۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 23790
بخش دوم، شهرمکه
تاریخ انتشار : جمعه ۹ فروردين ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۲۹
 سفرنامه تصویری حج - بخش دوم، شهر مکه به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام، هفته وحدت و آغاز عملیات عمره سال 1387 درآمد:

در ایام حج تمتع 1386 ، به همراه آقای محسن تربیت دوست (مستند ساز سیما)، دعاگوی شما در مدینه و مکه بودیم. ماموریت ما ساختن مستندی به سفارش مدیریت حج و زیارت صدا و سیما درباره بازارگردی و افراط برخی زائران ایرانی در خرید سوغات در ایام حج بود.قصد داشتم روایتی کتبی از متن و حاشیه حج 86 هم بنویسم که به دلایل مختلف عملی نشد، پس تصمیم گرفتم تعدادی از عکس هایی که گرفتیم را با توضیحات تکمیلی به عنوان سفرنامه تصویری حج 86 تقدیم کنم.حدود 85 عکس آماده کرده ایم که طی 8 تا 10 قسمت با موضوع مستقل تقدیم می کنم.از کیفیت عکس ها عذرخواهی می کنم، اغلب تفننی گرفته شده و حتی بعضی هایشان را با دوربین 1.3 مگا پیکسلی گوشی همراهم گرفته ام. عکس های خوب کارهای تربیت دوست است که تجربه و شهرتی در عکاسی دارد.

امیدوارم این سفرنامه تصویری بتواند بخشی از حال و هوا و حواشی مراسم حج را انتقال دهد و بویژه برای زائران آتی خانه خدا مفید باشد.  سید امیر سیاح، نوروز 1387 ، شب میلاد پیامبر گرامی اسلام (صلوات الله علیه و آله و سلم)
  مسافرکشی با پرادو مدل 2007

روز هشتم ذی حجه ساعاتی قبل از حرکت به سمت عرفات، در ایام تشریق تاکسی در مکه نایاب است و خیلی ازکسانی که حج بجا نمی آورند، یک چهار چرخه جور می کند و در مکه و حومه شهرمسافربری می کنند. در روز هشتم ذیحجه که حرکت کاروانها بطرف عرفات آغاز می شد، دو سه جوان یمنی با بلیزر مدل 1970 شان در ازای 5 ريال سعودی (حدود 1250 تومان) مرا 5 - 6 کیلومتراز ابتدای خیابان عزیزیه تا محل اقامتمان رساندند . هفته قبل در مدینه یک دربستی گرفته بودیم تا ما را از مسجدالنبی به دانشگاه مدینه در شرق شهر ببرد. راننده ، یک پلیس بازنشسته اهل مدینه بود و تنففی مسافرکشی می کرد. فکر می کنید ماشین طرف چی بود؟ پرادو مدل 2007 ! البته طوری از ماشین بیچاره نگهداری کرده بود که گویی از یک شتر نگهداری می کرده.

شهر تونلها

مکه شهر تونلهاست. از نظر جغرافیایی، کوهستانی و ازنظر حمل و نقل کاملا متکی به خودرو و اتوبوس.

میعادگاه زائران بازارگرد

حاشیه ایستگاه مظلله، محل تعویض اتوبوسها برای رفتن به حرم و  میعادگاه دستفروشها و حجاجی که وقتشان را به بازار گردی می گذرانند.

حمل و نقل عمومی در مکه

 ایستگاه مظله در 3 کیلومتری مسجدالحرام. متاسفانه اوضاع حمل و نقل عمومی در مکه فاجعه است. بزرگترین شهر زیارتی جهان نه قطار دارد، نه مترو، نه مونوریل ... برای حمل و نقل میلیونها زائر در مکه فقط اتوبوس تدارک دیده شده. تازه زمین های محدود اطراف مسجدالحرام را هم به جای اینکه در خدمت حمل و نقل عمومی دراورند و در آن توقفگاه اتوبوس بسازند ، برای برج سازی اختصاص داده اند.

نانوایی افغانی

مکه ، خیابان عزیزیه ، نانوایی سنتی افغانی

نذر زائران بیت الله

خیابان عزیزیه مکه، صبح روز هشتم ذیحجه، در ایام تشریق، توزیع غذا و نان نذری در مکه رواج دارد.

تراش کوه

به لحاظ موقعیت کوهستانی مکه، زمین بسیاری از بناهای جدید، با تراشیدن کوه ها به دست می آید. در کوه مقابل هتل ما چندین بیل مکانیکی به طور شبانه روزی مشغول تراشیدن کوه و اعصاب زایران بودند.

جبل النور و غار حرا

کوه نور در حدود 10 کیلومتری شمال شرقی مسجدالحرام. غارحرا در نوک این کوه واقع شده. رد سفید انبوه زایران در دامنه کوه از دور دیده می شود. برای رسیدن به غار حرا 2 ساعت صعود از شیب تند جبل النور لازم است.

شبیه درکه ی خودمان

جبل النور و مسیر رسیدن به غار حرا از نمای نزدیک تر. دامنه جبل النور چیزی شبیه درکه ی خودمان است.

شهری فاقد لوله کشی آب

روزانه صدها تانکر از چاه ها و مخازن آب اطراف مکه آبگیری کرده و درآب انبارهای ساختمان های شهر تخلیه می کنند. درباره علت احداث نشدن لوله کشی آب در مکه از خیلی ها سوال کردم ولی جواب روشن و قانع کننده ای نیافتم.

بازهم قبور بی علامت بزرگان اسلام

قبرستان ابوطالب در غرب مسجدالحرام، از جمله معدود زیارتگاه های مکه است. اطراف درخت محصور در مستطیل سبزرنگ، قبر حضرت خدیجه، ابیطالب پدر گرامی حضرت علی (ع) و اجداد پیامبر اسلام (ص) قرار دارد که در سالهای اخیر همگی بدست وهابی های حاکم بر حجاز، صاف و باخاک یکسان شده اند.

قتلگاه 400 حاجی مظلوم

پل حجون در غرب مسجد الحرام و مجاور قبرستان ابوطالب ، محل شهادت 400 حاجی ایرانی بدست پلیس سعودی. امسال بیستمین سال آن حادثه تلخ بود اما دریغ از یک شمع یا اعلامیه برای مظلومانی که به جرم برائت از مشرکان به خاک و خون کشیده شدند.

زمین مجاور هتل ما در مکه

شهرداری مکه واقعا ناکارآمد است مخصوصا در جمع آوری زباله. البته برخی حجاج هم اصولا با نظافت میانه خوبی ندارند.

حج اهالی حجاز

دو - سه روز مانده به شروع مراسم حج، چند خانواده عربستانی از شهری دیگر آمدند و در زمین بایر کنار هتل ما چادر زدند، روز بعد از مراسم هم چادرشان را جمع کردند و رفتند. اصولا خانواده های اهل سرزمین حجاز و بخصوص مکه، بامناسک حج مانند رفتن به تعطیلات برخورد می کنند. روز هشتم ذیحجه که اغلب حجاج عازم عرفات می شوند، دوری در محلات مسکونی مکه زدیم، بسیاری از خانواده ها طوری زیرانداز و خوراک پزی هایشان را در صندوق عقب ماشینها جا میدادند که گویی دارند می روند پیک نیک. مرتبط:سفرنامه تصویری حج - بخش اول، مدینه    
Share/Save/Bookmark
 


علي
۱۳۸۷-۰۱-۱۴ ۰۹:۰۷:۴۰
شما چرا همه چيز را در آنجا منفي ديده اي؟ مثلا در توضيح عكس آخر نوشته اي : طوري زير انداز و چراغ خوراكپزي را در ماشين . . . مگر گذاشتن وسايل زائران و پيك نيك روندگان با هم فرقي دارد ؟ من تمام اين صحنه هايي را كه شما نوشته ايد رفته و ديده ام . در ايام تشريق گاهي زائران عربستاني بيشتر از زائران خارجي ديده مي شدند و حتي بچه دوساله خود را هم با احرام مي آوردند و غذا پختن و خوردن و روي زيرانداز نشستن هم در اين ايام جزو محرمات نيست وگرنه حج را تو ماه رمضان مي انداختند . (55452)
 
ba salam
۱۳۸۷-۰۲-۰۲ ۱۷:۲۱:۰۷
ba salam,
Chera in Hameh Manaveyat ra ba Neshan dadaneh Zubaleha Kharab Kardeed? In hameh Sahnehaye Tekan dehandeh? ra be namayeh nemizareed vali......Allahu Allam
Reza usa-Maryland (58533)
 
۱۳۸۷-۰۳-۰۵ ۰۸:۳۴:۳۷
من خود به حج تمتع مشرف شده ام. تصاویری که شما به نمایش گذاشته اید، واقعیت دارد، اما کاملا یک طرفه در معرض دید همگان قرار داه شده است. وضع نظافت در شهرهای مکه و مدینه و همچنین خدمات عمومی، بسیار عالی است. این گونه صحنه ها که جنابعالی به تصویر کشیده اید ، در همه شهرهای زیارتی امری عادی است. ای کاش بیشتر تلاش می کردید تا معنویات حج بیشتر به تصویر کشیده شوند. به نظر من این گزارش کمی هم مغرضانه تهیه شده است. اللهم الجعلنا امورنا بالخیر. (64767)
 
دوست شما
۱۳۸۷-۰۶-۲۷ ۱۷:۰۵:۱۰
دوست عزيز كار سفرنامه بسيار خوب است اما متاسفانه از عينك تعصب بوده اگر مي خواهيد اثري ماندگار به جاي بگذاريد واقعيت ها را بنويسيد. متشكرم (80555)
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته