مردم كيسه بساز و بفروش ها را پر كنند مشكل ركود در جاى ديگر است از جيب مردم خرج نكيد (2795869) (alef-3)
 
فلاح
۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۲۲:۵۱:۵۰
اگه سود سپرده کم بشه سیل نقدینگی از بانک ها به سکه وارز رو میاره...اخه دولت کسری بودجه داره باید ارز های آزاد شده وسه های رو دست موندش رو یه جوری آب منه دیگه...مثل روز روشه....نیاز سواد اقتصادی نداره که ننه جون من هم این تحلیل رو داره.. (2797433) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.