نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410522
آزادی حجاب یا پول، کدام یک برای بازیگران جم زده نقد شد؟!
عماد فاضل زاده، ۱۵ آبان ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۳
چند روزی است که در سایت ها و شبکه های اجتماعی، اخباری در مورد بازگشت تعدادی از بازیگران و عوامل فنی، که در ماه های گذشته به شبکه تلویزیونی جم پیوسته بودند، به چشم می خورد.

در این مورد حسن نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد ضمن تایید این خبر اظهار داشت که بازیگرانی که «در پی حضور در فیلم های ماهواره ای رفته بودند» چون در آنجا «هیچ منفعتی» نتوانستند بدست آورند، عزم بازگشت دارند، « البته اگر بتوانند به این راحتی برگردند.»

زمزمه این سیل بازگشت از هنرمندان به ایران زمانی شروع شد که نامه ای با امضای مدیر شبکه جم تی وی، از قطع همکاری با تعدادی از بازیگران و عوامل فنی به دلیل محدودیت منابع مالی خبر می داد؛ در فضای مجازی منتشر شد.

بازگشت این تعداد از بازیگران و عوامل فنی به داخل کشور در حالی روی می دهد که بخش گسترده از جامعه هنری کشور، نسبت به خروج همین افراد موضع گرفتند. خروج صد نفر از اهالی هنر فیلمسازی، اگر چه از جایگاه هنریِ بالایی برخوردار نبودند؛ اما سوژه مناسبی برای تبلیغات شبکه هایی مانند جم و البته رسانه های فارسی زبان معاند جمهوری اسلامی شد.

هنرمندانی که از کنار همین مردم به شهرت می رسند و جایگاهی پیدا می کنند و به بهانه های واهی پشت به باورها و اعتقادات همین مردم می کنند.

حتی اگر مساله بی حجابی این بازیگران را با قاعده «محترم بودن عقیده هرکس برای خود» رفع و رجوع کنیم، اما باز حضور این افراد در تلویزیون های سیاسی معاند نظام و هجمه های مکرر به آنچه که «محدودیت های حجاب برای زنان» تلقی کردند، با هیچ توجیهی قابل حل نیست.

مصاحبه یکی از بازیگران زن با فعال «ضدحجاب» در صدای آمریکا و تاکید او بر «آزادی فکر، رهایی فکر و حق انتخابی» که پس از خروج از ایران و کشف حجاب دارد و باعث ترقی او در جایگاهش شده؛ یکی از نمونه های مصاحبه این دست از بازیگران با شبکه های ضد انقلاب است.

البته نباید فراموش کنیم که همزمان با اصرار بر کشف حجاب این بازیگران دست چندمی، بودند بازیگران زنی که با حضور محجبه خود در فیلم های خارجی، هم بر عقاید خود استوار مانند و اگر هم عقیده ای به آن نداشتند، برای احترام به مردمی که دوست دارند همیشه هنرمندان خود را در قالب حجاب ببینند، به صورت محجبه در فیلم های خارجی حاضر شدند تا نشان دهند که با احترام به عقاید یک کشور هم می توان سینمای ایران را ارتقا بخشید.

همانطور که در نامه مدیر شبکه جم تی وی، محدودیت منابع مالی شبکه ذکر شده بود، دلیل بازگشت بازیگران، چیزی غیر از «آزادی حجاب» و «حق انتخاب» است. مگر اینکه در زمان خروج ایشان از ایران، نظام سیاسی و قوانین مرتبط با آن عوض شده باشد.

با این حال به همه بازیگرانی که به بهانه های «ارتقا سینمای ایران»، «آزادی و رهایی و داشتن حق انتخاب» تصمیم به خروج از ایران و حضور در شبکه جم تی وی را گرفتند یادآور می شود که ایران همچنان همان کشوری است که به گفته شما «حجاب اجباری بر سر می کند» و آزادی هایی را مورد نظرتان را سلب می کند.

چه بهتر است همانطور که سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد در مورد بازگشت این هنرمندان از تلویزیون جم اعلام کرده "صحنه برای نادمان باز است"، این بازیگران نیز نسبت به عمل خود اظهار پشیمانی و ندامت کنند تا اینکه بخواهند صدا و سیما و یا سازمان های دیگر را مقصر خروج خود معرفی کنند.
 
کلمات کلیدی : شبکه جم+بازیگران ایرانی+بازگشت بازیگران+سعید کریمیان
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۲۳:۱۵:۲۴
به هرحال به حجاب اعتقاد ندارند. چرا باید مجبور به انکار عقیده‌شان شوند؟ (4003105) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۲۳:۴۷:۲۰
وای از این اعتمادی که به مشتی دشمن از خدا بیخبر میکنیم.
نتیجه اش هم همین چوب دو سر طلا شدنه. نه را ه پیش، نه راه پس.

عین این صحنه چیزی است که در برجام هم دیدیم: اعتماد به دشمن خبیث و چوب دو سر طلا شدن. (4003132) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۸:۵۱:۲۰
کاملا درست است...فقط درصورتی باید اینان را پذیرفت که اظهار ندامت کنند
وگرنه مملکت ما همان مملکت قبلی است (4003324) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۱۰:۰۱:۳۳
این مردمی که شما می فرمایید با مردمی که ما در جامعه می بینیم خیلی تفاوت دارد. میشه بفرمایید این مردم را کجا می بینید؟ (4003428) (alef-3)
 
علی عسک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۱۳:۳۵:۵۵
این بندگان خدا به ارزوهای طولانی رفتند وقتی که دیدند انجوری هم نیست میخواهند بر گردند (4003699) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۲۲:۰۳:۲۳
چرا این عمل بازیگران و دست اندر کاران سینما را بزرگ میکنید هزاران ایرانی بقصد موفقیت بخارج میروند و عده ای هم ترجیح میدهند که بر گردند مسلم بدانید که کسیکه به مقاصد سیاسی ترک کشور کرده باز نخواهد گشت . (4004438) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۰۰:۲۷:۳۳
معاند نظام! (4004573) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.