نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464946
چرا پروژه حقوق شهروندی شکست خورد؟
بخش تعاملی الف - میثم محمودیان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۷

منشور حقوق شهروندی آنچنان که مد نظر روحانی، رئیس جمهور و حلقه فکری دولت تدبیر و امید بود به گفتمانی فراگیر و مردمی تبدیل نشد.

روحانی تصور می کرد توده های مردمی در واکنش به این حرکت اجتماعی و مدنی عکس العملی نظیر آنچه در بسط تئوری توسعه سیاسی و آزادای اجتماعی دولت اصلاحات رخ داد، نشان خواهند داد. اما اکنون پس از چند ماه از طرح مباحثی پیرامون منشور حقوق شهروندی جز تکرار واژگانی آن از سوی دولتمردان نشانه ای از بازآفرینی این گفتمان در لایه های اجتماعی وجود ندارد.

این عدم استقبال مردمی را می توان ناشی از دو دلیل مهم بر شمرد:

اولین و مهم ترین دلیل بی تفاوتی مردم نسبت به منشور حقوق شهروندی نشأت گرفته از دغدغه آن ها نسبت به مسائل معیشتی و اقتصادی است که امروزه گریبانگیر آن ها شده است، بگونه ایکه قشر متوسط جامعه بعنوان موتور محرک جریان های اجتماعی آنچنان درگیر و دار بحران های اقتصادی گرفتار شده اند که فرصتی برای تبلیغ گفتمان دولت ناکارآمد در عرصه اقتصادی ندارد!

از سوی دیگر نیز جریان اصلاحات بعنوان پدر خوانده دولت چندان خود را متعهد به اجرای فرامین مدنی تدبیر و امیدی ها نمی داند، زیرا آنان حاضر نیستند هزینه ساخت پایگاه اجتماعی جدیدی را که منجر به انشقاق در آرای اصلاحات می شود بپردازند. اصلاحاتی این دولت را تنها به چشم رحم اجاره ای می نگرند.
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ ۱۲:۳۱
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۹ ۰۹:۰۳
 
۱۳۹۵/۰۱/۲۱ ۰۷:۲۴
 
۱۳۹۴/۱۰/۲۰ ۰۷:۵۳
 
۱۳۹۴/۱۰/۱۳ ۰۷:۵۵
 
۱۳۹۲/۱۱/۰۶ ۰۸:۰۱
 
۱۳۹۲/۱۰/۲۴ ۰۹:۵۴
 
۱۳۹۲/۱۰/۱۸ ۰۷:۲۲
 
 
کلمات کلیدی : میثم محمودیان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۰۷:۳۰:۰۷
چند تا مورد دیگه هم هست یکیش جناحهای سیاسی مخالف که طرح با اینکه به نفع مردم بود اونو مسخره می کردند و در صدد تخریب بر آمدند (4277958) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۰۸:۱۲:۴۵
چون پیشنهاد دهنده و تصویب کننده آن اولین ناقض آن است (4278029) (alef-11)
 
دضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۵ ۲۲:۵۶:۴۹
دلیل این است که وضعیت این روزها نشان می دهد پیشنهاد دهندگان نیز قبول ندارند و ظاهری است حقوق شهروندی (4284508) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۱۸ ۱۹:۴۳:۵۵
شما را به هرم نیازهای مازلو ارجاع می دهم. سیاستهای دولت گذشته مردم را فقیر تر از آنی کرد که به حقوق شهروندی فکر بکنند. (4327101) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته